Turşu suyu dünyanın en doğal ilacıymış!

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
@cazci seni kırmak için söylemedim kendimden bir alıntı yaptım kusura bakmayın

• Beğen
Tepkiler: cazci
Scudo

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
Sulandırarark kullanırsınız olur biter.Hem o tat yok olur,hemde güvenle tüketirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: cazci

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@M.Cevat Bayhan simdi sirke asit,oyleyse vucudu asit yapar kanisi gorusu biraz hatali geldi bana.
Sirke hakkinda tam bilgi sahibi olmasam da sirkeden daha fazla asiditeye sahip olan limon mesela vucudu alkalize yapiyor.Bunu fizyoloji dersinde ilk duydugumda herhalde hoca yanlis konustu diye dusunmustum ancak gercekten de oyleymis.
Simdi soyle bir nokta var ki yapilan arastirmalarda kullanilan tursu suyu kg basina 1ml.Yani 75kg'lik bir bireyin 75ml kadar tursu suyu icmesi belli miktarlarda olusacak rahatsuzliklari onluyormus.Ancak biz Turk mantigiyla 75ml yerine gider 200ml icersek ornegin bu da tursu suyundaki tuzun vucutta daha fazla su tutmasina boylece gereksiz yere kilo artisina sebebiyet verecektir.
Sozun ozu muhim olanin yedigimiz,ictigimiz ve yaktiklarimizin arasinda denge olusmasi gerektigidir.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman ve cazci

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kobalamin
İçeriğindeki asit varlığı beni rahatsız eden. Ayrıca tuz oranı da önemli. Turşu suyu olmazsa olmaz bir şey değil. Bir hekim olarak öneremem ama rakının yanında, kuru fasulyenin yanında ben de severek içiyorum; o başka.

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
@M.Cevat Bayhan
Hocam sulandırırsak sorun çözülmez mi,seyreltik olarak o maddeleri almakla deişik olarak almak arası da epey fark var bence.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@DurgunDeniz
Sulandırdığında dilüe olduğu için nispeten asit etkisi azalıyor ama vücuduna giren kimyasal maddeler yine aynı miktar girmiş oluyor. Bir de lezzet azalıyor tabii ki. Lezzeti veren kokusundaki ve tadındaki keskinlik zaten... :)

DurgunDeniz

Daimi Üye
Tepki
419
@M.Cevat Bayhan
Tadın yok olması yazın kullananlar için çözüm olabilir.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İşte tam mevsimine geldik...Gündemde de özellikle ev yapımı lahana turşusu var.Hastalıklara karşı bağışıklığı artırıyor.Ayrıca ikinci beyin denilen bağırsak florası için çok yararlı...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim gibi aşırıya kaçmayın, sonra reflü ve yüksek tansiyon ihtimaliniz artmasın dikkat derim.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Özellikle uzun faaliyetler sonrası kaybettiğim tuzu yerine koymak için tuzlu ayran ya da turşu suyu içmeyi severim.
Her şeyin aşırısı zarar ama turşu suyuna kötü diyenin yanından koşarak uzaklaşırım :)

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
b'Twin
bence de arada sırada içmek lazım. Yanlız turşu ve suyuyla ilgili şöyle birşey var, E330 katkı maddesine dikkat etmek lazım. sitrik asit ingilizce şekliyle citric acid ve limon tuzu da denilmektedir. Yani biz evde yapıyoruz içine annemizden gördüğümüz gibi koy limon tuzunu deyince de kansorojen oluyor. Limontuzu koymazsanız da yumuşak olup eriyorlar :agla::agla: yani turşunun bile tadı kaçtı

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Turşu , sadece kışın kuru fasulye turşu helva uclemsinde olur diyerek şartlanmayın. Yazin en bunaldiginiz zamanda , ictiginiz hicbir tatli yada tuzlu icecek hararetinizi almadigi zaman deneyin. Tabiki yoğun bir aktivite sonrası susuzluktan bayılma noktasına geldiniz zamanı kastetmiyorum. Hani evde otururken sıcakta bayılacak gibi olursunuz, ne kola ,ne ice tea ,ne ayran ne de karpuz imdadiniza yetismez. Iste o zaman bir bardak soguk tursu suyu imdadiniza yetisir. Not: yaz gelsin artik.:):):)

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@avcioglu

Tarihteki en büyük yalanlardan..
E kodlu başlayan kimyasallar kanser yapar gibi bir söylenti zamanında yayıldı, kimse de araştırmadan lapin gibi atladı.
Sitrik asitin kansere karşı kullanımı araştırılırken bizde kanserojen görülmesi bilgisizliğimizden olsa gerek.

Söylentinin kaynağını da google araştırması ile buldum. Sitrik asit döngüsüne bulan doktorun adı olan Krebs Döngüsü'de deniliyor. Krebs aynı zamanda Almanca'da kanser demek. Muhtemelen yanlış çeviri kurbanı olmuş, hücrelerimizde de üretilen bir asit bu sonuçta.

(Krebs döngüsü, trikarboksilik asit döngüsü veya Sitrik asit döngüsü, canlı hücrelerin besinleri yükseltgeyerek enerji elde etmesini sağlayan ve bütün yaşam biçimlerinde önemli bir yer tutan kimyasal süreçlerin son aşamasıdır kaynak:wikipedia)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mevsiminde alınan sebzeleri,evde ürettiğiniz sirke ve bol sarımsak,tuz ve kereviz sapıyla tatlandırın...
Lahananın ilk 2-3 yaprağını atıp az tuz sarımsak ve sirke ile bekletin...Sırf lahana turşusu;)..
Yumurtanın ,taze fasülyenin hatta hamsinin bile turşusu var...
Sofrada garnitür olarak destekleyici olduğunu unutmadan tüketelim..Tek başına karın doymaz turşu yada suyu sıvı ihtiyacımızı karşılayamaz...
Ne varsa eskilerde var.Belki o yüzden geçmişe,atalarımızın yüzyıllarca uyguladıkları lezzetli-sağlıklı gıdalara dönüş başladı...

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Katkisiz şalgamı öneririm.
Özellikle uzun sürüş sonrası mükemmel bir recovery drink oluyor.

• Beğen
Tepkiler: cazci ve Atasoy

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Acıyı basıp içiyorum zaten hastasıyım ... :D

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@NKurtuldu Şalgam suyu da tercih edilebilir.Biz evde yapıyoruz.Tuzu az koyup siyah havuç ve şalgam turbunu damacana içine koyuyoruz.Bir kese içinde nohut da mayası oluyor.Kaliteli su da eklenip iki hafta beklenirse hazırdır.
Kış ayları şalgam suyu malzemelerininde mevsimidir.Meraklısı denesin,ev yapımı nefis olur:harika:.

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
b'Twin
@kerem.erdogan
Sizden sonra bende araştırdım aynen yazdığınız gibi gözüküyor. Benim için çok faydalı bir bilgi oldu sagolun varolun..:harika:

• Beğen
Tepkiler: kerem.erdogan

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@avcioglu
Rica ederim :) En son sağolsun annem e330 en kanserojen katkı maddesi diye sözde Hacettepe Üniversitesi'nin bir yazısını paylaşmıştı. Hoax olduğunu anlamak çok zor (gerçek olduğunu düşünmek istemiyorum :)) Bu nedenle duyduğumuz her şeyi teyit etmekte fayda var:)

• Beğen
Tepkiler: Özcan

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 BARDAK TURŞU SUYUNU BALLA KARIŞTIRIP İÇİNCE ANINDA O SORUNU GEÇİRİYOR...

Turşu Suyunun çok faydalı olduğunu hepiniz daha önce duymuştunuz. Peki bu sırrını kim duydu?.
Şimdilerde harıl harıl ev hanımları kışlıkları hazırlamaya başladılar. Yazın genelde en çok yapılan kış hazırlıkları yufka - reçel - konserve ( domates ) gibi..

En fazla yapılan ve hiç bir zaman önemini kaybetmeyen bir hazırlıkta vardır ki oda turşu yapmaktır.

Kimisi slatalık turşusu yapar,kimisi biber turşusu,kimisi lahana turşusu. Kimisi ise kavun turşusu....
Herkes damak zevkine göre yapar kendi turşusunu...

Turşuyu karışık olarak yapanlarda elbette vardır. Günümüzde evde yapılan turşulara karşı adım başı turşucular da açılır oldu.Her markette bir turşu reyonu bulmakta artık mümkün. Peki böylesine hayatımızın her alanında var olan turşu suyunun ne gibi faydaları var?.

Hiç düşündünüz mü? Eminiz daha önce okumadağınız şaşırtıcı bir bilgiyle karşı karşıyasınız yine.

İşte Turşu Suyunun Sıradışı Etkileri:

Sivrisinek ısırıklarının kaşıntısı her zaman dayanılmaz olmuştur. Sizde aynı fikirdeyseniz bir miktar turşu suyunu pamuğa batırın. Daha sonra kaşınan bölgeye belli aralıklarla bandırarak uygulayın.

Bir süre sonra kaşıntı ve kızarıklığın azaldığını fark edeceksiniz.

KAS TUTULMALARINA İYİ GELİR

Turşu suyunda bol miktarda sodyum ve potasyum bulunur. Yapılan araştırmalara göre spordan bir saat önce içilen turşu suyu kas ve kramp sorunlarını büyük ölçüde azaltıyor.

MİDE EKŞİMESİNE İYİ GELİR

Mide ekşime problemini sık sık yaşıyorsanız bir miktar turşu suyu ile balı karıştırın. Mide ekşimesinden eser kalmayacak.

GÜNEŞ YANIKLARINI GEÇİRİR

Turşu suyunun tuzlu olması sizi kesinlikle yanıltmasın. Turşu suyundaki mineraller güneş yanıklarına iyi gelerek yanma hissinizi kısa sürede azaltacaktır. Yanık olan bölgeye bir miktar turşu suyu sürün ve sonucu kendi gözlerinizle görün.

FARANJİTE İYİ GELİR

Turşu suyunda yer alan sirke en az antibiyotik şurupları kadar etkilidir. Faranjitin verdiği zararlardan kısa sürede kurtulmak istiyorsanız bir bardak turşu suyu size şifa olacaktır.

Görüldüğü üzere turşu suyunun Çok şaşırtıcı etkileri var: Peki böylesine değerli olan turşu suyunun başka faydaları yok mu? Var elbette. onlarda sırasıyla şöyle:

Afiyetle içtiğimiz turşu suyu böbrek üstü bezlerini çalıştırarak vücuttaki sıvı oranını dengelemeye yardımcı olur. Öte yandan turşu suyu güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi hastalıklara karşı korur. Ayrıca turşu suyu metabolizmayı çalıştırarak kilo vermek isteyenlere yardımcı olur .
Yapılan araştırmalarla kanıtlandığı gibi turşu suyu vücutta yağ birikimine izin vermez...

(link)

Son düzenleme: