Yalnız Başına Turlamak Hakkında Sorularım

Tepki
15
İsim
Murat dizdaroğlu
Bisiklet
Beldeyama
Köpek maması olur mu hocam. Tanımadığı insana ne yaparsan yap saldırır. İstersen mamanın Kralı'nı getir. Fayda etmez

Scudo

olympos

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Enes
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
herkes mama verirse alışır buna, bu sefer mama vermeyenlere saldırır

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Rüzgarınoğluyumben

Hocam beni köpekler iki kez ısırdı, kuduz aşıları oldum. Git gel hastaneye artık hastanedekilerle ahbap olmuştum. "Gene mi ısırdılar? " diye dalga geçiyorlardı. Sonunda anladım ki köpeklerle düşmandan ziyade dost olmak önemli olan.

Tepki
15
İsim
Murat dizdaroğlu
Bisiklet
Beldeyama
Geçmiş olsun.ama fayda etmez biliyorum.ne kadarda alışmaya çalışsamda olmadı.ne yapsam yaranamadım.en sonunda baktım olmuyor kır gezisine çıktığımda bir sürü geldi. Bende yerden taşı aldım aldım attım.bir kaçıyorlarki..

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@Birhan K.

Bu arkadaş kim bilmiyorum ama sabah sabah güldürdü :) ''Sakiin , sakin , sakiin , biiiip'' herhalde o arada **** böyle işi tarzı bişey dedi :D

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, lütfen yanlış bilgiler vererek başkalarının hayatlarını tehlikeye sokmayalım! "Köpeğe tekme tokat dalarım" gibi yorumlar okudum. Köpeğe ya da herhangi bir hayvana, öyle kolay kolay dalamazsınız! O köpek, eğer canı isterse, kemiklerinizi birer birer kırar, güzel bir paket yapar, elinize verir. Biber gazıymış, copmuş, taşmış, teleskobik demirmiş, yüksek frekanslı ses sinyaliymiş; kesinlikle işe yaramaz.
Hele hele sprint yaparak köpekten kurtulmak kolay mı? Dalga mı geçiyorsunuz? Hayatınızda kaç kere düz ve rüzgarsız yolda saatte 60 km hız yaptınız? 60'a çıktınız demiyorum! Saatte 60 km hızla, hızınızı düşürmeden, uzun bir süre gittiniz? Buna cevap verebiliyorsanız, şu anda Tour de France'ın iddialı isimlerinden biri olurdunuz zaten. Bu dediğimi yapabilmeniz için o kadar parametre var ki... Hava koşulları çok iyi olacak, bisikletiniz çok iyi olacak, kondüsyonunuz süper olacak, zemin mükemmel olacak, falan filan... Velodromda mı köpeği sprint atarak geçeceksiniz? Belki bir, iki kere, bu yöntemle köpeklerden kurtulmuş olabilirsiniz... Bu, köpeği geçtiğiniz ve onu atlattığınız anlamına mı geliyor acaba? Köpek sizi kovalamaktan vazgeçmiş olmasın sakın? Şunu unutmayın ki, her zaman vazgeçmek istemeyebilir. Diyelim sporcusunuz, hatta Tour de France koşabilecek özellikte bir Ironmansiniz, köpekleri sprint yaparak atlatabiliyorsunuz. Herkesin böyle olmasını düşünerek mi sprint yöntemini öneriyorsunuz? 50-60 yaşında bisiklete binenler ne yapacaklar? Bisiklete yeni başlamış olanlar ne yapacaklar?
Bizler düşünebilen ve muhakeme yapabilen canlılarız; hayvanlar ise iç güdüleriyle hareket ediyorlar. Köpek, bir şeye gıcık olduğunda ya da huylandığında, şu adama havlasam mı yoksa ısırsam mı diye içinden geçirmez; direkt dalar.
Hadi birden fazla köpek var; o zaman ne yapacaksınız? Ne kadar zaman kaçabileceksiniz? Kaç tane köpekle mücadele edebileceksiniz? Dün gece saat 1 civarı eve dönüyorum; 4 tane köpek, gözümün önünde, yolda giden arabalara saldırdı ve 2 tanesini durdurdu. Yıllardır da benzer görüntülere şahit oluyorum. Yolda giden arabayı durduran köpek, bisikleti durduramaz mı? Tekrar ediyorum; kimsenin aklına yanlış fikirler sokup da insanların hayatlarını tehlikeye sokmayın! Köpek gördüğünüzde yapacağınız tek şey hızınızı azaltmak, gerekirse durmak ve sessizce oradan uzaklaşmak. Bu arada, bizler bisiklete binen insanlarız. Farklı bir doğa ve hayvan sevgisine sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. Köpeğe ya da herhangi bir hayvana vurmak, zarar vermek bizim gibi insanlara yakışmaz. Bence bisiklete binmeden önce hayvanları sevmeyi, onlardan korkmamayı öğrenin. Daha önce de yazdım; korku esnasında saldığımız kokular, hayvanlar tarafından tehdit olarak algılanıyor. Korkuyu yenmeden uzun seyahatlere çıkmasın kimse.

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@can onur Eğer baştan sona yorumları okusaydiniz köpekler hızlı fakat çabuk pes eden hayvanlar.Kimse sprintte köpeği tokatlarim demiyor.

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
İstanbul çevresinde, grup halinde dolaşan köpeklerden sonra köylerdeki ayı gibi çoban köpekleri bildiğin peluş oyuncak gibi. Şehirler hayvanları bile bozuyor arkadaş. Bi artistlik, bi kabadayılık falan.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Melih Muratoğlu

Evet, o yorumu da okudum... Kurtulmak için sprinte kalktı diyelim bu yorumları okuyan kişi, sonra da kalp krizi geçirdi; o zaman ne önereceksiniz?

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
Yazın bisikletle sahilden arkadaşın yanına gidiyordum hep çevre yolundan giden tarık bu sefer sahilden gidiordu ulan gitmez olaydım böyle 2km felan yolum kalmıştı ki ki ki 6 tane köpek bir anda bir çıktı sahilin park tarafından 3'ü sağdan 3'ü soldan saldırmaya başladılar tabi ben bağıra bağıra hiç durmadan hız km takmıyorum ama heralde çok rahat o bisikletlemla 30-33km/hız gördüğümü düşünüyorum yanımda adamlar var onlarda ne yapacaklarını şaşırdılar o gündür bu gündür sahilden gitmiyorum ha eğer yanımda biber gazı felan olsaydı o an aklıma gelirmiy di hayır gelmezdi.

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
Normalde %25 civarında olan aklım o an %1 bile değildi uyurken bile aklım bu kadar gitmiyor aman Allahım o nasıl bir korkuydu aynı durumu 15 sene sonra yaşasam gene korkarım.Gene kaçarım

Tepki
15
İsim
Murat dizdaroğlu
Bisiklet
Beldeyama
@Evliya bende korkarım şahsen köpekten ama ilk önce bi taş falan fırlatarım.baktım olmuyo pedallara yüklenirim.en son çare kaçmak :))

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
@can onur
o zaman bisikletçi adam yokuş da çıkmasın nabız yükseliyor ya.Köpekten korkan kişi istediğini yapsin köpek gördüğü zaman nabzı artar.Adrenalin hormonu salgılanır.Neyse hocam tartışmaya gerek yok herkes kendi taktiğini deneyerek geliştirir :)

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Çok değil 2 saat önce 30kmh civarında dümdüz yolda sürerken karşıdan 4 köpek beni gördü ve koşmaya başladı o anda bana gelen güçle olabildiğince hızlandım en son baktığımda kilometre saatim 69 kmh ı gösteriyordu yani köpek korkusu insana herseyi yaptırır :D :D

Tepki
15
İsim
Murat dizdaroğlu
Bisiklet
Beldeyama
@Emre Akkanat hocam sen hızı baya aşmışın. Helal olsun da yok düz müydü??

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.904
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kopeklerle karsilastigimda goz goze gelmeye calisiyorum. Yerinden kalkip kosarak atilmaya hazirlaniyorsa genelde goz temasi ve hafif hiz kesmemle sadece hirlayip bekliyor veya sessizce yerine donuyor.
Kosarak pedal ayagima kadar girdiginde yavaslayip otoriter tutmaya calistigim sakin bir sesle konusarak goz temasi kurmaya calisiyorum. Genellikle 5-10 metre icinde yavaslayip havlamayi birakip hirlayarak pesimi birakiyor.
Cok sayida ise yine ayni sekilde en iri ve atak olanina konsantre oluyorum.
Ana fikir yavaslayin, korkmadiginizi belli etmeye calisin. ayaginizi pedaldan cekmeyin (tekme atacaginizi dusunerek isirabilir), ani hareketlerde bulunmayin (uzerine surmek, sertce gidonu saga sola cevirerek bisikleti savurmak vb. tehditkar ve zarar verici oldugunuzu dusunebilir), kopegin - kopeklerin bolgesinden gecene kadar bu uygulamalara devam etmek genelde cozumdur.

Zaten isiracaksa, bunu yaptiginizda da isirir, siddet uyguladiginizda, sprintte basarisiz oldugunuzda da...
Icgudusel bakin olaya! Birisi sizinle uzlasmaci tavra girmeye calisir zarar vermeyecegini gosterirse tavrinizi yumusatir ama gardinizi korursunuz. Birisi size siddetle yaklasirsa caniniz yandikca salgiladiginiz adrenalin ve ofke ile daha siddetle karsilik vermeye calisirsiniz.

Dogada ac kalmadikca veya koseye sıkısmadikca (can havli) canlilar kolay kolay birbirlerine veya insanlara saldirmaz. Keyfi siddet insana ozgudur. Kopeklerin (sehirde sokak kopekleri ve koyde coban kopekleri) canli bir insana saldirip parcalayarak yedikleride gorulmus degil. Ben bir yerde gormedim okumadim en azindan...

• Beğen
Tepkiler: mavinehir

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Melih Muratoğlu

Tartışmak derken? Ben bir şey tartışmıyorum; sadece doğru olanı söylüyorum. Yazdıklarımın sadece bir cümlesini okumuşsun... Tamam, sen köpek görünce sprint yap ve kendini kurtar. Sorun bu değil ki... Birisi bir şey sormuş, ne yapmalıyım demiş; uzun turlara yalnız çıkanlara sormuş üstelik... Ben de kaçmaktan ya da köpeğe saldırmaktan, hayvana zarar verip kendinizi riske sokmaktan daha doğru olanı yazdım. Evet, genel doğru budur! Bunun tartışılacak bir tarafı da yok!

• Beğen
Tepkiler: Melih Muratoğlu

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
@Rüzgarınoğluyumben

Ya nasıl desem otoyol gibi değil biraz daha aşağı eğimli :D