2-14 Eylül Estonya Bisiklet Turu

Mehmet Sunar

Daimi Üye
Tepki
698
Bisiklet
Giant
Bizleri gerçekten çok güzel bir gezi sunumunla mutlu ettin.O resimdeki türk arkadaşımız Ahmet Mumcu.

Biz pek anlayamadık değerini.Estonyada kapak oldu.

Zaten hep ayni şeyler yaşanmıyormu?Sanat alanında, bilim alanında, spor alanında.

Sanırım Gezilerini forumdan takip etmissinizdir.Ülkeler arası turlar bölümü size ufuk açacaktır.

Selamlar.

vaybe su rastlantiya bak. Ben daha önceden onun sayfalarina girmistim ama simasi demekki aklimda kalmamis. Ne diyelim bundan sonra bir Estonya Türkiye kardeslik gezisi düzenlesek iyi olur herhalde... benim bayraklarim hazir ;)

Scudo

Mehmet Sunar

Daimi Üye
Tepki
698
Bisiklet
Giant
yeteri kadar mesaj atmadigimdan dolayi size özel mesaj atamiyorum myant

adim Mehmet ben de ilk gördügümde sok olmustum Türk bayragini tabi Ahmet Mumcuyu tam olarak bilmedigimden dolayi kendi kendime gülmüstüm burasi nasil bir ülke diye Lance Amstrong varken bir Türk bisikletci kapakta demistim kendi kendime

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Ne denebilir ki ?

Mina Armastan Eestimaat.

Yaşasın Estonya. Yaşasın, insanların insanca yaşadığı, tarihe, doğaya , birbirine, bisiklete değer verilen topraklar.

Harita kapağındaki fotoğrafı tanıyamamanız normal. Bende çok benzetemedim. :)
Sevgili uzun yol üstadımız Ahmet Mumcu, her yıl o kadar çok pedal çeviriyor ki, her yıl daha da gençleşiyor, bir sonraki yıl daha da sağlıklı haliyle fotoğraflandığı için sanki zaman da geriye gidiyormuş gibi oluyor.

Tepki
47
Bütün yazdıklarını keyif ile okudum ve açıkcası çok imrendim.2010 da yapacağın Finlandiya turunu sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Yazdıklarından sonra hiç tanımadığım Estonya'ya karşı inanılmaz bir sempatim oldu. Çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Sunar

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Ne demek gerek.

Ahmet Mumcu bu arkadaşlar.

TC kimliği taşıyor.Foruma yazdı.Fakat gerekli ilgiyi görmedi.Beni sevdi bende onu sevdim.Evrimin forumdada bahsettiği gezisinin baş mimarlarından biri.

Ahmet benim yoldaşım sırdaşım.Özel yazıştığım gezi için çok şeyi paylaştığım dostum.

Ne zaman gerçek yerini bulacak derken Estonyada geldi o haber.Çevirdiği pedallar,yüreğindeki insan sevgisi Estonyada parladı.

Bu samimi fikrimdir.Ahmet mumcuyu tanımaktan onur duydum.

Hayatta başarılar diliyorum.Asla seni unutmayacağım.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
paylaşım ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Okumaya doyamadım açıkçası. İnşallah bize de kısmet olur oralar. Selamlar,

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Sunar

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Sevgili Mehmet,
Bu güzel gezileri bizlere sunuyorsunuz.Bitincede üzülüyoruz.Senin gezi bitincede öyle oldu.Birden kesmeyin, mutlaka anlatmanız gereken anılarınız vardır arada yazarsanız seviniriz.Elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi oluyoruz.

Teşekkür ederim bu güzel gezin için.Hatta rica etsem o haritalardan nasıl temin edebiliriz.

Antayadan sıcak selamlar.

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Arkadaslar
Ozellikle Mustafa Abi..
Bana gosterdiginiz iligi icin cok tesekkurler.
Forumda bu haritayi gorunce nasil sevindim bilemezsiniz tum arkadaslarima gosterdim. Mutluluk denen seyin bir kez daha paraya endekslenmedigini hissettim. Esas olan resmimin herhangi biryerde cikmasi degil de sizler tarafindan kesfedilmesi ve takdir edilmesi. Resimdeki diger arkadas Ingiltereden George, daha hala yazisiriz ve evini kapisinin herzaman bana acik oldugunu her defasinda yazar. Bu arkadas da bir deli:) Zamaninda Kibris'dan Ingilter'ye kadar yurumus evet yanlis anlamadiniz yuruyerek gitmis.

Mehmet kardesim bende senin gibi bir aralar Almanyada bulundum ve Estonyada Turklere gosterilen ilginin insani ne kadar mutlu ettigini iyi bilirim, Almanyada Turk olarak ne zorluklar cektigimizide.

2003 yilinda Rusya'dan Estonyaya gecmistim, orada Estonya, Latvia ve litvanyali bisikletcilerin olusturdugu bir tura katilmistim. Tabi bir Turk olarak onlara enetersan geliyoruz. Bu ulkeler zamaninda disa kapali oldugu icin tarihte (iyikide) oralari fethetme girisiminde bulunmadigimiz icin Turk olarak kredimiz sonsuz. Ama zamaninda fetih girisimlerinde bulundugumuz Bulgaristan'dan Viyana'ya kadar ve gunumuzde istila ettigimiz tum bati avrupa ulkelerinde pek oyle kredimiz yok. Ben bu aci tecrubeleri bizzat bir Turk olarak avrupada yasadim.

Neyse diger bir konuda:
2000 yillarinda Litvanyali 4 bisikletcinin cekirdegi olusturdugu bir grupla dunya seyehati yapmistim, tabiki bisikletle:)

(link)

Bu litvanyalilar devamli videolari ulkenin devlet televizyonuna gonderiyorlardi ve orada haftalik program halinde yayinlanmis. Hatta bir kac hafta haber gelmeyince tum ulke merak icinde kalmis, kiliseye gidip dua bile etmisler. Ufacik bir ulkede 4 kisinin dunyayi kesfetmesi onlar icin cok buyuk bir olaydi, Hatta turdan sonra bu arkadaslarin adina uzerinde resimleri olan pul bile basmislardi.
Birgun Litvanya'da bir ailenin yanina davet edilmistim bana belki 10-15 tane mecmua gosterdiler ve kah benim resmim kah adim oralarda vardi bir hayli sevinmistim.
Kendimi fazla methetmeyeyim, su anda yuzumun kizardigini hissediyorum:)

Mehmet arkadasim sen arkadaslarimiza kuzey ulkelerini sevdiriyorsun ben de ufuklarimizi guney asyaya cevirmeye calisiyorum. Alinda guney asya o kadar yakinki soyle ucakta bir uykuya dalsaniz Istanbul Ankara arasindan bile kisa:)

Hepinize selamlar

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Sadun Boro ufacık bir tekne ile Dünya'yı dolaşıp İstanbul'a döndüğünde olay olur, binlerce kişi karşılar Sadun Boro'yu. Gazeteler yazar bu büyük olayı, bir Türk Dünya'yı tekneyle dolaştı diyerek ve gururlanarak.

Bugüne gelirsek; Artık çoğu insanımız yeni Dünya düzeninde kendi ekseni dışındaki hiçbir aktiviteye (genellikle) tepki vermiyor, desteklemiyor.

Vakit buldukça aktivitesini takip ettiğim Erden Eruç bir Türk olarak sadece kas gücüyle inanılmaz projelere (sadece kürekle okyanus geçişi gibi) imza atıyor ve bunları (link) genelde çok zor şartlar altında bildiriyor. Örneğin bu kürekli projesinin gelirinin de Tr'deki İlköğretim okullarında kullanılmasını amaçlıyordu. Sonucu söyleyeyim mi, elin Amerika'sından ilgisiz alakasız adamlar bile projeye bağışta bulunurken Tr'den giden sponsor desteği sadece ama sadece bir kaç dolarla sınırlı. (O da kişilerin gönderdiği) Onu da geçtim, Tr'den gönül destekçilerinin sayısı çok ama çok az.

Gazetelerde bir iki sefer kıyıda köşede adının göründüğünü hatırlıyor gibiyim. - Dev puntolarla yazılan ıvır zıvır haberlerin bir kıyısına köşesine sokuşturularak.

Neyse işte Erden Eruç bu isyanını okyanus ortasından gönderdiği bir kaç yazısında belirtmişti, dolayısıyla kimi zaman gücünü tüketen şeyin zor şartlar değil de bu durum olduğuna kanaat getirmiştim.

Değer kıymet bilen, daha ince ve zarif bir toplum olmamız dileğiyle..

Aydın - (link)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@aydin

Merhaba,

Erden Abi hakkında yapılan haberlerin yetersiz kaldığına katılıyorum.

Ve gerçekten de Türkiye den giden kişisel yardımlar küçük kalmıştı bu da doğru fakat bir noktayı düzeltmek isterim, Pasifik geçişi sırasındaki ana sponsoru Bursa dan Aktaş grup tur.

Aktaş ile görüşmeleri sırasında Erden Abi'yi bursada konuk etmiş , üniversitede ve şehir merkezinde toplantılar düzenlemesine yardımcı olmuştum. Bursa daki dev firmalar yanında aslında orta boy bir şirket olan Aktaş'ın yaptığı katkıyı belirtmeden geçemedim.

ama yeterli midir ? kesinlikle hayır.

Bir not da şu olsun; Eksen yayıncılık için hazırladığım SBS hazırlık kitaplarında çocukların bilgilenmesi için Erden Eruç tan bahseden köşeler koydum. MEB ile çok daha geniş bir proje konusunda çalışmak istedik ama bu pek mümkün olmadı.

ERden abi ile coğrafya öğreniyorum gibi bir projeydi.

Bakalım belki ileride dünyada iki okyanus geçen 4. kişi ve ilk Türk olan erden abinin değeri de anlaşılır.

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
@Soner Sarihan

Soner hocam ekleme/ düzeltme için teşekkürler. Aktaş grup'un sponsor olduğu sen yazınca aklıma geldi. Fakat benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta sponsorluk desteğinden ziyade şu idi; ki Erden abi'de bunu dile getirmişti, -ben zaten bir şekilde projemi hayata geçirmek için finansal kaynak buluyorum. Ama projenin amacını (ilköğretim okulları) destekleyecek finansal desteği Tr'den yeterince göremedim şeklinde ve haliyle hayıflanıyordu.

Senin yaptığın çalışmalar da bilinçli ve ufku açık gençlerimizin yetişmesi açısından çok çok önemli. Öncelikle tebrik sonra da teşekkür ediyorum sn. hocam.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu

Mehmet Sunar

Daimi Üye
Tepki
698
Bisiklet
Giant
özür dilerim halen özel mesaj atamiyorum
haritayi almak isterseniz ben size hediye edebilirim
kurban bayraminda Türkiyeye gelecegim adresinizi verirseniz posta yoluyla gönderebilirim- Hatta gelecegim gün o haritayi kaybettim bisikleti teslim ederken hatira olarak tekrar yenisini almistim

bilmiyorum baska isteyen varmi isteyen olursa getirttebilirim bir arkadas 1 ay sonra Estonyadan Almanyaya gelecek

Estonian cycle routes (1:410 000, English + Estonian): the map of Estonia with international (Eurovelo) and local bicycle tracks. In this map there are little maps of some Estonian towns: Tallinn, Tartu, Pärnu, Rakvere, Viljandi. Price: 3,5 EUR

isteyen sayisi ikiyi gecmezse önemli degil ;)

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
@mcsbenz

Sevgili Mehmet,

Çok mutlu olurum elbette isterim.Senin o çok samimi ve içten anlatımınla gezini izledik.Çok sevdik sonunda bizleri başka bir hediye ile sevindirdin.Buda Ahmetin resminin olduğu harita idi.

Teşekkürler.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@aydin

Sevgili Aydın,
Bir özel dershane kitabına değil, MEB kitaplarına girmesini sağlayabilseydik belki bahsettiğin tebriği hakederdik ama o da olur bir gün diyelim şimdilik.

Dediklerine şunu eklemek istiyorum, amerikadan bir kuruluş türkiye den yapılan katkının toplamı kadar bağışta bulunmayı taahhüt etmişti Erden abiye.

Yani Türk halkı ne toplarsa eş bağış olarak 2 ye katlanmış olacaktı. Bu büyük müjdeye rağmen yeteri kadar gelmedi bağışlar.

Erden abi kendi evini satarak başladı bu yola ve kendi birikimlerini harcayarak projeyi bitirebilir elbette. Ancak eğitime yönlendirilecek bağışlar için bu kadar çırpınmasına rağmen maalesef beklediğimiz miktar oluşmuyor.

Erden abinin deyimi ile "100 dolar verecek 300 kişi" bulunmuyor ?!

Selamlar

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Mehmet Kardesim.

Haritayi getirebilecegini yazmissin, bu ince dusunusun icin tesekkurler. Ancak zahmetlere girme, o resmin orada oldugunu bilmek bana mutluluk verdi bu yeter. Simdi ben o haritayi alip ovunmek icin baskalarina gostermeyi kendime yakistiramiyorum ama sizler tarafindan boyle bir olayin ortaya cikmasi beni gecekten cok mutlu etti.
Sana almanyada iyi gunler eger imkanin olursa hafta sonlari RTF (Rad Touristik Fahrt) bisiklet turlarini kacirma derim.

Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: evrimyigit

Mehmet Sunar

Daimi Üye
Tepki
698
Bisiklet
Giant
Ahmet abicim maalesef Almanyada bisiklet turlarina katilamiyorum hafta ici okul ve is var tek bir pazar günlerim bos. Onda da arkadaslar bos birakmiyorlar beni. Ayrica 4 ay öncesinde bisikletim calindi halen tabanvay yapiyorum. Aksilik olmazsa persembe günü yeni bisikletime kavusacagim. Herkese selamlar...