6. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Necati Bilgen tarafından paylaşıldı.

 1. Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  8 Ağustos 2006, Salı
  Akşehir - Ilgın – Konya

  Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

  Büyük bir odada rahat uykudan sonra kahvaltıyı da burada yapıp yola çıktığımda saat 06:30 - 4,56 km, sonra Ilgın 42, Konya 130 tabelesını görüyorum. Yol düzgün, moral güzel, sıcaklık 29,3°, yol adeta bana ait. Aklıma yollarda diğer gezilerimde söylediğim şeyler geliyor. Sakin yollarda ve bağırarak ‘Oley Oley En Büyük TÜRKİYE’, ‘En büyük Beşiktaş’, ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşlarını söyliyerek geniş ovaların ortasındaki yollarda zevkle keyifle pedal basıyorum.

  [​IMG]
  Ilgın'a doğru...

  [​IMG]
  Ilgın girişi, ama daha şehir merkezine 6 km var...

  Saat 09.03’te Ilgın’a ulaşıyorum… 43,8. km’deyim… Sol tarafımda istasyon, şehir merkezi sağ tarafta, bir tabelada ‘Kaplıca Şehri Ilgın’a hoş geldiniz yazılı. Sıcak banyo sevdamı, bu sefer frenleyip yola devam, çünkü uzun bir yolum var. Çıkışında yolun sağı ve solunda ilave yol yapımı sürüyor. Solumdaki demiryolu uzun süre devam ediyor. Büyük Şeker Fabrikası da bu yolun yanında.

  [​IMG]
  Yol üzerindeki az sayıdaki çeşmelerden su takviyesi...

  60.km’ye kadar düz yolda 28 km hızla devam ederken, Fikret Abi arıyor. Seviniyorum, konuşuyoruz.Yalnız yolda bana moral oluyor. 62. km’de hafif bir tırmanış sırasında bir kamyondan, muavin beni serinletmek düşüncesiyle bir şişe suyu atıyor ve tam enseme isabet ediyor… Su sırtıma dökülüyor, serinleyince iyi geldi, hayır dua ettim... Bundan sonra bir çay molası sırasında İstanbul Hadımköy’de oturan Nihat Yasintimur’la tanışma ve uzunca sohbet. Kendisi midibüs arabasıyla kitap satışı yapıyor…

  Kadınhanı’nı saat 11.15 - 72.77. km’de geçiyorum, sıcaklık 36.5°… Sıcaklık beni pek etkilemiyor. Konya’dan Yılmaz’ı arıyorum, yolda olduğumu bildiriyorum. Ladik’e gediğim sırada, Konya’dan Mesut Girgiç Konya’da benimle görüşmek istediğini söylüyor. Şu anda Ladik’te olduğumu bildiriyorum. Bu sırada önümdeki tabela ‘Konya 38’ yazıyor, düz yolda ilerlemek güzel, gözüm km cihazlarında, sıcaklığı 41.6° olarak okuyorum.

  [​IMG]
  Nihayet Konya'dayım... 120. km'deyim, buradan Konya'ya daha 20 km var...

  [​IMG]
  Konya'ya yaklaşma...

  Nihayet Konya 20 tabelasını görüyorum. Yol, orta refüjlü, çok genişliyor, sol taraf yurtlar ve büyük sitelerle dolu, sağ tarafta tramvay yolu eşliğinde ilerlerken Yılmaz tekrar arıyor. Beni Başkent Hastanesi önünde beklediğini söylüyor. Yol kalabalıklaşıyor ve bir türlü bitmiyor. Söylediği yeri bulamıyorum, bazı yolları kapatmışlar. Sonra arıyorum, sen beni bul diyorum ve geliyor. Bisikleti arabaya koyalım diyor. Buraya kadar gelen Necati, arabaya biner mi? Zaten sığmaz. Peşinden takip ederek Yenimeram’daki evine gidiyoruz. Saat 16:00…

  [​IMG]
  Konya şehir merkezinde Kipa Süper Market civarındaki anayol üzerindeki korkuluklara bağlanarak park etmiş bisikletler...

  İstanbul’da 48 yıllık gençlik arkadaşım ve aile dostumun evine giriyorum. Yılmaz’da sıcak bir banyo yemek hazır, yemek yiyoruz. Sohbet sırasında Mesut Bey yine arıyor. ‘Bugün istirahat edeceğimi, yarın görüşebileceğimizi’ söylüyorum, biraz yatıyorum. Sağ olsun Nesrin hanım büyük ikramlarda bulunuyor… Ne istediğimi sorduğunda zeytinyağlı barbunya, bir de yine soğuk karpuz. İsteğim yerine getiriliyor. Teşekkürler Özkaya ailesi…

  6. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

  8 Ağustos 2006, Salı
  Akşehir - Ilgın – Konya

  Çıkış saati : 06.30

  Varış saati : 16.00

  Yapılan km : 139.88

  Pedal süresi : 7:03:57 saat

  Ortalama hız : 18,79 km

  Yüksek hız : 57 km.
   
 2. emre karakoç

  emre karakoç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  Abi sizin turlar forumun başlangıcına gelmiş galiba, bu kadar güzel anlatımı daha çok insanın okuması lazım.
   
 3. Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu tür güzel ve uzun soluklu turların izlenme sayısına baktıkça içim burkuluyor ve ne diye uğraşıp gezdiklerimizi, gördüklerimizi, tecrübelerimizi paylaşıyoruz diyorum. Bu turunda okunma sayısını görünce gözlerime inanamadım ve içim parçalandı. Bir süredir uzun turlarımı forumda paylaşmayı bıraktım. O fotoğrafları tek tek seçip sıralıyorsunuz, boyutunu küçültüp bir siteye yüklüyorsunuz sonrasında da o kadar fotoğraf için tek tek link alıyorsunuz ve bunca emek karşılığını bulmuyor.
  Gezilerimi artık bloğumda paylaşıyorum nasıl olsa konuya ilgi duyan arama motorlarından konuyu bulabiliyorlar. Sadece forumda duyurusunu yaptığım turların anlatım ve fotoğrafları forumda paylaşıyorum. Bunda blogda ve forumda linklerin ayrı olmasından kaynaklanan aynı konu için iki kez uğraşmanın sıkıcılığı da etkili oluyor.
  Bir de olaya şu yönden bakıyor ve 2006 dan bu yana bisiklete olan ilgi artmış diyor ve teselli buluyorum. Nedenine gelince şimdi yapılan turlara bakıyorum da en az izleneni bu turun izlenme sayısının 3 katı.
  Sevgili Emre bu ve bunun gibi güzel turları bulup tekrar öne çıkardığın için sana çok teşekkür ediyorum.
  Necati bey sizi tebrik ediyorum bu turun yapıldığı tarihte 68 yaşında olmanıza rağmen hiçte küçümsenmeyecek performans göstererek turu tamamlamışsınız. Yakın zamana kadar şunun şurasında en fazla 2 yıl daha bisiklete binebilirim diyordum sizleri görünce çıtayı yükselttim.
  Necati Bey geçen haftalarda gündeme gelen Süleyman Bey'in bir gezi anlatımına yaptığınız yorum beni çok üzdü. En kısa zamanda ziyaretinize gelip sizinle tanışmak istiyorum. Aramızda 2 pedal mesafesi var. Siz Bakırköydesiniz, bense Yedikulede. Allah sizlere uzun ömürler versin.
   
 4. Ahmet Salih Özenir

  Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.105
  Beğeniler:
  3.821
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Ezdiğimiz, un ufak ettiğimiz, buruşturup bir kenara fırlattığımız bir "tur"...

  Özür dilerim... Başka da sözüm yok...
   
  Necati Bilgen ve Orhan Kılıç bunu beğendi.
 5. adilekci

  adilekci Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Abdurrahman Dilekçi
  Seviye:
  Tur eski ama yine de çok güzelmiş.. Ben pek takılmam foruma da artık takılıyorum sıksık okuyorum hikayeleri.. :)
   
 6. FG42

  FG42 Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  MARMARİS
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Forum üyeleri arasında yol bisikletiyle uzun tur yapılmaz diye bir kanı var. İsteyince her bisikletle yapılabiliyormuş. Bunu bize göstermiş oldunuz. Ayaklarınıza sağlık.
   
  Necati Bilgen bunu beğendi.
 7. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Bravo. Size daha uzun yillar bisiklet surmenin keyfi diliyorum.
   
  Necati Bilgen bunu beğendi.
 8. myigit

  myigit Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Necati abi,sağlık nedenlerinden dolayı artık tur yapamıyor. Ona en güzel destek sizlerin sevgi ve saygılarıdır.