Yalnız Başına Turlamak Hakkında Sorularım

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Selamunaleyküm arkadaşlar,

Eskişehirde yaşıyorum bu sene taşındık eskişehire pek çevrem olmadı o yüzde yalnız başıma sürüyorum.
Ankara yoluna 30 km gidip geliyorum haftaya 45 km gidip gelicem artırarark devam edecem ama bazı sorunlarım var;

Köpek kovalamasından korkuyorum daha önce kovaladı bişey olmadı ama yinede içimde sürekli şüphe oluyor.
Yolda tekin olmayan kişilerle karşılaşırsam bisikleti alırlarsa vb. korkularım var.
Tek başına tur yapanınız varmı , ne yapmalıyım mutlaka grup halindemi sürmek gerekiyor.

Scudo

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Ben de yalnız sürüyorum genelde çünkü bizim gruba yetişemiyorum :D Köpeklerden korkmuyorum, korkmazsanız bişey yapmıyorlar da ;) grup halinde sürmek kesinlikle gerekmiyor siz nasıl rahatsanız öyle sürün ama en azından 1 arkadaş bulursanız keyif katlanıyor :) biz 2 arkadaş okula gidip geliyoruz :)

BF Okuru

Üye
Tepki
0
@Yakup548

Köpek kovalamasından korkmanıza gerek yok gördüğünüz an yavaşlayın zaten o da hızını yavaşlatacaktır. Olmadı yüksek sesle köpeğe karşı bağırın. Bu da olmazsa bisikletten inin. Hiç olmadı o an hızlı bir muhakeme yapmanız gerekiyor. Öncelikle yolun durumu hızlanabileceğiniz ölçüde mi? Köpek sizi zorlayacak cinste mi? Çoban köpekleri bir hayli dişli oluyor:) Eğer ani bir sprint atabilecekseniz bacaklara kuvvet. Hiç olmadı biber gazı taşıyın o sersemletecektir. O arada siz çoktan ortadan kaybolmuş olursunuz:D

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Mustafa T. Erhan
Sizden hızlı olabilecek bir şeye karşı hızlanmak bence hiç mantıklı değil :D yavaşlamak çok daha uygun olur :D hayvanların kas yoğunlukları bizden fazla geç yorulurlar :)

BF Okuru

Üye
Tepki
0
Elbette kas yoğunlukları farklı ama iradeleri sağlam değil çabuk vazgeçiyorlar:D Hızlanmak için yol uygun ise ve köpek hiç de laf olsun diye havlamıyorsa yapılabilecek tek şey sprint :D

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
Cidden bu köpeklerden korunmak için (özellikle şehirlearası turlarda) nasıl bir çözüm üretmek gerek? Mesela rampadasınız ve köpekler havlayarak gelmeye başladılar, etrafta da hiç kimse yok. Ne yapacaksınız? Ben olsam bisikletten iner, bisikleti kendime siper eder, tekme tokat dalardım. Kimse de hayvan sevgisi falan diye gelmesin şimdi, çünkü bıraksanız parçalayacaklar belki de.

Biber gazı iyi bir seçenekmiş bu arada. Ama onu bulup çıkarana kadar ortalık karışabilir. Belki kadroya ufak ve hafif bir sopa asıp taşımak da işe yarayabilir. Daha yaratıcı çözüm önerileri olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Birhan K.
Gelip geçene havlama eğilimleri var sadece, korkutup kaçırmak için. Böyle görüp böyle davranıyorlar. Doğada hiçbir hayvan zorda kalmadığı müddetçe insanlara saldırmaz. Sizin saldırıyla bu blöf havlamayı idrak etmeniz gerek. :) Onlara tekme tokat girişmeyin :)

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Çantanızda patlayıcı ses yapan bir şey taşıyın mantar tabancası gibi bi ara iki köpek taktılar bana her gün ayni yerde durup kovalıyorlardı yanıma mantar tabancası aldım şu dönen cinslerden köpekler kovalamaya başlayınca arka arkaya bastım tetiğe çıkan sesten korkup havlıyarak kaçtılar.bir başka köpek belli kovalıyacak hızlanmak yerine durdum üzerine sürüp ne var lan what are you doing dedim sonra yoluma devam ettim.genelde bende yalnız turlarım olduğum yerde bisikletci yok sayılır

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
@Mert Ahmet

Belli olmuyor niyetleri öylesine kovalayanda var parçalamak için kovalayanda.
Beni 5 tanesi bir kovaladı az ileride hastahane vardı ben bahçesine atladım herkes toplandı başıma işçiler görmüş köpekler beni kovalarken
kovalamadan önce çimlerde yürüyodum bir baktım yatıyo 2 köpek sonra 5 oldular oraya mekan yapmışlar artislik yapıyolar akıllarınca :))

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Daha önce başına birşey gelen varmı bisikleti çalında gasp edilen vb.

Tepki
22
Köpek kovucu var arkadasimda. O da köpeklerden çok korkar. Işe yarıyor mu diye sordum. Yaklaşmiyorlar dedi.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben tek sürdüğümde köpek ve gözüm tutmayan kişiler gördüğüm zaman biraz daha hızlanıp geçiyorum sıkıntısız bir şekilde.

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
@selami atay

'what are you doing' çözmüş işi :D alemsin ya...

Ben de korkuyorum maalesef köpeklerden. Arkadaşlarla Ballıca'da gezerken barınağın dışında belki 100 köpek vardı. 10-15 tanesi peşimize düştü, neyse ki yol iyiydi, basıp gittik :)

• Beğen
Tepkiler: İsa Yavaş

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yakup548

Yakup, Gasp olayı öyle basit bir suç değil. Polisi ararsın yardımına gelirler. Birazda rahat ol. Tüm dünyayı tehdit olarak algılama. Psikolojin bozulur sonra. Eğer yaşın doğru ise (17 ) O yaşlarda olabiliyor bu tarz düşünceler ( Sürekli tehdit altında hissetmek ). Eskişehir de ufak bir şehir değil sonuçta. Başına bir şey geldiğinde sana yardım edecek insanlar olacaktır en basitinden, Yada 155 i ararsın ekip 3-5 dakikaya yanında olur. Ben daha bisikletin gasp edildiğine rastlamadım. Kendi okulumun öğrencileri ( Meslek lisesi ), hemen yanımızdaki okulun öğrencilerinin cep tlf larını gasp etmişlerdi. 16 yaşındaki çocuklara 10 yıl hapis istemi ile dava açıldı. Yani demek istediğim Gasp edecek kişi önceden de bazı suçlara karışmış kişilerdir. Zira bu kişiler bisiklet vs gibi para getirmeyecek suçlara karışacaklarını sanmıyorum. Korkulacak bir durum yok Eskişehir' de. Ben Öğretmenim, Yazlarımı Eskişehir' de Geçiririm. Sürekli de bisikletle dolaştım. Yaşadığım tek sorun Arka Stop lambasını ESNET öndünde çalmaya çalışmışlar ama sökemediklerinden kırmışlardı. Yaza nasip olursa Görüşürüz :)

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Aracın teki sıkıştırmaya çalışıyordu korkutmak amaçlı. Kaçacağımı zannetti ama öyle olmadı. O beni sıkıştırdıkça ben kaçmıyordum.Yol hakimiyetim çok iyiydi o yüzden benim kadromun önünde sopa asılıdır her zaman.Baktım adamın gideceği yok, vaziyet kötü. Sopayı arabanın camına bir geçirdim. Adam durdu direk. O karakolun bahçesine geldiğimde yakalamıştı beni.

Bende genellikle tek turluyorum. Benim sana tavsiyem şu: Hiçbirşeyden korkma. Cesaret gücün aynasıdır. Bunu sakın unutma.

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Yorumlarınız için teşekkürler,tecrübelerini paylaşmak isteyenler devam edebilirler.

samet.senel

Daimi Üye
Tepki
266
Bisiklet
Scott
Yakup merhaba... Öncelikle köpek olayından bahsedeyim. Ben de senin gibi köpeklerden korkuyordum ve fazlasıyla... Arkadaşlar arası yaptıgımız turlarda bir abinin köpeğe yaklaşımıyla ısınmaya başladım ve korkumu yendim. Ha bu peşinden koşmıcak ve gerilmiceksin anlamına gelmez :) geçenlerde iki köpek yakaladı koştular koştular sonra artık bi yerde dayanamayıp duruyorlar tabi bazı dişlileri var işte onlar adamı geriyor :) biliyor musun bilmiyorum ama köpekler senin korktuğunu anlıyorlar. o yüzden korkmamaya çalışcaksın gerilsen de şarkı söyle köpekle muhattap olma uzaklaşmaya başlar. Ayrıca tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum köpeklerle göz göze sakın gelme.. :) tek başıma bir köy yolundan geçiyordum köpek öylece yolun kenarında yatıyordu ben de o zamanlar korkuyodum bisikletten inip yürüdüm ve gözlerine baktım acaba havlıcak mı havlamıcak mı diye birkaç saniye sonra tam yanından geçerken havlamaya bir başladı ki Allah'tan zincirliydi parçalayacak gibi bağrdı.. orada korkudan ölüyordum :) sonra sonra alıştım hatta bazı köpeklerle artık gördügümde duruyorum biraz seviyorum hemen yumuşuyorlar ve yoluma devam ediyorum.. köpek kovaladığı zaman yapabilecegin diger bir harekette aniden hızlanıp sert frene basmak. korkuyorlar. bazıları inatçı çıkıyor orası ayrı ama bir şekilde sıkılıp bırakıyorlar :) diger konu yalnız basına bisiklet sürmekten korkmamalısın. örnek olsun diye söylemek isterim.Trabzon'dan Samsun'a tek başıma 360 km yol gittim ve 16 buçuk saat kadar kısa bir zmanda... Gerekli önlemlerimi aldım kask ışık tamir malzemeleri biber gazı ws. bu tür önlemlerini aldıktan sonra geriye sadece dua edip yola koyulmak kalıyor :) sen önlemini al, dikkatli ol gerisi olacaksa olur zaten. Kendisini buradan rahmetle anıyorum; canım abim Murat abi ben Trabzondan Samsun a çıkmadan bir gün önce Rize den Samsun a gidiyordu. Samsunun Çarşamba ilçesine kadar geldikten sonra emniyet şeritinden bir araç çarptı ve sonrasında vefat etti. Allah rahmet eylesin... Keşke bu tür kazalar ölümler olmasa keşke Türkiye'de bisiklet daha iyi bir şekilde yaygınlaşsa daha bilinçli olunsa belki de bu kazaların hiçbiri yaşanmayacak... Şimdilik sadece bunun için çabalamak lazım. Hiç bir zaman vazgeçme... :)

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Oktay bey otelde çalışınca bazen istemeden de olsa ağzından yabancı kelime cümle çıkabiliyor

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Sedona
Köpekler için yoğun aromalı köpek kurabiyesi taşımak da bir çözüm olabilir. Lezzetli kokulara dayanamıyorlar.