27.5" bisikletler hakkında

Hakangim

Aktif Üye
Tepki
62
Arkadaşlar Merhaba,

2 gün önce gittiğim bisikletçi oldukça kafamı karıştırdı. Boyum 1.78m Boyumdan dolayı 26" bir mtb bisiklet bakıyordum. Fakat bisikletçi arkadaş artık bisikletlerin 27.5" ve 29" yöneldiğini, Bana da 27.5 'un uygun olduğunu ve 17" (27.5" olduğu için) kadrolu bir bisiklet seçmemi önerdi.

Sizce durum nedir? 27.5 benim için uygun olur mu? Yeni bisiklet alınacaksa 26 yerine 27.5 mu tercih edilmeli?

Önerebileceğiniz modeller var mıdır? 1500-2000tl aralığında.

Saygılar,

Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.875
İsim
Hakan Engin
Geçen gün youtube da şans eseri bir videoya denk geldim. Hatırladığım kadarıyla Giant dan bir görevli anlatıyordu, 2 yıl boyunca mühendislerimiz mtb bisikletlerin tekerlek boyutları üzerinde çalıştı, ve en uygun boyun 27,5" olduğuna karar verdiler, ve bu boy üzerinde geliştirmelerimizi yoğunlaştırdık gibi şeyler anlatıyordu. Diğer marka temsilcileri de bu kadar net olmasa da benzer açıklamalar yapıyorlardı. O fiyatlara güzel bir 27,5 alabilirsin bence.

• Beğen
Tepkiler: Hakangim

M.J.

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
BENDE BİSİKLETÇİNİZE KATILIYORUM. 27.5 ARTIK ÇOK DAHA YAYGIN. BAKTIĞINIZDA HEMEN HEMEN TUM DUNYA MARKALARI 27.5 VE 29 A YONELDİ. MESELA SPECIALIZED İN 26" JANT BOYU TEPE İNİŞ MODELLERİ HARİÇ 2015' TE YOK. SEDONA BİLE 2015 TE SADECE 2 ADET 26" BOY ÇIKARDI. BURDAN BİLE DURUMU DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ. BEN HEM 26" HEM DE 27.5" KULLANIYORUM. BOYUM 186. 27.5" BİSİKLETİM 19" VE ÇOK RAHATIM. SİZEDE 17" KADRO BOYU UYGUNDUR. BEN FİYAT/ PERFORMANS OLARAK SEDONA 840 MODELİNİ ÖNERİCEM.

• Beğen
Tepkiler: Hakangim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Pazarlamadir diyorum sadece...
Uygun kadro boylu, uygun donanimli 26 / 27,5 / 29 teker boyu her bisiklet isinizi gorecektir. 26 bol parca secenegi sunuyor, 29 oldukca yayginlasti, 27,5 ise yayginlasma asamasinda oldugu icin bazen parca ve fiyat sıkıntısı olabiliyor.
Pek cok yerde tartisilan ise MTB tarz alanlarda cogunlukla surulecekse kivraklik hakimiyeti ve tel boyundan dolayi direnci icin 26'nin tercih edilebilecegi yonunde.
Sonucta hepsi yoruma acik!
26 inc bir MTB yi no name jant ve jant teli, ozensiz bir akort ile araziye sokarsaniz sorun yasayabilirsiniz.
29 inc bir MTB yi DT Swiss jant + jant teli ve iyi bir akortla araziye sokarsaniz banamisin demeyebilir...

Hakangim

Aktif Üye
Tepki
62
Arkadaşlar geçen seneki ghost hayranlığımdan sonra, tam başka marka merida vs bakayım derken, şimdi karşıma yine bu çıktı,
(link)

Bu x drive da ne ola ki? :) bmw lerdeki gibi dort çeker sanırım. Şaka bi yanna elde kalmış se serilerini makyajlayıp satıyorlar gibi. Ama açıkçası çok hoşuma gitti. Ne dersiniz alınır mı?

• Beğen
Tepkiler: M.J.

BORA34

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Bence ya 26 yada 29 olmalı 27.5 Tekerlekler için çok fazla lastik seçeneği yok ve bulman sorun olabilir

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
ilerde 27.5 'u yaygınlaştırırlarsa 26'' ler de elimizde kalacak veya 2. elde çok değer kaybedecektir

• Beğen
Tepkiler: M.J.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@suat akman
Pazarlama taktiği

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
@Lemi Öztürk
umarım öyle de kalır. 26'ya verdiğimiz para çöp olmasın

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bunların hepsi pazarlama taktiği akıllı olursa bu vatandaş üretici ne yapacak 29 ve 27.5 a rağbet yok diye üretmeyecek

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Şu yazılara bir gözatmakta fayda var;

- Boyunuza Göre Jant Bulunur... (link)

- Neden 27.5? (link)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Tamam herşeyi anladım, büyük jant çapı sayesinde engellerden kolay geçme, düz yolda sürüş kolaylığı ve zevki vs.vs

Anlamadığım 30-40 senedir "mühendisler mtb bisikletlerin tekerlek boyutları üzerinde" çalışmadı da son 2-3 senedir çalışıp önce 29" arkasında 27,5" modelleri çıkardılar.

Burada "taş" bilgi veren "@ratm" adlı üyeye değil açıklamayı yapam firma ve benzer açıklamalar yapan firmalaradır.

Elbette jant boyut farkları sürüşe farklı karakterler katacaktır ama durum ve sonuç bu kadar keskin değil. Aynı moda gibi yenilik olmazsa satış olmaz.

Cevabım da moda gibi;
Moda kişinin kendine yakışanı giymesidir.

İçinize hangi model sinerse alın, binin keyifle sürün.

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
@Tolga Günsezer

Doğrudur ancak ilerde 26 için parça sıkıntısı çektirirlerse bize ?

• Beğen
Tepkiler: cihan cambaz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletçinin yaptığı işgüzarlıktan öte bir şey değil. Herkes mutlaka 29 ya da 27.5 kullanacak diye bir kaide yok, kaldı ki boyunuz da öyle çok uzun değil ben de zamanında 1.83 boyla 20 kadro 26 bisiklet kullandım, şu an canım istediği için avantaj ve dezavantajlarını bilerek 29 kullanıyorum. Önemli olan sizin bakış açınız, boyuta değil işleve bakınız.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eray I

"İlerde 26" için sıkıntı çıkarsa" :)

Su anda 27,5 için sıkıntı var, parcalar yaygin degil, fiyatlar digerlerine gore nispeten yuksek.
Ilk çıktığında 9 vites sistem oyleydi. Şimdi 11 sistem ayni sekilde.
Merak etmeyin modaya gore bisiklet alicilar arttikca, urun yayginlasip ar-ge masraflari dustukce fiyatlarda makul olur ve parcalar yayginlasir. O donem gelirde 6-7-8 vites icin, 26" icin sıkıntı varsa bizde zaten eskiyen bisikletimizi uygun fiyat ve bol secenek arasindan yenileriz. Hem o zamana kadar teknoloji neler neler getirmis olacak :)

Insanlar arabalarini bile 4-5 yilda bir yenileme hevesindeyken ben yakinda bisikletini 5-10 sene kullananin kalacagini sanmiyorum. Bunu 23 sene ayni bisikleti kullanmayi basarmis ama o arada 2 bisiklet daha alip caldirmis biri olarak soyluyorum.

Dusunun 6-7-8 vitese kadar olan bisikletlerde kadro, gobek, zincir uyumu sorunu yoktu. Ne kullanirsaniz kullanin belli segmentlerin urunleri uyum sagliyordu cogunlukla.
Teker boyunda da 2 standart oturmustu. Genel ve MTB kullanimda 26" teker. Sehir ve yol kullaniminda 700c.

Simdi 9 sisteme ayri ekipman, 10 lu sisteme ayri ekipman, 11 liye ayri ekipman aliyorsunuz. Ruble degistirseniz zincir kalinligi degisiyor, aynakol uyumu degisiyor, aktarici ayak ve kollar uyumsuzlasiyor. Teker gobekleri bile bir yerden sonra uymuyor.

Amac bisikletin bir yerine yenilik yapacaksaniz bir suru seyi daha size satmak gibi oluyor bir yerden sonra.
Extreme ve performans suruculeri degilseniz bir yerden sonra cokta abartmaya gerek yok. Eskiden yarislara giren bir arkadasimin lafidir. Simdi hobi olarak kullaniyor:
"Surtunmeyi azaltacak paraya acimam! Tekere XT gobek takarim ama yarismiyorsam XTR ye ne gerek var. Saniye hesabi ile surmuyorsam XT gobege XTR aktarici ve kola ne gerek var. Deore giris seviyesi kol ve aktarici da isimi gorur. Ne zaman seriler yenilenir fiyatlar makul hale gelir o zaman ust sisteme gecerim para tuzagina kapilmaya gerek yok"

Elbette goreceli bu gorusler cogu kisi icin ama bana mantikli geliyor :)

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Sedona borla 820 kullanım kısa bir süre. 27.5 bir MTB için çok iyi seçim.

• Beğen
Tepkiler: Efe Cycler

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
@Lemi Öztürk

Akıllı olalım 27.5 29 üretimi dursun.kimse yönelmesin.Çok saçma bir düşünce.
Herkes aklına göre ihtiyacı doğrultusunda boy seçimi yapıyor.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@tolga akyol
Benim demek istediğim 175 boy üzeri gitsin istediği boyu alsın şu günlerde bakıyorum 1.65 boyundakilerde o buyuk kadrolu ve tekerli bisikletleri de tercih ediyor tabiki ihtiyaç meselesi benim görüşüm pazarlama taktiği 16-20-24-26-28 yeterli olduğunu düşünüyorum 27.5 26 ile 28 arasında benim tercihim yedek parçaların kolay buunabilir ürünler olurdu

hucumkedi

Aktif Üye
Tepki
183
İsim
Batu Uçmak
Bisiklet
Sedona
Merhaba,

Benim boyum 1.83 ve 29" kullanıyorum. 26" e göre çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat sanki 27.5" en ideali gibi gözüküyor.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
Bunların hepsi pazarlama taktiği akıllı olursa bu vatandaş üretici ne yapacak 29 ve 27.5 a rağbet yok diye üretmeyecek

Akıllı olalım 27.5 29 üretimi dursun.kimse yönelmesin.Çok saçma bir düşünce.

@Lemi Öztürk

Akıllı oL aklını alırım ! 27.5 29 üretimi dursun.kimse yönelmesin.Çok saçma bir düşünce.

Alıntınızdaki kırmızı olarak belirttiğim yazı bana ait değildir.Alıntı yaparken biraz daha dikkatli olun veya değiştirme yapmayın.

Buradaki deyişiniz
"Bunların hepsi pazarlama taktiği akıllı olursa bu vatandaş üretici ne yapacak 29 ve 27.5 a rağbet yok diye üretmeyecek."

Bunu ifade etmiyor
"Benim demek istediğim 175 boy üzeri gitsin istediği boyu alsın şu günlerde bakıyorum 1.65 boyundakilerde o buyuk kadrolu ve tekerli bisikletleri de tercih ediyor tabiki ihtiyaç meselesi benim görüşüm pazarlama taktiği 16-20-24-26-28 yeterli olduğunu düşünüyorum 27.5 26 ile 28 arasında benim tercihim yedek parçaların kolay bulunabilir ürünler olurdu"

Ki bunu ifade ediyor olsaydı ülkemizde hiç büyük jant ihtiyacına kimse yokmuş gibi bir yorumunuz olmuş.Üretilmeyecek falan.Bana bu saçma geldi.Bunu belirttim.Ama benim alıntımı bana atar yapacak şekilde değiştirip oraya yazmanız da hiç hoş değil.Burada kimse kimsenin aklını almasına gerek yok.Herkes herkesin yorumuna saygı duysun.Terbiye içerisinde olalım lütfen.