10. Yeşilay Bisiklet Turu 22 Mayıs Pazar Saat 11:00

Scudo

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Turlar çok tırt oluyor eskiden köprü geçişi oluyordu. 2022 yılına geldik etkinliklerin çapı artması gerekirken küçülüyor yazık bize.
Bu tur değil etkinlik ise hiç değil. Bu ne biliyor musun? Hadi yalan dan bir şeyler yapalım da sonra sözümüzü yerinde tutmadılar demesinler olayı oluyor bu.
Hiç bir bisiklet turu 3-4km den oluşmaz, ha diyorsun bu tur olacak illa olacak o zaman trafiği kapatırsın yola yaparsın en azından 10km lik bir tur o zaman tamam bir şey demem. Herkes 30-50km gidecek halde değil lakin 3-4km nedir arkadaş.

Tepki
12
İsim
Burc G.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bugün bende ordaydım (İstanbul). Kendi deneyimim açısından yapılan yorumlara nazaran yazıldığı kadar olumsuzluk yaşamadım. Ve bazı yazılanlarında yanlış aktarıldığını düşünüyorum.

Kısaca, 9.30 toplanma saatiydi. 11 turun başlama saatiydi. Ki tur başlayacağı saatte hala yelek dağıtımı devam ediyordu. Tur bitiminde dahi ikramlar hala mevcuttu. Tur boyunca trafik kapalıydı (2 noktada kapatılmayan trafiğin kapatılması için bekledik.). Zaman zaman kullanıcılardan dolayı sıkışmalar yada ufak çarpışmalar oldu tabi. :)

Benim dikkatimi çeken ise şu oldu. Girişte çekiliş için numaralar dağıtılmıştı. tur sonunda yapılan çekilişte bisikleti ile tura katılmamış bir birey, çekilişten bisiklet kazandı. (yani tura katılmamış. bisiklet kullanıcısıda değil anladığım kadarıyla sivil kıyafetleri vardı. bayağı sadece çekiliş numarası almış nasıl oluyorsa?) tur çıkışında kazandığı bisikleti götürürken gördüğüm için bu şekilde düşünüdüm İlginçti.

ek olarak programda belirtilen güzergahtan biraz daha kısa bir güzergah izlendi. o benimde dikkatimi çekti. Totalde mesafe 14.6 km sürdü.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ahahaha bunun böyle üfürükten bir tur olacağının sinyallerini bir önceki sayfada vermiştim zaten. 4 km tur mu olur? Biz bu mesafenin her gun 10 katını işe gidip gelirken yapiyoruz.
Memlekette her şey gösteriş. Bu arada kurum yöneticilerinin altındaki bisikletlerin de kendi bisikletleri olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen kiralık falandır.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.117
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sabah hastalıktan enkaz halinde uyandım ve katılamayacağım için üzülmüştüm.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaşananları hayretle ve ibretlik olarak yorumluyorum...
Başına hangi renk gelse de şu " ay " ne biçim bir "hayır kurumu" işlevini yerine getiriyor bir kez daha öğrendik...

Z

zyunusemrekucuk

Misafir
Bisiklet turu etkinliklerine karşıyım.

Bisiklet turu var da araba veya motosiklet turu neden yok?

Bu tür etkinlikler yüzünden bisiklet denen şeye taşıt muamelesi yapılmıyor, sadece eğlence gözüyle bakılıyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Bu tür etkinlikler yüzünden bisiklet denen şeye taşıt muamelesi yapılmıyor, eğlence gözüyle bakılıyor.
Bu ülke de iki tekerli her hangi bir ulaşım aracına gram saygı yok maalesef.

• Beğen
Tepkiler: zyunusemrekucuk

radez

Üye
Tepki
1
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bu tür etkinlikler yüzünden bisiklet denen şeye taşıt muamelesi yapılmıyor, eğlence gözüyle bakılıyor.
Bunun çözümü böyle eğlencelik turları yasaklamaktan geçmiyor bence. Bana sanki bisikleti sadece eğlence ve spor aracı olarak kullananlara da karşıymışsınız gibi geldi.

radez

Üye
Tepki
1
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.569
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün bende ordaydım (İstanbul). Kendi deneyimim açısından yapılan yorumlara nazaran yazıldığı kadar olumsuzluk yaşamadım. Ve bazı yazılanlarında yanlış aktarıldığını düşünüyorum.

Kısaca, 9.30 toplanma saatiydi. 11 turun başlama saatiydi. Ki tur başlayacağı saatte hala yelek dağıtımı devam ediyordu. Tur bitiminde dahi ikramlar hala mevcuttu. Tur boyunca trafik kapalıydı (2 noktada kapatılmayan trafiğin kapatılması için bekledik.). Zaman zaman kullanıcılardan dolayı sıkışmalar yada ufak çarpışmalar oldu tabi. :)

Benim dikkatimi çeken ise şu oldu. Girişte çekiliş için numaralar dağıtılmıştı. tur sonunda yapılan çekilişte bisikleti ile tura katılmamış bir birey, çekilişten bisiklet kazandı. (yani tura katılmamış. bisiklet kullanıcısıda değil anladığım kadarıyla sivil kıyafetleri vardı. bayağı sadece çekiliş numarası almış nasıl oluyorsa?) tur çıkışında kazandığı bisikleti götürürken gördüğüm için bu şekilde düşünüdüm İlginçti.

ek olarak programda belirtilen güzergahtan biraz daha kısa bir güzergah izlendi. o benimde dikkatimi çekti. Totalde mesafe 14.6 km sürdü.
Bizim oradakilerin %95i kiralıktı.Tek kask takanda bendim 😂

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Google'da veya başki bir web sayfası vb. bir otel, etkinlik, bir kamp yeri, vb. hakkında en uç yorumları gördüğümde (çok kötü, rezalet, asla gidilmez vb. ve süper bir yer, efsane, mükemmel vb.) bunlara çok da fazla itibar etmemek gerektiğini bir kez daha kendi gözlerimle görmüş oldum. Yelek kalmadığı, ikramlar kalmadığı şeklinde yorumlar yapılmış, eğer çok geç gitmişseniz bunlar tükenmiş olabilir; biz 11'deki etkinlik için 10:20 gibi alana gittiğimizde gayet güzel bir karşılama oldu; yelek ve çekiliş numarası dağıtan fazla sayıda görevli vardı. İkram standında hiç sıra yoktu; güzel bir soğuk sandviç, nesfit gibi bir çikolata ve muzdan oluşan ikramı aldık; meyve suyu ve sıcak içecek seçenekleri vardı ve bol miktarda su (bisikletinin önündeki sepeti yaklaşık 10-15 tane suyla dolduran bazı tiplere asıl söylenmek gerekir :mad:).
Saat 11:15 gibi tur başladı. Anons görevlisi "arkadaşlar caddedeki trafiği iki yönlü kesmiş durumdayız, bekleyen vatandaşları mağdur etmemek için seri şekilde hareket etmenizi önemle rica ediyoruz" şeklinde SÜREKLİ, gayet düşünceli bir anons yaptı. Biz 4'lü grup olarak ikişerli yan yana, sürüş çizgimizi mümkün olduğunca düz tutmaya çalışarak, diğer insanlara çok fazla yanaşmadan ve yakınlarından geçeceksek önceden uyararak sürüş yapmaya çalıştık, ama 3000 kişinin (yazıyla ÜÇBİN) katıldığı bir turda bunlara çok fazla riayet etmeyen özellikle çok genç arkadaşların olacağını tahmin edebiliyorduk (tur başlamadan önce de bu konu hakında sık sık uyarılmıştım, dolayısıyla böyle bir şeyi bekliyordum ve benim için sürpriz olmadı).
Turun 4 km.den ibaret olduğunu iddia etmek bile normal değil bana göre, Strava kayıtları denen bir şey var, benimkini de alta bırakıyorum. Bu arkadaş Yenikapı'dan Aksaray'a dönüldüğünde trafiğe kapatılmamış kısa bir kesim vardı, sanırım turu orada bırakmış. Evet, oranın trafiğe kapatılmamış olması bir hata, arabaların arasından geçmek zorunda kaldık, ama trafik ekipleriyle bir koordinasyon eksikliği olmuş sanırım, sadece 300-400 metre kadar bir mesafe idi. Onun dışında koskoca Vatan Caddesi'nin bir yönünün tamamen trafiğe kapatıldığını ve uçak pisti gibi bu yolu zevkle sürdüğümüzü belirteyim.
Edirnekapı'dan sonra Haliç'e doğru inerken bir yerde 3-5 dakika beklemek durumunda kaldık, orda da öndeki yolun trafiğe kapatılmasının beklendiği söylendi, ben de bu zamanı durup soluklanmak, su içmek, fotoğraf çekmek ve telefona bakmak için kullandım. Yol boyunca kapatılan her cadde, sokakta uzun araç kuyrukları oluştuğunu gördüm ama korna çalma şeklinde protesto vs. hiçbir şeye rastlamadım. Motosikletli polisler sürekli konvoyu takip ettiler ve araçları konvoy geçene kadar hareket etmemeleri konusunda uyardılar. Yol kenarında bekleyen insanlar alkışlar, tezahüratlarla destek verdiler parkur boyunca. 15 km.lik tur sona erdiğinde yine Sepetçiler Kasrında toplandık, burada yin ikram standı vardı ve önünde kuyruk oluşmuştu, ama ben suyum mevcut olduğu için ve sabahki ikramdan sonra kısa bir tur olduğundan dolayı acıkmadığım için ikram sırasına girmedim.
Daha sonra 600 kadar kişin katıldığı, telefon üzerinden oynana bir Kahoot bilgi yarışması yapıldı, oldukça zevkli ve eğlenceli oldu ve dereceye girenlere ödüller verildi. Ardından da bisiklet çekilişi yapıldı. Sivil giyimli, tura dahi katılmayan bir kişinin bisiklet aldığı söyleniyor, tura katılıp katılmadığını bilemeyiz; tura katılmış ve sonradan yeleğini çıkarmış olabilir; tura hiç katılmamış ve sadece numara alarak çekilişe katılmış olabilir, ama bunu Yeşilay görevlilerinin de kontrol etme şansı yok, herkesten parkuru sürdüğüne dair Strava veya başka bir kayıt isteyemeyecekleri için...
Özetle bu kadar yoğun katılımlı ve de İstanbul'da insan ve araç trafiğinin en yüksek olduğu bir bölgede yapılan bu tur bence ufak tefek aksiliklerine rağmen hiçbir ciddi kaza yaşanmadan sona erdi. Seneye tekrar katılmayı düşünür müyüm, kesinlikle evet. Tarihi Yarımada'da denizin, tarihi mekanların arasında yalnız turlamayı da seviyorum, diğer insanlarla birlikte de...

Check out my activity on Strava: (link)

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bu tür etkinlikler yüzünden bisiklet denen şeye taşıt muamelesi yapılmıyor, sadece eğlence gözüyle bakılıyor.
Bisiklet sosyal bir alet. Böyle sosyal etkinlikler için en uygun taşıt. Motosiklet kullanmıyorum fakat bazı grupların milli bayramlarda vesaire toplu sürüşler yaptığını biliyorum. Benim kullandığım otomobilin kullanıcıları da yaşadığım şehirde bazı milli bayramlarda vesaire toplanıp konvoy yapıyorlar. tur değil konvoy demek daha doğru olur tabii bunlara, otomobil dünyasında genelde aynı marka veya model kullanıcılarıyla sınırlı kalıyor. Ruhu tamamen başka, bisiklet turunun yanından dahi geçemez.
Bisiklet turu düzenlendi diye bisiklete olan saygının azaldığını düşünüyorsanız bence çok yanlış ve dar düşünüyorsunuz. Ayrıca yukarıdaki gibi fevri cevap istemem, düşünceme karşı bir şeyler belirtecekseniz düzgün üslup bekliyorum.

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
İstanbul'daki tur katıldığım en iyi toplu sürüştü diyebilirim. öncelikle toplanma mekanı enfes bir yer. bu kalabalığa biraz küçük geliyor ama orada bulunmak bile insanı iyi hissettiriyor. ikram kısmını başarılı buldum. muhtemelen daha da iyisini yapacaklardır ileride.
çekilişteki bisikletler kaliteliydi, bisikletler özenle seçilmiş ama hem numara dağıtım şekli hem de çekiliş kısmı tekrar gözden geçirilmeli.
trafiğe kapatılamayan bir kısım vardı, biraz hayal kırıklığı yaşattı bize ama kısa sürdü o kısmı aşmak ve çabuk unuttuk :)
hız ve zikzak yapıp insanları tehlikeye sokan tipler bolca mevcuttu. gözümün önünde sırf bu yüzden biri yere çok kötü düşürüldü. yani dikkatli gitmek de yetmiyor maalesef.

Tepki
12
İsim
Burc G.
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Google'da veya başki bir web sayfası vb. bir otel, etkinlik, bir kamp yeri, vb. hakkında en uç yorumları gördüğümde (çok kötü, rezalet, asla gidilmez vb. ve süper bir yer, efsane, mükemmel vb.) bunlara çok da fazla itibar etmemek gerektiğini bir kez daha kendi gözlerimle görmüş oldum. Yelek kalmadığı, ikramlar kalmadığı şeklinde yorumlar yapılmış, eğer çok geç gitmişseniz bunlar tükenmiş olabilir; biz 11'deki etkinlik için 10:20 gibi alana gittiğimizde gayet güzel bir karşılama oldu; yelek ve çekiliş numarası dağıtan fazla sayıda görevli vardı. İkram standında hiç sıra yoktu; güzel bir soğuk sandviç, nesfit gibi bir çikolata ve muzdan oluşan ikramı aldık; meyve suyu ve sıcak içecek seçenekleri vardı ve bol miktarda su (bisikletinin önündeki sepeti yaklaşık 10-15 tane suyla dolduran bazı tiplere asıl söylenmek gerekir :mad:).
Saat 11:15 gibi tur başladı. Anons görevlisi "arkadaşlar caddedeki trafiği iki yönlü kesmiş durumdayız, bekleyen vatandaşları mağdur etmemek için seri şekilde hareket etmenizi önemle rica ediyoruz" şeklinde SÜREKLİ, gayet düşünceli bir anons yaptı. Biz 4'lü grup olarak ikişerli yan yana, sürüş çizgimizi mümkün olduğunca düz tutmaya çalışarak, diğer insanlara çok fazla yanaşmadan ve yakınlarından geçeceksek önceden uyararak sürüş yapmaya çalıştık, ama 3000 kişinin (yazıyla ÜÇBİN) katıldığı bir turda bunlara çok fazla riayet etmeyen özellikle çok genç arkadaşların olacağını tahmin edebiliyorduk (tur başlamadan önce de bu konu hakında sık sık uyarılmıştım, dolayısıyla böyle bir şeyi bekliyordum ve benim için sürpriz olmadı).
Turun 4 km.den ibaret olduğunu iddia etmek bile normal değil bana göre, Strava kayıtları denen bir şey var, benimkini de alta bırakıyorum. Bu arkadaş Yenikapı'dan Aksaray'a dönüldüğünde trafiğe kapatılmamış kısa bir kesim vardı, sanırım turu orada bırakmış. Evet, oranın trafiğe kapatılmamış olması bir hata, arabaların arasından geçmek zorunda kaldık, ama trafik ekipleriyle bir koordinasyon eksikliği olmuş sanırım, sadece 300-400 metre kadar bir mesafe idi. Onun dışında koskoca Vatan Caddesi'nin bir yönünün tamamen trafiğe kapatıldığını ve uçak pisti gibi bu yolu zevkle sürdüğümüzü belirteyim.
Edirnekapı'dan sonra Haliç'e doğru inerken bir yerde 3-5 dakika beklemek durumunda kaldık, orda da öndeki yolun trafiğe kapatılmasının beklendiği söylendi, ben de bu zamanı durup soluklanmak, su içmek, fotoğraf çekmek ve telefona bakmak için kullandım. Yol boyunca kapatılan her cadde, sokakta uzun araç kuyrukları oluştuğunu gördüm ama korna çalma şeklinde protesto vs. hiçbir şeye rastlamadım. Motosikletli polisler sürekli konvoyu takip ettiler ve araçları konvoy geçene kadar hareket etmemeleri konusunda uyardılar. Yol kenarında bekleyen insanlar alkışlar, tezahüratlarla destek verdiler parkur boyunca. 15 km.lik tur sona erdiğinde yine Sepetçiler Kasrında toplandık, burada yin ikram standı vardı ve önünde kuyruk oluşmuştu, ama ben suyum mevcut olduğu için ve sabahki ikramdan sonra kısa bir tur olduğundan dolayı acıkmadığım için ikram sırasına girmedim.
Daha sonra 600 kadar kişin katıldığı, telefon üzerinden oynana bir Kahoot bilgi yarışması yapıldı, oldukça zevkli ve eğlenceli oldu ve dereceye girenlere ödüller verildi. Ardından da bisiklet çekilişi yapıldı. Sivil giyimli, tura dahi katılmayan bir kişinin bisiklet aldığı söyleniyor, tura katılıp katılmadığını bilemeyiz; tura katılmış ve sonradan yeleğini çıkarmış olabilir; tura hiç katılmamış ve sadece numara alarak çekilişe katılmış olabilir, ama bunu Yeşilay görevlilerinin de kontrol etme şansı yok, herkesten parkuru sürdüğüne dair Strava veya başka bir kayıt isteyemeyecekleri için...
Özetle bu kadar yoğun katılımlı ve de İstanbul'da insan ve araç trafiğinin en yüksek olduğu bir bölgede yapılan bu tur bence ufak tefek aksiliklerine rağmen hiçbir ciddi kaza yaşanmadan sona erdi. Seneye tekrar katılmayı düşünür müyüm, kesinlikle evet. Tarihi Yarımada'da denizin, tarihi mekanların arasında yalnız turlamayı da seviyorum, diğer insanlarla birlikte de...

Check out my activity on Strava: (link)
İstanbul'daki tur katıldığım en iyi toplu sürüştü diyebilirim. öncelikle toplanma mekanı enfes bir yer. bu kalabalığa biraz küçük geliyor ama orada bulunmak bile insanı iyi hissettiriyor. ikram kısmını başarılı buldum. muhtemelen daha da iyisini yapacaklardır ileride.
çekilişteki bisikletler kaliteliydi, bisikletler özenle seçilmiş ama hem numara dağıtım şekli hem de çekiliş kısmı tekrar gözden geçirilmeli.
trafiğe kapatılamayan bir kısım vardı, biraz hayal kırıklığı yaşattı bize ama kısa sürdü o kısmı aşmak ve çabuk unuttuk :)
hız ve zikzak yapıp insanları tehlikeye sokan tipler bolca mevcuttu. gözümün önünde sırf bu yüzden biri yere çok kötü düşürüldü. yani dikkatli gitmek de yetmiyor maalesef.

Sonunda tura katılanlardan km, ikram, çekiliş, sürüş hakkında doğru yorum gelmesine sevindim :) Tek başıma şaşkın şakın okumuştum mesajları.

@Devenez ce que çekiliş olayında tura katılmayan kişinin dikkatimi çektiğini ben söyledim. ilginç geldi bana. Tur bitiminde herkes dağıldığında, alanın dışında, 3 yaya bir bisiklet (çekilişten çıkan) yürüyerek çıkıp gittiler. Evet yüzde yüz katılmadı diyemem ama görünen o ki yüzde 99 katılmamıştı :) Ayrıca farklı bakış açılarıyla değerlendirilebilir tabi bu durum. Bisikleti olmayan birine çıkması daha iyi diye de değerlendirenler olabilir. Fakat tahmin ettiğim gibi tura katılmayan birine çekiliş numarası verildiyse, iş biraz da amacından sapmış gibi olmuyor mu? Çekiliş tura katılanlar için değil miydi? Herkes tura katılmayacak 3-5 arkadaşını davet edip, çekiliş numarası mı aldırsaydı? :) Tabi son söylediğim biraz abartı ama demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım :)

Kaldı ki çekilişten çocuk bisikleti çıkan bir kişi, sahnede ki çocuklardan birine hediye etti bisikleti. (ve o çocuk eski bisikletini bir başka çocuğa hediye etmek istediğini söyledi.) Bu gibi güzel olaylara şahit olmakta ayrı bir keyifti benim için açıkçası.

Sonuç olarak Her aşaması herkesi mutlu etmeyebilir. Ama bende memnun ayrıldım...

• Muhteşem
Tepkiler: Devenez ce que
Z

zyunusemrekucuk

Misafir
yukarıdaki gibi fevri cevap istemem, düşünceme karşı bir şeyler belirtecekseniz düzgün üslup bekliyorum
1) "Fevrî" kelimesinin lügatteki anlamı nedir?

2) Düzgün üslup derken? (Canım isterse) veya (canım istemiyor) yamuk üslup mu, senin canının istediği şeyleri konuşunca üslubum düzelmiş mi olacak?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1) "Fevrî" kelimesinin lügatteki anlamı nedir?

2) Düzgün üslup derken? (Canım isterse) veya (canım istemiyor) yamuk üslup mu, senin canının istediği şeyleri konuşunca üslubum düzelmiş mi olacak?
1) TDK'ye göre "Birdenbire, düşünmeden yapan." Nitekim bir önceki mesajınızı tam karşılıyor bence.
2) Evet. Bir insan size bir şeyler yazıyor siz saçma sapan bir cevap veriyorsunuz, bence yamuk üslup. Ne konuştuğunuz beni ilgilendirmez ama nasıl konuştuğunuzdan rahatsız olabilirim ve oldum.
3) Görüşünüze karşılık olarak uzun uzun otomobil ve motosiklet turlarından bahseden bir şey yazdım, tamamen es geçip yine saçma bir şeyler yazmışsınız. Size özellikle bunu belirtmemin sebebi zaten forumda sürekli böyle anlamsız mesajlarınıza denk geliyor olmamdı, yorumumu yazmadan önce atmış olduğunuz yorum da bunu perçinledi. Ben sizi engelliyorum ne benim tadım kaçsın sizinle tartışarak, ne de forum ahalisinin tadı kaçsın konudan alakasız mesajlar sebebiyle. Siz de neyi nasıl konuşmak istiyorsanız konuşun, sakın dönüp bu adam niye böyle demiş diye kendinize bir bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: utksn