3. Japon Filmleri Festivali

Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Yer: AKM Sinama Salonu
Bilet satış yeri: Gösterimler ücretsiz
Adres: Taksim, Beyoğlu
Tel: 0212 251 56 00
İstanbullu sinema severler, 2 ve 3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek festival kapsamında Japon filmlerine doyacak.
Japonya Büyükelçiliği ve Japonya Başkonsolosluğu tarafından ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirilen festivalde, Japon film endüstrisinin ustası Yoji Yamada’nın yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmi ‘Alacakaranlık Samurayı’ da gösterim listesinde.

Program

02 Ekim 2004, Cumartesi
11.30 Alacakaranlık Samurayı (Twilight Samurai) (Tasogare Seibei)
14.30 Uzay Demiryolunda Bir Gece (Night On the Galactic Raılroad) (Ginga Tetsudo No Yoru)
16.45 Haşarat (Harmful Insect) (Gaichu)
18.45 Katakurilerin Sevinci (The Happiness of The Katakuris) (Katakuri- Ke No Koufuku)
21.00 Makyaj (Make up) (Kesho)

03 Ekim 2004, Pazar
12.00 Makyaj (Make up) (Kesho)
15.00 Mavi İlkbahar (Blue Sprung) (Aoi Haru)
17.00 Uzay Demiryolunda Bir Gece (Night on the Galactic Railroad) (Ginga Tetsudo No Yoru)
19.30 Alacakaranlık Samurayı (Twilight Samurai) (Tasogare Seibei)
 
Scudo
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Mavi İlkbahar (Blue Spring) (Aoi Haru)
Yönetmen: Toshiaki Toyoda
Tür: Drama
Süre: 83 Dakika / (Renkli ) (35mm)

Sakamoto Junji’nin ‘Checkmate’ ve ‘Biliken’ filmlerinde senarist ve yardımcı yönetmen olarak görev yapmış olan Toshiaki Toyoda’nın üçüncü uzun metrajlı filmidir. Popüler manga sanatçısı Taiyo Matsumoto’nun kitabından ilk kez filme uyarlanmıştır.

Okul hayatından sıkılan ve adeta boğulan Kujo (Ryuhei Matsuda), çocukluk arkadaşı Aoki (Hirofumi Arai) ve arkadaşları 12. sınıfa yeni başlamışlardır. Mezuniyet Töreni Binası’nın çatısındaki parmaklığın dışını tutup bırakarak, ellerini kaç kez çırpabileceklerini görmeye çalıştıkları “balkon oyunu”nu oynamaktadırlar. Geleneksel olarak, oyunun galibi öğrenciler arasında söz sahibi olmaktadır ve Kujo 8 kere el çırparak yeni bir rekor elde etmiştir. Ancak, Kujo’ya göre hem bu oyun hem de okul anlamsız ve sıkıcıdır. Kujo’nun kararsız tutumundan rahatsız olan Aoki aniden saç şeklini ve davranışlarını değiştirir.

Bir sabah, Aoki okul binasının çatısında ayakta durmaktadır. Balkon oyununu kendi kendine yapmaya başlar. Kujo, uğursuzluk önsezisine kapılarak çatıya koşar. Çatının kapısını açtığı anda, Aoki’nin bedeni parmaklıktan aşağıya sallanmaktadır. El çırpma sayısı 13’e ulaştığında, Aoki yere çakılır.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Dora-Heita (Dora -Heita)
Yönetmen: Kon Ichikawa
Türü: Macera - Komedi
Süre: 111 Dakika / (Renkli ) (35 mm)

Edo’dan yeni bir yönetici kasabaya gönderilmiştir. Adı Koheita Mochizuki’dir, fakat takma adı, kendisini dillere düşüren ahlaksız yollar seçmesi nedeniyle Dora-Heita (Sokak Kedisi)’dir. Başkanlık ettiği küçük kasaba; gerçekte bölgeyi kontrol eden feodal grup liderleriyle suç ortaklığı yapan bir grup yakuza (mafya) üyesi tarafından yönetilmektedir.

Yakuza üyeleri, Sokak Kedisi her göründüğünde ona gülerler ta ki onun göründüğünden çok daha fazlası olduğunu anlayana kadar. Sokak Kedisi, aslında çok ciddi ve sorumluluk sahibi bir devlet memuru olduğu için merkez tarafından kasabayı yakuza liderlerinden kurtarmak amacıyla gönderilmiştir.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Haşarat (Gaichu)
Yönetmen: Akihiko Shiota
Türü: Drama
Süre: 92 Dakika / (Renkli ) (35 mm)

Euraka’daki küçük kız rolüyle alkışlanan Aoi Miyazaki, bu filmde kendisini çevresinden soyutlamasına sebep olmasına karşın, kaderin dayanılmaz oyunları arasında kendi hayat yolunu belirleme kararını vermiş bir ortaokul öğrencisi kızı canlandırıyor.

Film, 2001 Festival des Continents’de Jüri Özel Ödülü’nü ve En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Annesinin intihar girişiminin ardından ortaya çıkan karışıklıktan etkilenerek, Sachiko (Aoi Miyazaki) sınıf arkadaşları ile irtibatını kaybetmiştir. Artık okula gitmemekte, sokaklarda dolaşmakta, zamanını dilediği gibi geçirmektedir.

Bir gün, Takao (Tetsu Sawaki) ve serseri Kyuzo (Hiroshi Ishikawa) ile karşılaşır. Yapacak belirli bir şeyleri olmaması, birlikte geçirilen eğlenceli zamanı daha da değerli hale getirmektedir. Bu arada, Sachiko ve ilkokuldayken öğretmeni olan Ogata birbirlerine aşık olurlar. Ancak, Takao’nun başı derde girer ve Sachiko’nun o çok eğlenceli boş zamanına bir nokta koyarak ortadan kaybolur. Sachiko, yeniden okula başlar, fakat sorunlar orada da kendisini beklemektedir. Sachiko, kasabayı terk etmeye karar verir. Ogata’yı ziyaret etmek için bir tıra biner…
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Alacakaranlık Samurayı (Tasogare Seibei)
Yönetmen: Yoji Yamada
Türü: (Aksiyon - Drama)
Süre: 129 Dakika / (Renkli ) (16 mm)

Japon film endüstrisinin ustası Yoji Yamada’nın (‘The Tora-san’ dizisi, ‘The Yellow Handkerchief’, ‘A Class to Remember’ ve diğerleri) yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmidir.

Alt kademeden bir samuray olan Seibei Iguchi (Hiroyuki Sanada) duldur, 2 küçük çocuğu ile yaşlı annesini düşük maaşıyla güçlükle geçindirmektedir. Her akşam, alaca karanlıkta işten çıktıktan sonra evine gidip başka işler bulmaya çalışmaktadır, bu yüzden de tüm arkadaşlarının yemeğe gitme, içki içme gibi tekliflerini reddetmektedir. İş arkadaşları ona Twilight Seibei (Alacakaranlık Seibei) adını takarlar.

Bir gün Seibei, çocukluk aşkı Tomoe’yi (Rie Miyazawa), kocasının dayağından kurtarır. Kılıç kullanımındaki ustalığından ötürü ait olduğu grubun üst düzey samurayları ona bir samurayı öldürmesini emrederler. Görevlendirildiği tarihte Seibei duygularını Tomoe’ye açar ve ardından gider. Büyük bir evde gizlenen düşman oldukça iyi kılıç kullanan biridir ve dövüşleri kolay olmayacaktır. Fakat Seibei sonunda samurayı yener ve 2 kızı, annesi ve Tomoe’nin kendisini beklemekte olduğu evine döner.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Uzay Demiryolunda Bir Gece (Ginga Tetsudou no yoru)
Yönetmen: Gisaburoh Sugii
Türü: Animasyon / Animation
Süre: 108 Dakika / (Renkli ) (16 mm)

Giovanni isimli bir çocuğun hayatı güçlükler ve umutsuzlukla doludur. Hasta annesine bakabilmek için sabahları erken saatte ve okul çıkışlarında da çalışmaktadır. Oyuna ayıracak zamanı olmamasından dolayı arkadaşları onunla alay edip canını sıkmaktadırlar… Ancak Giovanni’nin hayatı değişmek üzeredir…

Giovanni, tek arkadaşı olan Campanella ile birlikte her yıl düzenlenen Yıldız Festivali’ne katılmayı planlamaktadır. Yıldızlı gökyüzüne bakarlarken, gizemli bir uzay treni cennetten dünyaya akıyormuş gibi belirir. İki arkadaş Samanyolu’na doğru büyülü bir yolculuk için trene binerler ve yolculukları sırasında çarpıcı güzelliklere, trajik kayboluşlara ve evrenin ihtişamına tanık olurlar. Tüm bunlarla birlikte, bu evrende fani yaşamın da ötesinde bazı şeylerin olduğunu fark ettikçe, kendi içlerine de bir keşif yolculuğu yaparlar ve ruhsal gelişimleri ortaya çıkar.

1927 yılında ünlü çocuk kitapları yazarı Miyazawa Kenji tarafından yazılmış olan Uzay Demiryolunda Bir Gece kitabından uyarlanan bu film, sihir ve simgecilik ile dolu modern bir masal niteliğindedir.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Makyaj (Kesho)
Tür: Drama
Yönetmen: Kazuo Ikehiro
Süre: 136 Dakika / (Renkli ) (16 mm)

Bu film, Junichi Watanabe’nin çok satan romanından uyarlanmıştır. Kyoto şehrindeki “Tsutanoya” restoranının kadın yöneticisi olan Tsune’nin 3 kızı vardır. En büyük kardeş olan Yoriko, Tokyo’nun Ginza semtinde seçkin bir gece kulübü işletmektedir. Ortanca kardeş olan Satoko, bir evlatlık olan kocası Kikuo ile birlikte restoran işletmeciliğinde annesinin yerini almaktadır. En küçük kardeş olan Makiko ise Tokyo’da bir kız lisesine devam etmektedir. Tsune’nin, 20 yaşındayken intihar eden Suzuko isimli bir kızı daha vardır.

Yönetmen Kazuo Ikehiro, bu filminde Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto’daki 4 mevsimi de çok güzel bir şekilde ortaya koymuştur.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Katakurilerin Sevinci (Katakuri-kei no koufuku)
Yönetmen: Miike Takashi
Tür: Müzikal - Komedi - Korku
Süre: 113 Dakika / (Renkli ) (35 mm)

Miike Takashi, gişe rekortmeni Kore filmi ‘The Quiet Family’i müzikal tarzında bir dehşet komedisine dönüştürmüştür.

Çalıştığı firmanın yeniden yapılanması nedeniyle işini kaybetmesinin ardından, Katakuri Masao (Sawada Kenji) uzak dağlık bir alanda ufak bir tatil evi yapmıştır. Masao rüyasını gerçekleştirmiştir, ancak hiçbir misafir gelmemiştir. Nihayet, bir misafir geldiğinde, ertesi gün onun ölüsüyle karşılaşırlar. Polise bilgi vermek ise tatil yerinin itibarını zedeleyeceğinden , cesedi pansiyonun arkasındaki dağlık bölgeye gizlerler. Birkaç gün sonra, yeni misafirler gelir. Fakat ertesi sabah yine odada cesetler bulurlar. Cesetleri taşıyarak tüm aile bir kez daha dağlara giderler.

Bu sırada şehirde, Shizue ismindeki kızkardeş Amerikan askeri Richard Sagawa ile karşılaşır. Shizue üstüne fazla düşmektedir ancak Sagawa sadece onu atlatmak için evlenmek istediğini söyler.

Büyükbaba Nihei zihninden geçenleri keşfettiğinde, Sagawa’yı bir dövüş sırasında öldürür. Ardından, lanetli tatil evine mutlu haberler gelir. Tatil evinin yakınından yeni bir yol geçecektir. Ancak, bu yol tam olarak cesetleri gömdükleri yerdedir.
 
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
16
Tepki
0
Şehir
Kızıltoprak-İstanbul
Aşk Fotoğrafı (Renai Shashin)
Yönetmen: Yukihiko Tsutsumi
Tür: Drama
Süre: 111 Dakika / (Renkli ) (35 mm)

Yönetmen Yukihiko Tsutsumi’nin son filmi. New York’ta geçer, gizem, ümit ve korku gibi öğeleri içeren bir aşk hikayesi.

Fotoğrafçı Makoto (Ryuhei Matsuda), Shizuru (Ryoko Hirosue)’ya aşık olur. Makoto, Shizuru’nun fotoğrafçılıktaki yeteneğinin kendisininkinden daha iyiye gittiğini anlayınca ilişkileri sonlanmaya başlar. Sonraları, New York’ta Shizuru’nun öldüğünü öğrenir.

Kaynak: istanbul.com