2015 Pro Tour Takımları

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Böyle bir derleme yapayım dedim, Endülüs turunu izlerken.

Screen Shot 2015-02-22 at 15.46.09.png

2014'deki Pro Tour takımları solda, 2015'deki yeni isimleri ise sağda.
Büyük değişiklikleri özet geçmek gerekirse;
Belkin - Team LottoNL oldu. Cannondale ve Garmin-Sharp birleşip Team Cannondale - Garmin oldu.
Team Europcar 2015 için lisans alamadı. Pro Tour lisansı alan yeni takım ise IAM Cycling.

Takım Formaları
AG2R-La-Mondiale-2015.jpgAstana-Pro-Team-2015.jpgTeam-LottoNL-Jumbo-2015.jpgFDJ-2015.jpgBMC-Racing-Team-2015.jpgTeam-Cannondale-Garmin-2015.jpgLampre-Merida-2015.jpgMovistar-Team-2015.jpgLotto-Soudal-2015.jpgOrica-GreenEDGE-2015.jpgEtixx-Quick-Step-2015.jpgTeam-Giant-Alpecin-2015.jpgTeam-Katusha-2015.jpgTeam-Sky-2015.jpgTinkoff-Saxo-2015.jpgTrek-Factory-Racing-2015.jpgIAM-Cycling-2015.jpg

Forma Markaları
@Murat B.

Takım Bisikletleri için ise;
(link)

Scudo

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.888
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elinize sağlık, forma ve bisikletlerle beraber takımların önemli sporcularını da paylaşsanız mükemmel olur kanımca.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Takım formalarını da ekledim.
Güzel bir liste bulursam bisikletleri de fotoğraflarıyla ekleyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Onur Cavus

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Hasan SAYLIK
Bunu direkt ilk mesaja ekledim. Teşekkürler.

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Katusha takımının Canyon'ları çok güzel gözüküyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Formalar konusunda renklilik tasarım herşey güzel ama şu Lampre laneti bitsin artık, seven vardır ama bana artık gına geldi.
Bisiklet konusunda ise Look artik zor göreceğimiz bir marka, Cervelo da az kalsın öyle oluyordu ama Mtn takımı ile anlaştı. Europcar lisans sorunu yaşayınca Colnago'ları da Fnrasa yarışları ve küçük yarışlarda izliyicez bu sene.
Sram ise artık sadece tek takıma grupset veriyor(Ag2r). Fsa iyi bir atılım ile iki takıma aynakol(Tinkoff ve EQS) ve bir takıma da jant verecek(EQS), shimano ise lider denebilir materyalde(Sayı olarak).

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Şu AG2R La Mondiale (ajdözarlamondial diye okunuyormuş) kahverengi formadan ne zaman vazgeçecek acaba:confused:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
O takım o formadan vazgesmesi ikmansiza yakın adı o marka sponsor olduğu sürece kahverengi kalacak. Çünkü o şirketin rengi de aynı renkler. Nasıl FDJ takımında mavi yonca varsa forma mahiyet ki FDJ bankasının logosu da mavi renkli yoncadir. Takım isimleri değişmedikçe yani sponsorlar formalar da köklü değişiklik olmaz .

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Çağrı Soylu
Takım isimlierini sponsorlar belirlediği için, formalara da sponsorlar renk veriyor.
Ag2r forması iyi bence üstü de, bu sene kahverengi şorta geçtiler. O olmadı bence de...

@Hasan SAYLIK
MTN Pro Tour takımı değil. ProContinental :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökhan Toros Bisiklet markası açısından söylemiştim , sonuçta world tour dışında ki yarışlarda sık sık Mtn, Europcar, Cofidis,Colombia... gibi takımları sık sık göreceğiz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Hasan SAYLIK

FSA grupset yakında çıkacak bildiğim kadarıyla, Tinkoff ve Etixx o zaman bu gruba geçecekler. Şu an kullandıkları Shimanoların geçici bir süre için para ile alındığını duymuştum.

SRAM kullanan sadece AG2R'ın kalmış olması ilginç bir gelişme. Nedenini çok merak ediyorum; acaba takımların elektronik grupset kullanmak istemelerinden mi, yoksa SRAM'in kablosuz vites sistemlerine geçiş aşamasında fazla takıma destek olmak istememesinden mi kaynaklanıyor?

fatihbugra

Üye
Tepki
44
İsim
Fatih GÜNEY
Bisiklet
Specialized
Takımların başarıları büyük isimleri kadrolarına katmaktan ibaret zannedersem, sonuçta o isimler hep zirveyi zorluyor. Peki nedir bunun sırrı? O kondisyon düzeyini yakalamak çok mu zor diğer yarışçılar için?

Recep-Şahin

Daimi Üye
Tepki
476
Bisiklet
KTM
@Murat B.

GCN'in takımlarla yaptığı röportajlarda bisikletçiler ve özellikle de mekanikerler elektronik grupsetlerden oldukça memnun olduklarını söylüyorlardı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Formaların markaları da şu şekilde, sanırım en büyük çeşitlilik bu alanda:
Ag2r-La Mondiale: Descente
Astana: Moa
BMC: Pearl Izumi
Cannondale Garmin: Castelli
Etixx Quickstep: Vermarc
FDJ: Btwin
Giant Alpecin: Giant
IAM Cycling: Cuore
Katusha: Decca
Lampre-Merida: Champion System
Movistar: Endura
LottoNL Jumbo: Santini
Lotto Soudal: Vermarc
Orica Greenedge: Craft
Team Sky: Rapha
Tinkoff Saxo: Sportful
Trek Factory Racing: Bontrager

Ekleme: Astana'nın formaları Nalini değil Moa'ymış, düzeltme için @Raşit S Bey'e teşekkür ederim

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
SRAM'in de elektronik grupseti bu sene çalışırken görüntülendi. Kablosuz olacağı için ses de getirecektir diye düşünüyorum.
Herkes elektronikten çok memnun bu yüzden SRAM şu anda daha az revaçta. Bir de tabi firmanın buna harcamak istediği para ile de alakalı. Bu işler sponsorlukla dönüyor. Shimano daha çok para verirse onu tercih ederler.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ekmek veren el ısırılmaz. O yüzden sponsor ne veriyorsa, basına "iyi bu, çok iyi, en iyisi" demek zorundalar.
Bir kaç avantajı var ama elektroniğin. Mekaniklerin işini çok kolaylaştırıyor. Vites ayarı, kablolama vs. gibi dertleri yok. Muhtemelen bisiklet üzerinde harcadıkları zamanı yarıya indiriyordur bu.
Bakım gerektiren vites kabloları vs. yok. Tak, şarj et, kullan.
Son olarak da ağırlık. 6.8kg'ın altında bisiklet çıkarmak artık çok kolay. Elektronik grupset daha ağır olduğu için buradan da biraz avantajlı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Toros
Elektronik grupset, mekanikten ne kadar daha ağır? Ben aşağı yukarı aynılar diye biliyorum. Aktarıcılardaki motorlar ve batarya ilave ağırlık getiriyor ama hem elektrik kablosu mekanik vites telinden daha hafif hem de elektronik parçaların yayları güçlü olmak zorunda olmadığı için çok daha hafif yapılabiliyorlar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Campagnolo için bilgiler şöyle;
Super Record EPS - 2,098gram
Super Record Mekanik - 1,875
223 gram daha ağır elektronik.

Record EPS - 2,184
Record Mekanik -1,974.
210 gram daha ağır elektronik.

9070 DA Di2 için 2047 gram demişler. Mekanikten 50 gram daha ağır. Fakat 7970'den 200 gram daha hafifmiş. Yani aradaki fark bayağı azalmış yeni seride. Görmezden gelebiliriz yani.

Sram için ise bilgi bulamadım. Her parçada ayrı pil bulunması bir dezavantaj. Ama kabloların vs. olmaması artı. Onda fark nasıl olacak göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: M.J. ve Murat B.

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
Eğer yanlış anlamadıysam UCI Astana'nın lisansının iptali için başvuru yapmış.

(link)