Almanya'dan yol bisikleti ve kargo!!!

aykut alihocaoğlu

Aktif Üye
Tepki
45
çok teşekkür ederim ben haziranda gideceğim o zaman tekrar bir konu açarım sizin gibi yardım sever abilerimiz ablalarımız olduğu sürece bisikletçilik ölmez :) yardımlarınız için çok teşekkürler :)

Scudo

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Merhaba,
Yurtdışından yanınızda gelirken bisiklet taşımak ile ilgili 2 hafta önce yaşadığım tecrübeleri aktarabilirim.
İngilitere'den THY ile gelen arkadaşım bisikletimi bana sorunsuzca ve extradan sadece 25 GBP ödeyerek getirdi. THY bu konuda gerçekten dünyanın en ucuz hava yolu firması. Tek yapmanız gereken uçuştan 15 gün kadar öncee arayıp bisiklet taşıyacağınızı söylemek. Sizden (genişlik*yükseklik*en) bilgilerini ve tahmini kilo isteyecekler. Bu bilgileri verip 1 gün bekleyeceksiniz ve tekrar arayıp onaylanıp onaylanmadığını soracaksınız. Ben 1 gün içinde onay aldım.
Bu noktada önemli husus biletiniz kesilmiş olması gerekiyor, çünkü bu ektra ekipman taşıma talebi o uçaşa ve kişi adına rezerve ediliyor. Bu linkten az da olsa bilgi edinebilirsiniz. :) (link)

Bisikletimi chain reaction cycles online sitesinden aldım. Merkezleri Kuzey İrlanda'da, bisiklet yanında jant, pedal vs. bir çok başka ürünler de aldım. Bisiklet ve jantlar ile diğer ekipmanlar farklı lokasyonlarda olduğu için siparişimi 2'ye böldüler. Bisiklet siparişimden 48 saat sonra arkadaşımın konakladığı otele ulaştı. diğer ekipmanlar ise daha geç kargoya verildi ama kargoya verildikten 24 saat sonra yine otele teslime edildi. Chain reaction bir kaç marka hariç tüm bisikletleri" ready to ride" yani binmeye hazır gönderiyor. sadece pedalınızı takıp, sele boyunuzu ayarlıyorsunuz ve kutuya sığması için yan çevrilmiş gidonu döndürüp vidalarını sıkıyorsunuz. bisikletiniz hazır oluyor. İşte bu yüzden kutu gerçekten çok büyük. Görünce gözlerime inanamadım ve THY'nin bu kutuyu sadece 25 GBP ücret ile taşıyacağına hiç ihtimal vermiyordum. Kendilerine defalarca bana "binmeye hazır göndermeyin", "demonte gönderin" desem de kabul etmediler ve bu şekilde gönderecekelrini söylediler.

Başka çarem yoktu ve kutu ölçüleri ile kg bilgilerini THY'ye verdim. Kutu ölçüleri 188x110*22 ve ortalama 18 kg dedim. Ertesi gün aradığımda uygundur dediler gerçekten inanamadım :) resimlere bakarsanız boyutunu çok daha iyi anlayacaksınız. :)
http://i44.tinypic.com/29dep91.jpg Duvarda gördüğünüz televizyon 46 inch :) http://i39.tinypic.com/1zdb5fl.jpg kutunun önünde durduğu bir adet mini cooper countryman :) Artık kutuyu siz hayal edin :)

Gelelim THY'nin neler yaptığına. Başta da sölediğim gibi önceden haber verir ve onayınızı alırsanız bisikletinizi uçuş yaptığınız rotaya göre ücretini ödeyerek taşırsınız. Avrupa 25 GBP veya 30 Euro ücret alıyorlar.
Bu arada kesin emin olduğum bir diğer husus ise, bisikletinizi spor ekipmanı olarak ayrıca teslim ettiğiniz ve para ödediğiniz için daha dikkatli davranıyorlar. En azından ben öyle hissettim, umarım öyledir.

Bisiklet çantası ile de aynı işlemi yapabilirsiniz, değişen hiç bir şey yok. Ancak bisiklet çantaları ortalama 12-14 kg ve bisiklet ile beraber 20 kg'yi geçeceği için dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bazen sorun yapabiliyorlarmış

Büyük kolilerin teslim noktası Atatürk havalimanında, bavulların döndüğü bantların (6-7 nolu bantlar) hemen sağ tarafında ayrı bir noktada. Koliyi uçağa veririken size verilen evrakları gösterip teslim alıyorsunuz. Ben bavulum geldikten 15 dk. sonra kolimi aldım.

Umarım bu bilgiler, bisikletini yurtdışından alıp yanında getirmek isteyenler için faydalı olur.

aykut alihocaoğlu

Aktif Üye
Tepki
45
çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için :) chainreactioncycles türkiyeyede yolluyor ürünlerini direk kendinizde getirtebilirdiniz :) bisikletiniz çok güzel bu arada vitus mu o :)

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Rica ederim, ben kendim bu işi yapmadan önce, çok araştırdım ama detaylı bilgiye ulaşmakta güçlük çektim. Umarım yurtdışından alıp getirmeyi planlayanlara faydalı olur.

Bisikleti kargo ile getirtmem imkansızdı çünkü 1.500 euro limiti var. 1.500 euro yu geçen gönderileri şahıs olarak teslim almanız mümkün değil.

Evet vitus vitesse vri :)