3 Nİsan 2011 Pazar Bİsİkletle Sadabat Turu

Scudo

ali genç

Üye
Tepki
31
Cengiz Abi ellerine sağlık, videolar çok güzel olmuş.
Gezi benim için de harikaydı. Bir pazar gününün içi ancak bu kadar doldurulabilirdi. Yağmur yağmaması da çok güzel oldu. Burdan anlaşılıyor ki meteorolojiyi çok ta sallamamak lazım. :)
Ayrıca bayanlara hissedilir oranda pozitif ayrımcılık yaptık,katılmak isteyen bayan arkadaşlara duyurulur.;) Görüntülerden de belli zaten.
Bu şekilde her hafta aksatmadan devam ederiz umarım.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Yargıç

ilyas yiğit

Daimi Üye
Tepki
297
videolar ve sunum harikaydı emeğeinize sağlık cengiz abi..sizleri YARADANA emanet ediyorum.bir gün mutlaka tanışcaz dünya dediğin küçük bir kasaba şehri istanbul ise bir sokağı kalbi bir olan o sokakta birgün mutlaka karşılaşır.eyvallah..

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Hasan Bahri Toros

Güzel bir tur olmuş. Arka fonda çalınan müzikler de geziye uyumlu olmuş. İlk çalınan müzik Onur Akın'ın solo kariyere başlamadan önce Deniz Bayrak'la solistliğini yaptığı ve adı 1995'te Bumerang, 2004'te de Grup Patika olarak değişen Grup Baran'a ait. Daha sonra Edip Akbayram'ın yorumladığı Bekle Bizi İstanbul şarkısı, ilk olarak 1989'da bu grup tarafından Yediveren albümünde söylenmiştir. İkinci şarkı da Barış Manço'nun 1983'te çıkan Estağfurullah Ne Haddimize albümündeki "Selahaddin Eyyubi'nin Yeğeni Aslan Yürekli Rişar'ın Kız Kardeşine Karşı" şarkısıdır.

Eyüp ilçesine adını veren türbede Arap sahabi Hz. Halid Bin Zeyd Ebu Eyyup El Ensari'nin değil de bir Doğu Roma azizinin yattığını Soner Yalçın "Hazır Mısınız Gerçeklerle Yüzleşmeye" yazısıyla iddia etmişti. Emeviler döneminde Arapların İstanbul'u kuşattığı doğrudur ama Araplar, 626'da Kadıköy'den kenti kuşatan Sasanilerin kenti batıdan kuşatan Avarlar'a yardım etmelerini engelleyen "Rum Ateşi" (Grejuva) nedeniyle uğradıkları akibete uğramış ve bugünkü Eyüp semtine ayak basamamıştır. Ayrıca yine Soner Yalçın'ın 30 Mayıs 2010'daki Hürriyet gazetesinde yayınlanan "Eyüp Sultan'daki mezar kimin ?" yazısıyla bu durumu sorgulamıştır. İlginçtir önemli kişilerin sanduka diye bilinen tabutlarının üzerine kumaş örtülmesi olayı bize Doğu Roma'dan yani Bizans'tan geçti. Bu nedenle Akkoyunlu hükümdarı Yülük Osman Bey'in kızıyla evli Trabzon İmparatoru 4. Aleksios'un mezarı, 1461'deki fetihden 1916'daki Rus işgaline kadar Hoş Oğlan Türbesi olarak bilinmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Ruslar 18 Nisan 1916'da Trabzon'u işgal ettikten sonra Rus arkeolog Opsenski türbede hafriyat yaptırınca, burada yatanın sandukasıyla 4. Aleksios olduğu ortaya çıkmıştır.

Bunlara ek olarak Alevilerce Toklu Dede olarak bilinen türbede Bizans azizesi Aya Tekla'nın yattığını ve adını bir Bizans azizinden alan ve idari açıdan Limni'ye bağlı Yunan adası Agios Efstrasios'un Osmanlı döneminde Bozbaba adını taşıdığını biliyor muydunuz ?

• Beğen

Cengiz Yargıç

Forum Demirbaşı
Tepki
962
Bisiklet
Cannondale
Teşekkür ederim Cem, bu bilgileri verdiğin için.
Bu turlarımıza katılıp bu söylemleri videoya söylemeniz çok güzel olur.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Cem Şentin

Bunlar çok ilginç bilgiler, ben bunları hiç bilmiyordum. Acaba böyle bir şey nasıl olabilir, ne amaçla olabilir ki?

• Beğen

Hasan Bahri Toros

Forum Demirbaşı
Tepki
684
Bisiklet
Scott
@Cem Şentin

Vlll Yüzyılda Arapların İstanbul'u kuşatması sırasında şehit düşen Hz.Muhammed'in (S.A.V) Sancaktarı Ebu Eyyübel Ensari'nin mezarının yeri Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul kuşatması sırasında Hocası Akşemsettin tarafından bulunmuştur.Hz.Halid bin Zeyd Ebu Eyyübel Ensari'nin mezarının yeri Akşemsettin tarafından tayin edilince Fatih Sultan Mehmed'in yaptırdığı türbe daha sonraki dönemlerde çeşitli ilavelerle değişime uğramış ancak esas türbe mekanı orjinaldir.Türbenin yanındaki cuzhanede,Semiz Ali Paşa (Ölm 1564),Mahfiruze Hatice Sultan (1621) ve Sadrazam Gürcü Mehmet Paşa (1575 1623) Medfundur Fatihten sonra Hz.Halid'in kabri etrafında ilk şehitler gömüldüler.Daha sonra bir çok Devlet adamı,bilim adamı,sanatkar ve Eyüp Sultan'a yakın olmak isteyen bir çok kişi buraya gömüldüler.Eyüp Sultan türbesinin haziresinde yatan bazı meşhur şahıslar:Gazi Ethem Paşa,Küçük Said Paşa,Fatih'in Sakası,Mustafa Ağa,Yusuf Baba,Hoca Sinan Paşa,Muhsinzade Mehmet Paşa,Esma Sultan,Şeyh Sadreddin-i acemi,Hasan-ı Samsuni,Ali Bin Mehmet el-Kuşçu,Muhyiddin bin Muhammed bin Abdülevvel-iTebrizi,Mahmut Zihni Efendi,İzzet Paşa,Mehmet İbrahim Paşa,Yusuf Sinan paşa,Mehmet Şevki,Mustafa Asım,Müeyyidzade Abdurrahman,Zübeyde Fitnat Hanım Kaynak: Eyüp Belediyesi

• Beğen

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@akifberkant

Ne amaçla olacak ? Elbette psikolojik savaş için. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u kuşatması sürerken 4 düşman gemisi kuşatmayı yarıp İstanbul'a yardım getirmiş ve İstanbul halkı surlara çıkıp Türklere karşı gösteriler yapmıştı. Bu durum Türk askerlerini umutsuzluğa sevketmiş, hatta bazı askeri gruplar, Sadrazam Çandarlı Halil Paşa'nın da kışkırtmasıyla "Bu işin sonu yok" diyerek kuşatmayı bırakıp gitmeye başlamıştı. Bu nazik durum karşısında aynı zamanda Fatih'in şeyhi olan Hacı Bayram Tarikatı (Melametilik veya Melamilik olarak ta bilinir) şeyhi Akşemseddin, Eyüp El Ensari’nin mezarını bulmak için kolları sıvadı.

(…)Moralin düştüğü bir anda, Peygamber’in sahabesi’nden olan Eyüp’ün mezarını bularak askere moral vermek amacıyla padişahtan müsaade istiyor. Bugünkü Eyüp mevkiinde (O dönemde Kozmodion olarak biliniyordu) kazı yapıyorlar, orada eskiden manastırlar vardı, toprak altında yazılı mermer parçalar buluyorlar. ‘İşte mezar burası’ diye orduya ilan ediyorlar. Askere savaş için yeni bir şevk ve heyecan geliyor.” (Halil İnalcık, Tarihçilerin Kutbu s. 431). Bu şevkle de İstanbul fethediliyor. Buna göre bizim tarihimizde psikolojik savaşı en iyi kullananlardan birinin Akşemseddin olduğunu söylenebilir.

Fatih, fetihten sonra Hz. Eyyub’un mezarının bulunduğu yere cami, türbe yaptırdı. Müslümanlar 557 yıldır Eyüp Sultan’ı ziyaret ediyor.

Sonuçta görülüyor ki, sorunun sorulmadığı yerde kutsal olaylar yaratma ve onu resmileştirme çok kolay gerçekleştiriliyor.

Ne diyor Sadi: “Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi; bilmez ki sorsun, bilse sorardı”.

Osmanlılar döneminde ve bizim bugün de kahraman olarak gördüğümüz, zaman zaman da kutsallaştırdığımız tarihsel gerçeklerle bağdaşmayan diğer bir kişilik de Battal Gazi’ydi. Pek çok yerde mezarı bulunan yine Anadolu’da Türk kahramanı olarak efsaneleştirilmiş, evliya mertebesine çıkarılmış Battal Gazi’nin yaşam hikâyesinin gerçekle bir ilişkisi bulunmaz. Battal Gazi Anadolu’da Bizanslılarla yaptığı savaşlarda efsaneleşen ve 740’ta Eskişehir yakınlarında bugün kendi adıyla anılan kasaba (Seyitgazi) yakınında şehit olarak oraya gömülen Arap kökenli bir Emevi komutandı. Gerçek adı Abdullah el-Battal olan Battal Gazi, Bizanslılara karşı kaybedilen Akroinon (Bugün Afyonkarahisar) Savaşı'nda şehit düşmüştür. Ayrıca Türkler ancak 750'de Emeviler'in yerini alan Abbasiler döneminde komutanlığa yükselebilmiş ve zamanla bağımsızlıklarını ilan ederek Abbasi topraklarında Tolunoğulları, Akşitler (İşhitler) ve Gazneliler devletlerini kurmuşlardır.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
cem kardeşim benim ,çok güzel bilgiler sunuyorsunda bu güne bakalım değilmi.....
bak libya karıştı bak ortadoğu karışık bak bütün arap halkları ayağa kalktı neden demokrasi yoktu oralarda ve sonunda hanedanlar yıkılacak ama şüpheliyim insanlar istedikleri demokrasiye insan haklarına dayanan bi rejim şekline kavuşabileceklermi....
dünyanın her yerinde insanlar gelecekleri için çalışırlar ve çocuklarının geleceğini kurmak isterler en tabi hakları bu....insanlar iyi yaşamak istiyorlar inim inim inlemek istemiyorlar kira paraları altında benzin 4 lira oldu bi simit bi lira ...ben markete girdiğim zaman 500 kuruştan başlayacak besin maddeleri ..bu ülkede 12 milyon insan açılık sınırında bu doğrumu doğru ,sokaklarda bisiklet ile dolaşıyorum bazen gettolara fakir semtlere gidiyorum insanların suratları gülmüyor ....
artık bu halk iyi yaşasın satın alma gücü yükseltilsin ..bu ekonomi düzeltilsin 70 senedir aynı hikaye bi yetmiş yıl daha aynı hikaye giderse ne olacak 2023 de kişi başına düşen milli gelir 25.000 dolar olacakmış inanalımmı buna.......

Cengiz Yargıç

Forum Demirbaşı
Tepki
962
Bisiklet
Cannondale
Tarihsel bilgiler sadece hikayesel anlatımlarda kalırsa elbette fayda sağlamaz ama "Tarih Tekerrürden İbarettir" diyerek ders almayı bilmeliyiz.
Çoğu tarihsel bilgilerdeki kişilerin pek önemi yoktur aslında, o tarihi bilgilerden alınacak olanlar bir toplumun dünya görüşü, hayata bakışları, insanlığın hataları veya başarıları olmalı.
türbelerdeki ceseti bile kalmamıştır artık ama bize bişeyler anlatabilmeleri yönünde simgelerdir.
Arap toplumlarını veya yahudileri nasıl tarihsel süreçlerden anlamaya çalışıyorsak. Biz türk toplumununda tarihi sürecine baksak aslında bugünkü siyaseti, ekonomiyi ve insanlardaki yılgınlığı anlamamızda yardımcı olur....
Forum üzerinden bu konuları paylaşabilmemiz çok güzel.
Fikirleri olanlar yazsınlar lütfen.... İlla birilerine bişeyler kabullendirmemiz gerekmiyor. Kabul ederiz veya etmeyiz önemli değil, bilgi ve görüşlerinizi aktarın.

• Beğen
Tepkiler: Eren Tublek
Tepki
3
@ali genç

ben ilkez tura katıldım abi bu programın sunucusuyum mecbur artık bana katlanıcaksınız sizde baslarda böle olmadnızmı:)

Tepki
72
Bende çok katılmak istiyordum ama olmadı :( tekrarlamayı düşünüyormusunuz veya başka yerlere (İstanbul içi) gitmeyi ?

Cengiz Yargıç

Forum Demirbaşı
Tepki
962
Bisiklet
Cannondale
@murat dönmez

Bu turları her pazar günü tekrarlıyoruz... forum sitemizden takip edebilirsiniz.