27.5 jant hakkinda ?

Tepki
0
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar max 2000 tl ye bir bisiklet alacağım kuzenimde Merida Big Nine Tfs 500 var 29 er,ilk defa o zaman 29 bir bisiklete bindim ve hızlanması fala cidden güzel 2014 bisikletler çok pahalı f/p olarak Sedona almayı düşnüyorum malum dolar yüzünden 950 nin fiyatı uçtu 840 aklıma yatıyor ama o da 27.5 jant olduğu için şüphelerim var 29 hissini verirmi sonra parça sıkıntısı olurmu iç lastik,maşa(fork) falan ? 27.5 almak mantıklı olurmu yoksa kesinlikle uzak durmam gereken bir model mi ?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
salcano bakardım ben olsam

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Her bütçeye her zevke var hemde igmanlar çok hoş

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Tamamen kişisel tercih; 27,5 . Ama profesyoneller şöyle demişler (gerçi daha kafa karıştırıcı olabilir :) )
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bana göre standart bir bisikletin kullanıcısının 27,5 ve 29'er bisiklet tercih etmemeleri gerekir, çünkü 26'er bisikletlere göre komponent bakımından 26'er bisikletlere göre dez avantajlılar, ama SÜREKLİ arazi kullanıcısı için avantajlılar, ben çok fazla ekleme yapmak istemiyorum zaten 26-27,5-29'er bisiklet için internet'te bir sürü bilgi var. Ben zadece özet geçmek istedim. Atalay bey'inde söylediği gibi tamamen kişisel.
Sorduğunuz sorunuza cevap verecek olursam. 27,5'er bisiklet almak 29'er almak'dan mantıklıdır, çünkü 27,5 ve 29'er bisikletler arasında hissiyat farkı hiç yok denecek kadar azdır. Zaten bunuda arkadaşın verdiği link'de okuyabilirsiniz. İllâda 27,5'er bisiklet almak istiyorsanız sedona ve bir başka model'e bakmayın, çünkü fiyat ve performans için salcano tavsiye ederim.
-Salcano İgman DEORE 27,5
-Salcano İgman SLX 27,5 (piyasasına göre 150-200TL) gibi bir farkla alınır.
Doğru bir karar vermeniz ümidiyle, iyi forumlar.

Tepki
0
Bisiklet
Bisan
@BF Okuru
Bana göre standart bir bisikletin kullanıcısının 27,5 ve 29'er bisiklet tercih etmemeleri gerekir, çünkü 26'er bisikletlere göre komponent bakımından 26'er bisikletlere göre dez avantajlılar, ama SÜREKLİ arazi kullanıcısı için avantajlılar, ben çok fazla ekleme yapmak istemiyorum zaten 26-27,5-29'er bisiklet için internet'te bir sürü bilgi var. Ben zadece özet geçmek istedim. Atalay bey'inde söylediği gibi tamamen kişisel.
Sorduğunuz sorunuza cevap verecek olursam. 27,5'er bisiklet almak 29'er almak'dan mantıklıdır, çünkü 27,5 ve 29'er bisikletler arasında hissiyat farkı hiç yok denecek kadar azdır. Zaten bunuda arkadaşın verdiği link'de okuyabilirsiniz. İllâda 27,5'er bisiklet almak istiyorsanız sedona ve bir başka model'e bakmayın, çünkü fiyat ve performans için salcano tavsiye ederim.
Çok teşekkür ederim öneriniz içinde çok sağolun fakat Sedona 840 ı daha çok beğendim Salcanolardan ve 27.5 alırsam onu alırım büyük ihtimal ama 27.5 için tek bir korkum var parça sıkıntısı mesela lastik patladı 27.5 a uygun iç lastik bulabilrimiyim veya ilerde ön amortösrü değiştirmek istedim rockshox ın iyi modellerinde varmı 27.5 seçeneği veya diğer lastik tarzı ekipmanları heryerde uygun fiyata bulabilrimiyim tek sıkıntım o şimdilik,aslında sedona 950 almak istiyotdum ama malum dolar kurunun 1.8 de 2.3 e çıkmasıyla 600 tl arttı ve hayal oldu benim için

Tepki
50
Bisiklet
Sedona
Sedona 650B 27.5 kullanıyorum geçen yaz aldım diğer jant ebatlarını da kullandığım için kıyaslama yapmakta zorlanmadım, yani ortalama bir kullanıcı için başarılı buldum. Parça konusunda bu sene itibari ile problem yaşamazsın her marka 27.5 çıkardı nerdeyse.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar. Benimde aklımda şu anda 840 modeli var. Aynı çekinceler bende de mevcut. Vene kadar araştırma yaparsan o kadar aklın karışır. 2014 yılı bence 27,5 alıcılarının önünü açmışa benziyor. Yorumlarda da yazıldığı gibi hemen hemen her markanın 27,5 modeli mevcut. Parça sıkıntısı yaşayacağımızı sanmıyorum. Hiç olmadı yanımızda 1 değilde 2 yada 3 iç lastik taşımak zorunda kalırız :)

Tepki
0
Bisiklet
Bisan
@Ceyhun BAYDOĞAN
Haklısınız zaten her türlü yanımda yedek iç lastik taşıyacağım fakat bunların temini beni zor duruma düşürüyor Çanakkale/Çan da oturuyorum ve bulunduğum yerde 1-2 bisikletçi var bunlarda motor tamircisinin yan sanayisini gibi 500 Tl değerindeki bisikletlere parça bulunmuyor,birde 840 modelini düşünyorum bende fakat maşası kafamı karışıtırıyor Suntour XCR nin falan yani o fiyatlardaki maşanın 27.5 uğu varmı? Rockshox ın 27.5 var ama fiyatında 350 dolar yazıyordu üst model bir maşasıydı

Tepki
11
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar ben de bir 27,5 mağduru olarak yazıyorum. İlk başlarda biraz yüksekten sürmek jip gibi güzel bir hissiyat veriyodu da havalı maşa almak istiyorum şimdi. Hiçbiyerde yok ne sıfır ne ikinci el. Var tabi de olanı karaborsa gibi ikinci eline bile 700 800 fiyat çekiyolar. Forumun ikinci el bölümünde sahibinden de felan 26" havalı maşaların 250-300 den gittiğini görünce içim cızz ediyo :) asıl sorum şu. Geçen biri söyledi kafamı karıştırdı. Bi de bilgili birine benziyodu işin geometrisi böyle felan dedi yani. 26" maşaya 27,5" teker olur mu?

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@İsmet Tuna Tezcan Dolar konusu için aceleniz yoksa bence biraz bekleyin. Aralık ocak ölü sezondur. Fiyatlar düşer. Dolarda düşer. Boyunuz 1.75 ise 27.5 , 1.80 ve üstü ise 29 jant en idealidir.

Benim önerim havalar zaten soğudu. 2016 modelleri bekleyin.

• Beğen
Tepkiler: atasoyserdar
Tepki
11
Bisiklet
Kron
Evet haklısınız 27,5 güzel aslında sürmesi felan da güzel hissettiriyo ama maşa bulma sıkıntısı var işte. Biraz tez canlıyım yoksa dediğiniz gibi önümüz kış ama biran önce olsun istiyorum :) bisiklet sitelerini aradığımda da zaten şubat mart gibi yeni ürünler gelecek diyolar. Ellerinde 27,5 kalmayan biçok site var