108+ üstü kilodan 80 kiloya düştüm. (Nasıl mı? Hepsi içeride)

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Rahatlıkla 5-6 KG'nin su olduğunu söyleyebilirim.

@Yusuf S.

Scudo

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
son mesaja kadar tüm arkadaşların mesajlarını tek tek defalarca okumuşumdur..
öncelikle konuyu açan aşırı azimli arkadaşımızı yürekten tebrik ederim..olağanüstü bir azim ve sonunda aynayla barışık bir yüz.. bu mesajı yazmaktaki amacım çok yakın gibi görünsede farklı bir sorunumu aynı konu altında birleştirmek istedim.. ben 45 yaşında tip2 diyabetik biriyim ve kilom 116 idi.. ( son 1 ayda 6 kilo vererek 110 a düştüm ) ... geçen yıl gitmiş olduğum endikronoloji servisindeki profösör doktorum (ki işinin gerçekten uzmanı olduğunu çok duyuyorum) öncelikle ayak tedavime önem verdi.. ayaklarımda oluşan diyabete bağlı nöropati ( sinir uçları zedelenmesi) yüzünden bırakın sporu yürüyemez hale gelmiştim.. bana buradaki en önemli unusurun şekerimi sürekli dengede tutmak olduğunu söyleyerek insülin iğnelerimi bırakarak haplara döndürdü.. şimdi çok daha iyiyim.. ben şeker hastası olduğumu 5 yıl önce tamamen tesadüfen öğrendim.. bilmeden yapmış olduğum o hatalı yemek alışkanlıklarının tamamen şekerden kaynaklandığını öğrendim.. tatlıyı asla tüketmeyen ve sevmeyen biri olarak ilk 1 yıl boyunca bu hastalığı kendime yakıştıramadım.. sürekli internetten araştırdığımda tüm bulguların tam tuttuğunu izleyince hastalığımı kabullenip bununla yaşamam gerektiğini zorda olsa öğrendim.. şimdilerde (yani son 1 aydır) sıkı bir diyetle 6 kilo vererek 110 kiloya kadar düşebildim.. nöropatiden kaynaklanan sürekli ayak ağrılarım nedeni ile spor ve özellikle yürüyüş maalesef yapamıyorum ama bisiklet hayatımın olmazsa olmazı oldu...bursa mudanyada oturduğum için sahilde asfalt zeminde kullanacağım için city bike tercih ettim ve hergün olmasada 2 günde bir 5 yada en fazla 6 km bnebiliyorum ve bunun bile faydasını görüyorum.. şimdi havalarda bozmaya başladığından eve kondüsyon bisikleti almayı düşünüyorum.. bu arada konuyu açan arkadaş çok genç ve metobolizması elbetteki mükemmel çalışacaktır ancak yaş ilerledikçe kilo vermeniz maaelesef zorlaşıyor.. ben çocukluğundan beri toplu biriydim ama ne zaman şeker hastalığına yakalandım o günden sonra bu kilolara ulaştım yani 40 yaşından sonra ( öncesinde 85-90 kiloydum)
şimdi benim bu konudaki bilgisi olan akadaşların yardımına ihtiyacım olacak.. benim bu durumumdaki kişiler nasıl kilo verebilir? sağlığını yitirmeden psikolojik çöküntüler yaşamadan?
ve en önemlisi verilen kiloları korumanın yolları nedir? bende sık sık veriyordum ama nedense hemen geri alıyordum.. cevaplarınız için çok teşekkür ederim.. herkese sevgi ve saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hocam çok geçmiş olsun,
İnşallah sağlık durumunuz çok iyi olur.

Şeker hastalığı ile alakalı bilgim yok ne yazıkki.. ama kiloyu korumanın tek yolu spor.( Spor derken 3-4 km yürüyüş bile metabolizma çalışmasına yararlı) ve kesinlikle kilo veriyorum diye ipin ucunu kaçırıp beslenme düzenini bozmak daha fazla
kilo almamıza sebep oluyor. ( bizzat yaptım bu hataları geçmişte)

@serhat dura

• Beğen
Tepkiler: serhat dura

Yusuf S.

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Carraro
Diyete başlama 28 Ağu. 131.2
Güncel kilom 117.5

Tepki
20
Tebrik ederim kardeşim, ben de bundan 3 sene önce 140 kiloydum, şimdi 80 kiloyum. Spor, diyet ve yaşam tarzını değiştirmen çok önemli. Bu kilonu böyle sürdür, kilo almamaya çalış. Uzun zamandır haftanın 6 günü spor yapıyorum. Her bulduğum fırsatta yürüyorum. Bu sene yaklaşık 3000 km pedal çevirmişim. Kilo vermiş olmama rağmen yediklerime halen devam ediyorum. Şekeri hayatımdan çıkardım. Tuzluğun yerini bile unuttum. Bol bol sebze yiyorum, kızartma, yağlı unlu gıdalar hayatımdan çıktı. Bu şekilde hem daha mutlu ve hem de daha sağlıklı hissediyorum. Azmini tebrik ederim. Dediğim gibi önemli olan bunu sürdürebilmen, yaşam tarzını değiştir ve sporu hayatının vazgeçilmez bir parçası yap.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Konuyu sürekli takip ediyorum, güncel de kalmalı. Hüseyin arkadaşımıza tekrar teşekkürler bu vesile ile.
Bir hekim arkadaşım ile geçenlerde kilo üzerine konuşuyorduk. Kendisi sağlıklı beslenmeye çok önem verir. Şekere özellikle dikkat çekiyor. Anlattığına göre, bundan 100 yıl önce kişi başına şeker tüketimi (sanırım Avrupa için) 1 kg imiş. Yani eskilerde bu kadar şuursuzca şeker tüketimi yokmuş ya da şeker henüz bu kadar endüstriyel bir ürün olmadığından ve tüketimi artırıcı bir silah olduğu henüz keşfedilmediğinden zaten şekerli tüketilecek gıda ürünü pek yokmuş demek ki. Günümüzde ise kişi başına şeker tüketiminin yıllık 72 kg olduğunu söylüyor. 25 kilodan 3 çuval şeker+2 !!!. Ekliyor, günümüzde mevcut hastalıkların pek çoğu o zamanlar yoktu diye. Üstelik şimdilerde tatlandırıcı olarak kullanılan madde keşke pancardan üretilen şeker olsa. Glikoz şurubu olduğu her yerde yazıyor. Kanser hücrelerinin birincil sıradaki besin kaynağı olduğunu pek çok yerde okuyoruz. Arkadaşım, şekeri tamamen hayatından çıkardıktan belirli bir süre sonra bütün vücut ölçümlerinin olması gereken seviyelere düştüğünü söyledi. İşte trigliserit şu kadar, vs vs.
Sonuçta Hüseyin gibi beslenme alışkanlığımızı tamamen değiştirmeliyiz, mümkün olduğunca market ürünü, hele ki tatlıları tüketmemeli veya mümkün mertebe sınırlandırmalıyız. Beraberinde spor elbette büyük bir faktör.
Şekere biraz daha dikkat çekmek istedim. Bu yolda emek harcayanlara kolay gelsin :)

• Beğen
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Bende 2-3 aydır ekmeği ve şekeri azaltarak 7-8 kg verdim şuan 96 kg yim ve 6 ay daha devam ettiğim de 80 kg ye ineceğimi düşünüyorum bunun yanında şekerin zararları ile ilgili aydınlatıcı birçok makalede var uzak durulması gereken bir doğal olmayan bir gıda artık.
(link) burdada aydınlatıcı bilgiler var.

Yusuf S.

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Carraro
Slm arkadaşlar kilo vermem devam ediyor fakat artık nazar deymeye başladı onun için kilomu söylemeden sadece nasıl ilerlediğinden bahsedeceğim... ( kilo veremeyince moraller sıfır oluyor o yüzden )

• Beğen

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
Geçmiş yıllarda ben de böyle bir kilo verme maratonuna girmiştim. 109'dan 75'lere kadar düştüm, işin spor kısmı pek zorlamadı ama diyet kısmı çok zorladı. Etrafında hayvan gibi yiyip içen ve bir gram bile almayan, elinde kebapla kolayla sana boş beleş vaazlar veren insanlar varken birçok şeyden feragat ediyorsun, normalde ağzına bile koymayacağın tatsız tuzsuz lezzetsiz şeyleri günlük tüketmeye başlıyorsun ya, işte o çok zor geliyor... O kadar çabanın ardından ince, fit ve mutsuz biri olacağıma dombili ve mutlu olurum dedim ve tekrar yanlış yola saptım, verdiğim kiloları hızla geri aldım... Halimden memnun muyum, değilim ama tekrar o maratona girmeyi gözüm yemiyor doğrusu...

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ahmet Gürkan

Bende geçen yıl 3 ayda bisikletle 10 kilo verip 9 ayda geri 11 kilo almışdım, bu yıl başa döndüm ve bu sefer 6-7 kilo verebildim ama bu sefer ne olursa olsun almamaya dikkat etmek istiyorum, çünkü tekrar aynı durum olursa bu sefer benimde gözüm yemez, hazır belirli bir kilo ve kondisyona ulaşmışken kapadokyanın soğuk iklimine karşı psikolojimle her gün savaş veriyorum,

hava ne kadar soğuk olsada, kilomu, dikkat ederek, kondisyonumu ise hafta da bir günde ve sadece 1 saatde olsa korumaya çalışarak dikkat etmeye çalışmalıyım, eğer tekrar geçen yıl ki durumuma düşer kilo alır ve başa dönersem bu sefer tekrar o maratona girmeyi kesinlikle benimde gözüm yemez, yoksa sağlıklı ve fit bir sporcu olmakdansa, yok olup giden bir bisikletci olarak hafızalarda kalırım..

Bunu bildiğim için şimdilik bisikletime yeni harcamalar yapıp, bisikletimi yükselterek yani kendimi ödüllendirerek motive etmeye çalışıyorum, bahara kadar sabredebilirsem ondan sonrası kolay olacak..

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
@muratcolakoglu

2004 össye girdim, o yaz kıl dönmesi operasyonu oldum. iphone 5s kadar yara vardı bende, babam da doktor oldugundan açık operasyonu seçti, 1 ay yattım. Sonrasında da spor yapmam ve bölgeyi zorlamam yasaktı. Hazırlıkta herkes aktiviteden aktiviteye kosarken, ben internette saçma sapan seylerle zaman öldürüp, popo büyütüyordum. Nitekim 1.70 boy ile 82ye gelince hazırlık 2. dönemde artık yeter dedim.

40 günde, 16 kilo vererek 82den 66ya düştüm. HErkes gitar eşliğinde zevk yaparken, ben devrimde dön babam dön kosuyordum. Hergün 1 tur artırırken sonunda 30 tur non-stop kosu (yaklaşıl 1,5 saat) kondisyonuna ulaştım. Tabi bunun 10 dakikalık ısınması ve soguması da var.

Sonradan iş yasamına atılınca hep 90ları gördüm. Arada diyetler yaptım, ilk 1 hafta-10günde dikkat etmenin sayesinde 3-4 kilo versemde sonraki ilerleyen 2-3 haftada 1 kg bile veremeyince, hepsinden vazgecip yemeye devam ettim.

1 aralık 2012'de katara geldim. gelirken 83 kilo falandım. ye babam ye derken 90ları zorlamaya başladım. Ocak'ta Al Wakrah stadyumunda kosmaya başladım, 30 martta izne giderken kilom 82ye düşmüştü. Kondisyonum 15 tur non-stop yani yaklaşık 45 dakikaydı. 15 günlük iznin ardından, körük olmdıgı için ucagın kapısı acılıp katarın havası yüzüme carptıgında, kosmayı kesmem gerektiğine dair uyarıyı aldım.

gecen sene 2013 ekimde, kurban bayramında yine 90a dayandım...ben de bayram tatilini fırsat bilerek günde 3+2 olmak üzere 5 saati bulan yürüyüşler yaptım. Yine kısa sürede 5 kg verdim, ama ilerleyen 3-4 hafta, 84ün altına düşemedim, benim de hevesim kırıldı, ve pringles CoteDor KFC Hardyes abandım.

Eylülde, 2 ay önce TRye gittim. Gitmişken onu da ye, bunu benim yerine, onu sunun yerine ye derken, katara bir döndüm tartı 92-93...Ben de TRye her gittiğimde 3-4 tane ucuz pantolon alırım bu kilo sorunundan dolayı. 2013nisanda 3 tane cok iyi marka takım elbise almıstım, ve hicbiri olmuyor suanda...4 takımım var, herzaman birini giymek zorunda kalıyorum.

Neyse, ben Ekim6da kurbanın 2. günü yürüyüşe başladım. Aburcubur, fastfood, cikolata, cips, kola...etc herseyi cıkardım. 90 kilodan cok hızlı bir sekilde kasım basında, 1 ayda 85e düştüm. 18 ekimde bisiklet almıstım, ilk zamanlarda gerek bisikletteki sorunlar ve tamirciye gidip gelmem, gerekse bisiklet kullanırken popom ve ellerimde oluşan ağrılar dolayısı ile uzun süre binemiyordum. 15-20 dakka biniyor, 5 dakka durup bisikletten inerek kısa yürüyüş olarak dinlerek, 1 saati tamamlıyordum.

Son 20 gündür, her gün en az 1 saat non-stop bisiklet kullanıyorum. Son 3-4 gündür de 1.5 saat kullanmaya başladım. Buna rağmen tartı inatla 85'de sabitlendi. Ama o tartı orada inat ettikce, ben de pilavı kesecem, gerekirse 2 saat kullanacam ama yine de o ibre inecek aşağıya.

Bu sefer de başaramazsam, kilolu bir bedeni kabul edip, ömrümün geri kalanında her türlü zararlı seyi hapur hupur mideye yollarım.

Son 8 yılda, sanıyorum ki 80 kilonun altına hiç inmedim. Hazırlıktaki o efsane tahminim 1-2 sene sürdü, sonra yine kilo aldım. O zaman cok kolay kilo verdiğimden, kendime cok güvendim, istediğim zaman yine veririm diye ama olmadı.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@celep

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Hüseyinin kilolu halini bilmiyorum ama bu adamın geçmişte oldukça kilolu bir adam olduğunu kesinlikle tahmin edemiyorsunuz çünkü fit bir vücuda döndürmüş fiziğini ve sanki hayatının hiç bir zamanında kilo problemi yaşamamış gibi dik bir duruşu var. Yaza doğru bu foruma üye olanların %90'nı kilo vermek adına üye oluyor fakat bunların kaçı istediği kiloyu verebiliyor ? Bence %10'luk bir kesim anca verebiliyor... Hüseyinin sağlığa doğru giden uzunca bir yolu non-stop devam ettirmesi sayesinde bu mükemmel değişimi sağlamış. Bunu azimli, inançlı, irade sahibi olmayan insan yapamaz. Herkes bu konuyu örnek almalı.

Şu andaki fiziki durumuyla tam bir "Sprinter" bisikletçi imajı veriyor. Normalde derler ya; bir bisikletçi ya tırmanışcı olur yada spintercı işte bana kalırsa Hüseyin isterse hem tırmanışcı hem sprinter olur bunun için 5-8 kg arası daha kilo vermek gerek. Takdir ve tebriklerimle takipdeyim :in:

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@celep

Hocam iste son anlattiginiz yer kirilma noktasi oluyor gercekten. Birde yas ilerledikce Metabolizma hizi dusuyor. bunuda goz onune alip dusunmek lazim ama bence zorlu donemi gecince cok rahat kilo vereceginize inaniyorum.
Benim kilom 80-84 arasi degiskenlik gosteriyor.

80 asagisini gormek icin tekrar sıkı bir diyete girmem gerekiyor. bu seferde ister istemez turlarda performans kaybi ve kas kaybi yasamaktan korkuyorum.

@Furkan
Dostum cok tesekkur ederim. Boyle yazilarinizi gorunce nekadar dogru bir is yaptigimi tekrar anliyorum. ve beni cok mutlu ediyor inanin.

Isin en guzel yani sizi eski halinizle hatirlayip yeni halinizi goren insanlarin tepkisi cok komik oluyor :)

@Furkan TK

Tepki
15
İsim
Murat dizdaroğlu
Bisiklet
Beldeyama
Vallahi çok teşekkürler. Çok bilgilendirici bir yazı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba Vücudumuzda Catlaklarlari Nasıl Gecirdiniz Yoksa Hala Duruyorlarmi?