Ahşap Kadro Yapıcam. - Yardımlarınızı Esirgemeyin.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Çok zor.. Delta bisiklette görmüştüm ahşap bir bisiklet. Onu yapanlar 1 hafta internette hangi ağaç daha sağlam diye araştırarak yapmamışlardır heralde..

Scudo

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
demiyim demiyim diyorumda, adam burda birşey yapmaya kalkışmış kalkıpta hakkıyı savunmayacağım ancak bir küfür etmediğiniz kaldı. tamam kafasında planlayıpta yapamadığı şeyler olmuş olabilir, meşgul ettiği insanlarda olmuş olabilirde, şurda bu kadar beyiniz, toplanıp bu olmaz demektense bir yolunu bulu yapsak şu işi? belki pratikte değil oncak kendi ahşap borularımızı teoride oluştursak ne olur? biraz oturup kafa yorum fikir paylaşmak tabiki olmaz deyip kestirip atmaktan zor ancak, biraz zorlansak ne olur ki? belki hakkı yapmaz ben yaparım, ben yapmam hüseyin yapar o yapar bu yapar allah aşkına forum ahalisi ne hale gelmişiz!
(link)

biraz yardımcı olabilir

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@berkan1994

1- 3 yıldır okul çıkış saatim 5.
2- 2 saat bekledikten sonra ve arkadaşının başına gelen talihsiz olaydan sonra ben mesaj attım sordum, durumu söyledin cevap verdin yoksa bekle babam bekle. ertesi gün geleceğini söyledin.
3- ertesi gün ne aradın ne geldin. o konu öyle kapandı.
alışverişte yeni olabilirsin ama sözünün eri olmak ticarette farzdır. hele küçük bir piyasada yer edinmek istiyorsan.
sen benim açımdan yerini kaybettin, senle alışveriş yapmak isteyen arkadaşlarımı da bu konuda uyarıyorum.
çünkü bir madde daha eklemek gerekirse
4- belli bir fiyata anlaştığımız ürünün ilanı daha yüksek bir miktarda yayınlandığında bir alıcısı çıkmış, sen ise işi açık arttırmaya çevirerek en az ilandaki kadar ver, al demiştin.
eğer bunu yalanlayıp bana belirttiğin fiyata anlaştığın ürünün fiyatını, sadece 10 dk sonra durup dururken arttırdıysan akli olarak hakkında daha kötü şeyler düşüneceğim.
kabul ettiğin lafım yok dediğin olay basit bir usulsüzlük. eyvallah ben de birşey demiyorum. para, mertlikten daha tatlı gelmiş olabilir. ona da eyvallah. ama olayı ''yeterli gelmemişti'' şeklinde ört pas edemezsin, en azından 10 dk da değişen bir yeterlilik olduğuna inanmamamla beraber yukarda, 10 dk sonrasında bana yazdığın şeyleri de belirttim.
artık sen elindeki cımbızı bıraksan iyi olur.
bunlarda unutmaman gerekenler
-alıcıysan satıcıyı bilgilendir, saatlerce seni beklemek zorunda değil
-satıcıysan dürüst ol mert ol

hayatımda da kimseye bu kadar basit bir ders vermemiştim ama ihtiyacı olanlar çıkıyor aradan.
neyse konuyu daha fazla kirletmeyelim, kusura bakmayın arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: berkan1994

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
@cparlakgul

Çok Teşekkür ediyorum anlayışınız için- ayrıca ahmet ve berkan yorumlarınızla konuyu dağıtmayın lütfen- konustuklarınızın yeri burası deyil herkez hata yapar 4 4 lük yaşanmaz hayatta herkezin bi eksiği hatası kusuru olur birbirinizden bu kadar nefretle bahsetmeniz rahatsız etti.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
@Samet Koç

Samet abi sadece hangi ağacı kullanacağım konusunda araştırma yapıyorum dedim şuanlık. :D Başka sorun yok . Ağaç konusunda karar vermedim ondan onun üzerine konustuk tabiki sadece ağacı seçip yapılmaz.

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
cparlakgul arkadaşıma teşekkür ediyorum.Konuda Hakkı arkadaşımız yardım ve tafsiyelerinizi bekliyorum demiş.Aklınızda yardımcı olacağını düşündüğünüz bir tafsiyeniz varsa lütfen paylaşın,yoksa da kolaylıklar dileyin.Bu tür konular bu forumda açılmayacak da hangi forumda açılacak.Ben Hakkı arkadaşımız yapamaz demiyorum fakat ilk kadrosu olacağı için beklenen verimi alabileceğini düşünmüyorum ama zaten bu işlerde deneye deneye öğrenilir.Burçak Erbil çok güzel bir kadro ortaya çıkardı.Eminim ki 2. denemesinde çok çok daha güzel bir şey ortaya çıkacaktır.Hakkı'da bir dener 2 dener sonunda güzel birşeyler çıkarır diye düşünüyorum. Çıkaramassa bile EN AZINDAN DENEMİŞ OLUR. bizim forum üyeleri olarak yapabileceğimiz tek şey başarılar dilemek olmalıdır.Başarılar.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Size kolay gelsin, sonuçta bir girişim ve bu boyutta kalsa bile neden olmayacağına dair net bilgiler çıkabilir, desteklemek gerek. Ancak şu konuda dikkatinizi çekmek isterim, altyapıda ciddi mühendislik, tasarım vs bilgisi gerekebilir, sanırım bu tür eksiklikler varsa da telafi etme amaçlı açtınız konuyu, başarılar.
İki önerim olacak size haddim olmayarak. Bence öncelikle bir yol kadrosunu ahşap kaplayarak başlayın. Bu aynı zamanda kalıp olur size ve bu kalıbın içini ileride farklı alaşımlarla kullanabilirsiniz. Farklı bir hybrid yapmış olursunuz.
İkincisi, ahşabınız suya da dayanıklı olmalı ve 4-5 kat epoksi atmalısınız. Zira projeniz tutar da ortaya birşeyler çıkarsa, kullanırsanız, ıslandığında suyun işlememesi gereken bir ağaç olmalı ve imalat sürecinde de bu izolasyonu sağlayıcı işlemden geçirmiş olmalısınız. Çünkü aksi taktirde en ufak zayıf noktadan giren su işler ve ahşabı döndürür. İleride kadro eğri büğrü bir hal alır.
Bu yüzden ağaç seçiminde ireko, teak (bulabilirseniz Birmanya teak i) tavsiye edebilirim. Hatta eski teknelerden çıkma ahşaplar çok işinize yarayabilir. Bunları 3-4 kat lamine edebilirseniz güçlü bir profil oluşturabilirsiniz. Laminasyon sırasında yardımcı olabilirim.
Bunları serbest dalışlarda kullandığım ahşap tüfeklerin işlemlerini yerinde müşahade etmiş biri olarak yazıyorum. Ahşabın kadro imalinde bulunmadığım için ifadelerim tahmine dayalıdır, tartışmaya açıktır.
Size tekrar kolay gelsin.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Ağaç olarak meşe kullanmaya karar kıldık ve bir kaç da süpriz var tabiki ahşabın içi boş olucak ve desteklenmesi gereken yerler karbon borularla desteklenecektir. şuan ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum .

Bu arada bende ahşap kaplamaya bakmıstım önce ama çok basi geldi haftalık yaptığım işler gibi işim gereği mobilyacı oldugum için ama kadro kaplamadım ama çok fatklı eşyalar kapladığım için basit geldi o yüzden böyle büyük bi projeye atılmış oldum . Tekrar teşekkürler . Taner abiye ayrıca teşekkür ediyorum .

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar konuya müdahale etmeyelim diyoruz ama illa bir noktadan sonra şart oluyor.Lütfen konu dışı tartışmalarınızı ya tartışmak istediğiniz konu başlığını uygun bölümde açarak tartışınız yada özelden tartışınız.

Konu ile de olumsuz düşüncelerinizi tabi ki yazabilirsiniz sonuçta düşüncelerde özgürüz ama karşımızdaki insanı rencide etmeden yada küçük görmeden .

Eğer ki kural dışı bir konu açıldığına inanıyorsanız da sizlerin müdahale etmemesi gerekiyor mesaj altındaki hatalı mesaj bildir kısmına yazdığınız zaman en kısa zamanda yönetim olarak gereği yapılıyor.

Lütfen konu bu bilgiler etrafında olması gerektiği gibi devam etsin yönetim olarak başka türlü tedbirlere başvurmak zorunda kalmayalım......

• Beğen
Tepkiler: DreamerMRLG

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Arkadaşlar bu linkteki kadro temsili bir kadrodur kadroyu böyle yapmayı planlıyorum. ! Resimdeki maşa hoş deyil yalnız kadro böyle olacak desem yeridir kafamızda ön bi görünüş olsun diye paylasıyorum buyrun. (link)

• Beğen
Tepkiler: kefallica
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
balsa model uçak vb yerlerde kullanılıyor çok düşük ağırlığının yanında sağlam ancak kadro için yeterli değildir.kestane tekne yapımında kullanılan çok sağlam bi ağaç,zeytin ağacı de düşünebilirsiniz.
son olarak ağaçtaki su olukları(odun boruları) yani üzerindeki koyu kahve kılcal çizgiler ne kadar sık ve fazlaysa ağaç daha sert oluyor.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
kestane ve zeytin ağacının sağlam olduğunu bilmiyordum meşe yi biliyordum ama zeytin ağacının kaplaması çok hoş oluyor. siz bu bilgileri neye dayanarak söylüyorsunuz acaba bi kaynak varmı?

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
zeytin ağacının inanılmaz bir sağlamlığı var dansilitesi çok yüksek ancak büyük plaka bulmak çok zor işlemesi cok zor testere kesmez kuru zeytini taş gibidir ve çok pahalıdır

• Beğen

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
zeytin ağacını bilmiyordum dediğim gibi ama bunların hafiflik dereceleri nelerdir ? işlemede sıkıntı yok işlemeyi her türlü yaparız . araştırdıkça daha deyişik bilgiler ortaya çıkıyor . açık renk ve koyu renk ağaç olarak ne kullanılabilir hem sağlam olcak hemde düzgün elyaflı ağaçlar nelerdir ?

Ve meşe en sağlam ağaçmıdır ?

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
zeytin sağlamdır ve görüntüsü çok hoştur kendine ait deseni vardır, meşe fikri renovo dan çıktı ortaya onlar meşe kullandıkları için bende meşe dedim ancak zetin çok iyi bir seçim olabilir, plaka olarak kestane ile birleştirilebilir.

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
en sağlam olayı renovo dan ortaya çıkmadı ama onlarında kullanmasının etkısı olmus olabilir araştırdığımızda meşe en sağlam ağaç ama bide balsa ağacı fln çıkmaya başladı içinden çıkılmaz bi durum aldı desem yeridir. özel mesaj atıyorum şuan size burayı fazla doldurmayalım bu hafta içinde karar vermem gerekiyor kullanacagım ahşaba beraber bi fikir elde edinelim.

onur özlem

Daimi Üye
Tepki
77
Bu konuda hiçbir bilgim yok ama bence böyle bir işe kalkışırken her ihtimali düşünmelisiniz
nekdar hafif olu?
nekadar sağlam olur?
nekadar uzun ömürlü olur?

• Beğen

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Benim görüşüm bu uğraşı prototiplere bölerek gerçekleştirmeniz. Ilk olarak ağırlığı sağlamlığı önemli olmayan ama işçilik konusunda acemiliği ve kalıp çıkarma işini bitirmek için prototip 1i gerceklestirmenizdir.
2.olarak en sağlam şekilde ortaya konulmaya çalışılmalıdır.
3.olarak en sonda hafifletilmeye ve görsel hale getirilmeye çalışılmalıdır.
Daha önce birkaç el yapımı makine yapmıştık. Genelde 3.prototipe bölüp en sonda noktalandirmıştık. Size de bunu tavsiye edebilirim. Iyi akşamlar..

• Beğen

DreamerMRLG

Daimi Üye
Tepki
46
Teşekkür ediyorum alperen bey işçilik ve model konusunda sıkıntı çekmiyeceğimi sanıyorum sadece kadro nun ne kadar sağlam olur sorusu kafamı karıştırıyor hepimiz görücez. zaten en yakın zamanda ilginiz için teşekkürler.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.