75 istasyon 1000 bisiklet

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Downtown Journal’a gore ABD Minneapolis kenti 3 milyon $’lik bisiklet paylasim programini mayis 2009 yilinda baslatacak. 75 istasyonda 1000 bisikletle baslayacak olan proje yillik 50-75$’lik bir abonman ucretiyle sinirsiz binis hakkini vermesi ongoruluyor. Program icin benzer projeyi gelecek bahar aylarinda Montrael kenti icin uygulamaya koyacak olan bir firma secilmis. Bisikletler, farlarin yanmasi icin kendi elektrigini ureten, zincirleri muhafazali ve vitesleri ve frenleri arka gobekteten olan modeller. Uniseks agir yuk kadrosu ve onlerinde sepetleri olan bisikletlere istenilirse ek oturak da monte edilebilinir.

http://img80.imageshack.us/img80/6592/picture6lz4.png

Her istasyonda 20 bisiklet bulunacak ve bir kart yardimiyla bisikletler alinacak.. Ucretsiz kullanim ilk yarim saat olacak. Bu istasyonlar gunes enerjisi ile calisacak. Ornek olarak Paris’deki uygulama alinmis. Avrupa’da cok populer olan bisiklet paylasimi basta Paris, Barcelona ve Stocholm’de yaygin ancak ABD’de yeni uygulaniyor. Washington D.C bir pilot programla baslamis ve New York’da hazirlik yapmakta. Paris ise 20600 bisikleti sokaga cikarmis durumda. Barcelona’da bir bisiklet ortalama 10-15 defa gunde kiralanmakta.

Daha fazla bilgi icin:

Scudo

ozgur_jeo

Aktif Üye
Tepki
163
ben bu sistem hakkında bişey merak ediyorum biz herhangi istasyonda kiraladığımız bisikleti aynı istasyona bırakma zorunluluğunda mıyız. ah bu sistem olsa izmirde nasıl sevinirim nereye gidiceksen al bi bisiklet atla git oraya bırak ne kadar rahat olur ne güzel olur..

iskoc

Aktif Üye
Tepki
88
Buna benzer bir sistemin aynısı Paris'te vardı resimlerini bulunca upload ederim. Paris'tekilerde aldıgınız bisikleti bir baska istasyona bırakabiliyorsunuz. sehiri gezmek istiyen turistler için vs mükkemmel bir sistem.

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
tabi ki başka istasyona bırakabilmelisiniz, bir anlamı kalmaz yoksa.

harika bir uygulama, keşke burada da olsa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu konu oylesine gundemde ki bizim yetkililer istanbul'da, bu durumda IBB oluyor, ne zaman deliklerinden cikacak merak ediyorum. acaba haberleri var mi bu olanlardan diye de sormadan edemiyorum.

(link)
(link)