3x arka çakar yapımı (resimli ve devre şemalı)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
GND yazan yeri pilin (-) ucuna, Vin yazan yeride entegrenin çıkışına yani 5 nolu bacağa bağlayacaksınız. Biraz matematik bilginiz varsa hesaplama bölümü size ait :)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Ser
Scudo

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Teşekkürler :) Devre elemanlarının listesini çıkarmak plaka montajından daha uzun sürecek :)

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Burak Oguz

Forum Bağımlısı
Tepki
90
Öncelikle elinize sağlık böyle bir uygulamayı forum'a kodugunuz için ama ebtegre devresinde bir yanlışlık gördüm sanırsam yada bu kedlerin dizilişinde bana bunu açıklayabilirmisiniz

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
İsiste simüle edip çalıştırdığım devreyi koydum, hata olsa çalışmazdı ve koymazdım. Ama hata gördüyseniz nerde gördüğünüzü söyleyin ona göre düzelteyim, şu anlık hata göremedim. Ledlerin ters dizilmesi tes polarma yaptığı için öyle. Biri yanarken diğeri ters yönlü diyot gibi oluyor. Entegre çıkışları ise zamana bağlı olarak (+)-(-), (-)-(+) şeklinde kare dalga üretip ledleri besliyor.

Burak Oguz

Forum Bağımlısı
Tepki
90
o zaman taman bi şekilde ledlerde dalgalanma oluyormu yoksa Bİ ANLIK OLDUGU İÇİN farkedilmiyormu entegreden + - yapma aralıklarını artırırsak daha dikkat çekicimi oluyor yani bende anlıyorum ama bu entegreler programınıdamı biz yazıyoruz ona göre yazabilir birkaç program

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Mikrodenetleyici entegrelerinin yazılım dilini çok iyi anlıyorum fakat sizin yadıklarınızı zor anlıyorum :) Kullanmış olduğumuz entegre ne yazıkki mikrodenetleyici değil yani programlanamaz. Doğru akım olduğu için ledlerde dalgalanma olmaz, zaten enerjide dalgalanma olsa entegreler kararlı çalışmaz. Üstteki mesajda yazmış olduğum + ve - ler birer lojik ifade. Burda 1. de 3 kez kare dalga üretip, 2. ürettiği kare dalganın tam tersini 3 kez tekrarlıyor. Üssteki entegre ile alttaki entegrenin çıkışlarındaki değer aynı değil. Üstteki sürekli 1 ve 0 yaparken alttaki belli bir süre bekleyerek 1 ve 0 yapıyor. Bu devre PIC ile de yapılır. (Yazdığınızdan birşey anlamadığım için bunları yazdım :)

Burak Oguz

Forum Bağımlısı
Tepki
90
o zaman burada kullandıgınız entegreler bir nevi kare dalga osülatörü gibi mi yoksa onlarmı özür diliyorum bilgimde eksiklik varsa düzeltin lise zamanındaki bilgilerle konuşuyorum

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Osilatörden çok zamanlayıcı entegresi diyebiliriz, 555 ile arasındaki fark, bu çift zamanlı, 555 ise tek zamanlı. Değişik devreler ile osilatör olarakta kullanılabilir.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
1 tane power led sürebilir. Eğer entegre çıkışlarını transistöre verip öyle sürersek 2 tane power led yakabilir. Ama 9V pil ile nereye kadar dayanır bilmem :)

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
selamlar ali,

4x mavi ve 4x kırmızı kullansak değiştirmemiz gereken değerler var mı?

teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Değişikliğe gerek yok devre onu karşılayabilecek kapasitede. En son 12 tane led sürmüştüm :D

• Beğen
Tepkiler: temucin90

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Ali ya devreyi üstünkörü oluşturdum ama benimki 2x çakıyor. Bunun nedeninin ne olduğu hakkında bir fikir yürütebilir misin? Bir de ledlerin atım hızını ayarlayabilir miyiz? Bu bacakları bağlayınca bir kırmızı bir mavi yavaş şekilde yanıyor ,entegreye herhangi bir zararı olur mu?

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Entegreye zararı olsaydı bağladığınız anda hasar oluşurdu. Bağlayıp sorunsuz kullanıyorsanız bir sorun çıkarmaz.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
devreyi yaptım 9v pil ile 4mavi 4 kırmızı led yanıyor.

flaşör olarak biraz hızlı sanki arada sapıtıyor pilden kaynaklanıyor onu da buldum.

benim tavsiyem duracell 9v pil ile 6-6 yada 8-8 yapılması. ilk denememi ve uzun sürüşümü pazar yarışta yapacağım :D

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
6 6 sürerken pilin güçü biraz tükendikten sonra kararsız çalışmaya başlıyor benim devremde,6 kırmızı 5 mavi sorunsuz şu an için :)

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
bende 4-4 var şuan, kırmızı sadece ilk olarak 3lü yanıp maviye geçinçe sürekli çakmaya başlıyor çok az araveriyor. mavi ise 3 kez değil 1 kez yanıp sönüyor ama hızları aynı.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Entegre ısınıncada aynı sorun ortaya çıkıyor, ayrıca kullanılan kablonun boyu uzadıkçada çalışmanın farklılaştığını gördüm. Çok garip bir devre:)