2012 Spor Başkenti İstanbul' da Güvenli Bisiklet Yolları İstiyoruz

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
konu cafe foruma taşınabilir .....
evet istanbulu yıkıp yeniden kurmak lazım....
nedenmi beşiktaştan sarıyere sahilden kelle koltukta gidersiniz yollar dar
ikinci güzergah ise üsküdardan beykoza kadar olan sahil yolu özellikle beykozdaki o saçmasapan araç trafiği tam bir düzensizlik...
tam bir anarşi....
3. güzergah sirkeci florya yolu tam riskli bölge......
büyük sehir talebe göre hareket etmektedir hiç kimse istanbulda genel olarak bisiklete binmez hele hele işine bisikletle gitmez .....
o yüzden bizler istanbulda marjinal kalmış insanlarız......yazın bisiklete binme talebi fazlalaşır hiç yoktan tabi iyidir bunun için alt yapı yolları avrupada yakasında yetersizdir ...bakırköyde bisiklet yolları vardır iki tarafa mavi şerit çekilmiştir..ayrıca fenerbahçe tuzla arası yetersiz bisiklet yolu vardır bisiklet yolu kesintisiz devam etmeli araça yan yol yapılmaz ...sahilde bisiklet yollarını kesen bir sürü yan yol var araçlar buraya girerek park etmektedirler çoğu zaman caddebostana sabah indiğimde saat 06.15 gibi oraya aracı ile gelen bir sürü insan koşmaya geliyor ve tekrar aracına binip gidiyor ....
biz alışmışız en yakın mesafeye araçla gitmeye alışmış kudurmuştan beterdir diye bi laf vardır çok doğru tabi...
peki nasıl sevecek istanbul halkı bisikleti ...olay burda istanbul halkı nasıl sevecek bisikleti kendini sevmeyen bi insan nasıl bisikleti sever...yada geçim sıkıntısı olan .......işşiz olan...
üsküdarda bir gezi için hazırlık yapıyorduk boyacı bi çocuk geldi ağbi dedi yarışıyormunuz tempo yapıyoruz dedim ağbi dedi insanlar işşiz aç siz burda bisiklete biniyorsunuz deyince ne diyeceksin bu boyacı arkadaşa...
onun gözünde bisiklete binmek lüks işi....
bu kadar eğitimsizin olduğu bu ülkede biz nasıl anlatacağız derdimizi...
bisikletin faydasını, ayrıca ne hikmetse türkiye genelinde 750000 motorlu araç satılmış......peynir ekmek dağıtır gibi araba satılıyor, bu ülkede 750.000 bisiklet bir yılda satılmıyor türkiye genelinde......
arabaya talep neden bu kadar fazla bu ülkede anlamış değilim ....
benzin dışardan gelir......otomotiv yedek parçaları dışardan gelir....
bu ülkede öyle bir zihniyet vardırki, benim bisikletimin fiatını soranlar küçük dillerini yutuyorlar ya bu kadar para verilirmi diye 5250 ytl ye araba varmış zihniyet bu, bu zihniyetler nasırlaşmıştır kolay kolay kırılacağıda yok....

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
herkes memnun??

belki ümitsiz

"mevlananın dediği gibi
karanlığa küfredeceğine
kalk bir mum da sen yak"
demeli değil mi

hepimiz her bireyi bilinçlendirmeliyiz

geçenlerde sabahın erken saatinde fatihte idik
bi tane hacı amca gördüm
sakallı uzun mintanlı

dedimki
"Esselamü aleyküm"
adam dumura uğradı
uğradı uğramasına
ama
bir daha benim gibi birini görünce
"kim bu gavur" demeyecek
hasan söylemez bi arad bi şey demişti yazı dizisinde
ilgiyi karşıdan beklemeden siz selam verin
meraba diyim
bak neler oluyor

sevgiler

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafa akman

mustafa iyi takdik ben genelde dayı saat kaç diye soruyorum vay turist türkçe biliyor diyor 1976 da aynı hikaye 2011 de de aynı bu zaman dilimi içersinde malesef istanbulda milyonlarca kişi bisiklete binmiyor çünki istek yok....
70 leri devirdim seksenleride ve doksanlar ve 2000 ler ben hala bisiklete biniyorum ve arabamda yok.......
hiç kimseye aldırmadan pedala basarak bunca yıl gelmişim bundan sonrada pedalı çeker giderim..... 70 milyonun ferdi cehit göstermesi gerekecek millet hep alışmış bi başkasından beklemeyi herkes kendi cehitini kendisi yaratacak ve baş koyacak bu da merak etmekten geçer merak edecek insan ya şu son teknoloji bisikletlere bi bakayım nasıllar diye merak olmaz ise ben istediğim kadar saat sorayım 76 dan beri gelinen nokta istanbulda bu olur.....
ha öyle bir derdimde yok başkalarına örnek olmak gibi ben kendimi bu yola koymuşum isteyen bu yolu seçer yada seçmez....bu forumun beş yıl öncesinden bisiklete binenlerden hiç biri kalmadı desem bana inanacakmısın malesef öyle bi olayın sonuna kadar takipçisi olmak gerekiyorsa beşikten mezara kadar bu bisiklete bineceğiz diyeceğiz .....

Özgür_Aksoy

Daimi Üye
Tepki
377
tiyatro sahneleri yıkılıp yerine alışveriş merkezleri kurulan, sanatçılara "sen sus otur yerine şarkını söyle" denilen bir ülkenin en büyük şehrine 2010 kültür başkenti dediler, yalandan bir iki tane bisiklet yolu, 2 -3 tane kapalı salonu olan bir şehre de spor başkenti diyeceklermiş. desinler bakalım 2012 yılına kadar ki spor alanındaki başarılarımızı izleyip görelim bakalım hakediyormuyuz?

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Kudret Kurtcebe

size sapka çıkarıyorum
sevgim bir kat daha arttı
http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/5535939/2/istockphoto_5535939-taking-one-s-hat-off.jpg

• Beğen
Tepkiler: Semiral Öztürk

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Özgür_Aksoy

doğru bir önerme yanlış bilgi ile desteklenirse haksız duruma düşülür

(link)

bu spora gerekli önemi tam veriliyor anlamını taşımaz
ama
ufuktaki parlayan tren değil
tünelin ışığıdır

• Beğen

Ali Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.264
Bisiklet
Scott
allahtan avrupa görüyoruz da kültür başkenti yada spor başkenti gibi yalanlara inanmıyoruz istanbula spor başkenti diyenler yeşilköy sahilinde koşu yada bisiklet binsinlerde (cam kırğından binebilirlerse)onndan sonra konuşalım onlarla

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Ali Emre Akcan

dün bakırköy yenikapı sahilinde o küçük yol süpüren makinelerle bisiklet yolunu temizliyorlardı
gerçekten tertemiz olmuştu
az daha ilerledim
az ileride yurdumun insanı
yolu kirletmeye başlamak için hiç vakit kaybetmemişlerdi
http://www.gavurgeci.com/komik/komik_resimler/akbaba.jpg

• Beğen

Semiral Öztürk

Aktif Üye
Tepki
66
@Ali Emre Akcan

haklısınız bende bisiklet sürüyorum o yolda cam kırığından geçilmiyor. birde bana ayrılmış yolda sürerken ''kardeşim doğru yoldan gitsene diye fırça yemekte'' cabası

Tepki
7
Eveet şşimdi tüm forum üyelerimixle bir matematik hesabı yapalım içinden küfür etmeyene helal olsun

Bisiklet; Engellenmiş spor, gavur işi çocukça, ezikliğin ve parasızlığın simgesi(e artık genç kızlarımız böyle bakıyor olaya)
Futbol; Üzerinde ince politikalar uygulanırken vatandaşımın severek izlediği bir spor, herkesin dikkatini başka yöne çekmek maksadıyla TUTUKLU SPOR
Koşu; Bazı koşucularımızın bisiklet yolunu çok sık tercih ettiği bilinir
Fitness; Ruhu ile değil de daha çok adam dövebilmek ve kızlara hava atmak için ilgi alan bir dal
Uzakdoğu Dövüş Sanatları; Malumunuz Zeytinburnu gibi bir yerde oturuyorsanız ne için gerekli olduğunu anlarsınız (Allahtan orda oturmuyorum).

Şimdi bu spor dallarını topalrayalım

Futbol+Bisiklet+Koşu+Fitness+Koşu+Uzakdoğu Dövüş Sanatları +TÜRK AÇGÖZLÜLÜĞÜ (kendimizi eleştirelim artık çok göz yumduk bunlara) = 2012 Spor başkenti

Arkadaşlar matematik buysaaa ben üniversiteli olmak istemem siz devam edin :D :D :D