199x model çelik yol kadrosu restorasyonu

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Planda bir değişiklik oldu. İş yerindeki bayan arkadaş bisikleti istedi :) yol bisikleti süremeyeceğini söylediği için ve de fazla ücret ödemek istemediği için şehir bisikletine dönüştüreceğim. Kendim için aldığım claris seti kullanmayacağım. Eski ekipmanın bir kısmını kullanacağım fakat yine değiştirmem gereken kısımlar olacak tabi. Onları da ikinci el olarak buldum çoğunu. Sadece birkaç ufak ekipmanı sıfır almak zorundayım.
Başlarken amacım kullanılmayacak durumda olan bir malzemeyi geri dönüştürmekti. Yine amacımdan sapmamış olacağım. Sadece sonuç değişmiş olacak fakat yine kendim için eski bir kadro bulup onu da restore edeceğim.
Bisiklet tadilat ve restorasyon işini kendime hobi edindim. Muhtemelen bundan sonra sürekli bu işe devam edeceğim :)
Hocam valla ben senin isine akil sir erdiremedim. Ne guzel takiliyordun amatorce restore isinde . Vaz mi gectin simdi ?

Scudo

Wilakress

Üye
Tepki
295
İsim
Gökhan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato hocam vazgeçmedim aslında, genişlettim diyeyim. Bu kadroyu kendime göre değil de arkadaşa göre toplayacağım, ayrıca kendim için de yeni bir kadroya girişeceğim. Eski halindeki ekipmanların büyük bölümünü değiştirmeden önce bu kadroyu bitireceğim. Daha sonra kendim için başka bir kadro bulacağım.
Açıkası başlarken tek bir kadro toplamaktı niyetim, fakat işlere başlayıp tamir tozunu yutunca çok daha fazla keyif almaya başladım. Düşündüm ki çevremdeki insanlara da onların kendi isteğine yönelik eski bisikletleri canlandırıp görünümü hoş ve keyifle binebilecekleri bir iş ortaya çıkartabilirsem, hem insanları bisiklete alıştırırım, hem de ben bu işten zevk alırım.
Tabi bunları yaparken de ayrıca bisiklet hakkında bilmediğim diğer ayrıntıları da öğrenmeye devam ederim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato hocam vazgeçmedim aslında, genişlettim diyeyim. Bu kadroyu kendime göre değil de arkadaşa göre toplayacağım, ayrıca kendim için de yeni bir kadroya girişeceğim. Eski halindeki ekipmanların büyük bölümünü değiştirmeden önce bu kadroyu bitireceğim. Daha sonra kendim için başka bir kadro bulacağım.
Açıkası başlarken tek bir kadro toplamaktı niyetim, fakat işlere başlayıp tamir tozunu yutunca çok daha fazla keyif almaya başladım. Düşündüm ki çevremdeki insanlara da onların kendi isteğine yönelik eski bisikletleri canlandırıp görünümü hoş ve keyifle binebilecekleri bir iş ortaya çıkartabilirsem, hem insanları bisiklete alıştırırım, hem de ben bu işten zevk alırım.
Tabi bunları yaparken de ayrıca bisiklet hakkında bilmediğim diğer ayrıntıları da öğrenmeye devam ederim.
Iyi guzelde en azindan göreydik ilerleyen sahneleri. Erken biten dizi finali gibi oldu hehe . Bizimde var kendi capimizda yaptiklarimiz ama cok zor bu isler gerçekten. Karsidan bakildigi gibi degil . Sagolsun bu islere ben sevgili abim @Murat Cömez sayesinde merak sardim. Tabi onun yaninda bir toz zerresi bile degil yaptiklarimiz.
Ama bi tane ornek atayim sabah sabah icimiz acilsin :)
2018-05-19_19-40-59_HDR.jpg
.

Wilakress

Üye
Tepki
295
İsim
Gökhan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato harika olmuş :)
Hocam benim proje iş yoğunluğundan dolayı biraz yavaş ilerledi, zaten halen en son kaldığı yerde bekliyor, ilerleme oldukça buradan da devam edeceğim. Dizi final yapmadı, yaz tatili arasına girdi :)

Tepki
6
İsim
Murat Liman
Bisiklet
Bisan
Projeniz çok güzel umarım dilediğiniz gibi devam eder @sysrq Selamlar size özelden mesaj atamadım, Projenizde kullandığınız parça listesini bana yazma imkanınız var mıdır? Benzer bir mtb’ye parça almayı düşünüyorum

Mert Ali

Daimi Üye
Tepki
174
İsim
Mert ali
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Wilakress nasıl bir kadro düşünüyosunuz acaba

Wilakress

Üye
Tepki
295
İsim
Gökhan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ali hocam 54 /56 çelik yol kadrosu var aklımda, çakma gravel yapma niyetindeyim fakat işin doğrusu mevcut ekipmanı kullanılabilecek durumda olan herhangi eski bir bisiklet de olabilir.

Edit : mevcut çalışmayı bitirdikten sonra bakacağım o işe, şimdilik arkadaşa hazırlayacağım bisikleti bitirmem gerek, zaman bulamadığımdan şimdilik zor ilerliyor.

Mert Ali

Daimi Üye
Tepki
174
İsim
Mert ali
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Wilakress link yasak degilse atabilirim ama sari sitede eski yol kadro çelik peugeot 531 var ama 52 cm kadro ve biraz boyasi kotü

Wilakress

Üye
Tepki
295
İsim
Gökhan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boya öncesi maskeleme işini son günlerde yapmıştım, bir süredir hazır bekliyordu.
IMG-20201121-WA0015.jpg
IMG-20201121-WA0014.jpg
IMG-20201121-WA0013.jpg
IMG-20201121-WA0012.jpg
IMG-20201121-WA0011.jpg
IMG-20201121-WA0007.jpg

Bu sabah boyama işinin bir bölümünü bitirdim. İnce ince 3 kat boya uyguladım.
Boyarken yapılması gereken en önemli kısım; sprey boyayı sürekli çalkalamak gerekiyor. Her iki fıslama arasında bile çalkaladığınızda daha güzel sonuç alıyorsunuz. Solvent bazlı boya kullandığım için çalkalamayı bıraktığım an boya dibe çöküyor ve ilk basışınızda boyadan çok diğer kimyasalları püskürtmeye başlıyor ve boyanızı bozuyor. Ayrıca ortalama 20cm gibi bir uzaklıktan püskürtmek gerekiyor ve sürekli aynı noktaya değil, hafif hızlı şekilde gezdirerek püskürtmek daha güzel sonuç veriyor. Eğer gezdirmeden püskürtürseniz boya orada toplanıyor ve damla halinde akmaya başlıyor. Boyayı hızlıca gezdirerek uygulamazsanız bütün emeğiniz boşa gidebilir.
Şimdilik boyama işi bitti, renk de tam istediğim gibi oldu :)
IMG-20201121-WA0005.jpg
IMG-20201121-WA0004.jpg
IMG-20201121-WA0003.jpg
IMG-20201121-WA0001.jpg
IMG-20201121-WA0002.jpg

Mert Ali

Daimi Üye
Tepki
174
İsim
Mert ali
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Çok güzel olmuş elinize sağlık vallahi

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Wilakress Harika görünüyor, renk seçiminiz de 10 numara, spreyle böyle sonuç alınabileceğini kim tahmin ederdi?

Mansouki

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Mansur Soran
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Wilakress bantla kapattığınız yerleri krom boya yapsanız güzel durur gibi

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@ZuberMuhler Somunu kelebekleri kırmadan açabildiniz mi ?

Wilakress

Üye
Tepki
295
İsim
Gökhan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ali ve @emir yakup bulut çok teşekkür ederim. Boya konusunda marka seçimi önemli. Markası bilinmeyen boyalar çok çabuk dökülüyor, bir de boya üzerine vernik şart. Ben henüz boya işini bitirmediğim için vernik atmadım ama parlak vernik hazırda bekliyor.
@Mansouki hocam ikinci bir renk daha olacak, bu yüzden o bölgeleri maskeledim.
İkinci boyayı spariş geçeli çok oldu ama her zamanki kargo gecikme durumu işte, bekliyoruz.
Bu arada gidon da yolda, bir tek gidon boğazı ve lastikler eksik. Fırsat bulunca onlarla da ilgileneceğim.

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

Mansouki

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Mansur Soran
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Wilakress anladım :harika: boyanız hangi markaydı bu işler için montana iyi diye duymuştum

Mert Ali

Daimi Üye
Tepki
174
İsim
Mert ali
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Wilakress cila atmayı düşünüyom musunuz

Tepki
19
Bisiklet
Mosso
@can_celik evet önce wd40 sıktım. Sonra iki çekiç sapının arasına vidayı alıp çevirdim. Bu şekilde açıldı.
@Wilakress renk ve işçilik harika.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Wilakress

Elinize emeğinize sağlık. Dikkatimi çeken bir detay çıplak metal yüzeyin üzerine doğrudan boya uygulaması yapmış olmanız. Youtube üzerinden takip ettiğim profesyonel boya üstadı Martin Grey - ETOE öncelikle astar uygulaması yapıp ardından ince su zımpara ile düzeltme yaptıktan sonra boyamaya geçiyor. Astarın boyanın yüzeye tutunması için gerekli olduğundan bahsediyordu. Tabi hem masraflı hem de işçiliği çok olan bir uygulama ama sonuca çok etki edeceğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Boya öncesi maskeleme işini son günlerde yapmıştım, bir süredir hazır bekliyordu.
247766 dosyayı görüntüle
247767 dosyayı görüntüle
247768 dosyayı görüntüle
247769 dosyayı görüntüle
247770 dosyayı görüntüle
247771 dosyayı görüntüle

Bu sabah boyama işinin bir bölümünü bitirdim. İnce ince 3 kat boya uyguladım.
Boyarken yapılması gereken en önemli kısım; sprey boyayı sürekli çalkalamak gerekiyor. Her iki fıslama arasında bile çalkaladığınızda daha güzel sonuç alıyorsunuz. Solvent bazlı boya kullandığım için çalkalamayı bıraktığım an boya dibe çöküyor ve ilk basışınızda boyadan çok diğer kimyasalları püskürtmeye başlıyor ve boyanızı bozuyor. Ayrıca ortalama 20cm gibi bir uzaklıktan püskürtmek gerekiyor ve sürekli aynı noktaya değil, hafif hızlı şekilde gezdirerek püskürtmek daha güzel sonuç veriyor. Eğer gezdirmeden püskürtürseniz boya orada toplanıyor ve damla halinde akmaya başlıyor. Boyayı hızlıca gezdirerek uygulamazsanız bütün emeğiniz boşa gidebilir.
Şimdilik boyama işi bitti, renk de tam istediğim gibi oldu :)
247772 dosyayı görüntüle
247773 dosyayı görüntüle
247774 dosyayı görüntüle
247775 dosyayı görüntüle
247776 dosyayı görüntüle
Keske alinborusu kisminda sadece luglari maskeleyip alinborusunu ayni boyaya boyasaydiniz, ozaman ikinci boya vurulunca luglar tamamen meydana cikardi böyle luglar pek kendini göstermeyecek. Bu tür islemler restorasyonlarda önemli noktalar. Mesela arka catal kismi krom olmayinca ayni boyaya boyanmasi ve catalin yerine sele borusunun kismindaki luglari baska renk yapmak daha iyi görüntü verirdi.

Son düzenleme: