40 litre diye satılan Semçanta heybenin 28 litre çıkması

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
@Osmın
Katılıyorum. Üzücü olan firma açısından da bence yanlış olan bu.
" Aha da bak sığdırdık içine 20 lt kumu, bu da size kapak olsun" benzeri bir tutum içindeler.
Yahu en azından bir tur esnasında yaşadığınız problemden dolayı üzüldük falan de. İskonto da verme hiçbir şey de yapma.
Yıllar boyunca ileri gidemez, sadece para kazanmaya devam ederler sıradan bir üretici olarak. Belki zaten istedikleri de bu

Scudo

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@everhard
Telefonla konuştunuz mu hiç forumda başlık açma öncesinde? Yani herhangi bir talebiniz oldumu firmadan? Eğer "hayır , olmaz, kullanılmış malzeme, geçmiş olsun" tarzı yaklaştılarsa cidden çok ayıp etmişler...

Lafın özü iletişim kurdunuz mu ve ne talep ettiniz?

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
@HakanAydn
Durumu tura çıkmak üzereyken fark ettik. Ve kapasite sıkıntısına rağmen arkadaşım tur boyunca bu heybeleri kullandı(tabi üzerinde meyve kasası ile!). Tura çıktığımız rotanın birçok yerinde telefon çekmediği gibi, dönüşte de kullanılmış duruma gelen bir ürün için değişim ya da iade talep etmedik. Daha sonra kendilerine n11 üzerinden yazıldı, cevap vermediler. En son da Facebook üzerinden ulaştık, yaşadığınız mağduriyete üzüldük demek yerine, o çanta şişer daha dediler.
Kanımca olayı güzel bir yaklaşımla tatlıya bağlamak niyetinde olan üretici, heybelerin sahibi arkadaşa birçok kanaldan ulaşabilirdi.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Firmaları geliştiren ve büyüten müşterilerinden aldıkları olumlu ve olumsuz geri bildirimlerdir.

Mutlu müşteri, işinizi iyi yaptığınızın kanıtıdır.
Müşteri velinimettir ve her zaman haklıdır.

Bu açıdan bakınca, sayfalarca yazmaya ve hacim hesabı yapmaya, doğrulama videosu çekmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Burada yazılan her satır, yerli firmamızın kendisini geliştirmesi ve daha iyi hizmet vermesi için değerli geri bildirimler içermektedir. Bir nevi destektir.

iyi pazarlar herkese...

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kanımca olayı güzel bir yaklaşımla tatlıya bağlamak niyetinde olan üretici, heybelerin sahibi arkadaşa birçok kanaldan ulaşabilirdi.
Arayın çözüm üretelim şeklnde bir yaklaşımda olmadılar mı? Kimin kimi arayacağı konusunda taraflar biraz isteksiz olmuşlar sanki...🙂..Siz "yazdık işte, ilgilenmiyorlar" deyip aramamışsınız, oda "eğer aramazlarsa bende unuturum" yapmış ve o noktada durulmuş...

Ben olsam naçizane durumu arayıp anlatır, ciddi olduğumu hissettirir, talebimi söyler ve eğer yerine getirilmiyorsa "forumda da paylaşacağımı" belirterek noktayı koyardım. Zira ülkemizde ne bileyim bu "o bana ulaşmalı" düşüncenize uyabilecek bilemiyorum arçelik vs vardır sanırım, çok firma yok. Bu arada çantaların garantisi varmıydı konudan bağımsız aklıma geldi. Vaude vs ile ilgili müşteri ilişkileri nasıldır onuda bilemiyorum, atıyorum vaudenin çıtı kopsaydı firma sizinle ne derecede ilgilenirdi? Zamanında " schuberth" marka kask almıştım. Motorun selesinden düştü ve vizör tırnakları kırıldı. Çok pahalı bir alman marka, shoei gibi..Hem Türkiye bayi hemde Almanya merkez defalarca aramama yazmama rağmen ilgilenmediler (garanti kapsamında) .Oysa düşünün kazada korunmak amacıyla yapılmış bir nesne ve çok kaliteli, 60 cm yüksekten düşüyor, vizörü kırılıyor (kapalı halde)..Olay değişim vs değildi. Bana vizör göndermeliydiler, ilgilenmediler bile.

Bu tip durumlarda çok uğraşıp firmanın olumsuz cevabına istinaden mahkemeye gitmek bile var (huaweiyle yaşadım kazandım) . Ama önce diyalog ve çaba, ısrar gerek. Yoksa helede ülkemizde çok profesyoneller dışında "hemen getir değiştirelim" e(n11 vs iadeleri dışında) çok ta istekli firma bulamazsınız..Zorunlu ise yapar ama "bana ulaşmalı üretici" henüz yok..

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
20 lt kum çantaya sığdırılmış olabilir ama bu yöntemi doğru bulmuyorum açıkçası. Kum, çok ince parçacıklı ve ağır bir madde, Decathlon ölçümü pinpon toplarıyla yaptığını belirtiyor. Topların aralarında illa ki boşluk kalacak ve bu günlük hayatta işe yarar taşıma kapasitesini daha doğru yansıtacaktır. 20 litre kumu alan çantada halen biraz daha kum alacak boşluk kaldı, şimdi bu çanta 25 litre mi diyeceğiz? 25 lt olarak satılan heybeler bu çantaların kabaca ikisi gibi. Hanım efendi ve bey efendiye önerim, kum yerine civa ile doldurursanız çanta dikişlerinden çatlayana kadar şişecektir ve 30 lt gibi çıkacaktır...
ilk olarak terim yanlış ağır değil özkütlesi fazla.
ikinci olarak özkütleyle ilgisi yok.
üçüncü dediğinizde haklısınız hacim hesaplanırken verimli doldurulabilir hacim hesabı daha iyi.

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ilk olarak terim yanlış ağır değil özkütlesi fazla.
ikinci olarak özkütleyle ilgisi yok.
üçüncü dediğinizde haklısınız hacim hesaplanırken verimli doldurulabilir hacim hesabı daha iyi.
Bisikleti Dünya gezegeninden başka yerde kullanmayacağımız için bu ağırlık-özkütle konusunu bir tarafa bırakalım isterseniz. 🤔

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ve tartışma özkütle nedir, hacimle kütleyle alakası var mıdır, yenilebilir ya da içilebilir mi diye farklı boyutlara yelken açar..

Son düzenleme:

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti Dünya gezegeninden başka yerde kullanmayacağımız için bu ağırlık-özkütle konusunu bir tarafa bırakalım isterseniz. 🤔
Ben Ay'ın çevresinde bisikletle dolaşan ilk insan olmak istiyorum ama yaaa deme öyle :D

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Ay'ın çevresinde bisikletle dolaşan ilk insan olmak istiyorum ama yaaa deme öyle :D
Mars'a Tesla gönderilen bir zamanda, Ay çevresinde bisikletle dolaşmak, bence makul. 🤣

dercan

Üye
Tepki
612
İsim
Deniz E.
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lisans çıkarmanız gerek, yoksa çevirmede sorun çıkabilir. Siz yine her ihtimale karşı gidona poşet falan asın, soran olursa alışverişe çıktım dersiniz, ya da nöbetçi uzay üssü arıyordum, mir uzay istasyonu ne tarafta kaldı falan derseniz bırakıyorlar.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@Eshquia™
hala yanlış düşünüyorsunuz. ağırlık dediğimiz kütle çarpı yer çekimi ivmesi. ağrılıkla hiç işimiz olmadı. kütle, hacim ve özkütle(birim hacmin kütlesi yani kütle/hacim) hakkında konuşuyoruz.

• Hahaha
Tepkiler: Eshquia™

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Eshquia™

hala yanlış düşünüyorsunuz. ağırlık dediğimiz kütle çarpı yer çekimi ivmesi. ağrılıkla hiç işimiz olmadı. kütle, hacim ve özkütle(birim hacmin kütlesi yani kütle/hacim) hakkında konuşuyoruz.
Bence siz yanlış düşünüyorsunuz; çantanın genişlemesine neden olan kumun kütlesi değil, ağırlığı. Çantanın genişlemesi için kütle değil, kuvvet gerek. Daha önce de yazmıştım, çantanın içine hava kesesi koyup kompresör ile hava basarak da genişletebilirsiniz.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Stereotip kavramını hepimiz biliriz değil mi? Alman stereotipi nedir? Almanlar güvenilir ürünler yapar deriz. Danimarka'dayım, ileri teknolojinin, güvenilirliğin dünyada en iyi olduğu ülkelerden birindeyim, burada bile Almanlar için aynı şeyi söylüyorlar. Alman malına gözüm kapalı inanırım. 28 litre yazıyorsa 27,998 değildir o, kesinlikle 28'dir. Su geçirmez yazmışsa, kesinlikle su geçirmiyordur. Türk malı çanta alırsanız 40 litre yazar ama gerçeği 30 litredir, su geçirmez yazar, ilk yağmurda çanta su alır. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye bir söz vardır. Vaude ya da Ortlieb alın bu konu kapansın. Sem Çanta da kimse artık, yaptığı bu ayıp ile hatırlansın ve yok olsun gitsin.

orthomike

Aktif Üye
Tepki
195
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
peki bu 40 litre olduğu iddia edilen sırt çantasının markası ne? hangi malzemeleri nasıl yerleştiriyor? o da sıkıştırılarak mı dolduruluyor? onun boyutları ne? :D

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Screenshot_2021-04-04-12-12-49-719~2.png

Kısaca; bizden çanta alacaksanız litre cinsinden verdiğimiz "yaklaşık" bilgi yerine, çantanın ölçülerini dikkate alarak ürünü satın alın. Ki bence de turda zor durumda kalmamak için en makul seçenek bu olur.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ruble alırken yaklaşık 11 dişli yazsa alır mısınız? Yaklaşık 40 litre diye bir şey olmaz. Çünkü o yaklaşık 40 litrelik çanta, şikayet geldiğinde yaklaşık 35 litre diye değiştirilir, özür dilenir ve aynı saçmalık devam eder. Şu esneklikten, yaklaşık birimlerden çıkılmadığı sürece asla Türk malı ürün almayacağım. Halter müsabakalarında yaklaşık diye bir ağırlık var mı? Silkmede yaklaşık 150 kg kaldırdı. Kime göre yaklaşık? Silindir hacmi 1997 cc olan araba aldığında 2000 cc'ye göre daha az vergi veriyorsun. Endüstride yaklaşık diye bir şey yoktur. Limon alırken pazarcı bir tane eksik koysa kan çıkar. Yaklaşık bir kg koydum abi...

dercan

Üye
Tepki
612
İsim
Deniz E.
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ölçüler yaklaşık ama tahsil edilen ücret epey kuruşu kuruşuna. Madem yaklaşık rakamlarla yetinmemiz isteniyor o zaman mesela ben de fiyatını örneğin 300 değil de 260 gönderip "selam size yaklaşık 300 TL havale ettim :) diyeyim.

Sonra da bir ispat videosu çekeyim. Yahu 300' e ne alıyorsanız bakın akşam pazarından ben de aynısını 260'a alıyorum. diyeyim. Çok mantıklı gerçekten.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ölçüler yaklaşık ama tahsil edilen ücret epey kuruşu kuruşuna. Madem yaklaşık rakamlarla yetinmemiz isteniyor o zaman mesela ben de fiyatını örneğin 300 değil de 260 gönderip "selam size yaklaşık 300 TL havale ettim :) diyeyim.

Sonra da bir ispat videosu çekeyim. Yahu 300' e ne alıyorsanız bakın akşam pazarından ben de aynısını 260'a alıyorum. diyeyim. Çok mantıklı gerçekten.
Di' mi? Çok güzel yazmışsınız. Hacim yaklaşık, istenen fiyat kuruşu kuruşuna. Kendi ipini çekti Sem Çanta. Vaude'ye, Ortlieb'e rakip olacaksam onlardan daha iyi ve ucuza yaparım çantayı. Bunlar adamı kazıklama derdindeler. Esnaf dert yandığında hiç üzülmüyorum.