0'dan 1700 Metreye 7 gün 700 Km (Mersin-Boğsak-Aydıncık-Anamur-Abanoz Yaylası-Ermenek-Mut-Silifke)

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,

Bu hafta sonu başlamayı planladığım aşağıda ki rota için her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum. İnternette ki araştırmam sonucunda bu rota üzerinde pek bir paylaşım bulamadım. Daha doğrusu Mersin-Anamur arası klasik bir rota olmasına rağmen Anamur'dan Ermenek arasında ki uzun ve zorlu parkurla ilgili çok ciddi çekincelerim var.

Planlanan rota:

1. Gün - Mersin-Boğsak (90Km)
2. Gün - Boğsak-Aydıncık (62Km)
3. Gün - Aydıncık-Anamur (52Km)
4. Gün - Anamur-Ermenek (106Km)
5. Gün - Ermenek-Mut (88Km)
6. Gün - Mut-Silifke (74Km)
7. Gün - Silifke-Mersin (80Km)

Sormak istediğim yer; Anamur-Ermenek arasında ki 106 Km'lik ve 0'dan 1400 metreye uzanan bu yol bir günde çıkartılabilir mi? Arada "Suolmaz Geçidi (1680metre)" vardır.Eğer bunun mümkün olmadığını düşünüyorsanız bana alternatif önerebilir misiniz? Anamur-Ermenek arasına iki gün ayırmalı mıyım? Eğer öyleyse ara noktam neresi olmalı?

Sonrasında ise; yani Ermenek- Mut (88Km) ve Mut-Silifke (74Km) arasında genellikle iniş olacağı için bu rotanın makul ve yapılabilir olduğunu düşünüyorum. Bu rota konusunda fikri olan ya da öneri sunmak isteyen tüm arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Teşekkürler.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güneş deli gibi üzerinde parlayacak. Güneş kremini yanından eksik etme. Bol sıvı takviyesi. Mersinden boğsak' a kadar mesafede trafik çok yoğun. Bu yolda bisikletle nasıl seyahat edilir düşüncesiyle gelir giderken incelerim. Emniyet şeridi dar, çoğu kısmı stabilize. Araçlar yer darlığından şeride çok yakın hareket ediyor. Dikkatli seyretmen gerekecek.
Velhasıl bisiklet sürmek için çok uygun bir dönem değil.

• Beğen
Tepkiler: cagdascaneroglu

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunu

Teşekkür ederim önerileriniz için. Üstüne üslük afrika sıcakları geliyor gibi bir söylenti var, güneşten korunmak birinci önceliğim olacak sanırım.

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Bisiklet severler, bisiklete ve doğaya tutku ile bağlı güzel insanlar,

Yakın zamanda, rota ile ilgili bilgi edinmek için açtığım bu konuyu bir gezi yazısına dönüştürmeye karar verdim. Yukarıda paylaştığım rotamı aşağıda tekrar belirteceğim. Yarın sabah (22.07.15) tarihinde yolculuğumun ilk gününe Mersin merkezden başlıyorum. Birinci gün Mersin-Boğsak arasında ki etabı tamamlayacağım. Anamur'a kadar devam edecek yolumda Akdeniz'in tüm güzelliklerinden faydalanıp, keşfedeceğim. Cumartesi günü (25.07.15) tarihinde Akdeniz'e veda edip, Anamur'un en güzel yaylalarından 1600 metre yükseklikte bulunan Abanoz Yaylasında konaklayacağım. Ertesi gün (26.07.15) tarihinde artık Mersin il sınırına "hoşçakal" diyerek Karaman iline bağlı Ermenek ilçesinde konaklayacağım. Bu parkur da 1700 metre yükseklikte rakıma sahip dağlara ve %15-%18 arası eğimli yokuşlara tırmanacağım ya da zorlanıp bisikletimi elimde taşıyan ben olacağım :) Bu süreç boyunca 700 Km yol yapmayı planlamaktayım.

Evet planlananlar bunlar, peki gerçekleşecekler ve olacaklar ne olacak bilmiyorum... Bunu da yaşayarak ve hissederek, fırsat buldukça buradan sizler ile paylaşacağım.

Bisikletin bir kültür olduğuna, bu kültürün bisiklet sürmek olgusu dışında bir çok şeyi içerisinde barındırdığına inananlardanım. Bisikletin ve doğanın verdiği bu deneyimin; insanın sosyal hayatına ve kişiliğine büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum...

Planlanan rota:

1. Gün - Mersin-Boğsak (90Km)
2. Gün - Boğsak-Aydıncık (62Km)
3. Gün - Aydıncık-Anamur (52Km)
4. Gün - Anamur-Abanoz Yaylası (55Km)
5. Gün - Abanoz Yaylası-Ermenek (65Km)
6. Gün - Ermenek-Mut (90 Km)
7. Gün - Mut-Silifke (80 Km)

Hazırlıklarım ve Bisikletim " Can " .

11749288_10153523700989181_1838596216_n.jpg

11780408_10153523701554181_2128523786_n.jpg

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
Kazasız, iyi yolculuklar. Vaktiniz olursa ekipmanlarınızı da yazabilir misiniz?

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
beklenenler tamam iyi oluyor ama beklenmedik olaylara hazırlıklı olmakta gerek kardeşim yoksa benim gibi ilk gün hedefine varıp geride dönebilirsin allah esirgesin. şimdiden yolun açık olsun lastiğine bacağına zeval gelmesin :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şimdiden güzel bir tur diliyorum.
Anamur-Ermenek arası işleyen minibüsler var, zor durumda gerekirse kullanılır.

Ermenek te "arabaşı çorbası" içmeyi unutmayın. Toros pekmez helvası alıp heybeye atın, resmi yarışlarda şiddetli doping maddesi diye geçen bu helva gerekli enerjiyi tek başına verecektir.(evdekilere de bir iki kilo alın, Ermenek dışında pek satılmaz)

Ermenek Mut arası Türkiyenin efsane yollarından biriydi. En usta şoförlerin bile gece geçmeye korktuğu, Ermenek te sayısız insanın uçuruma yuvarlanarak can verdiği...Şimdi biraz genişletilmiş. Maden kazası sonrası ocakların çoğu kapatıldığı için kömür kamyonu trafiği daha az olacaktır, bu avantaj. Yine de dikkatli ol.
Yol genelde düz ama inişler ve çıkışlar da var. Ermenek ten 15-20 km sonrası Narlıdere son köy, ondan sonra Mut a kadar 60-70 km yerleşim yok sayılır, su tedarikini sağlam yapmak lazım, bu sıcak havalarda.
Ermenek te gezilecek uygun yer, Tol medrese olabilir. Kaleye çıkmak ya da Maraspoli mağaraları fizible değil. Mut ta ise "eski Mut" sokaklarında dolaşmanı tavsiye ederim ve otogarda tost-ayran.

Bu turdan hoşlanırsan gelecek sefere alternatif rota, Ermenek ten Mut yönüne değil, batıya, Sarıveliler üzerinden Alanya ya gitmen. Efsanevi bir yol...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel malzeme toparlamışsın. Yalnız bu velespitle daha önce uzun tur yaptınmı bilmiyorum. Jantların tel düşmanı bir örüme sahip. Birde ekstra yük ile sonra ermenek yollarında bisikletçi arama derim. Bu salcano saçmalığı- çok seviyorlar böyle kelime oyunu yapan ama hiçbirşey söylemeyen köşe yazarları gibi-ki ne derece ciddiyetsiz bir firma olduğu buradan bile belli. Belki fabrikada bir usta patronuna yalakalık yaparken; "agam agam bak bu örümü buldum, bebeler şimci buna bayılır satışlar patlar gider" derken icat ettiği bir örümdür bu. Tel kırılırsa gerilim ortadan kalkıp 8 e dönen jant nedeniyle dağ başında tamirci arama sonra. Felaket tellalı mısın birader derler şimdi ama benden söylemesi.

SBF

Üye
Tepki
218
Bisiklet
Sedona
Merhabalar,

bu hafta sonu yeni turdan geldim hatta malzemelere bi göz attığımda çoğu malzememiz bile benzer...

şimdi tura gelecek olursak bence şu sıcak havalarda afrika sıcakları da kapıdayken kesinlikle tura erken çık mümkünse sabah beşte çık...

uykuyu problem etme çünkü güneşin tepede olduğu bir zamanda 10:00 ila 15:00 arası çek şöyle güzel bir gölgeliğe bir güzel ye iç uyu dinlen bir güzel. inan o sıcakta aldığın yola değmez. sonra 15:00 ila 18:00 arası git ve günlük rotanı tamamla...

yani öğle arası uzun gözükebilir ama gün içinde 8 saatlik yolda olma süren ve bunun 6 saatini sürerek geçirsen ortalama hızın 15-20 arası olsan her halükarda günlük rotanı tamamlarsın.

bakın uzun turcular da iyi bilir ki tur yapmak çok keyifli ancak keyif/eziyet eşiği bir o kadar da önemlidir.

yolları bitireyim günlük etabı tamamlayayım diye kendini tüketme bu bir iş değil zevk hobi tatil yani keyifli olması gereken bir uğraş eziyetli değil...

gelelim 106 km lik 4. Gün - Anamur-Ermenek (106Km) rotaya bence bu rotayı iki günde yap hem bu iki gün kendini çok yormayıp bi ara dinlenme de yapmış olursun.

Raşit Bey dediklerine aynen katılıyorum....

termoslu mataralarında bol su bulunsun güneş kremini eksik etme ve kolların için kolluk, ter ve sıcak için buffını eksik etme...IMG-20150719-WA0039[1].jpeg

biz yandık sen yanma....

turunu sağ salim bitirmeni diliyoruz öncelikle.... sonrasında turun fotoğraflarını dört gözle bekliyoruz.

şimdilik diyeceklerim bu kadar...

yolun açık, rüzgar arkanda, keyfin yerinde olsun...

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Yazılan tüm güzel yorum ve öneriler için teşekkürler. Yolculuğumun ilk gününü boğsak'ta çadır kurarak şu harika manzara eşliğinde tamamladım. Uzun tur günlügünü fırsat buldukça yayınlayacağım... Sağlıcakla kalın...
IMG_20150722_202446.jpg
IMG_20150722_153939.jpg
@SBF
Teşekkürler yorumunuz için, Anamur-Ermenek arasında ki ciddi eğimli ve 1700 metrelere ulaşacağım yolu 2 ye bölmemek akıl karı değilmiş bunu çok iyi anladım. Anamur'dan 55 km sonra Abanoz Yaylası var. Bir gün oradayım, ertesi günde Abanoz'dan Ermenek yapmayı planladım.

SBF

Üye
Tepki
218
Bisiklet
Sedona
Devam kardeşim, turun güzel başlamış inşallah aynen böyle devam eder. yemene içmene uyumana ve sıvı alımına dikkat et...

ha bir de daha çok foto daha çok not isteriz....

selamlar...

• Beğen

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunu

Kaygılarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Aklımın bir köşesine not aldım. Şuanda Boğsak'tan Aydıncık'a doğru yola çıktım. Yolu yarıladım diyebilirim. Arka jantlar pek güven vermiyor açıkcası ama şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Tek sıkıntım vites sistemiyle ilgili, sanırım Anamur'da bisiklete küçük bir bakım yaptıracağım. Yazılarımı, aldığım notları ve fotoğraflarımı turu bitirdiğimde uzun uzun ve gün gün ayırarak yayınlayacağım. Iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

SBF

Üye
Tepki
218
Bisiklet
Sedona
öğle sıcağı iyice seni yormadan yavaş yavaş gölgeye çekil kalan yolu öğleden sonra yaparsın. bisikletin bakımını da mutlaka yaptır dağ başlarında bir sorun olursa seni yorar ayrıca bakımlı bisiklet kaygısız bir zihin demektir.

unutma turun daha 5 günü var kendini çok yorma, tedbiri elden bırakma kardeşim...

seni anlıyorum tur yazıları paylaşımı konusunda ama günlük üç beş fotoyu eksik etme olur mu?

selamlar...

• Beğen

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Turdaki psikolojik eşik: (Tur Yazısı Değildir. Günün ögrettikleri)(Boğsak-Aydıncık)

Bu yolculuğum esnasında sanırım bugün yaşadığım ve hissettiğim duyguların tarifi olamaz... Boğsak'tan Ağaçlı Tesisine kadar olan rampalara Yeşil Ovacıkta bir arkadaşın uyarısı sonucu kendimi psikolojik olarak hazırlamıştım. Küçük molalar vererek tamamladım. Ama Ağaçlı'dan Aydıncık'a kadar rampa olmadığını söyleyen bu arkadaşı o rampaları çıkarken tebessüm ederek andım. Ağaçlı'dan sonra ki rampaların eğim oranı yuzde 10 ile 15 arasında değişiyordu ve işin en önemli kısmı bu duruma kendimi pskolojik olarak hazırlamamıştım. Yemeği ona göre yemiştim, varış süresini iniş yapacağım hıza göre belirlemiştim. Bu durumda kaplumbağa hızıyla tırmanırken farkında olmadan beynimde ve duygularımda farklı hissiyatlara kapıldım. Beynim, neden burda olduğumu, neden bu eziyeti çekiyor olduğumu sorguluyordu. Yokuş 3 km görünüyor, ileride yokuşun bittiğini düşünürken bir yenisi ve bir yenisi başlıyordu. Motivasyonun her bir dönüşte daha bir düşüyordu. Zaten kendini hazır hissetmediğin bu durumda, moral seviyesi her bir dönüşte resmen eksi değerleri görüyordu. Bu duyguları yaşarken acaba bırakmalı mıyım hissiyatını iliklerine kadar hissediyorsun... Daha sonra çok ilginç bir şekilde kendimi yoldan geçenlere el sallarken buldum... Ben onlara el sallayınca onlarda korna çalıp el sallayarak resmen destek veriyorlardı. Bunu istem dışı yapıyordum. Hatta bir süre neden bunu yaptığıma anlam veremedim!! Gölge bulduğum bir yerde herşey yerli yerine oturmuştu. Bedenim fiziksel olarak yorulmamış ama beynim tamamen yenik düşmek üzereydi... Ve beyin kendini motive etmek ve yoğun yanlızlık hissiyatını yaşamamak için sana bilinçsiz bir şekilde bu hareketi yaptırıyordu. Ve işe yaradı... Yolda durup halat atalım Aydıncık'a kadar seni çekelim diyenler bile oldu. Ben daha yokuşta bisikleti elime alıp ittirmeyi bile kendime saygısızlık olarak görürken onlar güzel iyi niyetleriyle bunları teklif ediyorlardı. Evet, 20 km'lik uzun bir rampadan sonra 10 km'lik muhteşem bir iniş oldu Aydıncık'a. Sanırım hayattaki emeklerinin karşılığı gibi birşeydi. Ama her karşılığın bir bedeli olması gibiydi. Helal para derler ya o hesap sanırım. Birşey anladım bugünden, bu işin yüzde 10'u fiziksel güç ise yüzde 90'ı psikolojik eşiğe yenik düşmemekti. Bırakma veya devam etme kararını veren oydu... Hayatta seçim yapmanı sağlayanın ve sonuçlarına katlananın o olduğu gibi. Teşekkürler...

IMG_20150723_213354.jpgTermometre ve eğim.

20150723_124751.jpg

Otel yapılması muhtemel yanmış ve içimi acıtan çam ormanları. Şimdi olmasada 2 yıl sonra. Bkz: Bodrum

20150723_090110.jpg

Tehlikesiz bir şekilde Boğsak Tünelini geçtikten sonra ben. (1510 metre)

IMG_20150723_190455.jpg

Aydıncık'ta tanıştığım, koca yürekli balıkçı Ismet Abi'nin benim kalmam için hazırladığı kral köşkü. Mat ve uyku tulumu kullanarak. Teknede yıldızlara bakarak uyuyacağım. Şuan ki hissiyatlarım paha biçilemez. Hayatta çoğu zaman kaybettiğimiz, amaci araç yaptığımız "Mutluluğu" iliklerime kadae hissediyorum. Iyi günler herkese....

SBF

Üye
Tepki
218
Bisiklet
Sedona
@cagdascaneroglu

kardeşim doğru yoldasın aynen devam et....

yukarıda anlattığın duygular tam da uzun yol turcularının rampalarda hissettiklerinin aynısı...

bazıları sen bu turu nasıl yapıyorsun dediğinde onlara iş çoğunlukla kafada bitiyor...

sadece %25 i fiziksel kuvvet diyorum da inanmıyorlar...

o sıcağın altındaki yokuşlarda aklından neler geçmemiştir ki...

bisikletine bir yandan kızarsın, bir yandan hadi koçum hadi Can'ım dersin, kendini ve bisikleti gaza getirirsin...

gözünün önüne evindeki yatağında duştan sonra gelip uzandığın gelir...

buz gibi bir havuz gizemli bir serap gibi gözünün önünden gitmez..

şeytan sık sık "başımın derdi neydi de bu yollara vurdum kendimi cümlesini söyler sol kulağından"

ama bilki tüm bunlar normal ve rampalar bittiğinde uçup gidecek şeyler...

sen hızlandıkça aşağıya doğru onlar o kötü duygular -doğaları gereği yavaştırlar ve yavaşlığı severler-sana yetişemeyecek ve sen onları geride bırakmış olacaksın.

valla sandal da uyuma kısmını kıskanmadım desem yalan olur, ama senin bugünkü helal lokman ve kazancındır.

dediğim gibi doğru yoldasın aynen devam kardeşim...

selamlar...

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
@cagdascaneroglu

hocam gözüm nazarım değmez inşallah ama nasıl kıskandım seni şuan anlatamam. :) Allah kem gözlerden korusun tekerin düz bassın inşalalh

• Beğen

HasanT

Üye
Tepki
2
İsim
Hasan T
Bisiklet
Salcano
@cagdascaneroglu

Kardeşim ayaklarına kuvvet öncelikle. Bayram tatilinde, o sıcakta senin rotandan çok daha hafif rampalarda bende bu psikolojik eşikten geçtim, önemli olan yolda olmaktır,pes etme. Benim jantlarımın örgüsü de aynısı maalesef , çukurlara dikkat et sert girme, tellerin ayarı çok kolay bozuluyor o yükle, arada sırada mola verince telleri elinle yokla derim. Yolun açık olsun, kazasız belasız pedallamalar dilerim

• Beğen

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.033
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
3. GÜN - AYDINCIK - ANAMUR (65 KM)

@SBF

Yazdıkların ve verdiğin moral için çok teşekkürler kardeşim. Derlerdi de inanmazdım, moral ve motivasyon gerçekten de çok önemliymiş. Berrak bir zihinde yokuşlardan aşağıya süzülmek, süzülürken bağıra bağıra şarkı söylemek gibisi yokmuş...

Ilginç duygularmış, insan yaşadığını hissediyor... Varlığını, gücünü... Dağın başında kendi kendine bağırarak sesinin yankısını duymak hoşuna gidiyor mesela :)

@ziyainal

Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.

Evet geldik üçüncü günün sonuna...
Bugün ki parkur hızlı ve rahat geçti. Teknede uyumanın verdiği huzur paha biçilemez... Sanırım nemden dolayı biraz çiğ olmuş, suya düşmüş gibi uyandım bir ara :)

Aydıncık - Anamur arasında ki yolun tek ciddi rampalı bölümü Aydıncık ile Bozyazı arasında ki inişli çıkışlı 20 km lik bölgeydi. Burayı kolay ve çok keyifle atlattım. Çünkü saat 5te yola çıkmıştım, yol tek şerit orman içi yoldu. Çam kokusuna ciğerinize çektiğinizde doping etkisi yaratıyormuş sanırım...

Evet geldik fotoğraflara...
Ilk olarak teknede nasıl uyandığımla başlayalım...

20150724_050712.jpg

Saat sabah 5i gösteriyor ve gün daha tam ağarmamış... Balıkçılar balığa çıkıyorlar. Ağ atıp, kıyıya tekrar geri dönecekler...

20150724_061708.jpg

Yola çıkarken alıkoyduğum balıkçı amca ve çektiği fotoğraf.

20150724_062037.jpg

Güneşe merhaba...

20150724_062059.jpg

Çamaşırlarımı dünden yıkamışım, nemden dolayı teknede kurumamış bisikletin arkasına sermişim... Ama gözüm onda mı, manzara motivasyonumu ve hissettiğim gücü zirvelere ulaştırıyor...

20150724_083835-01.jpeg

Aydıncık - Bozyazı arası eğimli bölgeler.

20150724_083822-01.jpeg

Gördüğüm her manzarayı kendime fırsat bilip değerlendirmeye çalıştım...
20150724_072542.jpg

Bölümün en zor etabı sanırım bu 2 km lik eğimli yoldu. Yolun eğimi fotoğrafta görülen değil, sola döndükten sonra başlıyor. Korkutmamak için hazırlık olsun diye tabelayı erken koymuşlar sanırım...:)

20150724_074224.jpg

Evet turumuzun rampalı bölümleri böyle geçti... Bozyazıya inip, güzel bir soğuk içecek içtikten sonra herkes Anamur'a kadar rampaların yoğun olmadığını, çok rahat yol alabileceğimi söyledi... Tabi sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yermiş... Güvenmedim... En kötü yola hazırladım kendimi :)

Klasiklerden birini yaşadım... Turumun 3. Gününde 2 bisikletli, güzelmi güzel Azeri arkadaşlarla tanıştım... Yolda birbirimizi gördüm, bisikletleri attık bir köşeye kucaklaşmaya gittik resmen :)

IMG-20150724-WA0006.jpg

IMG-20150724-WA0005.jpg

Kendileri Fransa'dan yola çıkmış ve Mersin-Kapadokya-Samsun üzerinden Bakü'ye dönüyorlarmış. Birbirimize yahşi yahşi diyerekten vedalaştık ve iyi yolculuklar diledik.

Bu arada bisikletleri cube ve malzemeleri güzeldi... Canım binip iki tur atmak istemedi değil ama bizim ki kıskanır yapmadım :):)

20150724_115358.jpg

Ve Anamur Mamure Kalesi...

20150724_142900.jpg

Gün sonunda kendimi ödüllendirme yemeği. Gerçi bu turda bir çok şeye para harcamadım ama yemekten ve içecekten asla kesmedim. En iyisini yemeye ayrı bir özen gösterdim...

Yarın ki hedef, 1700 metre yükseklikteki Abanoz Yaylası... Doğal güzellikleriyle ve et kavurmasıyla meşhur :) Et diyince motivasyonum daha bir arttı bak şimdi...

Işin kötü tarafı şu; kime sorsam kesinlikle çıkamazsın dedi. 45 km boyunca hiç düzlük görmeden, rampa olduğunu söylediler... Moralim bozuldumu, ya boşver bozulmadı... Iyiyim ben :):)

Bu nedenle Anamur'da pansiyonda kalmayı tercih ettim. Dinlenmek ve rahatlamak için...

Güzel fotoğrafları yarın sizlerle paylaşma dileğiyle... Turumun en zorlu ethabı yarın başlıyor. Hayırlısıyla 5te yola çıkmayı planlıyorum. Kalın sağlıcakla...

@HasanT

Teşekkür ederim, güzel öneri ve tavsiyeleroniz için. Insallah kazasız ve sağlıklı bir yolculuk olacak...