7005 ve 6066

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
7005 daha esnemez, ancak aynı koşullarda işlenmiş 6066'ya göre daha ağır. 6066 nispeten daha esnek ancak daha hafif. Onun dışında hangi materyalin kullanıldığı değil, hangi teknolojinin kullanıldığı da önemli, ya da hangi şartlarda kullanıldığı...
Benim kadrom 6066, 3 defa dipçiklenmiş, 62 kg benim ağırlığım, hiç bir şikayetim yok kadrodan yana... Yani teknik olarak fark olmakla beraber belirli bir kilonun üzerinde değilseniz çok da bir şey değişmiyor.

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
@HaliliOzturk

peki kilomuz fazla ise sizce 7005 i mi tercih etmeliyiz ya da kilolu isek hangi kadroyu önerirsiniz

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
halilcim senın kadro 6066 dıyorsun bırde ben 6061 bılıyorum (benım kadro) bunların arasında ne fark var

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Burgazz aluminyum alaşımın başındaki 6xxx ibaresi onun magnezyum ve silisyumlu aluminyum alaşımlar sınıfında olduğunu, 7xxx ibaresi ise çinkolu aluminyum alaşımlar sınıfında olduğunu söylüyor bize. Onun dışında sonradan gelen harfler, tamamiyle diğer metallerim alaşımın içerisindeki % değerleri ile alakalı. Yani 6xxx serisinde atıyorum seninkinde biraz daha az magnezyum var da, benim kinde de biraz daha az silisyum var gibi...
Onun dışında kilo ile eğer ki sağlamlık açısından düşünüyorsanız pek bir fark getirmeyecekler, ancak esnememezlik olarak düşünüyorsanız 7xxx serisi bir kadronun (en yaygın olanı 7005) seçilmesinde fayda var.

Daha detaylı için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz, çok güzel bilgiler var;
(link)

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
sogol halıl makbule gectı(ama selam vermedı)