6. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Necati Bilgen

Daimi Üye
Tepki
793
8 Ağustos 2006, Salı
Akşehir - Ilgın – Konya

Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

Büyük bir odada rahat uykudan sonra kahvaltıyı da burada yapıp yola çıktığımda saat 06:30 - 4,56 km, sonra Ilgın 42, Konya 130 tabelesını görüyorum. Yol düzgün, moral güzel, sıcaklık 29,3°, yol adeta bana ait. Aklıma yollarda diğer gezilerimde söylediğim şeyler geliyor. Sakin yollarda ve bağırarak ‘Oley Oley En Büyük TÜRKİYE’, ‘En büyük Beşiktaş’, ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşlarını söyliyerek geniş ovaların ortasındaki yollarda zevkle keyifle pedal basıyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-12.jpg
Ilgın'a doğru...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-13.jpg
Ilgın girişi, ama daha şehir merkezine 6 km var...

Saat 09.03’te Ilgın’a ulaşıyorum… 43,8. km’deyim… Sol tarafımda istasyon, şehir merkezi sağ tarafta, bir tabelada ‘Kaplıca Şehri Ilgın’a hoş geldiniz yazılı. Sıcak banyo sevdamı, bu sefer frenleyip yola devam, çünkü uzun bir yolum var. Çıkışında yolun sağı ve solunda ilave yol yapımı sürüyor. Solumdaki demiryolu uzun süre devam ediyor. Büyük Şeker Fabrikası da bu yolun yanında.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-16.jpg
Yol üzerindeki az sayıdaki çeşmelerden su takviyesi...

60.km’ye kadar düz yolda 28 km hızla devam ederken, Fikret Abi arıyor. Seviniyorum, konuşuyoruz.Yalnız yolda bana moral oluyor. 62. km’de hafif bir tırmanış sırasında bir kamyondan, muavin beni serinletmek düşüncesiyle bir şişe suyu atıyor ve tam enseme isabet ediyor… Su sırtıma dökülüyor, serinleyince iyi geldi, hayır dua ettim... Bundan sonra bir çay molası sırasında İstanbul Hadımköy’de oturan Nihat Yasintimur’la tanışma ve uzunca sohbet. Kendisi midibüs arabasıyla kitap satışı yapıyor…

Kadınhanı’nı saat 11.15 - 72.77. km’de geçiyorum, sıcaklık 36.5°… Sıcaklık beni pek etkilemiyor. Konya’dan Yılmaz’ı arıyorum, yolda olduğumu bildiriyorum. Ladik’e gediğim sırada, Konya’dan Mesut Girgiç Konya’da benimle görüşmek istediğini söylüyor. Şu anda Ladik’te olduğumu bildiriyorum. Bu sırada önümdeki tabela ‘Konya 38’ yazıyor, düz yolda ilerlemek güzel, gözüm km cihazlarında, sıcaklığı 41.6° olarak okuyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-17a.jpg
Nihayet Konya'dayım... 120. km'deyim, buradan Konya'ya daha 20 km var...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-15.jpg
Konya'ya yaklaşma...

Nihayet Konya 20 tabelasını görüyorum. Yol, orta refüjlü, çok genişliyor, sol taraf yurtlar ve büyük sitelerle dolu, sağ tarafta tramvay yolu eşliğinde ilerlerken Yılmaz tekrar arıyor. Beni Başkent Hastanesi önünde beklediğini söylüyor. Yol kalabalıklaşıyor ve bir türlü bitmiyor. Söylediği yeri bulamıyorum, bazı yolları kapatmışlar. Sonra arıyorum, sen beni bul diyorum ve geliyor. Bisikleti arabaya koyalım diyor. Buraya kadar gelen Necati, arabaya biner mi? Zaten sığmaz. Peşinden takip ederek Yenimeram’daki evine gidiyoruz. Saat 16:00…

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-17.jpg
Konya şehir merkezinde Kipa Süper Market civarındaki anayol üzerindeki korkuluklara bağlanarak park etmiş bisikletler...

İstanbul’da 48 yıllık gençlik arkadaşım ve aile dostumun evine giriyorum. Yılmaz’da sıcak bir banyo yemek hazır, yemek yiyoruz. Sohbet sırasında Mesut Bey yine arıyor. ‘Bugün istirahat edeceğimi, yarın görüşebileceğimizi’ söylüyorum, biraz yatıyorum. Sağ olsun Nesrin hanım büyük ikramlarda bulunuyor… Ne istediğimi sorduğunda zeytinyağlı barbunya, bir de yine soğuk karpuz. İsteğim yerine getiriliyor. Teşekkürler Özkaya ailesi…

6. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

8 Ağustos 2006, Salı
Akşehir - Ilgın – Konya

Çıkış saati : 06.30

Varış saati : 16.00

Yapılan km : 139.88

Pedal süresi : 7:03:57 saat

Ortalama hız : 18,79 km

Yüksek hız : 57 km.

Scudo

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@emre karakoç

Bu tür güzel ve uzun soluklu turların izlenme sayısına baktıkça içim burkuluyor ve ne diye uğraşıp gezdiklerimizi, gördüklerimizi, tecrübelerimizi paylaşıyoruz diyorum. Bu turunda okunma sayısını görünce gözlerime inanamadım ve içim parçalandı. Bir süredir uzun turlarımı forumda paylaşmayı bıraktım. O fotoğrafları tek tek seçip sıralıyorsunuz, boyutunu küçültüp bir siteye yüklüyorsunuz sonrasında da o kadar fotoğraf için tek tek link alıyorsunuz ve bunca emek karşılığını bulmuyor.
Gezilerimi artık bloğumda paylaşıyorum nasıl olsa konuya ilgi duyan arama motorlarından konuyu bulabiliyorlar. Sadece forumda duyurusunu yaptığım turların anlatım ve fotoğrafları forumda paylaşıyorum. Bunda blogda ve forumda linklerin ayrı olmasından kaynaklanan aynı konu için iki kez uğraşmanın sıkıcılığı da etkili oluyor.
Bir de olaya şu yönden bakıyor ve 2006 dan bu yana bisiklete olan ilgi artmış diyor ve teselli buluyorum. Nedenine gelince şimdi yapılan turlara bakıyorum da en az izleneni bu turun izlenme sayısının 3 katı.
Sevgili Emre bu ve bunun gibi güzel turları bulup tekrar öne çıkardığın için sana çok teşekkür ediyorum.
Necati bey sizi tebrik ediyorum bu turun yapıldığı tarihte 68 yaşında olmanıza rağmen hiçte küçümsenmeyecek performans göstererek turu tamamlamışsınız. Yakın zamana kadar şunun şurasında en fazla 2 yıl daha bisiklete binebilirim diyordum sizleri görünce çıtayı yükselttim.
Necati Bey geçen haftalarda gündeme gelen Süleyman Bey'in bir gezi anlatımına yaptığınız yorum beni çok üzdü. En kısa zamanda ziyaretinize gelip sizinle tanışmak istiyorum. Aramızda 2 pedal mesafesi var. Siz Bakırköydesiniz, bense Yedikulede. Allah sizlere uzun ömürler versin.

FG42

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Salcano
Forum üyeleri arasında yol bisikletiyle uzun tur yapılmaz diye bir kanı var. İsteyince her bisikletle yapılabiliyormuş. Bunu bize göstermiş oldunuz. Ayaklarınıza sağlık.

• Beğen
Tepkiler: Necati Bilgen

myigit

Üye
Tepki
0
Necati abi,sağlık nedenlerinden dolayı artık tur yapamıyor. Ona en güzel destek sizlerin sevgi ve saygılarıdır.