Yağmurdu, çamurdu şekerim eririm diyenlere gelsin....

Kerim A.

Daimi Üye
Tepki
504
İsim
Kerim A.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaz kış demeden, işe gidip gelirken hergün bisikletin üzerinde olan biri olarak yazıyorum, kışın özellikle karda bisiklete binmek gibi keyiflisi yok MTB den hibrite döndüm bu sene ama yine bu kışta keyifle sürmeye devam edeceğim. Buda bu seneki yağmurluğum çok daha verimli bir kış olacak :)
http://(link)(link)
http://(link)

Scudo

Kerim A.

Daimi Üye
Tepki
504
İsim
Kerim A.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Asusmune olmazmı :) beklediğimden hızlı geldi 15 gün
(link)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Yağmurda bisiklet sürmek için kendi sistemim şu şekilde, sistem değil aslında tecrübe :D
Bisiklette her zaman(yaz akşamları Ankara'da serin olabiliyor) rüzgar geçirmeyen softshell diye tabir ettiğimiz ince montlardan taşıyorum (link)
Bisikletin çantasında poşet içinde kolayca taşınacak 3 önemli yedek kıyafet çorap, buff ve tshirt. Yağmur yağdığı zaman üstümüzdeki softshell i çıkartıp yağmurluğu giyiyoruz softshell i de poşetleyip çantaya atıyoruz.
Yağmur yağdı ayaklar, kafa ve bacaklar ıslandı diyelim. Pedal çevirirken ıslanmayı pek dert etmiyorum vücut kendini bir şekilde ısıtıyor. Gideceğimiz yere gittik hemen içimizdeki t-shirtü çıkartıp kafayı ve ayakları mümkün olduğu kadar kurulayıp çantadaki kuru kıyafetleri giyiyoruz yağmurluk yerine softshell i de giyince ısınmaya başlarız. Pantolon ve ayakakbılar genelde ıslak oluyor, pantolon olarak trekking pantolonu kullandığım için kuruması kısa sürüyor. Ben çok keyifli adamım derseniz ayakkabı kılıfı alırsanız gittiğiniz yerde kurumanız en fazla 15 dk sürer.
Yukarıda yazanlar giymelik, peki bisiklete ne yapmamız lazım?

Çamurluk detayları için (link)
Lastik işi biraz karmaşık, birçok amacı birleştiren bir lastik marathon orginal green guard ve asfalt-ıslak zemin becerisi yüksek olan marathon supreme evolution detayları için (link)

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@chnkrmz
+1

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@mehmetsunu
@mehmetsunu iyi o zaman fitness ile 3. Köprünün oradaki orman yollarına gir bakalım ondan sonra bu konuyu tekrar konuşalım. Tabii orman yollarından çıkmayı başarabilirsen. :)

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
Benim anlamadığım nokta şu niye bisiklet türlerini birbirleriyle kıyaslıyoruzki?

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
@Asusmune türleri birbirleriyle kıyaslamak saçma geliyor biraz,ferrari ile neden dağa tırmanamıyorum gibi birşey bu bence.Performans icin yapılmış birşeyin rahatsız olması bence gayet normal yol bisikleti haricinde fixie de kullanmaktayım kalpiye sayesınde herturlu ayakkabı ıle kullanıyorum tavsıye ederım tabıkı spd kadar performanslı degıl

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
@mehmetsunu
Porsche tan bınek araba yapma hevesınden ya da umudundan vazgec be dostum )) O zaman anlarsın... Basta hızı olmak uzere daha bır cok unsuru ıcın tercıh edılır. Ve kuru havada yolun uzerınde su gıbı aktıgı zaman ruzgarla bırlıkte aldıgın hıstır, butun bu saydıgın seylere ragmen yol bısıkletı kullanmak )) kadıkoyden yola cıkıp 2 bucuk saatte 90 km devırıp ızmıte varabılmenın hazzıdır ya da uzun ve hafıf egımlı rampalarda ucup gıdebılmek egıme ragmen. Ayrıca ben alısverıslerımı market de dahıl yapıp bı guzel asıyorum torbaları gıdona )) Islak havada dogru lastık kullanıyorsanız rısk soylendıgı gıbı yuksek degıl..Yarıscıların yagmurda 40 -60 arası gıttıgını unutmayalım..demekkı gıdılıyormus..Trafıkte tabııkı oyle gıdılmez ama ben ortalama 30 ıle kullanıyorum sehırde ve sımdıye kadar hıc bır terslık yasamadım..Sadece cok yagıyorsa yagmur V fenden dolayı fren tutmama sorunu var ki bu mtb de de gecerlı yol kadar olmasada.spd pedalı ıle kullanmak sadece yola ozgu bı sey degıl..Mtb yı de spd pedalı ıle kullanmak ayrı bı avantaj saglar.Yoksa pekala ıskarpınle surersın yol bısıkletını de tadına varamazsın. Ama zaten tadına varmak gıbı derdın yok sanırım dostum )).Sımdıye kadarkı tek ıslak zemın kazamı ( kayıp duserek ) mtb ıle yaptıgımı da eklemelıyım..

• Beğen
Tepkiler: kudretozbay

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yol arkadaşıma bağlı.

Sağnak yağmur altında, yağmurdan koruyacak giysi olmadan, 17 derece sıcaklıkta 10 kişi 25km'yi 1 saatte gidip ışık üniversitesini küplere bindirdiğimiz de oldu.

yağmur yağdı dün, yerler ıslaktır binmeyeyim bugün diyip yol yalnızlığına kılıf uydurduğumuzda :kötü:

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Bisiklet tutkunu olduğunuz için ya da hobi olarak binin, hangi amaçla binseniz de o hava koşullarından genelde bağımsızdır aslında, fakat havanın yağmurlu olması keyfi kaçırabilir bu da tamamen malzeme eksikliği ve kıyafet eksikliği ile orantılıdır. Yağmurda bile bile çıktığım zamanlar olmuştur, en önemlisi eğer kilitli ayakkabı varsa ve ayakkabı kılıfı yoksa o ayakkabı yıkanmazsa kullanılmaz hale gelir kokudan ve delikli yapısı yüzünden içine giren çamurdan sonraki antrenizi/turu aksatabilir kurumasını beklerken, ek olarak ön ve arka tam çamurluk önemli arkadaşlar, yoksa arkadan pekte hoş olmayan hisler yaşarsınız o pedin ıslanıp süspansiyon etkisinde bulunması gibi, ön de yoksada ağzınıza yüzünüze çamur ve türevi herşey gelebilir bunlar aslında güzel şeyler ama pek alışkın olmayan için çook rahatsız edicidir. 100 km yapacağınız varsa 2 dklık sağanak onu 5 km ye düşürebilir. Klişe ama diyeceğim odur ki kötü hava yoktur maddi sıkıntıdan ötürü alınamayan malzemeler vardır :D

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@chnkrmz "işte bu yüzden mtb forewer :cool:"
Fırsat buldun demi hemen yapıştır mtb şeklini hahaha :D zalımsınnnnn

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@kudretozbay
@kudretozbay işte zaten tam da bu yüzden kıyas yapıyoruz. Hala mtb bisiklet ile road geçeceğini road ile de arazi de rahat rahat gezileceğini iddaa eden arkadaşlar var. Bu arkadaşlara her horozun kendi çöplüğünde anlatmaya çalışıyoruz. :)

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
"Benim anlamadığım nokta şu niye bisiklet türlerini birbirleriyle kıyaslıyoruz ki?"
@kudretozbay
Bütün bisiklet türleri hatta market bisikletleri bile candır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
mtb
road
cyclocross
citybike

kullanım amaçları

1-mtb sert arazi içindir,yarık topraklara korkusuzca dalarsınız,keçi yollarından çıkar ve inersiniz ,mountain bike
türkçesi dağ bisikleti,
2- road bike yol bisikleti asfaltta gider ,bunun dışında arazi bisikleti değildir,çok sert araziye giremez konforlu olmaz.
3- cyclocross hem toprağa girer hemde asfalta ve stabil yollara hafif dişli tekeri takın 700x35 hacim ile keyfinize bakın
4-citybike adı üstünde şehir bisikleti tekeri değiştirin 700x35 yapın hafif dişli olsun düz zeminli toprağa girersiniz,ve stabil yollara,

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@mariokaldato
Hahahh yine +1 liyorum abi :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@mariokaldato kirlenmek güzeldir. yağmurdu çamurdu. toprak yada balçiktu. ne farkeder ha arazi ha yol. giderim trafikte bi sağ bi sol :D