Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

40Derece sicaklik + 7kg yuk = Fatih Nakavt turu

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
40Derece sicaklik + 7kg yuk = Fatih Nakavt turu

Merhaba Arkadaslar,
Gecen Cuma gunu yine bir Izmir turu yapmak uzere bisikletimle kendimi yollara verdim,
yine ani kara verildigi icin hazirliksizdim antreman olarak.Arkadasimiz Behcet abinin minibusuyle
gidecekken gun ve gidilecek nokta farkindan dolayi dedim ben yine bisikletimle gideyim.
Hatta bisiklet grubumuzdan Tugberk arkadasimiz da benimle gelecekti ama onun da isleri oldugu icin
bana eslik edemedi, ama iyi ki de kimse gelmemis, delilik bu yaw! :)

Dedim bu sefer Temmuz'da gidiyorum gecen yilki temmuz turumu hatirladim ve ne kadar perisan oldugumu
kendime hatirlatarak sabah 5 gibi yola cikayim dedim ama sans bu ya, cep telim 1 gun once bozuldu
kuramadim ve son gece de USA'den siparislerimi almak icin arkadasima gittim oradan da gec dondum
evede anca gece 2.5'ta hazirlanip yatmis bulundum.Tabi sabah gunesiyle uyandim kahvaltimi yaptim,
tam evden cikacaktim ki gece taktigim hafif ic lastiklerden biri patlamis, hemen degistirdim,
kendimi anca 9.5'ta evden atabildim ki istanbul bile baya sicakti.

Hemen sahilden Bostanci-Kartal-Pendik-Tuzla derkene Tuzla'dan E5'e girdim, dortnala gidiyorum
cunku biliyorum birkac saat sonra pisecegimi.Eskihisar iskeleye geldigimde 47km olmus ve ben 1saat
bilmemkac dakika'da sanirim 30 km ortalamayla iskeleye varmistim.

Topcularda indim hemen topuk, Yalova'yi gecerken unlu Supurgelik yokusunda bir kamyon yakaladim
(iyiki) o yokusu beni o kamyon cikartti.Bazilari diyebilir sen belese gidiyorsun,
yok oyle birsey, eger onunuzdeki araca tutunmuyorsaniz, aranizdaki mesafeyi koruyabilmek icin
dakikada birkac defa yapmadiginiz kadar devirli pedal cevirmek zorundasiniz, bu en iyi
interval calismasidir, yani bas birak, kop birak gibi.

Neyse, yola devam supurgelik yokusundan sonra kamyondan koptuk hizla yokus asagi inerken
aynadan bakiyorum, bir minibus (Mitsubishi L300) ici insan dolu, yanimdan yakin gectiler ve
gecerken boooghhh diye hayvan gibi bagirarak korkutmaya calistilar, Allah'tan hem aynadan
bakip kimin niyetinin ne oldugunu biraz olsun anlayabiliyorum hem de kolumdaki mp3 calarla
yuksek sesle muzik dinledigim icin pek dokunmadi gencin bogurmesi.

Sicak bastiriyor da bastiriyor, firsat buldukca bir aracin ruzgarina girip pedalliyorum
boylece yol ustundeki bircok bildigim ve durmam gereken cesmede durmadim, daha da iyi oldu.

Bursa'ya geldigimde yolu gecen turdaki gibi yine sasirdim (ama onlar sasirtiyor valla)
Mudanya'ya sapmisim.Kardesim iki ayri tabela koyuyorsun biri Mudanya biri Izmir niye ikisinin
de ok yonu ayni, tabi sasirir insan ama hem huylandim hem de yolu gecen seferden hatirladim
ve yanlis oldugunu gec olmadan anlayip geri dondum.

Gemlik'ten bu sefer gunduz gectim ve birkac foto cektim yine gunduz gozuyle, dun gece buzluga koydugum
2 muzdan birini feribotta ikincisini de Gemlik'te mideye indirdim serin serin iyi geldi.

Bursa civarlarinda yine bir kamyon arkasi giderken (bu sefer tutunuyordum) arkadan bizi sollayan
yine baska bir minibusteki (ve ici tika basa doluydu) bir cocuk seftali gibi yuvarlak ama
meyve olmayan bri seyi bana firlatti, cocuk sanirim kafaya nisan aldi ama 50km ile gidiyoruz
o kadar kolay degil elime isabet etti hem de kamyonu tutan elime :) valla komik degil
aslinda ben de biliyorum ama gulmem gerekiyor yoksa o cocuga o minibusun icindeki kimse mi kizmiyor
demem gerekir, ve sonucu olumle bitecegi muhtemel olan bir esek sakasini gerceklestirirken bu
cocugun ebeveynleri eglenmekle mesguller...

Yola devam, Karacabey'e giderken yine bir kamyon cunku deli bir yokus ve gunes tam tepemde
zaten o yokusta cok yeni bir kamyon degilse 15-25km arasi sabit bir hizla gidiyorlar, yani risk yok.
Ve yolda en onemli cesmelerden birinin oldugu yere geldigimi gorunce kamyondan ayriliyorum.
Yuzumu ve vucudumda acik olan heryerimi bol suyla yikiyorum.Matarami dolduruyorum, depo dolu
devam...

Artik Karacabey'e 25km kadar var sanirim ve gecen turlardan yazilarimi okuyanlarin hatirlayacagi
dostum benzinci Birtug'un AL-PET benzinliginde duruyorum, Birtug'la sohbet muhabbet ve ardindan yine
israrla bana yemek ismarladi, pilav kofte salata ve kaymakli kemalpasa baya iyi geldi,
toparladi vucut ama yine de derman kalmamisti bende biraz uykum vardi ve sirf yolda mola verdigimde
ya da gece biri icerim diye en sevdigim bira mezesi olan yarim kilo tuzlu fistigi da yanimda
gezdiriyordum.

Birtug'a dedim biraz icelim, meze benden :) koydu masaya biralari hooop devir siseleri dedi sen artik
yola da cikmazsin valla cikamayacagim dostum yine sende kalayim dedim, iscilere ayrilmis odada
kaldim o gece.

Sabah 6'da kalkip 7.5'ta yola ciktim, aksam yemegini dostum Birtug ismarladigi icin yukum hic
azalmamisti, ben yanmisim.Sabah hafif serinlik sayesinde ve motive eden muziklerin verdigi
gazla 40-45km ortalama hizla bir 8-10km gittim.Hava tabi hemen isiniyor, benim motor da isiniyor.

Balikesir-Manisa yol ayrimina geldigimde saat oglen 11:30 du ve ben nakavt olmustum.Sicaklik 40dereceye
yakindi ve kararimi verdim ilk defa turumu tamamlayamadan Balikesir garajina gidip Izmire otobusle
gittim.Yani son 200km yi gidemedim zaten o sicakta kimse de gidemezdi.Izmir'e kadar otobuste
uyumusum, Izmir garajda otobusten indigimde cehenneme geldim sandim.
Turumu bitirdigim yerde baktigimda 9saat 28dk binmisim ortalamam 29.4km maks hiz 82km, toplam mesafe ise
278.6kmidi

Hem saat 2:30- 3 gibi oldugundan hem de Izmir diger sehirlere gore cok daha sicak oldugundan
tam kavurucu bir hava vardi ama sansa bizim ev de Aydin yolunda Torbali semtinde.Yani garajdan eve 45km
vardi onu da binmek zorunda kaldim.

Pazar gunu hic bisiklete binmedim ve Izmir'de yuruyerek gezdim o kadar sicakti ki serinlemek icin
aldigim yarim kg dondurmayi bile bitiremedim.Aksam yine Torbali'dan bisikletle garaja gittim
Ama giderken surem azdi ve otobuse yetismek icin ve kalcamda bu turdan dolayi hasat oldugu
icin bir kamyon ve bir traktor yardimiyla bi 20km gittim.Yalniz kamyon deli gidiyordu ve surekli yuksek
devirde pedal cevirmekten yoruldum diye tutunayim dedim ciz oldu, carpildim.

Kamyoncu herhalde yolda gordugu hatunlardan alamamis sofor mahallinde fazla surtunmeden dolayi
elektrik birikmis olacak ki kamyona tutunayim derken carpildim ve tutunmadim.

P.tesi sabahi Istanbul'daydim ve bir ruya gibi gecti bu tur, tabi unutmayin kamyona tutunmak
risklidir kotu ornek olmayalim. (yani beni ornek almayin)

Scudo
helal olsun sana, ayakların dert görmesin yediğin tuzlu fıstıklar ve yuvarladığın biralar yarasın kardeşim. :)

Fatih bey ,
Birgün ben de İzmir gidecek kadar iyi olurum inşallah.

Merak ettim neden pendik yalova feribotunu kullanmadın??
çok daha hızlı ve yolu 40 km kısaltıyor neredeyse

Tebrikler abi, gezini yarıda kesmiş olman önemli değil, karar verip yola çıkmak bile büyük başarı..;)

Merhaba arkadaslar tebrikleriniz icin tesekkurler,
Atilla Ongel abi, Pendik-Yalova feribotu hizli feribot oldugu icin normal Eskihisar feribotunda 1.250TL verecegim yerde sanirim 15-25milyon gibi bir ucret vermem gerekir ki bu da cok anlamsiz olur o mesafe icin.

tecrübelerini bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ediyorum kendi adıma... emin ol ki bu yazdıklarınla şehirler arası tur yapmak isteyip de yeterli cesareti bulamayan insanlara bunun o kadar da zor bişey olmadığını ispatlıyorsun... umarım herkese senin gibi gitiği turları bizlerle paylaşır ve bizi cesaretlendirir...

umarım bi dahaki turda hava sıcaklığı faktörü lehinde olur ve sen de planladığın gibi gidip dönersin vucudunu deli gibi yormadan...

:)

tebrikler abi biz hala bisikletimizle ist il sinirlarinda pedallamaya devam ediyoruz...

fatih abi tebrikler..
caddebostan sahili boşladın ne biçim oldu bak orası? =(
başarılar.tekradan..

adamım tebrik fln etmiorum , sadece 2kelime sen delisin!!! :D helal helal ama artık bi kask diorum sana - bak spd yede geçtin olmuo bööle..

fatihin artık bir kaskı var ama bu sferde hiç çıkarmıyo gibi bişey...

Back