Acemi Kafe / Konuşalım - Tartışalım

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
Aynısı bana da oldu. Yine sıfır bisiklet yine Salcano. Bunları yeni alan arkadaşlar da öğrenirse iyi olur. O küçük parça, büyük olasılıkla plastik. Düz ve yuvarlak ayaklık çubuğunun altında taban görevi görüyor ve elle çekince çıkıyor. Ayakla kapatılan ayaklıktan düşebiliyor haliyle. Marketin önünde park etmiş bisikleti hareket etmeye hazırlarken düşmüş benimki de, yarım saat dolaştım aradım çünkü demir direkt yere değdiğinde hem tutmuyor tam, hem de eziliyor demiri. En son marketin önünde gördüm.

Silikon döktüm içine ve yerine taktım. Şu an bir sorun yok. :)

@hogutmen

Yeni konuyu da acemi arkadaşlara öneririm :)

(link)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ececan
Aynen öyle, kaldırımdan hızlı inilicekse örneğin 20-30km hızla bunny hop da yapılabilir, yalnız tekerler tam yere temas ettiği anda vücudu kadronun üstüne hafifçe ivmelendiricez ki gene "G" veya "eylemsizlik" vücuda paylaştırılsın, tüm yük bisiklete binmesin

@hogutmen
Abi postlarını okudum da şimdi, bisiklette bana kalırsa en tehlikeli şeyler sürerken korkmak veya paniklemek. @ececan ın bahsettiği hareketleri yapmak falan çok kolay, yaşınız veya kilonuzu hiç dert etmeyin size sizden başka engel olan birşey olamaz :) Sadece rahat olun ve vücudunuzu harekete göre şekilendirin/konumlandırın, zaten darbe otomatikman emilicektir.

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
Konuyu takip de kalayım ben de.Ben de acemiyim bisiklet konusunda. 6 ay filan oldu bisikleti alalı salcano city sport 30 modeli.ben de ne patlak lastik değiştirebilirim,ne yama yapabilirim, ne de bisiklete ayar yapabilirim anlamıyorum hiç.bu yüzden bisikletçiye gidip sorunları hallettiriyorum ben de.Daha 2-3 gün önce işten gelirken bisikletin ön lastiği patlatmışım dış lastik de dahil.Bisikletçiye gidip yaptırdım sırf bunlar için 130 tl param gitti.Gerçi zincir yağlama,ayna kol temizleme filan,genel bakım,fren pabucu filan da degiştirdim.Böyle böyle öğrenicez herhalde bizde kendi kendimize tamiri vs..dış lastik continental yokmuş elinde gidip kenda marka bir lastik taktı nasildir bilmem.Bakalım kullanıp görücez.Her acemilikte ki gibi sorun yaşaya yaşaya çözmesini de öğrenicez artık.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yeni arkadaşlar youtube da geziniyo diye arattırın bisikletle ilgili epey videom var...Oradan birçok şeyi öğrenebilirsiniz...

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
@BF Okuru yaa eyvallah saolasın biliyorum ben de.siz ve sizin gibilerin çok uğraşları var bunlar için.Videolar olsun,resimli anlatımlar olsun çok yardımlarınız var.Fakat ben video ile izleyip yapamıyorun nedense.Korkudan mı yanlış yapıp komple bozmaktan mı artık nedense olmuyor.Bir de vakit olayı da var ayrıca.Evde 2 çocuk olunca firsat bulup da bisiklet ile pek uğraşamamakdan da kaynaklanıyor sanırım..

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ByRamichLee Öncelikle Allah bağışlasın :) Madem video ile olmuyor takıldığınız yerde özelden mesaj atın adım adım yönlendirerek de yardımcı olurum ;)

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
@BF Okuru çok saolasın.Bakalım artık bir sıkıntı olursa yeniden senin dediğin gibi de yapabiliriz hiç olmazsa..En azından böyle böyle öğreniriz hiç değilse

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru

Süpersiniz, takipteyiz. YouTube hesabıma şimdi giriş yapamadım ama abone olacağım. Lütfen devam edin video yayınlamaya. İncelemeleri de bayağı merak ettim. :)

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Okuduklarımdan öğrendiğim iki mühim hususu yazayım dedim. Diğer koşullar sabit olmak üzere 26 inç, 28 inçe göre yokuşlarda daha avantajlıymış daha rahat yokuş çıkarmış. Ben bunu bilmiyordum. Keşke bilseydim. :( Bir diğeri de limitlerine yakın şişirilen lastikler, jant akordunun bozulmasını kolaylaştırırmış. Kötü kasislerle birleşince benim akord iki ayda bozuldu. Ama sadece arka akord. Bugün yaşadığım bir hususu belirteyim. Kaldırımlarda sıklıkla sürdüğümü belirtmiştim. Kaldırımlara engelliler için yapıştırılan yol izleri var. Bunlar çok kaygan ve raylı sistem gibi. Ne zaman düşerim derken bugün düştüm ve her zamanki gibi yavaş kullandığımdan :) Allah'tan birşey olmadı. Kaskım vardı ama aşırı tedbir ve güvenlik tam yani. :)

Ha bir de benim pedallar tırtıklı ve metal. Geçen gün bir baktım. Pedal vidaları gevşemiş düşmek üzere. Hemen bastım uhuyu vidalara ve sıkıca sıktım vidaları. Aynı tarz olan varsa dikkat etsin. Bir de gıcırtı sorunum vardı. Selem gevşemiş. Tüm gücümle sıktım alyanla alttan. Korkumdan. Arka tekerlek ve ön tekerleği sabitleyen vidaları da tüm gücümle sıktım. Acaba bu çok sıkmaların kadroya vs başka yerlere bir zararı olur mu? Ne kadar sıkmalıyız ki bir daha kendiliğinden gevşemesin. Tabii bu bölgelere de uhu dökmeyi ihmal etmedim. Önce güvenlik, sonra estetik. Ne olur gülmeyin. Biz bizeyiz.

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
@hogutmen

Abi ön tekerden korkun varsa istediğin gibi sık, insan gücüne dayanır tamirciler de abanıyor bildiğin. Fakat arka teker geçmeli olduğu için öyle çıkıp fırlayacağını düşünmüyorum. Bence rahat bir alanda biraz özgürce, aklına takılan ürkütücü detayları yok etmek üzere sürüşler yap, mesela koltuğunu tamamen indir rahat bir kullanım oluştur ki ayağını rahatça yere koyasın falan, bu şekilde biraz sür bir alanda korkularını hafiflet. Sonra tekrar koltuğunu vs. eskisi gibi yapıp normal sürüşlerine dönersin.

Ben utandığımdan evde denedim birçok şeyi, ön kaldırarak gitmek falan, tek söyleyeceğim şu cesurca korkmadan deneyince yamuk yumuk sürmüyor insan. Korku = Paniktir. Panik de ne yazık ki = Kaza oluyor çoğu zaman. Korkunun, tedbire yetecek kadarı güzel bence.

• Beğen

kemalkeskin

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Kemal Keskin
Bisiklet
Diğer
@ececan

Hocam sen yinede fazla uçma bazen kırılabiyolar kaldirim flan pek problem degik ds çok seviyosan ucmayi kirmayi kir problem yok tabi :D

• Beğen

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
@kemalkeskin

Kırılır mı diyorsun bir iki karışlık zıplamalarda? :)

kemalkeskin

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Kemal Keskin
Bisiklet
Diğer
@ececan
2 karisa sanmam pek bisey olcağını :D

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
@kemalkeskin

2 karıştan fazlasına ancak kanat takarak uçarım zaten. :D

• Beğen
Tepkiler: kemalkeskin

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Evet bugün gene ıslandık. Çünkü bisiklete on arka takım çamurluk alıp taktıramıyorum. Mühendislik hatası. On taraf iyi ama arka taraflar ı ııh. :) ayrıca salcano logolu swallow lastik ıslak zeminde bana güven vermedi. Kışın karda buzda ne yapacağız yaa ?Engelliler için yapıştırılan kaldırımdaki sarı şeritlere dikkat. Çok kayganlar.

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
Aynı durum bende de var. Düz gitmeme rağmen lastik bazen yan yatmışım gibi atıyor, kayıyor. Bayağı da kalın halbuki. Neden böyleyse..

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Ya bu acemi kafenin adını çaylak kafe mi yapalım? Millet gururuna yediremiyor galiba yazmayı-okumayı. Neyse dun bayağı bir yağmur ve yağmurdan mutevellit çamur maruziyeti sonrası aynen bisikleti olduğu gibi bırakıyorum. Yani parkediyorum. Silmiyorum bile. Yapmam gereken birşey var mı? Bu şekilde kullanmaya devam edebilir miyim?

sahsie

Üye
Tepki
96
İsim
Can
Bisiklet
Salcano
Abi dediğin gibi kimse yazmayınca ben cevap veriyorum, sana da ben..

Katılım az, belki de herkes profesyoneldir :)

Ben de dün yağmurda sabah 5 gibi sürdüm, yollar karanlıktı biraz çamur da oldu. Islak peçeteyle silip hemen ardından kuruladım. Bence böylesi daha iyi.

kemalkeskin

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Kemal Keskin
Bisiklet
Diğer
Belki herkes acemiyse bir cevap bulamiyodur :) yorgun değilsen otur biraz temizle derim ben sonraları pas olabilir

Birde bisikletinizde suluk kafesi koymak için flan delikler varsa onlari kapatin su girer içerisine damla bile olsa pas yapar

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bugün öğleden sonramı yiyen çamurluk projemle sizleri tanıştırmak isterim. Biraz bolu tuneline dondu iş rafa kaldırdım. Çamurluk 40 tl olur mu dedim 400 tl gene edermiş çünkü monte etmek imkansız.

WP_20151024_006.jpg WP_20151024_007.jpg WP_20151024_007.jpg WP_20151024_008.jpg

• Beğen
Tepkiler: sahsie