Acil yardıma ihtiyaç var...

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zinciri temizlemek için çıkardım.Yanlışlıkla pim pakladan tamamen çıktı şimdi ne yapacağım daha içeri girmiyor :(

Scudo
D

Domestik

Misafir
Bisiklet zincir sökme aparatı ile yeni bir pim takman gerekiyor. Ya da bisikletçiye götüreceksin :)

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.030
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yapman zor bisikletçi halleder

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Bisiklet temizlerken zincir sökme takma ile alakalı bir konu var forumda bakarsanız tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz

(link)

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese teşekkürler.Büyük ders oldu artık bu hataya daha düşmem galiba.Yarın bisikletçiye zinciri götürüp yaptıracağım.

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tepki
1
İsim
Civardagezen
Bisiklet
Merida
ACİL YARDIMA İHTİYACIM VAR VE KONU AÇAMIYORUM KUSURA BAKMAYIN SALÇA OLMAK ZORUNDAYIM :)

Mosso 980XC2 acera, sedona 920 arasında kaldım yardımcı olabilirmisiniz ? bunlara alternatif olarak önerebileceğizniz bir model marka varsa alabilirim. isteğim dayanıklılık konfor ve dağa bayıra bir miktar sürmek. çok uzun süre bisiklet kullandım 6 yaşından 18'e kadar sürekli fakat iyi bisikletler değildi. sonra motorsiklet araba falan neyse, şuan 23 yaşındayım 187 boyum. tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. İYİ SÜRÜŞLER...

Ghost

Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı sandı?
Tepki
478
İsim
Enes
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MehmetFuatAykanat sedona 920 2 milyara yakın olması Lazım ve altus set bence daha iyi bulunabilir.
Decatlona bakabilirsin

Rockrider 540
Rockrider 560
Kask, eldiven gibi aksesuarlara da bütçe ayırmanı tavsiye ederim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MehmetFuatAykanat

Baktigin 2 bisikletten 980 XC2 Acera oneririm. Sebepler:
Kadro daha iyi 1670 gram Triple butted Aluminyum 7005. Uretici linki - (link)
Vites sistemi Acera, Altus'tan bir tik daha iyi
HD fren sistemi bir tik daha iyi
Masa bir parca daha iyi ve gidondan kilitlemeli
+ Fiyat daha uygun

Sedona'nin ustun taraflari:
Gidon ve sele borusu raceface
Lastikler schwalbe

Ancak sedona da iyi bir bisiklet markasi ve yerli olarak geciyor Her ne kadar donanimlar her bisiklette yabanci olsada kadro Turk ve kaliteli ;) Ancak itiraf edeyim bence 980 XC2 kadrosu daha iyi ve gelistirilmeye musait ust seviye fiyat/performans urunu!

Karar size kalmis...

Tepki
1
İsim
Civardagezen
Bisiklet
Merida
@Ghost rockrider lar özellik bakımından yüksek parçalar var gibi fakat fiyay düşük . bu iyi birşey fakat şaşırtıcıda aynı zamanda çünkü bu donanım bu fiyata... bir fiyat politikasımı yoksa başka durumlarmı vardır sizce yani kadro kalitesi falan? kask eldiven falan eş dost bir şekil alırlar ;)

@suat akman sorunumuzla ilgili insanlar görmek güzel öncelikle teşekkür ederim. iki gündür araştırıyorum ikisi arasındaki farkları aşağı yukarı söyledikleriniz gibi bilgiler edindim. mosso sanki biraz daha yakın geldi bana. salcanonun insomniya uygun fiyata bulmuştum fakat piyasada fazla olan ürünlere karşı antipatim var sanki. bu fiyata başka öneriniz varmıdır ve yukarıdaki arkadaşımızın bahsettiği
ROCKRIDER 540 sizce nasıl bir bisiklet ?

Ghost

Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı sandı?
Tepki
478
İsim
Enes
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MehmetFuatAykanat rockrider'ların kadrosu Ömür boyu garantilidir. Rockrider alıpta pişman olan veya şikayetçi olan Duymadım

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MehmetFuatAykanat

Soyle ozetleyeyim.

Mosso 980 XC2 baktigin bisikletler icerisinde en hafif kadroya sahip ve mosso dunyaca bilinen bir kadro ureticisidir. Ozellikle fiyat/performans ariyorsaniz cekinmeden tercih edebilirsiniz.

Maşalara baktiginizda en iyi maşa havalı rockshox ile RR560 ve RL (gidon kilitli). Ikinci sirayi Mosso'nun RL Suntour masasi alir. RR540 masasi soru isareti...

Fren sistemi en iyisi Mosso daki M445 serisi. Ardindan RR560 in Avid giris fren sistemi gelir. Hatta ikisi esdeger olabilir belkide...

Vites ve disli seceneklerinde siralama acik ara farkla RR560 in. Ardindan Mosso nun Acera'si ve Sedona ile RR540 in Altus serileri gelir.

Gidon ve sele borusu tercihinde Sedonan'nin raceface i bastan cikarici gorunsede Mosso da bu aparatlarda hatiri sayilabilecek bir uretici. RR lerde aluminyum gidon ve sele borusu kabul edilebilir.

Lastiklerde cekincede birakan Mosso. Diger modeller kendini ispatlamis markalar.

Jantlar hepsinde bisiklet markasinin kendi markasini etiketledigi bilinmeyen urunler ama iyi olduklarini dusunuyorum.

Hepsini onunuze koydugunuzda benim tercihim Mosso ve RR560 olurdu.
RR560 in donanim ve maşasi acik ara onde! Lastiklerde ayni sekilde guven veriyor. Mosso nun bu lastiklerini bilmedigim icin birsey diyemem... Ancak benim fikrim "kadro kaliteli olsun uzeri nasilsa zamanla degisir / gelisir" oldugundan Mosso ya daha sicak bakiyorum.

Kaldi ki ben Mosso 2670TB Acera kullaniyorum. Aynakol ve gobegi Hollowtec II yaptim, lastikler asindigi icin zaten degisti. Pedallar da bilyalidan rulmanliya degistirdim. Geri kalan herseyide 2 yildir gayet iyi goturuyor Arazi, camur, yol, ulasim her kosulda benim icin gayet performansli ve dayanikli. Yalan olmasin uzayan zinciri ve biten arka balatalari da degistirmek zorunda kaldim :)

Ozellikle detay istediginiz bir konu varsa yardimci olmaya calisirim bildigim kadari ile...

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
O hataya ilk düştüğümde internet yoktu. Breh Breh resmen dinazor olmuşum ama melih gokceginkilerden değil çok şükür. Bir bakla kisaltarak devam etmiştim :) vites ayarı gerektirmeyen kötü bir bisiklet im vardı ozamanlar.

• Beğen
Tepkiler: SerdarK.
Tepki
1
İsim
Civardagezen
Bisiklet
Merida
@suat akman Başlangıç seviyesi olduğum için 2000 tl (rockrider 560) açıkçası bana fazla gelir. mosso yu tercih edecek gibiyim. Pazarlık durumunda sıkıntı yaratmazsa satıcı. Ne kadar ucuza alırsak o kadar iyi, öğrenci halleri :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serdarkoc

Farketmez. Ama zinciriniz olması gereken boydaysa eksilttiginizde farketmez. Daha once yazilmisti alintilayayim:

"Eksik bakla; sisteminiz ortalama 4-5 baklaya kadar kisa dusmus zincirle kullanilir. Vites gecislerinde zorlanabilir, ayarsizlik sesleri cikarabilir, ozellikle en buyuk dislilerde zorlanir veya vites gecmeyebilir. Uzun sure asiri kisa zincirle kullanirsaniz muhtemelen ruble ve aynakol dislilerinizi daha hizli asindirir, arka aktarici bacagini surekli gerecegi icin yayini yumusatabilir.

Mecbur kaldiysaniz kisa zincirle idare edebilirsiniz. Ancak en kisa surede normal olcusune getirin veya yeni zincir takin.

Zincir olcumu; zincir cozulur, arka aktarici bacagindan cikarilir, on aynakol en buyuk disli ve arka ruble en buyuk disliye takilip birlestirecek gibi tutulur. Bu olcunun uzerine 2 bakla daha ilave edilerek, sisteme olmasi gerektigi gibi yerlestirilip birlestirilir."

Kolay gelsin :)

• Beğen
Tepkiler: SerdarK.

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@suat akman Teşekkür ederim.Pim'i bakladan çıkarırken ayarı kaçırıyorum ve sonucunda pim bi anda çıkıyor. :( Powerlink takayım dedim.Bisikletçiler bisiklet vitesli ise sorun yaşarsın dediler vazgeçtim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serdarkoc
Powerlinklerde zincir kalinligina gore satilir: 7 li sistem, 9 lu sistem vb.
Bende 9 lu sistem var. Ilk orjinal zincirim shmano powerlink olmayan modeldi. Su anda KMC powerlink li bir zincir kullaniyorum. Hicte bisikletcilerin dedigi gibi bir problem yasamiyorum, yasayani da duymadim!
Siz yine arastirin oyle karar verin gecmek istiyorsaniz ;)