15 km'den sonra el uyuşması

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Banada rampa çıkarken oluyordu kan dolaşımı artıp gidonu sıkı tutmamdan olduğunu düşünüyordum,bisikletimin kadrosu bana büyükdü, daha büyük kadrolu bir bisiklet aldım nedense artacağını beklerken çok azaldı.

Scudo

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
gidon tutuşunuzdan olabilir mi?Ayrıca gidonu devamlı tutuyor yada ellerinizi çok sıkıyorsanız,hiç boşluk bırakmayıp kan akışına engel oluyor olabilirsiniz..
Ayrıca sarsıntılı yollarda,parke taşında,çakır çukur tümseklerde mutlaka elleri gevşetirim(hızlı gitmiyorsam tabiki),
bisiklet sarsıldıkça, gidon titredikçe avucumun içinde oynar,böylece avuca,dirsek,omuz ve sırta gelen darbeleri çok güzel savuşturabiliyorum.

Sürüş esnasında sprint yapmıyorsam,arada tutuşumu değiştiriyorum,müsait zamanda tek eli boşa çıkartıp bilek hareketleri yapıyorum,ileri geri,yukarı aşağı döndürme vs.

(link)

http://www.mtbtr.com/uploads/472Z3.JPGhttp://www.mtbtr.com/uploads/472Z2.JPG

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

muzaffer KOCABAŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Arkadaşlar Bütün Önerilerinizi Dikkat'e Alıp ,Deneme yanılma Yapıcam İnşaALLAH çözücem Bu sorun'u İlginiz İçin Teşekkürler :)

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Şöyle bir durum var ki, yeni bir elcik ve eldiven aldığınızda bu uyuşma bir süre devam etmektedir, zamanla vücut buna alışıyor ama ne kadar alışkın olursanız olun uzun turlarda elinizi sürekli hareket ettirmek gerekiyor. Ben eski dağ bisikletimi 4000 küsür km kullandım. Ellerim alışık olmasına rağmen30km, 50km veya100km turlarda bir süre sonra uyuşma oluyor, ister istemez elinizi esnetiyorsunuz.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
benim de elimde uyuşma oluyor ayak parmaklarım dada spd kullanıyorum galiba normal pedal varken de vardı aynı uyuşma

Tepki
3
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mtb'de kullanılan 110 mm lik uzun gidon boğazlarından bir an önce kurtulun,40 mm lik boğaz takın...ayrıca gidon yükseltme aparatı kullanın...dirsek ağrısı varsa kolunuz sürüş esnasında düz duruyordur,dirseklerden hafif kırık olacak,süspansiyon görevi görecek...uyuşma için ergonomik elcik şart ve kaliteli eldiven şart....yol bisikleti ve dropbarda bu tip sorunlar az yaşanır....mtb ler ağrılara yol açıyor.

muzaffer KOCABAŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Sağolasınız arkadaslar, olay'a Gidon Boğazını kısaltmakla ve elcik'leri yumuşatmakla Başlıyacam..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Muzaffer Bey, arkadaşlar da iletmişler zaten eğer sık kullandığınız elinizde kollara ve omuz başına kadar vuran bir ağrı yoksa ve bu ağrı sadece bisiklet kullanırken oluyorsa, kompanentlerde bir sıkıntı var demektir ve ek olarak bilek tutuşunuzda bir açı kaybi vardır. Sağ elinizi kullandığınızı varsayarak yazıyorum; gidon boğazı fazla uzun olduğundan, öne doğru eğilmeniz ağırlık merkezinizin öne kaymasına bu da ellerinize ki özellikle sık kullandığınız el, el ayasına ve bileğine aşırı basınç uygulanmasına sebep oluyordur. Bu durumda sinir sıkışması, boyun köküne kadar vuran ağrılara sebep olabilir. Dediğiniz gibi gidon boğazının biraz kısaltmak ve tutuş şeklinde bilek açısını dik olarak almak sıkıntınızı çözecektir diye düşünüyorum.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Bendede bu ara biraz oldu elleri gevşetmek lazım feci sıkıyoruz elleri bunu farkettim.

muzaffer KOCABAŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Bugün sele ayarımı değiştirdim biraz öne aldım bakalım sorun devam edecekmi..

Tepki
15
İsim
Mert Ahçı
Bisiklet
b'Twin
aynı sorun bende de vardı eldiven aldım sorun çözüldü :rolleyes:

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Aynı sorun bende de var. Sürerken dikkat ediyorum dirseklerim düz oluyor. Sanırım gidon boğazını kısaltmam gerekiyor.

Tepki
8
İsim
Kadir
Bisiklet
Carraro
Selam, bisiklet konusunda çok tecrübeli olmamakla birlikte, iki teker üstünde epey deneyimim var. iki tekerlekli araçlarda, ön teker bisikletin ve bütün iki teker familyasının dengesini sağlayan ana elemanlardan biridir. Doğası gereği kumanda ve önemli haller dışında sıkı tutmamak gerekir.

Seleye oturduğunuzda, sele ile pedal mesafeniz doğru olması gerektiğini biliyorsunuzdur.
Bu ayar doğru olduktan sonra, Uygun bir yolda bisikleti gidonu tutmadan dengede ve düz sürmeyi deneyin. Bu yetenek, bisikleti daha önce hiç böyle kullanmamış insanlarda bile bir süre sonra gelişir. Elbette yerli yersiz bu şekilde kullanmak doğru değil :) Ancak panik ve gereksiz gidon aktiviteleri açısından önemli görüyorum ben.

Bisikleti düz giderken ve hafif viraj dönüşlerinde gidonu kullanmadan kumanda edebilirsiniz. Kumanda edebilmeniz de gerekir zaten.

Eğer gidonu bıraktığınızda kendinizi rahatsız ve güvensiz hissediyorsanız, gidon bağımlısısınız demektir bana göre. Bu da zaman zaman farkında olmadan gidonu sıkı sıkıya tuttuğunuza işaret edebilir.

Gidonla çok fazla sıkı fıkı iletişim kurarsanız ya bileğinizden ya avuç içinizden kendini gösterir.

Ben bisikleti performans sürüşleri için kullanmıyorum ama, her virajda her tümsekte, her kademede fırsatım varsa kimseyi rahatsız etmeden bütün keyfini çıkararak kullanıyorum. dolayısıyla eldivenim fena bi ürün olmamasına rağmen ellerimde nasır oluşuyor ( ancak bunda motosikleti de benzer şekilde kullanmamın payı yüksek ) Yine de uyuşma, ağrı sorunları yaşamıyorum.

Tabi bunlar benim deneyimlerimden çıkarımlarım. profesyonel bir bilgi değildir. Belirtmek isterim.

Can incesu

Üye
Tepki
31
İsim
Can
Bisiklet
Carraro
Vites ve fren kollarını saat 6 yönüne kadar indirin yada 5 sorununuz çözülecektir bileklerinizi kırmadan tutmanız gerekli

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
ben bir süredir kelebek gidon kullanıyorum ve uyuşma problemini kökünden hallettim. kelebek gidon harika bir icat :)