180 soruyu çözdü, kahroldu...

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
ÖSS'de 180 soruyu çözdü kahroldu - 18 Temmuz 2006 14:09

http://image.haber7.com/haber/33360.jpg

ÖSS'de 180 sorunun tamamını çözen ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sefa Boyar'ın sınav sonucu kendisini şaşkına çevirdi.

ÖSS'ye üniversite sistemini protesto etmek için giren ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sefa Boyar, ''eksi 45'' puan almayı başaramadı.

Tüm soruları yanlış yaparak ''eksi 45'' puanla ÖSS'de en kötü puan rekorunu kırmayı hedefleyen Boyar, sınavdan sonra yaptığı açıklamada ''Son 6 yılın bütün ÖSS sorularını çözmüştüm. Ancak, bu yılki sınav çok zordu, özellikle ikinci kısmı bayağı zordu. Sanırım bu yıl puan ortalamaları düşecek'' şeklinde açıklama yapmıştı.
Boyar, sınavda 180 sorunun tamamını çözerek yanlış şıkları işaretlemişti.

Boyar'a kötü haberi ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan verdi.

Yarımağan, sınavda ''eksi'' puan almaya çalışan bir aday bulunduğunun anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

''Medyatik bir aday, ucuz kahramanlık yapmaya çalıştı. Son derece kolay başarılacak bir işi yapmaya çalıştı ve başaramadı. Bakmadım ama, sanıyorum başaramadı. Tüm soruları yanlış yapmak son derece kolay, çok bilgi de gerekmez. Ama basın ilgi gösteriyor. O aday piyasada görünmediğine göre başaramadı. Son zamanlarda bazı kişiler, bazı kurumlar adlarını duyurmak için kimi şarkı yazıyor, kimi marjinal işlere soyunuyor, kimi başka faaliyetleri görüyor. Toplumun ilgisini çeken bir konu olduğu için bu tip girişimler oluyor. Bunları engelleyemiyoruz.''

Haber7-AA
 
Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
36
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
eksi 45 yapan ve öss de türkiye'nin en alt seviyesine giren kişiye leman dergisinde konu olacaktı.yanı bu adamda leman dergisinin okuru olabilir.
 

ismailofli

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Ocak 2006
Mesaj
1.018
Tepki
443
Şehir
istanbul
hepsini yanlış yapmak ya delilik yada büyük şans...
şans varsa tamam..ama eğer soruların yanıtlarını bulup yanlışı işaretliyorsa ki sanmıyorum -delilik olurdu heralde.niye türkiye birincisi olmasınki.zaten bunu yapabilecek tek kişi olur, 180 soruyuda doğru yapan....
 

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
36
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
ben bunu bir radyo programında duymuştum.Matrax'i düzenli dinleyenler varsa orada aylar öncesinden söylendi.
 
  • Beğen
Tepkiler: Sercan

mkurt

Üye
Kayıt
5 Ocak 2006
Mesaj
99
Tepki
61
Şehir
Ankara
Bisiklet
Scott
@ismailofli

olurmu hocam 4 tane yanlış var 1 tane doğru, yanlışları bulmak elbette daha kolay, soruların büyük bir kısmında doğruyu bulmadan yanlışı bulabilirsiniz.

Leman'ın en kötü karneye bisiklet, en kotu OSS ye scotter gibi olayları var, bu elemanıda sanırım bu aktivitelerinde kullanıyorlar, NTV deki röpörtajında Leman la ticari bir ilişkim yok sadece 2 t-shirt aldım falan demiş...
 

ismailofli

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Ocak 2006
Mesaj
1.018
Tepki
443
Şehir
istanbul
@mkurt
açıkcası insanları yanlış yönlendirdiklerini düşünüyorum..ne kadar da sistemimiz yanlış desekte insanları buna uymamaya teşvik etmekte yanlış..
en azından sisteme karşı çözüm önerileri getirerek yaratıcı ve yapıcı bi kimlik oluşturmak lazım...;)
 

hecatomber

Üye
Kayıt
22 Temmuz 2006
Mesaj
12
Tepki
3
Şehir
Kayseri
Sisteme karşı çözüm önerilerinin bir işe yarayacağını sanmıyorum, zira bu işten ekmek yiyen yüzlerce dersane var.

Bu arkadaşımızı da takdir ediyorum gerçekten iyi düşünmüş. Fakat 180 sorunun tamamını yanlış işaretleyebilmek için tamamının doğru cevabını bilmek gerekir. Kendisi ODTU öğrencisi olduğu için bunu yapabileceğini düşünmüş olmalı. Nasıl olsa bunu yapmakla ne kendisine ne de bir başkasına bir zarar vermiş olmuyor.

benim kafama takılan 180 yanlış yaptığında yaptığı "net" -45 oluyor. peki puan nasıl -45 oluyor? her yanlış soru -1 puan mı demek bu sistemde?

Sonuç olarak tüm soruları doğru yapmak ile, tüm soruları yanlış yapmak birbiri ile aynı derecede zeka gerektiriyor. Bu da takdir edilebilecek bir protesto bence.
 

ismailofli

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Ocak 2006
Mesaj
1.018
Tepki
443
Şehir
istanbul
günümüzde eğitimin ve bilginin satılması açgözlülükten çok ekmek kapısı oldu malesef...satmak için değil,öğretmek için öğrenmeli..
şahsen bende bi öğretmen adayıyım ve öğrendiğimi satmak için öğrenmiyorum..şayet karşılık beklenecekse eğitimdeki ahlak nerde,özveri nerde?
ayrıca leman dergisinin karnesini zayıf getirene bişeyler vermesi ayıplanması gereken bi protesto..
odtülü kardeşiminde buna benzer bi protestoya aracı olmasını doğru bulmuyorum.
ferdi olarakta gerçekleştirebilirdi.belki bu kadar ilgi göremezdi ama daha anlamlı olurdu bence...
 

Sercan

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Haziran 2006
Mesaj
774
Tepki
204
Şehir
Istanbul/Küçükçekmece
@çağatay_çankaya


Ben de Matraks'in takipçisiyim. Her gece araliksiz dinliyorum. Ben de ilk orada duydum. Burda Leman dergisinin yapmak istedigi milleti eksi yönde yönlendirmek degil, ÖSS gibi ''SAÇMA'' sistemleri protesto etmektir. Matraks programi sayesinde de bir yil sonraki sinavda büyük bir protesto girisimi olacak. Bu yil sinav çikisi siranin üzerine siyah kurdele baglanmis kursun kalemler birakma protestosu yapildi ama fazla kisinin bilgisi olmadigi için hedefe ulasilamadi... Umarim sonunda bu saçma sistemi alt etmeyi basaracagiz

Bu arada Cagatay, siz hiç gecenin kahramani falan oldunuz mu Kocaeli'de falan ?:)
 

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
164.844
Tepki
789
@hecatomber

Sanırım yanlış yazılmış. Sadece -45 net almış oluyor. Ama puanı hesaplanmıyor. 0 çekmiş gibi gösteriliyor.