Triatlon Federasyonunun Skandalı!

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Lisans için senden yardım bekliyorum, resim filan yollamıştım ya :)

Scudo
Tepki
42
Lisans için senden yardım bekliyorum, resim filan yollamıştım ya
yerinde teşhis edeyim daha çok kızayım istiyosun.. :) aramıza hoşgeldin o halde..

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Aynen öyle, hoşbulduk :) İdealist bir yapım var bakalım burada bir halta yarayacak mı :)

Tepki
42
İdealist bir yapım var bakalım burada bir halta yarayacak mı
benim yapım idealist değil.. işe de yaramadı henüz.. bir de seninkini deneyelim o halde.. :)

Tepki
23
@Fırat Dizman

Fırat, gayet mantıklı yine söylediğin, teşekkürler. Kendime bir kulüp bulmak için bakınacağım. Dediğin gibi hiç değilse bir oy hakkım olur demek. Ferdi sporcu olunca oy hakkı olmuyor yani öyle mi?

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
@duyguny

Karasu'daki gerçek mesafelerin ne olduğunu kestirebilen var mı aranızda? Dereceleri anlamak bu bilgi olmadan biraz zor da...

Sprint'ten uzun,yarı-olimpikten kısa gibi... geçiş zamanları dikkate alınmamış sanki...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@m6rk

geçiş zamanları alanya haricinde zaten alınamıyor çünkü o sistem kullanılmıyor,özel yarış rivada alanyadakinden bir üst sistem kullanıldı,dedikten sonra sanırım karasuda yüzme çok az,koşu bayağı kısa,bisiklettinde normal olduğu düşüncesindeyim çıkan zamanlardan.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@burak_ilter

ferid olunca birşey yok,kulübe bağlı olursan ,küçük bir sorunuda aşman gerek ,gsgm ismen adam belirlemiyor,kulübün sporcu ve kategori durmuna göre sayı belirliyor fed. yolluyor,fed kulüplere ya yönetici yada yarışmış sporcu olmak kaydı ile delege ismi istiyor,işte burda önemli olan kulubün kimin ismini vereceği önemli,kuvvetliysen söz sahibiyesen alırsın ,yoksa sen yarışırsın,yönetici oy kullanır.

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
@Fırat Dizman

Abi ben o sistemleri bayagi inceledim, detaylari ile. Alanya'da kullanılan sistem şu an dünyada en çok kullanılan ve güvenilir sistem diyebiliriz. Federasyon bildigim kadari ile 20bin euro ödedi bu iş için. 500 kadar sporcu katıldı desen, kişi başı maliyet 40 euro. Sadece ölçüm maliyeti...

Tabii, championchip'in Türkiye distribütörünün paraya olan düşkünlüğünü de unutmamamak lazım.

Caner'lerin getirdiği sistem daha farklı bir mantıkla çalışıyor ve suya maruz kaldıktan sonra çalışma performansı henüz test edilmedi. Çünkü çiplerin içinde pil var ve zaman içinde su alırsa bozulması muhtemel...

Tepki
23
@m6rk

Benimle aynı şirkette çalışan Rocky katıldı Karasu'ya. Yarışta kolunda Garmin GPS varmış. Ölçtüğüne göre koşu 4.2 km imiş. Bisiklet ve yüzme mesafeleri normal görünüyor.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@levo_redkid
abiki
zaten biz duathlonda kullandık,dediklerin doğrudur,tabiki karşıdaki bir federasyon var , bizim isteğimiz,her yarış bunu kullanbilmek,rivadaki hoşuma giden, herkese fiş gibi tüm sonuçların verilmesiydi ve daha ayrıntılı olması.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@burak_ilter

bilmiyorum ama 4.2 den kısa olmalı 14 küsür 4.2 koşacak adam zor,yüzmede çok az demiştim zaten belki 50m fazla,bisiklet tam gibi, oda 500m fazla olsun.
neyse sorun değil .herzamanki durum,daha düz yolda mesafe dahi ölçemiyoruz.

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
@Fırat Dizman

Performansları anlayabilmek için merak ettiğimden, yoksa durum gıcıkmış gerçekten....

Yani; 375 m. yüzme, 7500 m. bisiklet ve 4000 m. koşu diyebilir miyiz? Garmin 15-20 metreden fazla şaşmaz gerçi ama...

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
@Fırat Dizman

Karasu derecelerine bakıyorum, yüzme, bisiklet ve koşu sürelerinin toplamı bitirme derecesi olarak gözüküyor. Bu hep böyle mi? O zaman geçişlerde hiç acele etmeye gerek yok, hatta iyice bir dinlenip bir sonraki etaba öyle çıkılabilir mi? Nasıl olsa geçiş süresi toplam süreye dahil değil... Şaşırdım bu işe şimdi ben :)

Yani en azından geçiş süreleri alınamıyorsa da, başlangıç ve bitiş süreleri alınsa, içlerinden yüzme, bisiklet ve koşu çıkarılarak 2 geçişin toplam süresi bulunabilir.

Zaten az adam yarışıyor, bir önceki kayıtlı derecelerine göre 10-20'li guruplar halinde mesela 10-20'şer saniye arayla start verilir (Böylece her yarışmacının kesin start süresi belli olur) Bitişte de tek tek zaten herhalde hakemler göğüs no'larından belirliyor...

Madem elimizde yüksek teknoloji süre ölçme cihazları yok, pratik çözümler uygulanabilir.

Tepki
23
@m6rk

Ölçümler şöyle:
Yüzme 750 m (800'e yakın ama tabii yüzmede rotadan sapmalar olabiliyor, bunu kesin almamak lazım)
Bisiklet 20 km
Koşu 4.2 km

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@m6rk
ölçüm şöyle mark,ara derece alınmıyor ama kronometre durmuyor.yani start yüzmeye başladın ,sudan çıktığın an bisiklet derecen ekleniyor,yani bisikleti almaya gittiğin zaman için,sonra bisikletten indiğin anda koşu derecen işlemeye başlıyor.

• Beğen
Tepkiler: m6rk

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Tamam şimdi anladım. Yani;
Yüzme derecesi: gerçek yüzme süresi,
Bisiklet derecesi: Geçiş 1 + Bisiklet süresi
Koşu derecesi: Geçiş 2 + Koşu süresi....
Teşekkürler!

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
bildiğim kadarıyla bisiklet-koşu transition zamanı da bisiklete dahil olabilir
ben 4.2 ye göre dereceleri hesapladım mantıklı gözüküyor

geçen federasyon sorumluları ile çip meselesini konuştuk.
bizlere bu sistemin çok pahalı olduğu söylendi
şimdi olaya diğer taraftan bakalım
her yarışta 25 hakem görev alıyor, bunların her yarışiçin harcırahları 5.500tl tutuyor
2 uluslararası yarış+2duatlon+5 ulusal yarıştan 9 yarış var 5.500*9= 49.500 tl ediyor
bu miktar federasyonun bütçesinin 6da biri, şimdi çip sistemlerine verilecek para çok fazla da 49.500tl çok az miktar bi para mı?
ha bir de şu var, eğer bu müsabakalarda görev alan hakemler gerçekten işlerini doğru yapsalar gene birşey demiyecez ama sezon başından beri antalya'dan tutun kütahya'ya, kalan tüm yarışlarda hakem hataları, yanlış parkur işaretlemeleri, yanlış ölçümler yapıldı
eminim organizasyonlar daha iyi planlansa hem sporcular hem seyirciler daha memnun kalacaktır, ama federasyon yönetimi tarafından bu isteniyor mu bilmiyorum, bu sene yapılan tek düzgün organizasyon vardı o da elazığ triatlonuydu bu da yerel yönetim tarafından organize edildi :)

zaten bu masraflar yüzünden artık sporculara da harcırah ödenemiyor, zaten ilk 5 gibi harcırah durumu var (kürsü ödülü gibi bişey), onlara bile artık harcırah ödenemiyor, banka hesapları alındı ama harcırahlar yatırılmadı.
federasyon bütçeyi tüketmiş, yurtdışına giden sporcular bile borçla harçla götürülmüş, peki nereye gitti bu paralar, sporculara mı :)
her yarışa lüks koşullarda gelen yöneticilere harcanıyor başta, daha sonra lüks otellerde yapılan toplantılara... sporcular 23 saat e kadar süren otobüs yolculuklarıyla, teknik kurul başkanı da 150 tl yol harcırahı ile otobüsü tercih etmek zorunda kalıyor, peki yöneticiler niye uçakla gidip geliyor?

durumlar böyleyken sesini çıkaranı kovuyorlar yönetimden, belki beni de bu yazdıklarımdan dolayı beni de uyaracaklar ya da ceza verecekler
ama ben saygı çerçevesinde gördüğüm sıkıntıları yazmayı bi görev olarak görüyorum, bu sıkıntıları federasyon a da mail yoluyla, diğer yöneticilere de yaptığımız konuşmalarda bildiriyorum. başkalarının aksine benim tek amacım türkiye de triatlon un daha iyi yerlere gelmesi, arkadan gelen başarılı gençlerin bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmemesi ve herkesin üstüne düşen görevi yapması...

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Önol