2018 Temmuz ayında Frig Vadisi gezisi

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
2018'in Temmuz ayında, tek başıma, Afyon Otogar'ından başlayıp Eskişehir Seyitgazi'de noktaladığım, 3 gün süren Frig Vadisi gezimden kareler... Yaklaşık 300 kilometre yol yapmıştım. Hayatımın en güzel gezisidir.190549190550190551190552190553190554190555190556190557190558190559190560190561190562190563190564190565190566190567190568190569190570190571190572190573190574190575190576190577190578190579190580190581190582190583190584190585190586190587190588190589190590

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Çok güzel fotoğraflar. Uzun zamandır aklımda olan bir rota. Dönüşü nasıl yaptınız acaba?

• Beğen
Tepkiler: fatihvural35

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
Ayağınıza sağlık, çok güzel bir gezi rotası. Frig Vadisi görmeyi istediğim yerlerden biri, benim için örnek bir gezi rotası oldu.

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
Teşekkürler. Son gün, Midas Anıtı'ndan Seyitgazi'ye sürdüm. Epey zorlu, rampalı bir yol. Seyitgazi'den Eskişehir minibüsüne yükledim. Oradan da otobüsle İstanbul'a...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tam anlamıyla harika, ayaklarınıza sağlık fakat şu tarihi eserlerin üzerine sprey boyayla yazı yazanların hali ne olacak bilmiyorum. Onun dışında sizi tebrik ediyorum. Genel olarak gitmeyen herkesin merak ettiği nadir yerlerdendir.

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@BerkEvren

Teşekkürler. Son gün, Midas Anıtı'ndan Seyitgazi'ye sürdüm. Epey zorlu, rampalı bir yol. Seyitgazi'den Eskişehir minibüsüne yükledim. Oradan da otobüsle İstanbul'a...

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@fatihvural35
Yol bisikleti ile bir planım var o rotada. Bakalım vakit ayarlarım umarım bu sene ?

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
Açıkçası yol bisikleti zorlayabilir, konfor açısından. Gravel olabilir, dağ bisikletiyle çok rahat edersiniz. Çünkü görülecek yerler, genellikle toprak yolun olduğu sapaklarda...

@BF Okuru
Çok teşekkürler.

@Taze Fasulye

Sağ olun. Umarım bir an önce hayata geçirirsiniz. Çok mutlu olacağınızı garanti ederim.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pedalınıza sağlık güzel fotoğraflar...

• Beğen

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.156
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
fatihvural35
ayağınıza sağlık fotoğraflar süper,benimde hep aklımda olan bir rota,yazın turlamak sizi zorlamadımı? bir arkadaşımda aynı rotayı 3yıl önce bisikletle turladı,en uygun mevsimin bahar olduğu konusunda beni uyarmıştı.kışın zaten kara iklimi çok sert olacağı malum.

• Beğen
Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@seko35.50

Sıcak yakabilir; ama karasal iklimde nem olmaması avantajım oldu. Bir de ara ara kırkikindi yağmurları sürpriz yaptı :) Yani pek de zorlamadı. Belki, Midas Anıtı'ndan Seyitgazi'ye sürdüğüm son gün. Sıcaktı ve tırmanışı bol bir parkurdu. O nedenle varana kadar pide ve soğuk kolanın hayalini kurdum :) Seyitgazi'de iki kola birden içmiştim :)

@C.Koc
Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: seko35.50

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Güzel gezi olmuş, tebrik ederim.

Frig Yolu, Yazılı köyünde buluşan üç ayrı koldan oluşuyor:

Polatlı Yassıhüyük Gordion Antik Kentinden başlayan 1 nolu rota,
Afyon İscehisar Karakaya köyünden başlayan 3 nolu rota ve
Eskişehir Kütahya yolu üzerinde YeniceÇiftliğinden başlayan 2 nolu rota.

2 ve 3 nolu rotalar hem görsel hem de arkeolojik bakımdan çok zengin. Üç rotayı da yürüyen ve gps kayıtlarını Wikiloc'a yükleyen Metin Kurt ve Metin Uluışık'ın sayfalarına bakmakta fayda var.

Metin Uluışık: (link)

Metin Kurt: (link)

Yürüyüş rotasının tıpatıp aynısını bisikletle katetmek mümkün değil ama harita üzerinde yaptığım ayrıntılı çalışma çok büyük oranda bir yakınlık sağlanabileceğini gösteriyor.

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@bisikletgundemi

Teşekkürler. Ben, 1 ve 2 no'lu rotaları sürdüm. 3'üncüsü, bir sonraki gezi için bahane oldu.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Konuyu eski sanmıştım meğersem yeniymiş , içimdeki gezgini uyandırdın bak ya tam bahar önü de açmış konuyu bol bol fotoğraf koymuş . Zamanlaması harika fotoğrafları harika , tutmayın beni tura çıkıyorum bennn diye bağırtan konu. Teşekkürler

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Emeğinize sağlik güzel tur olmuş.
Ne yediniz? ne içtiniz? nerde kaldiniz ? ilginc olaylar oldu mu?
Biraz detay verin hocam. Hayal kurma mevsimindeyiz bir el atin. :)

Tepki
40
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@Atasoy

Teşekkürler.

İlk gün... Afyon'un merkezinde güzel bir kahvaltı yapıp, bisikletime bakım yaptırdıktan sonra yola çıktım. Öğlen yemeği için planım, Ayazini'nde Şefika Teyze'nin gözlemesini yemekti. Öyle de oldu. Sıcakta öyle hararet olmuş ki orada 4 bardak ayran içtim. Yanıma kamp malzemelerimi de aldığım için tarhana çorbam ve makarnam yanımdaydı. Rota da ilerledikçe bakkal bulmak zor. O yüzden bar, bisküvi stoğu yapmakta fayda var. Vadide çok sayıda çeşme var. Su sorun olmuyor. İlk gün, Emre Gölü'nün kenarında kurdum çadırımı. İyi ki de öyle olmuş. Gölün sosyal tesislerini işleten insanlar çok misafirperver. Bana mangal dahi yaptılar.

İkinci güne orada yaptığım iyi bir kahvaltıyla başladım. İlk günkü kalma hedefim olan Büyük Yayla Göleti'ne ikinci gün öğlen varabildim. Burada kendime makarna yaptım. Arog filminin de çekildiği Döğer'den Büyük Yayla Göleti'ne giden yol ormanla birleştiğinde inanılmaz bir eğim tırmanıyorsunuz. Burası hem çok yoruyor, susatıyor ve acıktırıyor. Sonunda, Büyük Yayla Göleti'nde yere serdim kendimi. Şahane bir doğası var. Oradan Kümbet'e sürdüm. Kümbet'in girişinde şahane bir bakkal var. Orada kola içince kendimden geçmiştim:) Kümbet'ten Yapıldak Köyü'ne sürerken, Asarkale'ye uğradım. Kalenin tepesinde şahane bir manzara var. Bisikleti yatırdığım küçük dere ve manzara görüntüleri oraya aittir. Yapıldak Köyü'nde kendime dondurma ısmarladım. Oradan da yine rampalı sayılabilecek bir yolu takip ederek Midas Anıtı'nın olduğu Yazılı köyüne ulaştım. Güneş batarken... Köyün girişinde boş bir dinlenme tesisi vardı. Turist otobüslerinin park alanının olduğu yerde. Oraya çadır kurdum. Çorbamı da pişirmiştim ki oldukça kaba saba biri olan sahibi geldi. Çadır için para dahi teklif etmeme rağmen, "Olmaz, bir an önce toparlan ve git" diyen bir -çok afedersiniz- öküzdü. Bomboş bir arazi oysa... Güneş batmıştı ve çadırımı toplayıp, daha ağzıma bile koymadığım bütün sofrayı toplayıp, yemekleri dökmem gerekiyordu. Öyle de oldu. Karanlık çökmüştü. Bana söyledikleri, Yazılı Köyü'nün girişine 300 metre kala olan piknik alanında çadır kurmamdı. "Tuvalet, su var" dediler, ama yoktu. Çeşme akmıyordu, tuvalette sular da akmadığı gibi yıllar önce terk edilmiş gibiydi. Berbattı. Hayvanı bağlasan durmazdı. Allah'tan piknik alanına 150 metre kadar uzakta bir çeşme vardı. Oradan su doldurup getirdim.

O gece, kuş uçmaz kervan geçmez o alanda kurdum çadırımı. Açıkçası tek başıma kaldığım ve kuş uçmaz kervan geçmez bir yeri andıran o yerde gece korkmadım değil. Zira hiç ışık yoktu. Anayola 70-80 metre uzaktaydı. Çok fazla köpek vardı. İlk kez çadırda ve hiçbir bilmediğim, üstelik ıssız bir yerde tek başıma kalacaktım. Epey süre uyuyamadım. Ama sabah şahane bir doğaya uyandım.

Kahvaltımı çorbayla yaptım. Sonra, sabahleyin bu rotadaki hayalim olan Midas Anıtı'nın olduğu antik kenti gezip fotoğrafladım. Büyüleyiciydi... Antik kenti gezdikten sonra, girişteki ağaçlardan kırmızı erikler toplayıp yedim, güç topladım. Yazılı Köyü'nden Seyitgazi'ye, oldukça sıcak havada ve rampası bol; ama şahane bir yoldan vardım. O yolu sürerken kendimi hep, "Kıymalı yumurtalı pide ve kola" ile motive ettim. Seyitgazi'ye vardığımda en iyi pidecinin yerini sordum ve hayalimi gerçekleştirdim :) Dünyalar benimdi.

Seyitgazi'de bisikletimi sökerek, Eskişehir'e giden minibüslerin arkasına yerleştirdim. Akşam 6 gibi Eskişehir'deydim. İstanbul otobüsüm gece saat 11'de olduğu için Eskieşhir'de gezme imkanım da oldu, bisikletimle. Yıllardır gelmiyordum, çok özlemişim. Burası da tıpkı İzmir gibi tam bir bisiklet şehri. Porsuk kenarında yapılan bisiklet yolları tıklım tıklımdı. Nehrin kenarındaki şahne kafelerde üç günlük yorgunluğumu da atmış oldum. Sonra otogara sürdüm ve ver elini İstanbul...

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çadir kurma konusunu hassas bir konu. Piknik alanlarindan mümkün oldugunca uzak durmak lazım. Benim tavsiyem imamdan müsade isteyerek mescid veya camii bahcelerine kamp atmak. Piknik alanlari gece hertürlü uğursuzun fink attıği yerler.
Ben de aynı hatayi yaptim:
(link)

• Beğen

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
2018 yılında bu güzel vadisi ikinci defa bisikletle gezme fırsatım olmuştu. Mükemmel bir vadi, anlatılmaz yaşanır eserlerle dolu bir yer. Sizin gittiğiniz bazı yerlere gitmediğimi farkettim. Nasip kısmet olursa Afyon tarafındaki vadileride gezmek istiyorum. Paylaşımız için teşekkürler.

• Beğen

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tebrikler. Baştaki fotoğraflar çok şey anlatıyordu ,sondaki yazı da tamamlayıcısı olmuş.

• Beğen