Akü Yada Taşınabilir Şarj Cihazı

Tepki
1
İsim
Kağan A.
Bisiklet
Diğer
Öncelikle Abilerim,Ablalarım

Elime yeni bir bisiklet geçti eski hantal bisikletimdeki shimano tourney vites aktarıcılarını vb. güzel parçaları aktardım.Eski Bisiklet çok hantal ve ağırdı üstelik boyu jant inch' i küçüktü.

Neyse:) yeni bisikletimle birlikte çalışıp çalışmadiğından birhaber olduğum eski tip dinamo geldi.İlk Olarak Bac elektriği dc ye nasıl çevirebiliriz ve bunu depolamak için 6v ışıldak aküsü mü yoksa taşınabilir şarj cihazı mı iyi olur.

Bunu Yapmamın Sebebi:Telefonum Galaxy Gio Ve Telefonun Bataryası Çok Küçük(amper bakımından) dolayısı ile gps+3g açık olduğunda10-20dk da şarja takın uyarısı veriyor :mad:(kullandığım program yandex.navi)

NOT:O Kadar Fazla Elektrik Bilgim Yok Fakat Eski Bisikletimin Jantına 9v luk dikdörtgen pili bağlayarak led döşemiştim :D Sonra Apaçilik Olduğunu Ve Bisikleti Gereksiz Ağırlaştırdığını Görünce Söktüm Yani Benim elektrik bilgim bu kadar

Yardım Ederseniz Sevinirim,Şimdiden Teşekkür Ederim

Son Olarak Bu Gereksiz Öylesine Bir Konu Değil Sizin Tavsiyelerinize Göre Alacağım Aküyü Sırf Soru Olsun Diye Sormuyorum Yani

Scudo

Ahmet.S

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Ahmet
Bisiklet
Bianchi
Köprü diyota baglayinca dc ye dönüştürebilirsiniz

Tepki
1
İsim
Kağan A.
Bisiklet
Diğer
peki bunu 5v ya indirmek için ne kullanmalıyım

Ahmet.S

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Ahmet
Bisiklet
Bianchi
(link) bu linki bi inceleyin

Tepki
1
İsim
Kağan A.
Bisiklet
Diğer
O Tam İşime Yarayacak Konu Çok Teşekkürler Yarın Birşey Çıkmazsa Elektronikçiye Doğru Pedaşşıyacağım O Zaman Gelişmeleri Buraya Yazarım :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.S
Tepki
7
Bisiklet
Specialized
dinamo yaklaşık 9 volt gibi voltaj verir bir adet köprü diod ve 7805 entegresi ile işini çözebilirsin.. Resimdeki örnek bağlantıyı kullanabilirsin tabi trafo yerine senin dinamo çıkış olacak.Kolay gelsin.

Dosyalar

Y.Genç

Üye
Tepki
82
İsim
Yasin Genç
Bisiklet
Bisan
Benzer durum bende de var.
Bisikletime ektradan arka sinyal ve stop lanmbası projesi.
Bence küçük bir akü alıp, çıkışlarını bölebilirsiniz.
12 V bir aküden bir devreyle 5 volt alıp şarj içi kullanabilirsiniz. Dinamoyu akü şarş için kullanırsınız..
Veya haftada bir evde bir adaptör ile şarj edersiniz.
Biraz karışık oldu benim proje netleşince çizim ve devreleri ayrıca paylaşırım.