450-650€'ya Hangi bisiklet?

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Az çok özelliklerini biliyorsunuz...
Öncelikle yorumlar kendi yorumlarımdır, yanlış yorumlar olabilir var ise düzeltirseniz sevinirim.
Bu sorunun çok kişinin kafasını kurcaladığına eminim ve profesyonel olmak isteyen fakat yeterince bütçesi olmayan arkadaşlar için de bir kaynak olabileceğini düşünüyorum bu konunun.
Birkaç gündür forumdan topladığım ve birkaç aydır takip ettiğim kadarı ile aşağıdaki bisikletler arasında seçim yapma kararı aldım.
Tahmin edersiniz ki zor bir seçim ve sizin görüşlerinize tecrübelerinize ihtiyacım var...
Genel olarak bu bisiklerlerden birisini düşünüyorum ama fikirlerinize de açığım.
Düşündüğüm bisikletler şunlar;

Trek 4900 Disc 658€
Hidrolik disk frenler, deore-lx donanım, 1590 gr kadro, kaliteli marka öne çıkan yanları.
%30 indirime rağmen halen yüksek fiyatlı oluşu, düşük seviye amortisör olumsuz yan. Amortisör upgradei gerekecek.

http://www.eshop-gorgona.com/catalog/images/trek_4900.jpg

Whistle 610 1150 YTL
Deore-LX donanım, Judy 3 100mm RC amortisör öne çıkan özellikler. Çok hoşuma giden bir model.
Model hakkında düşünceleriniz duymak isterim.

http://erdoganlarbisiklet.site-online.ws/WHISTLER/Miwok_610.JPG

Corratec X-Vert Motion 435€
Shimano Deore, Sram ve Zzyzx'in mükemmel bileşimi olarak tanımlayabiliriz sanırım Motion'u.
Tek sorunun kadro ağırlığı olduğu söyleniyor ama 13.8 KG'ın fazla da yüksek olduğunu düşünmüyorum.
Tek negatif sayabileceğim nokta amortisör fakat o da orta seviye bir kullanıcı için idare eder nitelikte.
Diğerlerine nazaran Fiyat/performansın yüksek olduğunu düşünüyorum ve ilk tercihim motion.

http://www.fahrrad.de/images/XV_Motion_med.jpg

Amoeba Scud 650$
Alivio kullanıldığı için kafamı kurcalıyor fakat süspansiyonu ve ağırlığı artı yanları...
Ayrıca forum üyelerinin de tercih ettiği bir model oluşu da artı bir diğer yan...

http://erdoganlarbisiklet.site-online.ws/amoeba%20scud%20yeni.bmp

Kron Zeon 460€
Deore Donanım, hafiflik ve sağlamlık, amortisör ve kadro olumlu yanlar.
Fakat Zeon'un XC3000 kadar tercih edilmediğini görüyorum ve sebebini öğrenmek istiyorum.

http://erdoganlarbisiklet.site-online.ws/ZEON.bmp

Kron XC3000 460€
Genel olarak deore donanım, lockout amortisör, forumdaşların bu modele ilgisi artı yanları.
Fakat donanım olarak zeon daha iyi görünüyor.

http://erdoganlarbisiklet.site-online.ws/xc3000deore.jpg

Fuji Tahoe Pro 616€
Fuji markasının nerede satıldığını bilmiyorum ama markayı incelerken bu modele takıldım.
Hidrolik deore disk frenler, full deore - LX donanım, Judy J2 amortisör öne çıkan yanları.
Görüntüsü çok hoşuma gitti ayrıca :)
Fiyat yüksekliği ve markanın pek duyulmamış olması olumsuz sayılabilir.

http://www.jamtlandscykelfabrik.se/Fuji/MTB/TahoePro.jpg

Herkese şimdiden teşekkürler, saygılarımla...
Erkut Yiğit

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Gosterdıgın tum bisikletler baslangıc ıcın ıdeal bisikletler ancak ılk Trek 4900 daki maşanın degişmesi gerekıyor dedikten sonra bir sonraki bisiklet olan whistle de begendigin maşanın gene aynı RockShox J3 olması bi çelişki gibi gözüküyor yanılıyormuyum...:)Bahsettigin Kron Zeon deore donanımlı biiskletle Kron'un gecen yılki modeli olup bu yıl zeon ve diger(zoxes,xaos) modellerin yerini xc1000,xc2000,xc3000 son olarak xc4000special edition modelleri almıstır.2005 Kron Zeon 2006 xc3000 ile fiyat/kompenant bakımından birbirine cok yakın olmalı...Amoeba Scud ise shimano 8 li sistemının en ust grubu olan alivio yu kullanmakta ve belirtmek gerekırse kımı parcaları 9 lus sitemın en alt modelı olan deore parcalardan bile hafif olabiliyor.Senin de belirttigin gibi su sıralar fiyat olarak en uygun vede kompenantları bakımından en ıyı durumda gozuken bisiklet Corratec X-vert motion gibi duruyor...

• Beğen
Tepkiler: Erkut Yiğit

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Teşekkürler Erkal;
Amortisör değiştirme konusundaki görüşümün sebebinin Trek-whistle arasındaki 150 Ytl'lik fark olabileceğini düşünüyorum (aslında ben de tam emin değilim) :)
Ayrıca Sedona düşünmüyorum çünkü 771 isteklerimi karşılamıyor, 761 in de fiyatını yüksek buluyorum.
Kron ile ilgili düzeltmen için teşekkürler.

powered

Üye
Tepki
17
bende en başta trek 4900 disc mi alsam diye düşünüyordum.ama herkesin dediği gibi corratec motion fiyat donanım olarak çok iyi şu anda.eğer hidrolik disklere şu anda gerek duymuyorsan motion çok iyi bir seçenek.zaten zzyzx frenleride kaliteli vfrenler.motionun amortisörüde şehir içi ve arada bir dağlık yerler için gayet tatmin edici.ben fikir olarak motionu tercih etmelisin derdim bakarsın amortisörü beğenmezsin en azından daha az para verdiğin için yeni parçalar alman daha kolay olur ama bu fiyat aralığında bence corratec x vert expert de olmalı o zaman sram donanımıyla tartışmasız expert derdim

• Beğen

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
seçenekler
yorumlamak için bizleri baya kasacak durumda
neredeyse hepsi düzey olarak başlangıcın çok üzerinde bence...

ben oyumu ameoba scud ve corratec motion yada para yeterse expert den yana kullanıyorum...

Ameoba Scud alan arkadaşlarım çok memnun forumda da yazılarını bulabilirsin...

Corratec Motion & Expert e gelince gerçekten güzel bisiklet

Ayhan abime Expert aldık tam bir arazi canavarı ve çok iyi bir donanıma sahip
sram x9... Rst lock out maşa...
DT Swiss jant telleri (benim en çok önem verdiğim konulardan birisi)

motion da da deore donanım vardı o da gayet güzel bir bisiklet....
Motion deore donanımlı markalı ve garantisine güvenilebilecek daha uygun fiyatlı bir bisiklet var mı bilmiyorum...

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
tek bir şey söylemek istiyorum kron - zeondaki amörtisör'ü pek ii değil.. iii bir bakımdan sonra çalışır hale getirdim ama çok ağır bir amörtisör bu arada zoom 'un ağırlığını bilen varmı acaba??

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Bencede hepsi çok güzel bisikletler. Sana Corratec Expert'i veya kendi kullandığım XC3000'i önerebilirim. Tabi Expert fiyat ve donanım olarak XC3000'den daha iyi olduğu kesin. Karar vermen bir hayli zor olacak gibi görünüyo. Sana kolay gelsin.

Sevgiler...

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Çok teşekkürler... Fuji kullanan veya duyan-gören, nereden alabileceğimi bilen var mı?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Fuji kesinle ilk defa burda görüdm resim olarak adını duymuşluğum vardı ama donanım olarak güzel gözüküyor...

Bence bu bisikletlerin içerisinde senin seçim yapman gereken iki bisiklet var; Bunlar x-vert ve trek4900...

Bunlardan trek deore-lx karışık donanımından çok Hidrolik diskleri ile ortaya çıkıyor...ama hidrolik frenlerinden dolayı biraz daha pahalı ve daha sonradan istersen v-frenle kullanma imkanın yok....

X-vert ise Deore-sram donanımıyla Trekten daha aşağı kalmayacaktır bundan emin olabilirsin...Ayrıca istediğin yada ihtiyaç duyduğun zaman disk sistemine geçebilme imkanında var.Ayrıca son olarak aradaki 220€ farkın bir kısmıyla bisikletini alırken j3 kadar iyi bir amortisöre hatta daha iyisine sahip olup aynı donanımda daha ucuza daha iyi bir bisiklet elde edebilirsin...

Eğe 4mevsim kar çamur dağ taş gezmiyorsan bence seçimini Expertten yana tutup alırken biraz fark vererek (ki zaten 600 € gibi bir fiyatı gözden çıkardıysan 435+biraz fark sorun olmaz) gayet güzel istediğin zamandisk e geçebileceğin bir bisikletin olur...

Şimdiden güle güle kullan...

• Beğen

ramazankurucay

Forum Demirbaşı
Tepki
788
hasan merhaba ben burada ettiğin sözden şunu anladım
4 mevsim çamur dağ taş bayır dolaşacak yani bisikleti biraz zorlayacak insanların x vert alması pek doğru olmaz ?bu mudur işin özü..

H.Çağrı

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
@H.Çağrı
Sanırım arkadaş "geziyorsan" demek istemiş hata olmuş sanırsam...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Yooo hayır gezmiyorsan yazmak istedim...Ordaki gezmiyorsan kastım ben mesela yaz kış antreman yapıp çamurda dağda taşta biniyorum ve hidrolik diske ihtiyaç duyuyorum ama sen o kadar ağır koşullarda kullanmayacaksan hidrolik diske ihtiyaç duymayacağındı...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
abi banayak be deli çok güzel olmuş güle güle kulan