15.000 Euroluk Madone 9.9 dünyada 1 tane Asladurma Vlog104

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Tolga Çelebi
Büyük firmalar anlık değil dönemsel reklam yaparlar. Asla Durma kanalına Trek verirsiniz. Yıllarca onu takip eden kişiler spor - hız - başarı - trek kodlamasını özümserler. Hatta şuan Fatih Topçu'yu takip eden bir ton çocuk - genç için bu kodlama olmakta. O kuşak büyüdüğünde bir Trek almanın peşine düşeceklerdir. Yani bu tip reklamda amaç Cervelo süreni caydırıp Trek aldırmak değildir. Bunu araba firmaları yapar mesela. Yetişkinler için bir ürün olmasına rağmen çocuklara yönelik reklam yapar. (Toyota - Çıkarım senle her yola veya VW - Starwars reklamı gibi) Amaç araba satmak değil bir sonraki kuşağa imaj oluşturmaktır. Bir markaysanız imaj her şeydir ve reklamın kötüsü bal gibi de olur. Bu sebeple mantıklı bir sponsorluk bu.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
şurada fiyatları görülen bisikletlerin kötü olma şansı varmı. Bunun için ekstra bir kişinin akıl vermesine gerek yok. Bisiklet kendi reklamını kendi yapıyor zaten. Bu arada emonda 7000 lere inmiş. Para olsaydı kaçmazdı hani.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Birhan K.
Size katılmıyorum. Yumurtadan çicek çıkan. Usb den vantilatör olan sitelerin sattığı gibi ürünler yada tv lerde satılan frütözler halı yıkamalar gibi ürünler olsa dediğiniz gibi bı Videolar sayesinde Bilgi sahibi oluruz ama trekden bahsediyoruz ve üstelik amiral gemisi modellerinden. Bunu videodan öğrenmek sizin dediğiniz kabul ettiğiniz gibi eksikliğiniz diye düşünüyorum.

Bide ürünü kullanıp tanıtıyor kendi ürünlerini tanıtıyor demişsiniz ama bu ürün sinan beyinmiş onun siparişiymiş sinan bey için gelmiş. Ben videodan öyle anlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Benim anlamadığım neden her yapılan bir işin cımbızla olumsuz tarafını arıyoruz. Şimdi şu arkadaş bir sponsor bulmuş, hem kendi uğraşı olan sporu yapıyor hem de sponsorunun ürünlerini tanıtıyor, bunda yanlış olan ne? Neyi çürütmeye çalışıyoruz. Burada maddi ya da manevi ne kaybımız oluyor da olumsuz yorumlar yapıp yüklenip duruyoruz. Yav arkadaş asgari ücretle geçinip, ya da ortaokul da, lise de okuyup 5 bin TL lik el kadar telefonu cebinde taşıyanlar var bu Ülke de. O zaman konu da tanıtılan bisiklet ya da malzemeler üzerin de daha bir geliştirici yorumlar yapmak varken neden birbirimizi kasıp, üzecek yorumlar yapıyoruz. Sadece bu konu da değil, her yer de böyle olduk, kafamız sadece olumsuzluk üretmek üzerine çalışır oldu, tartışmalar hep bunun üzerinden yapılıyor. Böyle olunca da hiç bir alan da bir milim ilerleyemiyoruz. Bir işi yapacağımıza inanmıyorsak, ya da bazı metaları alacak durumumuz yoksa bunu kötülemekle kendimizi rahatlatmaktan vazgeçmeliyiz. Bu yol doğru bir yol değil.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cımbızlık birşey yok herkes görüşünü dile getiriyor saygı duymak gerek.
Kişiye özel ürünü tanıtsan ne olur tanıtmasan ne. Zaten ona özelse ne gerek var. Kaç kişi bu bisiklete bütçe ayırabilir. Egoya gerek yok. Şimdi bana özel yat yada yeşkenli yaptırıp tekne deniz forumlarında tanıtsam amacı farklı olur. Aynı şey araba motor ferrari uçak hepsi için geçerli.

Trek domaneyi madoneyi herkes biliyor almak isteyen gidip mağazada birebir inceler. Test eder.

Kaldı ki bundan başka yokmuş tanıttı diyelim bende alacağım desem başka yok ki

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bu arkadaşın you tube de ki kanalını ben de takip ediyorum. Tanıttığı bisikleti ya da malzemeleri illa alacağız diye bir durum yok. Cahilliğimi bağışlayın ama Alanya da her gün yollar da Trek madone 9 görmüyorum. Arkadaş, bisiklet forumun da, bir çoğumuzun erişmekte zorlanacağı bir bisikleti ince ayrıntılarına kadar tanıtıyor, benim gayette hoşuma gitti. Bundan bir çıkar elde ediyor olması, para kazanıyor ya da kazanmıyor olması beni ilgilendirmez, ben bu videolardan kendime ait bir şeyler çıkartabiliyor muyum, faydalanabiliyor muyum benim için önemli olan tarafı bu. Ayrıca arkadaşın arada bahsettiği diğer konulardan açıkçası benim faydalandığım bir çok kısım oldu.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@soneryen

Valla üstat belki dediğin gibidir, benim eksikliğimdir.. Asla Durma kanalında tanıtılana kadar Madone'u sadece ismen biliyordum ve sahil yolunda sürerken tek tük de olsa kullanan insanlara rastlayıp 1-2 saniye kadar hareket halindeyken uzaktan süzmekle yetiniyordum. Özelliklerini, donanımını, detaylarını falan araştırma gereği duymamıştım. Kanalda yayınlanan video sonrasında bisikleti daha iyi tanıdım. Tersten düşünelim, Asla Durma'da bu bisiklet tanıtılmasaydı belki de ben bu bisikleti hala araştırmamış ve yeterince tanımamış olacaktım. Kaldı ki Asla Durma kanalı haricinde Madone'un görsel kanaldan bu kadar detaylı tanıtıldığı başka bir Türkçe kaynak da görmedim. Belki bu da benim cehaletimdir. Mesela Cyclist Türkiye'yi de her ay takip ediyorum, tüm dergiyi baştan sona okuyorum. Yanlış hatırlamıyorsam orada da Madone tanıtılmıştı ama aklımda pek bir şey kalmamış. Yani Asla Durma kanalı kadar etkili olmamış demek ki. Bir şeyi katalogdan görmek, web sitesindeki özelliklerini okumak ayrı, görsel olarak iyi hazırlanmış bir video eşliğinde yetkili kişinin ağzından dinleyerek, izleyerek öğrenmek ayrı.

Bu tarz kanalların ürün ve marka tanıtımı açısından önemi çok yüksek. Herkes, her markanın her modelini bilmek ya da sırf o marka sektörün önde gelen markası diye ürettiği bisikletleri katalogdan tek tek incelemek zorunda değil. İhtiyacım olmadıkça ben açıp da kim ne üretmiş diye bakmam. Bu tür kanallar sayesinde bilgi edinmiş oluyoruz. Yani bence siz haksızsınız, yanlış düşünüyorsunuz.. Reklamın temel amacı, potansiyel tüketiciyi yakalamak ve avuç içinde tutmaktır. İhtiyaç duymadığı halde bir ürünü ona tanıtmak ve uzun ya da kısa vadede o ürünü satın alma isteği uyandırmaktır. Örneğin ben kendi hikayemden örnek verecek olursam, yukarıda da yazdığım gibi, bu kanaldaki akıllı saat videolarını ve akıllı saatlerin kullanım alanlarını görene kadar bir kez olsun akıllı saat satın almayı düşünmediğim gibi, hatta akıllı saat kullanımını da saçma ve gereksiz buluyordum. Şimdiyse kendime orta yollu bir akıllı saat almak için fırsat kolluyorum. Bu da demek oluyor ki kanaldaki tanıtım faaliyeti hedef kitlede yaratmak istediği etkiyi yaratmış.

Son olarak bir not: Ben orada sadece kendi ürünlerini tanıtıyor demedim. Kendi kullandığı ürünlerin inceleme videolarını, yeterince tecrübe kazandıktan sonra çekip yayınlıyor dedim. Bu demek değil ki bir başkasının kullandığı ürünleri tanıtmayacak. Bu videoda bir başkası için kişiselleştirilen bir bisikleti, Trek yetkilisi ile beraber tanıtmışlar. Bir başka videosunda, yine Trek'in bir dağ bisikletini, o bisikletin sahibi ile birlikte incelemişlerdi mesela. Ben bunda bir sorun göremiyorum. Kanal başarılı, buna şüphe yok. Hele Youtube gibi bir çöplükte bu tarz başarılı kanalların var olması mutluluk verici.

Asla Durma'nın avukatı gibi konuştum ama dediğim gibi, övgüyü hak eden bir kanal bence. Severek takip ettiğim nadir Youtube kanallarından.

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
@soneryenAdamı takip etmediğiniz için tam anlamamışsınız. Adam o videoda arkadaşının bisikletini kurulumunu anlatıyor.
Sunto adam akıllı saat verdi onu kullanıyor ve uzun dönem testini yapıyor
Sony x3000r kaiyon kamera verdi onunla çekim yapıyor ve onu tanıtıyor
Adama trek sponsor olmadan önce zaten kendine emondo serisi bisiklet almış ultegra setli 5 cm profilli bisiklet almış. Sonra trek sponsor olduktan sonra emondonun kadrosunu trek alıp kendi mağazalarında 2.el olarak satıp yerine Asla durmaya madone 9.9 kadro verip eski bisikletin donanımlarını aktardılar.
Şu an videodaki bisikletn kadrosunu kullanıyor ve videosunda emondo kadro ile madone kadro arasındaki farkı anlatabiliyor
Yeni kadronun gidonuna mesela aerobar takılamıyor onu anlatıyor
Mesela videodaki bisikletin donanımları çok yüksek bu sayede vites değiştiricilerdeki tuşlarla garminin sayfaları arasında geçiş yapabiliyorsunuz ki adam zaten birileri sponsor olduğunda bunu açıklıyor herkese
Kısacası Fatihin tüm videolarını izlemiş biri olarak triatlon konusunda bu adamın verdiği bilgileri başka yerde bulmanız zor ki adam en son ironman yarışını izin alarak kameraya çekti parkuru bu sayede ilk kez koşacak birisi çok rahat öğrenebilir

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.107
Bisiklet
Diğer
Sponsorluk olayını yanlış anlayan arkadaşlar olduğunu düşünüyorum. Gönül ister ki gerçekten potansiyeli olan sporcuları keşfedip, bunlara da sponsor olacak firmalar olsun. Ama firmaların olaya bakış açısı spor kulübü veya dernek mantığıyla değil; reklam mantığıyla.

Asladurma sosyal medyada baya aktif. Kim ne derse desin Youtube'da türkçe bisiklet kaynağı altında bişeyler arattığınızda elbette ki denk geliyorsunuz. Yani neredeyse her yarışa gidiyor, yorumluyor, anlatıyor. Sosyal ilişkilerini sıkı tutuyor. Sadece videolarda gördüğünüz kısmı değil, arka planda çalışmaya devam ediyor. Firmalar da ürünlerini tanıtacak birilerini aradığında, başarılı bi sporcudan daha iyi tanıtabileceğini düşündüğü için bu arkadaşa yöneliyor. Eğer bahsettiğiniz gibi olsaydı GCN cycling'e kimse sponsor olmazdı. Ama bu adamlar kadar halka inip gerçekten olaya bizim baktığımız gibi bakan kaynakları da bulamazdık.

Yani dün ayakkabı alacağım ayakkabıyı Chris Froome tanıtıyor. Bakıyorum yok yani sarmıyor objektif gelmiyor :) Keşke GCN de incelemesi olsaydı diyorum.

Motor dünyasında da Altın Elbiseli Adam vardı. Türkiyedeki en iyi motorcu muydu? -Hayır! Ama güzel anlatıyordu adam. Onun yerine Kenan Sofuoğlunu koyun. Aynı tadı verir miydi?

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@BerkEvren @Özhan Akgöğ

Dedikleriniz doğru olabilir ama ben Türkiye pazarı için çok doğru bulmuyorum açıkçası,lüks bisiklet potansiyeli çok yüksek bir pazar değil bence bizim bölgemiz.

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Şuan sanal ortam sayesinde takip ettiğim 4 kişide trek madone 9.9 var
Asla Durma
Sinan Aksu
Bora Özçivit(Trekte bike fit yapan kişi)
Birde asla durmanın bike fit videosu esnasında tanıdığım onur yıldırım isimli bir arkadaş

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Tolga Çelebi
Bence oldukça yüksek. Hava güzelleştimi ne bisikletler görüyorum sahil hattında. Sadece sahilde gezen ortilieb full tur çantalı surly'ler, haftada 5 km yol yapılan karbon kadrolar... Yılda 100 km görmeyen Trek'ler, Specialized'lar dolu ortalık. Bu arada bir o kadar bu işi hakkıyla yapan kişide var haklarını yemeyelim. Ama lüks potansiyeli yüksek bir ülkeyiz. Şatafatı, gösterişi seviyoruz. Apartmanda oturmak bile kesmiyor "rezidans"ta oturuyoruz :cool:

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda bu tanıtım denilen şeyin kralını yapacak en az elli isim sayarım. Hadi onu geçtim bir beğeniyo, bir iki teker bir adam bisiklet denilince aklıma gelenler. Adamın ilk bindiği bisiklet emonda ikincisi ise bisiklet dünyasının ferrarisi madone. Şeyh uçmaz mürit uçurur. Bana olayların akışı hiç mantıklı gelmiyor.

@BerkEvren

Berkevren ne doğru teşhisler koymuşsun. Birde insan ful orlieb çanta ile şehiriçinde ne maksatla gezerki.

beğeniyo düzeltiyorum geziniyo olacak.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

muratbahar

Üye
Tepki
19
İsim
Murat Bahar
Bisiklet
Trek
Yaklaşık 2 sene önce çocukluk yıllarımndan sonra spor/fitness amaçlı bisiklete binmeye karar verdiğimde karşıma çıkan ilk iki kaynaktan birisi asladurma.com diğeri ise bisikletforum.com olmuştu. Açıkçası Trek'i incelememe, seçmeme akabinde bazı ekipmanlar edinmeme kadar bir çok şeyde fikir sahibi oldum gerek forumdan, gerekse asladurma.com üzerinden. Zaman içerisinde de tesadüfen Fatih (Topçu) ile de tanıştım, geçmişinde de uzun yıllar internet sektöründe sayılı bir firmada yöneticilik yaptıktan sonra asladurma.com projesini hayata geçirmiş, sevdiği işi ve sevdiği sporu yapan bir arkadaşımız. Bu projeye benzer farklı kanallar ve kaynaklarda mutlaka vardır, bu projeninde sadece youtube üzerinde abone olmuş yaklaşık 20K abonesi var ve kendince başarılı işler yapıyor, izleyenlerde kendinlerine göre bir takım faydalar alıyor veya almıyor, bugün farklı kategorilerde, özellikle instagram üzerinde yüzbinlere ulaşmış sen/ben gibi bir çok kişi bir çok markanın ve hatta kullanmadığı ürün/servislerin pazarlamasını yapıyor ve böyle bir internet marketing sektörü var, Fatih'te gördüğüm kadarı ile kendi sevdiği ve ilgilendiği alanda bu konuda gelişmeye çalışıyor ve kesinlikle spot bazda reklamdan ziyade, kullanıp test ederek ve benim nazarımda da kendine has sempatik üslubu ile oldukça başarılı, zira temsil ettiği markalar bir kısım hedeflerine ulaşıyor, kimileri bilgileniyor, neticede alan ve satan memnun, bende bilgilenmekten; mutlaka çok daha başarılı sporcularımızda var ama bu iş reklam penceresinde bakınca da bir takım kitlelere ulaşma mecrası, başarı ise firmaların ilgili kişi(leri) kendilerine temsilci kılmaları ile ve satış neticeleri ile ölçülür, hepsinin yolu açık olsun, dediğim gibi ben kendi nazarımda aldıklarımdan memnunum, özellikle şu son yayınlanan ve uzun yıllar kendi adıma düşünmeyeceğim ama merak da ettiğim bir half Iron Man 70.3 hazırlığından yarışına seyretmek benim için çok güzel bir tecrübeydi;

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
@mehmetsunuFatihin ilk bisikletinin emondo diğerinin madone olması neden bu kadar rahatsız ediyor ? Adamın parası var ki zamanında karbon kadrolu ultegra setli 5 cm profilli karbon jantlı bir bisikleti alabilmiş. Sizin böyle bir cümle kurmanız zenginin parası zühürdün çenesinin yorar gibi olmuş ki yukarıda yazdığım gibi Fatih 25 bin tllik madone kadrosunu sponsorluk sayesinde oldu. Hatta bisikletten çıkan emondo kadroyu trek satarak üzerine düşen maliyeti kısmaya çalıştı.
Fatihin videolarını izleseniz aslında bu kadar eleştirici bir tutuma girmezdiniz
Adam hayatını 2 ye ayırıyor. Spor öncesi ve sonrası. Öncesinde kendi internet sitesi olan ve orada birçok kişiye iş veren birisi ama spor ile alakası yok. Her gece kadıköy barlarında gezen ve göbekli bir tip
Daha sonrasında dağcılığa baslıyor. 2 kere ağrı zirvesi görmüş bir adam. Oraya çıkmak için north facein ful body olan kıyafetini alıyor niye parası var bu kadar basit
Sonra bir gün bir etkinliğe gidiyor ve Bahar Saygılı ile tanışıyor triathlon sporuna merak sarıyor yavaş yavaş başlıyor. Gidip emondo bisiklet alıyor bunun neresi kötü. Bakıyor iş hayatı ile spor yürümüyor satıyor şirketi Saadetin Sarana asla durmayı kuruyor. Adamın şu an işi asla durma ile ilgili video çekip para kazanmak. Fatih şu an kapadokya ultramaratonuna katılmak için ürgüpe gitti. Geçenlerde İznik ultramaratonunda çok iyi bir derece yaptı. Küçümsediğin adam half ironmani 5 saat altında btiriyor. Bu değer 30 küsüre kadar göbekle gezmiş birisi için çok iyi bir derece k genelde de iyi bir derece. 1. Gelenin süresine bakarsanız anlarsınız
Videodaki adam Sinan Aksuda dağcılıktan sonra triatlona sarmış. Son ironmani 5 30 saatte tamamladı ki yine iyi bir derece.
Bu adamın parası var ki gidip 50 bin tl verip madone aldı yetmedi yarışlar için belki daha fazlasını verip tt trek aldı. Adamın 100 bnlik bmw motoru ile yarışlara giderken kullandığı karavanını saymıyorum
Bu insanların dereceleri oldukça iyi kötü olsalar bende eleştiririm ama şu an eleştirecek bir yönleri yok
Asgari ücretle iphone kullananlar göze batmıyor işin iyi yapıp kaliteli ekipmanlar kullananlar göze batıyor nedense ilginç

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Bir bisiklete o parayı vermek akıl kărı değil kanaatimce. Merak etim kaç kg Bu paraya 999 gram dan daha ağır olmaması lazım ki o paraya değsin

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hakkında: boşluk 6.7 kg gibi birseydi sanirim. Ya da o civarda. Aslinda trekte 4.5kg alirginda otomasyon uretim bisiklet de var fakat resmi yarislara katilmak icin 6.9kg olmasi gerekiyormus. O nedenle 7kilodan hafif bisiklet pek yapmiyorlar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

İşte malum şey b..gibi olunca 'züğürtler boş, boş konuşuyor'