Alkollü bisiklet kullanmak yasak mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
iyi de, burada ben alkollü bisiklet kullanan kişiyi savunan kimseyi görmedim...
çoğunluğun hemfikir olduğu, ehliyete el konulması olayının saçma ve kanunsuz olduğu...
mesela yayalara da ceza kesiliyor trafik kurallarına uymadığı için... onların da mı ehliyetine el konuluyor?
kullanabilmek için ehliyet gerekliliği olmayan bir "taşıt" kullanırken kurallara uymayan birinin ehliyetine, hangi kanuna göre el koymuşlar?
ehliyeti olmasaydı, ehliyetsiz bisiklet kullandığı için mi ceza keseceklerdi, ki öyle bir kanun da yok. alkollü "taşıt" kullanmasına ceza kesersin, ama ehliyet kısmı cezayı uygulayan polis için,"tü kaka polis" demeye yeterli...
hocam, bu konu ile ilgili görevliler, hizmet içi eğitimlerden geçiyordur ama dinlemiyorlardır eğitimi. eğitim sonu yapılan sınavı da kopya ile geçenler varsa tek tük, bu ceza kesilenler ona denk gelmiştir diye düşünüyorum.
izmirde kırmızı ışıkta karşıdan karşıya bisikletle geçmeyi beklerken, yanıma cuval gibi biri düştü. kendi bir yana bisikleti bir yana. kalktı bana baktı arada yapıyor bunu atıyor üstünden diye dişleri seyrelmiş ağzı ile sırıttı. akşmama kadar sahilde balık avlayıp şarap içen gruptan. epey yükünü almış bir sarhoş. sonra bisikleti topladı, atladı üstüne, yeşil ışığı bile beklemeden trafiği diklemesine keserek, epey bir korna gürültüsüne sebep vererek karşıya geçti. rehabilite edilmesi gerekir böylelerinin.

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
kanunda böyle bir sey yoksa bile dogruyu yaptigi icin kötü kaka polis olmus
Kanunda olmayan şeyi yapma yetkisi mi var polisin? Kötü ve kaka olması gayet normal, kafasına göre iş yapamaz polis. Almanyada şöyle bir yasa var dur ehliyetini alayım, dersini alsın demesini savunamayız, bugün Almanya'dan örnek alır, yarın İran'dan nasıl engellersiniz ? Olayda bile kişiler şikayet edip ehliyetlerini geri almışlar zaten. Polisi, adaleti eleştirmek vatan hainliği değildir merak etmeyin.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benden size tavsiye; alkol alacağınız zaman , içmeyen bir arkadaşınızı yanınıza alın. Siz alkol aldıktan sonra bagaja biner o bisikleti kullanir.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
Bundan bir kac sene once Hollanda'da bir grup isguzar bisikletlilere de arac suruculeri gibi alkol kontrolu yapilmasini istedi, hatta gosteriler yapti bunun icin.
Daha sonra insanlar "O zaman disari cikip ictigimizde eve nasil donecegiz?" diye sordular, bunun uzerine de devlet "ya dogru diyorsunuz, buna toplu tasima/taksi yetmez" diyince baslamadan vazgecildi.

Son düzenleme:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Hayır yasak olmasa ne olacak? Gerçekten alkollü bir şekilde bisiklet sürecek misiniz? Çok saçma bir soru bence bu başlıktaki soru.

Alkol aldığımda ben yürümüyorum bile şahsen :) Ehliyetinin alınma cezasının farklı ülkelerde olduğunu daha önce duymuştum. Buradaki mantık bence kişinin kendi sorumluluklarını bilmiyor olmasından, başkalarının hayatını tehlikeye atabileceğini vb. düşünmeleri. Adam bisiklete alkollü biniyorsa arabaya da biner gibi düşünüyorlar demek ki, bence haklılar. Bu biraz şey gibi ertelenmiş bir hapis cezanız varsa tekrar bir suç işlediğinizde o ertelenen cezalarla birlikte yeni cezanızın da hesaplanması gibi. İster bisikletle ol ister uçakla, sen bir tehlike oluşturuyorsan topluma karşı, senin bu tip haklarını ehliyetine el koyarak elinden alıyorlar.

Ama bizim konumuzda, polisin Türkiye'de geçerli kanunda böyle bir şey olmamasına rağmen böyle bir uygulamaya gitmesi keyfi olmuş biraz. Otorite kurma çabası gibi geldi bana sen bana laf mı ediyorsun al bak aldım ehliyeti gibisinden.

Her insan hata yapabilir, polis, hakim gibi kişiler de insan keşke yapmasalar ama onlar da hata yapabiliyor.

geniusbjk

Daimi Üye
Tepki
290
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bir kere denedim: yazlik mekanda bisikletle mekana gitmistim. Alkolu abartmistim biraz ki genelde abartirim :D Donuste (her zamanki bahane) bisikleti orada birakmak istemedim. Kesinlikle ve kesinlikle hiiiic tavsiye etmiyorum :) 2-3 km'lik yolu duse kalka, yara bere icinde, bisikletim de (iyi ki senede 2-3 hafta kullandigim ucuz birsey) berbat bir halde gecip eve vardim.

Agrilar sizilar 1 hafta devam etti :D Kesinlikle tavsiye etmiyorum yasak olsun olmasin.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
Hayır yasak olmasa ne olacak? Gerçekten alkollü bir şekilde bisiklet sürecek misiniz? Çok saçma bir soru bence bu başlıktaki soru.

Alkol aldığımda ben yürümüyorum bile şahsen :) Ehliyetinin alınma cezasının farklı ülkelerde olduğunu daha önce duymuştum. Buradaki mantık bence kişinin kendi sorumluluklarını bilmiyor olmasından, başkalarının hayatını tehlikeye atabileceğini vb. düşünmeleri. Adam bisiklete alkollü biniyorsa arabaya da biner gibi düşünüyorlar demek ki, bence haklılar. Bu biraz şey gibi ertelenmiş bir hapis cezanız varsa tekrar bir suç işlediğinizde o ertelenen cezalarla birlikte yeni cezanızın da hesaplanması gibi. İster bisikletle ol ister uçakla, sen bir tehlike oluşturuyorsan topluma karşı, senin bu tip haklarını ehliyetine el koyarak elinden alıyorlar.

Ama bizim konumuzda, polisin Türkiye'de geçerli kanunda böyle bir şey olmamasına rağmen böyle bir uygulamaya gitmesi keyfi olmuş biraz. Otorite kurma çabası gibi geldi bana sen bana laf mı ediyorsun al bak aldım ehliyeti gibisinden.

Her insan hata yapabilir, polis, hakim gibi kişiler de insan keşke yapmasalar ama onlar da hata yapabiliyor.
Merhaba,

Alkollu sekilde bisiklet cok fazla kullandim. Gencken alkol ve bizim burada yasal olan/olmayan etken maddelerle de kullandim defalarca. Benim gibi binlerce insan da gordum bunu yapan.
Bu sizin zannettiginiz kadar baskalarinin hayatini tehlikeye atan bir sey degil. Simdiye kadar alkollu bisiklet surucusunun bir baskasinin oldurdugunu de duymadim, gormedim, okumadim. Sarhos arac suruculeri tarafindan oldurulen bisikletli cok var ama sarhos bisikletli tarafindan oldurulen yaya/bisikletli duydunuz mu hic?

Alkollu bisikletli topluma karsi tehlike olusturabilir, bu makul ama hayati tehlike olusturmasi cok zor, kendisine zarar vermesi daha muhtemel.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@umutcelik evet katılıyorum alkollü bisiklet sürmek harakiri yapmak gibi, kişi kendi hayatını tehlikeye atıyor. Çok istisnaî durumlarda başkalarının yaralanmasına ve kaza yapmasına da yol açabilir.

• Beğen
Tepkiler: abidin3714

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Merhaba,

Alkollu sekilde bisiklet cok fazla kullandim. Gencken alkol ve bizim burada yasal olan/olmayan etken maddelerle de kullandim defalarca. Benim gibi binlerce insan da gordum bunu yapan.
Bu sizin zannettiginiz kadar baskalarinin hayatini tehlikeye atan bir sey degil. Simdiye kadar alkollu bisiklet surucusunun bir baskasinin oldurdugunu de duymadim, gormedim, okumadim. Sarhos arac suruculeri tarafindan oldurulen bisikletli cok var ama sarhos bisikletli tarafindan oldurulen yaya/bisikletli duydunuz mu hic?

Alkollu bisikletli topluma karsi tehlike olusturabilir, bu makul ama hayati tehlike olusturmasi cok zor, kendisine zarar vermesi daha muhtemel.
Alkollü olmayı bırakın, ayık bir şekilde bisiklet ile birine çarpan öldüren kaç kişi vardır tarih boyunca dünyada? Sonuç ölüm olunca mı yapılan yanlış olacak? Anlatmak istediğim o değil. Kişinin başkasının hayatını geçtim, kendi hayatını tehlikeye sokması bile saçma. Benim zannettiğimden ziyade yaşadığım bir sürü olay var bu konu hakkında. Kimsenin ölmemiş olması bunun yanlış olmadığı anlamına gelmiyor. Çok zor olsa da yaşanabilecek bir ihtimal. En ufak bir ihtimal varsa dahi olması yeter. Grup sürüşlerimizde şarap seven amcalarımız çok defa tehlikeye soktu bizi.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aslında bisiklet sporu yapan bizlerin tek alışkanlığının bisiklet olması taraftarıyım. Olması gereken bu. Fakat farklı alışkanlıklarımız olabiliyor. Alkol ve diğer alışkanlıklar hem vücuda hemde bazen farklı sıkıntılı olaylara davetiye çıkarıyor. Ha bu demek değil ki ülkede kullanımı yasal olan şeylerin kullanılmasından sonra vatandaşa haksızlık yapılsın. Bu doğru değil. Yarın parfümü çok sıkmışın, yok arabanda battaniye niye var gibi sapa saçma uygulamalara da maruz kalabiliriz.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
Alkollü olmayı bırakın, ayık bir şekilde bisiklet ile birine çarpan öldüren kaç kişi vardır tarih boyunca dünyada? Sonuç ölüm olunca mı yapılan yanlış olacak? Anlatmak istediğim o değil. Kişinin başkasının hayatını geçtim, kendi hayatını tehlikeye sokması bile saçma. Benim zannettiğimden ziyade yaşadığım bir sürü olay var bu konu hakkında. Kimsenin ölmemiş olması bunun yanlış olmadığı anlamına gelmiyor. Çok zor olsa da yaşanabilecek bir ihtimal. En ufak bir ihtimal varsa dahi olması yeter.
Hocam yukarıda başkasının hayatını tehlikeye atmasından bahsettiniz. Bu mesajinizda da önce tarih boyunca bisikletlilerin öldürdüğü insan sayısının azlığından bahsediyorsunuz. Oncelikle alkollu bisikeltli bir baskasi icin hayati tehlike olusturur mu olusturmaz mi o konuda karar verseniz?

Benim itirazim, alkollu bisikletlinin baskalari icin hayati tehlike olusturmasi meselesine. Sizin de dediginiz gibi tarih boyunca bisikletlinin oldurdugu insan sayisi cok cok az. Alkollu bisikletli 15 km ile surus yaparken evinin yolunu bulmaya calisan insan. Olusturdugu momentumun topluma, baskalarina hayati tehlike yaratmasi cok cok zor.

Yanlis dogru meselesine gelirsek, bu da objektif olmayan bir kavram. Bu forumda ve bir suru baska platformda herkes sehir icinde bisikletlilerin kask takmasi gerektigi, takmamanin yanlis oldugu konusunda bir suru sey yaziyor. Aciyoruz bakiyoruz bisiklet kazalari hakkinda yapilmis calismalara, kask zurnanin son deligi. Ama kask takmadan sehir icinde bisiklet kullanmak yanlis. Kime gore neye gore yanlis?

Eger bisikletli alkollu ya da alkolsuz baskasina zarar verirse bununla ilgili duzenlemeler zaten var. Alkollu arac kullanmanin olumlu kazalari dramatik sekilde arttirdigina dair yapilan calismalarin objektif sonuclari dogrultusunda alkollu araba kullanmak yasaklandi. Ayni seyin bisiklet icin yapilmis olani var mi bildiginiz? Objektif verileri neler?

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
@umutcelik evet katılıyorum alkollü bisiklet sürmek harakiri yapmak gibi, kişi kendi hayatını tehlikeye atıyor. Çok istisnaî durumlarda başkalarının yaralanmasına ve kaza yapmasına da yol açabilir.
Abi yok oyle bir sey. Guvenli bisiklet altyapisi ve kurallara uyan arac suculeri olunca bisikletlinin kendisini oldurebilmesi cok cok zor.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gördügüm kadari ile yukarida yazanlarin %90 kanun olup olmadigini bile bilmiyor.
Siz de o %90'a dahilsiniz. Tutarlı bir yorum değil bu.

Kanun türkiyede nasil bilemem ama
kanunda böyle bir sey yoksa bile dogruyu yaptigi icin kötü kaka polis olmus
+ Bir de kanunda olmayan bir uygulama kime göre, neye göre doğru? Almanya'dan bahsetmişsiniz. Siz hiç Alman bir polisin kanunda olmayan bir cezayı sırf kendi doğru bulduğu için uyguladığını gördünüz mü?

Komik olmayın, tabii ki yapamaz.

Bu neye benzedi biliyor musunuz? Almanya'da yaşayan akrabalarım var. Türkiye'ye geldiklerinde bir keresinde arabalarına bindim. Kırmızı ışıkta geçtik son sürat. Yan koltukta oturan çocuğu ne dedi biliyor musunuz? "Bunu Almanya'da yapmıyor, yapamaz"

Orada yapılamayacak şeyi burada yapmayı desteklemeniz çok garip tutum ve ruh hali.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
bisikletliye ehliyet soran polis hala görevini yapıyor mu merak ettim

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@umutcelik hocam ben buradaki şartları düşünerek yazmıştım. Güvenlik önlemleri olduğu yerlerde sorun olma olasılığı illaki düşüktür. Zaten alkol yada benzeri maddeleri kullanan herkes kaza yapsa yada sebebiyet verse dünyada insan kalmazdı herhalde. Ama alkolün dikkat dağıttığı için risk oluşturduğunu anlatmak istedim , olaya bu açıdan baktım.

• Beğen
Tepkiler: umutcelik

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Hocam yukarıda başkasının hayatını tehlikeye atmasından bahsettiniz. Bu mesajinizda da önce tarih boyunca bisikletlilerin öldürdüğü insan sayısının azlığından bahsediyorsunuz. Oncelikle alkollu bisikeltli bir baskasi icin hayati tehlike olusturur mu olusturmaz mi o konuda karar verseniz?

Benim itirazim, alkollu bisikletlinin baskalari icin hayati tehlike olusturmasi meselesine. Sizin de dediginiz gibi tarih boyunca bisikletlinin oldurdugu insan sayisi cok cok az. Alkollu bisikletli 15 km ile surus yaparken evinin yolunu bulmaya calisan insan. Olusturdugu momentumun topluma, baskalarina hayati tehlike yaratmasi cok cok zor.

Yanlis dogru meselesine gelirsek, bu da objektif olmayan bir kavram. Bu forumda ve bir suru baska platformda herkes sehir icinde bisikletlilerin kask takmasi gerektigi, takmamanin yanlis oldugu konusunda bir suru sey yaziyor. Aciyoruz bakiyoruz bisiklet kazalari hakkinda yapilmis calismalara, kask zurnanin son deligi. Ama kask takmadan sehir icinde bisiklet kullanmak yanlis. Kime gore neye gore yanlis?

Eger bisikletli alkollu ya da alkolsuz baskasina zarar verirse bununla ilgili duzenlemeler zaten var. Alkollu arac kullanmanin olumlu kazalari dramatik sekilde arttirdigina dair yapilan calismalarin objektif sonuclari dogrultusunda alkollu araba kullanmak yasaklandi. Ayni seyin bisiklet icin yapilmis olani var mi bildiginiz? Objektif verileri neler?
Ben kararımı verdim, buna da istinaden mesaj yazdım zaten.
Siz benim mesajlarımı okumadan önce anlamamak konusunda ısrar ediyorsunuz diye düşünüyorum zira bu ikinci oluyor.

Alkollü bisiklet kullananlardan ziyade, alkolsüz bir şekilde bisiklet kullananlarında ölümlü kazaya sebep olmalarının az olmasından bahsettim. Belki hiç yoktur bile bunun istatistiğini tutmadım. Ama dediğim gibi bu olmayacak yada olmadı değil. Olabilir. Olabilmesi de benim için yeterlidir. Bahsettiğim grup sürüşlerinde bir çok kez kazaya neden olduklarını kendi ve başkalarının hayatını riske attığını da deneyimledim. Sizi daha nasıl ikna edebilirim bilmiyorum?

Siz alkollü bisiklet kullandığınıza göre ve bunu savunduğunuza göre, bunu size anlatmam gerçekten zor olacak. Hatta başarabilir miyim bilmiyorum.

Bana göre yanlış olan bir şeyi belirttim, bu size göre doğru olabilir. Bu konuda itirazım yok, bence sizin içinde bence yanlış olmasında itirazınızın olmaması gerekir.

Yasaklanmalı falan ben o konuları bilmem, benim karar verebileceğim bir durum değil siz de hoş görürsünüz ki. Ben bunun yanlış olduğunu düşünürüm, kendim yapmam, başkalarını da yapıp zarar görme olaslıkları trilyonda bir de olsa uyarırım.

Ve bunu alkol kullanan bir insan olarak böyle düşünüyorum, kafanızda başka şeyler canlanmasın.
Siz bana gelip benden bilimsel veri ya da istatistik isterseniz size daha fazla yardımcı olamayacağım.

Bir de şöyle bir şey var, bizim başımıza gelmedi ya da biz alkollüyken trafiği tehlikeye sokmadık demek ne kadar tehlikeli bunun farkına varabiliyor musunuz? Bana kalırsa sizin yaptığınız şey bu, yanlışım varsa düzeltin.
Siz böyle yapıyorsunuz diye örnek veriyorum, biri alkolle ya da herhangi başka bir şeyle kendinden geçip başkasına ya da kendine zarar verecek hale gelebileceğini kafanızda canlandıramıyor musunuz?
Ben doğru yapıyorum ya da yapabiliyorum diye herkes öyle yapar diye düşünmeyin.

Son düzenleme:

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.061
Bisiklet
Trek
Ben kararımı verdim, buna da istinaden mesaj yazdım zaten.
Siz benim mesajlarımı okumadan önce anlamamak konusunda ısrar ediyorsunuz diye düşünüyorum zira bu ikinci oluyor.

Alkollü bisiklet kullananlardan ziyade, alkolsüz bir şekilde bisiklet kullananlarında ölümlü kazaya sebep olmalarının az olmasından bahsettim. Belki hiç yoktur bile bunun istatistiğini tutmadım. Ama dediğim gibi bu olmayacak yada olmadı değil. Olabilir. Olabilmesi de benim için yeterlidir. Bahsettiğim grup sürüşlerinde bir çok kez kazaya neden olduklarını kendi ve başkalarının hayatını riske attığını da deneyimledim. Sizi daha nasıl ikna edebilirim bilmiyorum?

Siz alkollü bisiklet kullandığınıza göre ve bunu savunduğunuza göre, bunu size anlatmam gerçekten zor olacak. Hatta başarabilir miyim bilmiyorum.

Bana göre yanlış olan bir şeyi belirttim, bu size göre doğru olabilir. Bu konuda itirazım yok, bence sizin içinde bence yanlış olmasında itirazınızın olmaması gerekir.

Yasaklanmalı falan ben o konuları bilmem, benim karar verebileceğim bir durum değil siz de hoş görürsünüz ki. Ben bunun yanlış olduğunu düşünürüm, kendim yapmam, başkalarını da yapıp zarar görme olaslıkları trilyonda bir de olsa uyarırım.
Anlamamam mumkundur, anlayinca ya da siz duzeltince de kabul ediyorum dogurusunu. Dogru sekilde anlayabilmek icin cevap yazip size soruyorum zaten.

Bisikletlilerin alkolsuz sekilde olumlu kazaya sebep olma olasiliginin az oldugu konusunda ikimiz de hem fikiriz. Benim bunun uzerine eklemek istedigim, bisiklet surucusunun alkollu olmasinin bu olasiligi arac suruculerinde oldugu gibi dramatik sekilde attirmamasi. Bu artis olmadigi icin de arac suruculerine alkollu arac kullanmak yasak iken bisiklet suruculerine serbest.

Grup surusundeki bisikletli ile cuma aksami is cikisi bir seyler ictikten sonra eve bisikletle gidenleri karsilastirmak da bence pek makul degil. Benim bahsettigim alkollu bisikletliler gece disariya eglenmeye cikmis ve sonrasinda evine donmeye calisan insanlar.
Yol bisikleti ile group surusune alkollu birisini kabul etmek akvaryuma pirana atmak gibi. Insanlar fakli fren ( disk/rim ) kullanan insanlari bile ayni peloton icerisine sokmaya cekinirken alkollu amcalari bunun disinda tutmak istemeniz cok normal. Bu amcalar zorla mi giriyorlar gruba? Siz onlari grupta istemediginizi soylediginiz de ya da siz gruba dahil olmak istemediginizde zorla mi surus yaptiriyorlar hep beraber?

Sehir icinde bisiklet kullanmak ile peloton icerisinde bisiklet kullanmak cok farkli dinamikler. Konuda bahsedilen de, benim bahsettigimde sportif degil sehir ici ulasim amacli surusler.

Alkollu olarak bisiklet kullandim, nadir de olsa hala zaman zaman kullaniyorum. Ben bunun sehir icinde, guvenli yollarda, arac suruculerinin kurallara uydugu ortamda diger suruculer icin hayati tehlike olusturmadigini anlatmaya calisiyorum.

Size gore yanlis olmasina da itirazim yok. Ben bunun arac suruculerinde oldugu gibi bisikletliler icin de yasaklanmasini gerektirecek objektif sebep nedir diye soruyorum sadece.

• Beğen
Tepkiler: Ronin45

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Anlamamam mumkundur, anlayinca ya da siz duzeltince de kabul ediyorum dogurusunu. Dogru sekilde anlayabilmek icin cevap yazip size soruyorum zaten.

Bisikletlilerin alkolsuz sekilde olumlu kazaya sebep olma olasiliginin az oldugu konusunda ikimiz de hem fikiriz. Benim bunun uzerine eklemek istedigim, bisiklet surucusunun alkollu olmasinin bu olasiligi arac suruculerinde oldugu gibi dramatik sekilde attirmamasi. Bu artis olmadigi icin de arac suruculerine alkollu arac kullanmak yasak iken bisiklet suruculerine serbest.

Grup surusundeki bisikletli ile cuma aksami is cikisi bir seyler ictikten sonra eve bisikletle gidenleri karsilastirmak da bence pek makul degil. Benim bahsettigim alkollu bisikletliler gece disariya eglenmeye cikmis ve sonrasinda evine donmeye calisan insanlar.
Yol bisikleti ile group surusune alkollu birisini kabul etmek akvaryuma pirana atmak gibi. Insanlar fakli fren ( disk/rim ) kullanan insanlari bile ayni peloton icerisine sokmaya cekinirken alkollu amcalari bunun disinda tutmak istemeniz cok normal. Bu amcalar zorla mi giriyorlar gruba? Siz onlari grupta istemediginizi soylediginiz de ya da siz gruba dahil olmak istemediginizde zorla mi surus yaptiriyorlar hep beraber?

Sehir icinde bisiklet kullanmak ile peloton icerisinde bisiklet kullanmak cok farkli dinamikler. Konuda bahsedilen de, benim bahsettigimde sportif degil sehir ici ulasim amacli surusler.

Alkollu olarak bisiklet kullandim, nadir de olsa hala zaman zaman kullaniyorum. Ben bunun sehir icinde, guvenli yollarda, arac suruculerinin kurallara uydugu ortamda diger suruculer icin hayati tehlike olusturmadigini anlatmaya calisiyorum.

Size gore yanlis olmasina da itirazim yok. Ben bunun arac suruculerinde oldugu gibi bisikletliler icin de yasaklanmasini gerektirecek objektif sebep nedir diye soruyorum sadece.
Ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum ama öyle bir üslupla yazıyorsunuz ki beni anlamamakta ısrar ediyorsunuz diye düşünüyorum, ondan da öyle yazdım.

Oranın ne olduğunun bence kanun yapan, kanun uygulayanlar açısından önemi yok. Hiç bir konuda da ve de bu konuda da. İhtimal varsa olur diyorlar.

Tekrar söylüyorum bu kişiden kişiye değişiyor. Örneğin siz 3 bira içip çok stabil bir sürüş gerçekleştirebilirken, 1 biranın yanından geçip trafiği altüst edebilecek insanlar var. Bu tip örnekleri çokca çeşitlendirebiliriz, tek tek yazmayalım şimdi bunları. Karşılaştırmak makul değil diyorsunuz ama ortadaki şeyler aynı; insanlar alkollü ve bisiklete biniyorlar. Diyelim bu iş yasaklanıcak, birine yasak olacak da diğerine nasıl yasak olamayacak mesela? Olacaksa hepsine olacak... Size bu farklı örneği vermemin sebebi, bunlar gibi milyonlarca farklı senaryo olabilir, sizin bahsettiğiniz senaryoda belki hiç bir tehlike yokken başka bir sürü senaryoda tahmin edemeyeceğiniz bir sürü tehlike olabilir.

Hiç bir zorlama vesaire bir durum yok bunu sadece size yukarıda anlattığım gibi farklı senaryoların da olabileceğini anlatmak için söyledim, kendileriyle 5 senedir grup sürüşlerinde bulunmuyorum zaten :)

Bende %99 oranında şehirde kullanıyorum, İstanbul Avrupa yakasında ikamet ediyorum. Amsterdam'da insanlar bunu "abuse" etmeyebilir, ama dünyanın başka yerlerinde, ülkemizde bu kolaylıkla istismar edilebilecek bir şey. Bakın ediliyor demiyorum, edilebilecek diyorum. Bir yasak varsa (başka ülkede ya da Türkiye'de) bunun muhtemelen bir istismardan doğduğunu da unutmamak gerekir.

Umarım bisiklete alkollü şekilde binecekler binmez, fakat illa biniyorsa ya da binmesi gerekiyorsa sizin kadar konuya hakim, kontrollü, kendi ve diğer insanlar için hayati tehlike oluşturmayacak şekilde binerler. :)

• Beğen
Tepkiler: necmeddin