28 Haz-02 Tem 2013.Silifke,Mut,Ermenek,Kazancı,Anamur'un yaylaları,gülnar,silifke tur

Scudo

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
Bu tura çıkarken kafamdaki rota ermeneğe ulaştıktan duruma bakıp kendimi iyi hissedersem ermenekten devam edip sarıveliler tarafından kuş yuvası denilen yeri geçip torosları alanya dan inip sahilden silifkeye gitmek şeklinde idi.Kendimi kötü hissedersem Ermenekten anamura inip sahilden o şekilde silifkeye dönmek şeklindeydi.Ermenekte öğle yemeğini yiyip dinlendikten sonra evle yaptığım telefon görüşmesi sonucu kuş yuvasından alanya ya inme işi yattı.Çünkü eve dönmem gerekiyordu.Zaten silifkede bulunan aracıma ulaşmak için her şekilde ermenekten anamur tarfına inmem gerekiyordu.Ermenekten sonra barajın gövdesine doğru güzel bir iniş var yaklaşık 5-6 km sonra yol bir tünelden geçiyor ve çıkışta ermenek barajının gövesi üzerinden yol devam edip kazancı beldesine ulaşıyor.Barajın gövdesinden sonra tekrar tırmanış başlıyor.Taki kazancıya varıncaya kadar.Kazancıdan 15 km daha tırmandıktan sonra Mersin il sınırına girmiş oluyorsun.Rakım artık 1500 lerde.Ve hava sıcaklığı gece 13 derece.Orman buralarda çok seyrekleşmeye başlıyor.Mersin il sınırına girince artık anamurun yaylaları başlıyor.

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt HOCAOĞLU

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
Ermenek ilçe merkezinden ayrılıp anamur yoluna sapınca barajın gövdesine doğru inmeye başlıyorum.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Barajın gövdesinde görevliler olduğu için fotoğraj çekmeme izin vermediler.Bende hareket halindeyken bişeyler çekmeye çalıştım.Baraj gövdesinin diğer tarafı yani suyun dışarı aktığı taraf dehşet derecede korkutucu yükseklikteydi ancak bu kadarını fotoya alabildim.
(link)
Buda çıktığım tünel ve baraj gövdesi üzerinden yol.
(link)

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
Barajdan sonra yılan gibi kıvrılan yollardan inip dağda zik zak çizer gibi açılmış yoldan tırmandıktan sonra saatlerce saatlerce pedala basmama rağmen manzare hep aynı.Artı kazancıya yaklaşıyorum.Kazancıda geceyi geçireceğim.
(link)
(link)

Ve gün sonu.Akşam yemeğinin hemen ardından yatış posizyonu.
(link)
(link)

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
Yarın sabah ezanı okunmadan önce uyanıp mersin sınırına doğru son tırmanışlarımı gerçekleştireceğim.Mersin sınırına girdikten sonra en yüksek rakımlara ulaşmış olacağım.Burdaki zirve Abanoz yaylasının sırtları 1680m su olmaz geçidi.

Devam edecek.Bizde şuan uyuyalım.

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Tek Kelimeyle Mükemmel.

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
(link)
(link)
(link)
Anamur Abanoz yaylası köy kahvesi.Millet okeye dönüyor.Benim fotoğraf çektiğimden haberleri bile yok
(link)
Anamura 30 Km kala torosların zirve noktasına ulaşılıyor.1680 buradan sahilin sıcağını yememek için geri dönüp köy yollarından gülnar a indim.
(link)
(link)
Burası gülnardan silifkeye giderken yeni yol üzerindeki ilk yerleşim yeri.Yaklaşık gülnar dan sonra 15 km.Bir köyün yol üstündeki mahallesi.Sadece bir kaç ev var.Köylüden birisi yol üstündeki evini kendin pişir kendin ye tarzında dizayn etmiş.Gördüğünüz yeni kesilmiş buradaki deyimle.Çebiş.yani bir yaşına ulaşmamış keçi.Eti çok güzel kesinlikle tavsiye ederim.Birazdan resimleri ekleyince göreceksiniz.
(link)
(link)
(link)

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
Tur boyunca adrenalin seviyesinin fırladığı yer burası.Bisikleti bir salıvereyim dedim.Yüklü halde 69 km hızı gördüğümde yandan bir rüzgar yedim bu inişte.Bisikleti kontrol edene kadar bildiğim bütün duaları etmişimdir.Artık turun son km leri.Silifke çok yakın.Burada bir rüzgar var kelimelerle anlatmak mümkün değil.videoya aldım.Yükleyebilirsem ekleyeceğim.
(link)
(link)

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
Mut Gulnar Aydincik Bozyazi Anamur Ermenek rotasini ve Abanoz yaylasini iyi bilirim. Motosikletliler icin "hacı" olunacak virajlardır :) Bozyazida evimiz var. Senede 3-4 defa iner cikarim buralari.

Ama kardesim buraları bisikletle ciktiysan iste bunu kelimelerle tarif edemem. Ayakta alkisliyorum seni!!!

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
O Gülnar'daki sac kavurma nedir öyle :)

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
@M.Ozkul

Kardeşim gülnardan silifkeye giderken yol üzerindeki ilk yerleşim yeri.oranın köylerinde çebiş deniliyor.Bir yaşına ulaşmamış keçi eti.Valla ben yarım kg yedim tadı damağımda kaldı.kesinlikle tavsiye ediyorum.yarım kg saç kavurma ve ayran salata felan tamamı 17,5 tl fiyatıda gayet iyi.

• Beğen
Tepkiler: Haluk U.

erdemis

Daimi Üye
Tepki
244
kesinlikle tebrik ederim çok zor olduğu fotoğraflardan belli :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Efsanebiyolog adın gibi efsane bir iş çıkarmışsın. Çekmiş olduğun fotoğrafların da etkisiyle samimi olarak söylemek istiyorumki turu kendim yapmışım gibi zevk aldım. Belki yazılarını biraz daha uzun tutabilirdin. Bir aydır kapızlıdaydım ve buralara neden bisiklet ile gelmemişim diye kendime soruyorum. Bir daha gelişimde bir doğa ve tarih turuna çıkacağım.

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Doğal ve içten anlatımın ve paylaştığın güzel resimler için teşekkür ederim. Seneye bir aksilik olmazsa Sinop Anamur turu planlıyorum, anlatımınız ve resimler rehber oldu.

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner

Murat PAR

Aktif Üye
Tepki
337
@mansur dağlı

Seneye kısmet olursa.Erzurum,Trabzon,Rize,İkizdere,ispir,Pazar yolundan tekrar Erzurum yapmayı düşünüyorum.Tabi ne kadarını tamamlayabilirim bilmiyorum ama zigana geçidinden geçmek istiyorum.Anlatılanlara göre yaklaşık 2 km lik bir tünelden geçtiğinde karasal iklimden bir anda karadeniz iklimine geçiş yapıyormuşsunuz.Resimlerini paylaştığım turu Ermenekten kuş yuvası oradan alanya şeklinde planlamıştım ama eve dönmem gerektiği için alanya kısmını yapamadım.Allah sağlıklı ömürler verirse ülkemizin tüm dağlarını dolaşmak gibi bir hayalim var.

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Merhabalar, umarım hala sağlıklı ve keyifli bir şekilde bisiklet sürüyorsunuzdur. Konunun çok eski olduğunun farkındayım ama internette ki araştırmam sonucunda bu rota üzerinde bir tek bu paylaşımı bulabildim. Benim yapmayı planladığım rota ise sizin yaptığınıa yakın olacak. Özellikle bu bölgeyi bildiğiniz için tavsiyelerinizi ve önerilerinizi almak istiyorum.
Planlanan rota:
1. Gün - Mersin-Boğsak (90Km)
2. Gün - Boğsak-Aydıncık (62Km)
3. Gün - Aydıncık-Anamur (52Km)
4. Gün - Anamur-Ermenek (106Km)
5. Gün - Ermenek-Mut (88Km)
6. Gün - Mut-Silifke (74Km)
7. Gün - Silifke-Mersin (80Km)

Sormak istediğim yer; Anamur-Ermenek arasında ki 106 Km'lik ve 0'dan 1400 metreye uzanan bu yol bir günde çıkartılabilir mi?

Anamur'a kadar yani 3. Güne kadar rota planı makul ama 4. Gün en zor gün diye tahmin ediyorum. Sonrasında da silifke'ye kadar iniş olacağı için daha rahat yol kat edeceğimi düşünüyorum. Bu rota konusunda fikri olan ya da öneri sunmak isteyen tüm arkadaşlardan yorum bekliyorum. Teşekkürler.