Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Triatlon Federasyonunun Skandali!

Konu, 'Triathlon' kısmında Ulaş Önol tarafından paylaşıldı.

1. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    Yurt içinde yapılan yarış tarihlerinin güncel listesini yayınlayan, Riva'da uzun mesafe koşuları, duatlon ve triatlon yarışları organize eden, üyelerini bu sporları doğru ve sağlıklı şekilde yapmaları konusunda bilgilendiren, bilinçlendiren, koşan, bisiklete binen, yüzen, kısacası sporu hayat tarzı olarak benimsemiş herkesin ortak sahip olduğu bir platform olan Yarış Takvimi:in: (www.yaristakvimi.com)'dan alıntıdır.

+++
    11 Temmuz Rivathlon yarışı iptal ettirildi.
    Sene başında duyurusunu yaptığımız 11 Temmuz’daki Rivathlon (olimpik mesafe triatlon) yarışı Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) tarafından iptal ettirilmiştir. TTF’nun, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda yarış düzenlediğim için benim hakkımda yasal işlem yapılacağı, ayrıca bu yarışa katılan kulüp ve sporcuların da Disiplin Kuruluna sevk edileceği bildirilmiştir. Bu sayede bizler de bu sporun yaygınlaşması için yaptığımız özverili çalışmaların suç olduğunu öğrenmiş olduk.
    +++

Yazıklar olsun! :boese157: Bu kadar cehalet, bu kadar çekememezlik, bu kadar korkaklık fazla ama! :boese157: Zavallı triatlon federasyonu... :Skull-175

Yarış takvimi aylar önce 11 Temmuz'da olimpik triatlon yapacağını açıklamıştı.. Triatlon federasyonu da aynı tarihe Karasu triatlonunu koydu. Muhtemelen Riva'da yapılacak triatlona kayıt yaptıran 50 kadar triatlonsever, federasyonun bu organizasyonu çekememesine neden oldu!

Parası ile bu işi çok kötü organize eden triatlon federasyonu, parasız ama mükemmel organize edilen, herkes tarafından takdir edilen Riva'da amatör ruhla düzenlenen triatlona engel oldu!

Federasyonun düzenlediği yarışlar, bir özür gelene veya yönetim değişene kadar benim için bitmiştir, umarım herkes benim gibi düşünüyordur...
    Dileğim, en azından bu sporu yapanların(Rivathlon'a kaydını yaptırmış... olsun, olmasın) birlik olurlar ve yarışlara gitmeyerek tepkilerini gösterirler... Federasyona direk olarak sözlü/yazılı olarak da tepki vermeli, basınla bağlantısı olan arkadaşlar da sesimizi duyuracaktır.

onder, tuncdemir, duyguny ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    fakat konuyu yanlışlıkla iki kere açmışsınız herhalde bilginiz olsun . . .

3. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    evet düzenlerken 2. kere atmış bulundum ama ne yazık ki silmeyi beceremedim!

4. OrionForEver

OrionForEver Forum Bağımlısı

Seviye:
    Acizliklerini ve cekememezliklerini baska türlü ört pas edemeyecekleri belli oldu. Ülkemizde Triatlon sporun hatta bir çok spor dalının gelişmesinin onundeki en büyük engellerden birini görüyoruz. Beyinleri orumcek baglamıs zihniyet ile kimi ve neyi temsil ettiklerini bilmeden, yukarıdan birilerinin ahpabı, tanıdıgı ve / veya kayırması ile bir yerlere gelen insanlar oldugu surece bu ulkede hic bir sey olamaz.

Ayrıca; madem bu işin yanlış oldugunu biliyordunuz ozaman son hafta degil onceden FEDERASYONLUGUNU yapsaydınız. Gerçekler insanı korkutur ve sizlerinde ne kadar korkak oldugunuz ortadadır.

Bu boyle bilensin ve yazılsın!!!!

Yazıklar OLSUN sizlere!

baracuda75 ve Ulaş Önol bunu beğendi.
  5. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu kısmı çok doğru, belli ki bir inatlaşma olmuş. Federasyon insiyatifini son dakikada kullanarak biz sporcuları üzmüş oldu...

Bir ülkede bir sporun federasyonu varsa o sporla ilgili özel organizasyonlar ancak federasyon izni, gözetimi ve kurallarına göre yapılabilir. Federasyon web sayfasında ''Müsabaka Yönetmeliği'' diye bir bölüm buldum, orada açıklanmış.

'Yarış Takvimi' yöneticileri bu konuya dikkat ettiler mi? Başarılı işlere imza atan bu ekip bunu atlayıp bağımsız şekilde bu işe soyunmuşsa risk almış demektir.

Olan da bize oluyor, biz sporcuların çoğu işin organizasyon kısmını bilmiyoruz, ama sonuçta cezalandırılan bizler oluyoruz.

YT ekibi ve Federasyon arasında bizim bilmediğimiz konular var gibi... Her iki taraftan da daha ayrıntılı açıklamalar bekliyoruz.

6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sıkıntı rivada yarış olması değil,sıkıntı riva ila karasunun çakışması,geçen yılda triathlon oldu,bu yıl duathlon oldu,kim karıştı? aslında kimin haberi oldu,bir şekilde birileri haber vermiş diyelim,aslında gizli kapaklı bir iş değildi zaten,sorun rivayı tercih edip karasu triahtlonun sönük geçme korkusu!!,aslında ne acıdır ki bir federasyon bir özel organizasyondan korkuyor.Zaten rivayı tercih edip ,karasuya gitmiyecekler için değişen birşey yok ,gene gitmiyecekler,zaten aktif lisanslı olarak 3-5 kişi yapar toplamda bu kişiler ve bende buna dahilim,diğerleri zaten sedantel türden,onlar zaten federasyon yarışlarına katılmamaktadır.İkinici sorun,federasyonun orada yapılan organizasyonu sahiplenme isteği,bunada red alınca işler inada bindi.Gene ne acıdır ki federasyon 30 hakemle yarışlarda zorlanırken rivada hakem bile olmayan 5 kişi yapıyor bu işi ,nasılmı?" chip" ,bukadar basit,siz federasyon olarak yıllardır bu sisteme geçiş yapamıyacaksınız,istanbulda basit bir organizasyon için çocuk oyuncağı olacak,peki bu nasıl oluyor.?

baracuda75, bikernomad, binRR ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    sitede yazan aynen şu şekilde...
    ''B) Özel Yarışmalar
    Resmi yarışmaları düzenleyen kurumların dışında kalan diğer resmi kurumlar veya özel kuruluşlarca organize edilen yarışmalardır. Yarışmaları organize etmek isteyen kuruluş, yarışmayı yapmak istediği tarihten en az 30 gün önce izin almak üzere, Federasyona başvurmalıdır. Yarışmada görev alacak hakemler ve yöneticileri, TTF belirler. Yarışmaların tüm giderleri düzenleyen kuruluşa aittir''

Yarışı organize eden ne bir resmi kurum ne de özel bir kuruluş....

Eğer ulusal veya uluslar arası çapta resmi bir müsabaka düzenliyorsa federasyonu bir şekilde dahil etmen gerekir, ancak Rivathlon ulusal bir yarış olmadığı gibi, resmi bir müsabakada değil. Sadece local bir antrenman yarışı. Federasyonun buna hakkı yok. Yarışı düzenleyen(ler) her zaman ki gibi kaymakamlıktan gerekli izinleri almışdı, ambulans herzamanki gibi hazır bulunacaktı, jandarma yolları keserek yardımcı olacaktı, sporculardan toplanacak 20 tl ile de çiplerin kiraları, bisiklet taşıma demirleri, madalya, sertifika, su, şamandıra, halı, saat, vs olabildiğince karşılanmaya çalışılacak, zarar minimuma indirilmeye çalışılacaktı... Federasyonun derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.
    Atletizm federasyonunun sitesinde Riva Yarı triatlonu var..Onlar en azından bağcıyı dövmüyor!
    Caddebostan sahilde düzenlenen bir basketbol turnuvasını Basketbol federasyonunun engellemesi veya sitelerarası bir futbol turnuvasını Futbol federasyonunun engellemesi kadar abes bir durum bu. Neden diğer sporlarda engellenmiyor da triatlonda oluyor? Triatlon federasyonu bir antreman yarışından korkacak kadar ezik, kıskanç, beceriksiz çünkü! Antreman yarışı bile daha iyi düzenlendiği için, kendi yaptıkları triatlona tercih edilmeye başlandığı için.... Riva'daki antreman yarışları nasılsa devam eder, bir yarışın iptali sadece tepkiyi görmeye yarar diye düşünüyorum... ama bu davranışları ile, ferderasyonun rengini çok açık ve net görmüş olduk, çok yazık oldu.........

baracuda75 ve mcanb bunu beğendi.
  8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet ulaş biraz öyle,futbol federasyonun ,halı saha veya mahalle arasında maç yapan çocuklara karışması gibi bir durum.

9. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaslar şimdiye kadar katılmadığım için bilmiyorum, Riva'daki triatlon yarışlarına katılmak için lisans sahibi olmak gerekiyor muydu yoksa lisansı olmayan herkes girebiliyor muydu?

10. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    duatlonda gerekmiyordu, triatlon için lisans gerekiyor diye yazıyor, ama iyi yüzme bildiğini bildiğimiz, tanıdığımız arkadaşlara imza karşılığı izin veriliyor.

11. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Her spor dalında böyle olmuyor tabii, fakat çevreye ve katılımcılara karşı hayati tehlike arzeden sporlarda (motorsporları, yelken yarışları vs.) federasyonun izni ve kontrolü olmadan yarış düzenlenemez diye biliyorum.

Yarış takvimi eğer bir organizasyon yapıyorsa, hele bunun için para topluyorsa bu işin bir resmi sorumlusu olması, toplanan paraların muhasebesinin tutulması gerekir. Devlet, bizim yararımıza (bir de vergi alacak yer aradığından tabii) bu tür girişimlerin prosedürünü belirlemiştir.

Yanlış anlaşılmasın, ben bu insiyatifi destekleyen biriyim. Ancak karşı taraftan olayın nasıl gözüktüğünü da anlamaya çalışırsak hepimizin istediği noktaya daha kolay ulaşabiliriz.

İyi niyet çerçevesinde, herşey sorunsuzken bu girişim güzel. Ama devlet en kötü senaryoyu düşünmek zorunda.

-Bisiklet bölümünde kaza olsa, bir hayatını kaybetse, veya bir köylü çocuğuna çarpıp ölümüne sebep olsa; sorumlu kim olur? Yarışmacıya kendi sorumluluğunu aldığına dair kağıt imzalattınız, ya çocuğun sorumluluğu? İşte o devletin sorumluluğuna giriyor.

-Veya, organizasyon 2 bot değil de 1 bot görevlendirmeyi uygun buldu ekonomik sebeplerle ve yüzme bölümünde biri kayboldu... şimdi, sporcunun taahütname imzalaması başka şey, organizasyonun onlar adına riskler alması başka... öyle yapıyorlar demiyorum, sadece işler ters giderse ne olur onu anlatmaya çalışıyorum.

-Son olarak, ortada bir faaliyet, sponsorluk, para toplama olayı olduğu anda bir kurum olma zorunluluğu ortaya çıkar. Öyle 'biz bir şirket değiliz, antreman yapıyoruz' diyemezsiniz devlete. Bizlere göre hava hoş keyif alıyoruz sonuçta bu organizasyonlardan ama devlet böyle düşünmez, her parasal faaliyeti kayıt altına almak ister.

Şimdi 'futbol da tehlikeli o zaman, her yıl halı sahalarda kaç kişi kolunu bacağını kırıyor, kalp krizinden ölüyor' gibi antitezler sunulabilir ama karmaşıklaştırmaya gerek yok. 'Sitelerarası turnuva': her sitenin kendine özel sahası varsa oynarlar, kimse karışmaz. Saha kiralarlarsa, orada para işi resmidir, halısaha işleten şirketten hizmet satın alır oynarsınız. İsteseniz lig yapın, turnuva yapın onunla ilgilenen olmaz.

Sakatlık, ölüm konusunda ise önemli araştırmalar yapılmıştır. Halı sahaların standartları ile ilgili sıkıntılar mevcut. Bu konuda söyleyebileceğim çok şey var ama bunları çözmeyi de futbolseverlere bırakalım.

Kısacası bizim konumuzda ''Yarışı organize eden ne bir resmi kurum ne de özel bir kuruluş....'' diyorsun ya Ulaş, 2sinden 1i olmak zorunda, yoksa olmaz. Olur da birkaç kez, ancak birileri bu konuda rahatsızlık duyana dek.

Neden böyle tatsız bir durum oluştu? Eğer Federasyon çok daha etkin, sadece kulüplerle değil ferdi katılımcılarla da ilgilenen, sporu çok daha geniş bir kitleye yaymayı başarmış bir kurum olsaydı, o zaman belki Rivathlon'la ilgilenmeyecekti. Belki o zaman zaten Zeynel Alhan ve ekibinin böyle bir girişim düşüncesi oluşmayacaktı.

Ama özel insiyatif kendisini gölgeler hale gelince bunu kendine yediremedi, bu gayet açık.

Fırat Federasyonun bu yarışı himayesine alma talebinden bahsetti, bu doğruysa keşke gerçekleşebilseydi. Buna -yarışın iptal edileceğini bilerek- red cevabı verilmesinin sebebi nedir acaba?

Fırat'ın dediği gibi İstanbul'da triatlonu hobi olarak gören, günübirlik koşuya gider gibi yarışıp evine dönebilecek kişiler nasıl olsa diğer yarışa gitmezler, daha ciddi triatletler de puan almak için zaten Riva'yı değil herhalde diğer yarışı tercih ederlerdi, bilemiyorum.

Sporun ve sporcuların geleceği için mücadeleye devam etmeliyiz, ancak bu mücadele çatışma şeklinde değil uzlaşma, talep etme, aktif rol alma, egolardan arınma yollarıyla amacına ulaşır.

Hepimize kolay gelsin.

duyguny ve Fırat Dizman bunu beğendi.
  12. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ok teşekkür, ne demek istediğim anlaşıldı herhalde.
    Bence cok tatsız bir durum, sonunda kazanan taraf yok ama spor ve sporcular kaybetti yine.
    Bu yarışların çakışacağı taa ne zamandır belli. İstenilseydi bence kolaylıkla bir çözüm bulunabilirdi, ama olmadı.
    Triatlon sporunun yöneticisi olan 'makam sahibi' insanlara ve bu spor için kendi çıkarını gözetmeden özveri ile çalıştığını söyleyenlere çözüm üretmek yakışırdı diye düşünüyorum.
    Nacizane fikrim böyle...

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    mark sadece bilgi olarak veriyoru,sen bilmediğin ve yaşamadığın için:devletin sorumluluğunda dediğin şeyler aynen oldu:ne oldu biliyormusun,Atatürk barajında iki çocuk yarışta boğuldu,eğirdirde yarış esnasında yayaya çarpan yarışmacı polis tarafından gözaltına alınmaya çalışıldı ve yarışırken,Ayrıca eskisi gibi devlet tekeli yok federasyonlar artık özerk,işleyiş ve hiyerarşi daha farklı.Evet dediğin riskler mevcut ama fed. riavada bu organizasyonu yapanları düşündüğünden bu kararı almadığıda belli.Neyse olan oldu,mühim olan bundan sonra ne olacak?

duyguny bunu beğendi.
  14. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    maalesef kesinlikle öyle...

Bu sene bütçesi 300 bin tl olan TTF muhtemelen 4 yarış yaparak sezonu kapatacak... Yarış Takvimi ise aldığı 10-20 tl'yı fazlasıyla sporcuya iade ediyor zaten..Yapılan şey top alalım maç yapalım, Pota alalım 3'e 3 basket maçı yapalım kadar basit bence... Devletin kimi kontrol etmesi gerektiği aşikardır.. Yemekleri, konaklamaları, ulaşımları, vesairesi federasyon tarafından karşılanmayan sporcular her yarış için minimum 200-300 tl harcamaktadır. Hem de kötü bir organizasyon için.. ilk 10 için mücadele etmeyen sporcular, bu 200-300 tl'yı vermek yerine 20 tl verip Istanbul'da daha iyi organize edilmiş, sporcuya değer verilen bir antreman yarışında yer almak elbette tercih edebileceklerdir.

Fırat Dizman gayet iyi bilgilendirmiş bizleri.. Bu risk maalesef her zaman mevcut, ama federasyonun yarışında ölenler, yaralananlar için federasyon mu suçlu tutuldu? Rivathlon'da trafik kapatılmıyor(Aynı otobanda bisiklet antremanı yaparken yolların kapanmadığı gibi), katılan herkes risklerin farkında.. Bir kaza olursa da bunun bir arabanın bir yayaya çarpmasından bir farkı yok diye düşünüyorum... Elbette yarışı düzenleyenleni suçlayamayız...

Federasyonda konuşmayı bilmiyenler var, triatlonu bilmiyorlar, ayrıca yaptıklarını da gördük, kiminle nasıl uzlaşacaksınız.. Keşke uzlaşılsa... Umarım biri bir gün becerir...

baracuda75 ve Fırat Dizman bunu beğendi.
  15. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Rivalı arkadaşları kutluyorum.İyi bir iş çıkarmak istemişler.Her zamanki gibi beceriksizler de bundan korkmuşlar.Özet bu.
    Daha önce de yazmıştım.Benim takımımın bisikletlerini,hatta çoraplarına kadar elimizden aldılar diye.Yeni belediye başkanı eskisini dövmek için bizi kullanmaya kalkışmıştı.Şimdi de utanmadan egirdir triatlonuna sahip çıkıyor.Federasyon atıp tutmuştu hiç olur mu öyle şey gerekirse sayın başkanımız takımın çalışması/devamı için kişisel imkanlarını kullanacak filan diye.Takım artık yok.Heveslar kırıldı.Ben egirdir'i terkettim.52 yaşında hala haftada 6 gün tour düzenleyerek ortalama da 16-18 bin kalori yakarak bisiklete devam ediyorum.En son 3 kez dünya şampiyonu Mike Kluge ve 24 saat MTB şampiyonu Tobias Nestle ile 6 gün pedal çevirdim.Adamlar anlattıklarıma biryerleri ile güldüler.
    Sproru yapanlar ve bilenler yönetmeli.Bakın Emin MÜftüoğlu'na.Şiir gibi işler çıkartıyor.
    Yine daha önceki yazılarımdan görürsünüz.Karaiblerdeki dostum Winston Crooke 10 bin nüfuslu adada yılda biri uluslar arası olmak üzere,diğerleri de antreman yarışları ve adalar arasındakilere katılmak olmak üzere 20 nin üzerinde yarış düzenliyor.Triatlonlar hariç (pan amerikan kupalarında)Son iki yıldır dünya yol bisikleti yarışlarına en az dört sporcu ile katılıyorlar.
    Herhalde rivadakilerin kariyerleri federasyona birkaç numara büyük geldi.
    Son söz:Yılmadan devam edin.

samed akman, OrionForEver ve Ulaş Önol bunu beğendi.
  16. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Klasikleşmiş bir söz,haklar verilmez ,kazanılır,hak edilir,bunun içinde çalışmak ,organize olup hareket gerekir.Ama herkes bende dahil her zaman federasyonda arıyoruz suçu,peki kim ne yaptı bu güne kadar? ne için uğraştı,akyakada geçen yıl olanları gelenler bilir,protesto için start verilince 15 sn girmeyilim dedim suya ,herkes şöyle bir uzaklaştı korktu ,niye ,amaç kimseyi kırmak,veya bir yere taraf olmak değil,sıkıntının farkındalığı belirmek,herkes herkesin yüzüne gülüyor,peki bir çıkar yokken bile bu çıkar işi nasıl olacak.nasıl aşacağız.Tek kelime aynı noktaya vurabilmek,eğer yöenticiyseniz,nabız yoklarsınız,ses yoksa devam ,kırılma nokatasına kadar,birşey varsa durur ,gerekirse geri adım atarsınız,ama ses yoksa,vurmaya devam.Her teknik toplantı öncesi konuşulur sıkıntılar, atıp tutulur,ama çok kişiye söyledim,aaa boşver senmi düzelticeksin,evet tek başımna veya tek kulup olarak hayır,hedef olursun sadece ki zaten öyleyim,tehdit bile aldım,tabi tutmadı o ayrı konu ,buradan anlatmaya gerek yok ,yanlış ata oynadılar.O yüzden buradan artık sıkıntıları değil çözüm yollarınızı bekliyoruz lütfen ,sıkıntı zaten belli,herkeste farkında.Bize problem yaratıcak değil formül söyliyecek elini taşın altına koyacak,bir çıkar gözetmeden bu sporu geliştirmeyi hedefleyen isteyen kişiler lazım.

17. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    Zeynel abi ile konuşayım... Çözüm odaklı bir insan olduğunu düşünüyorum.. Bir sorsa TFF'ye istedikleri nedir? Izin de istese yaptığı yarışlar için bakalım ne diyecek federasyon?? Ek olarak ne sağlayacak Riva yarışlarına? Trafiği kapatabilecekler mi mesela? Lisansı olmayanlar da gelebilir diyebilecekler mi? Yoksa kendi resmi sitelerinde Riva yarışını ilan mı etmek isteyecekler tüm organizasyon yarış takvimine aitken? Madem yasa dışı izinsiz yarışlar, madem destek olmak istiyorlar, o zaman izin isteyene de izin versin bakalım görelim... Yok lisanssız yarışılamaz, yok sabah 7'de yarışa başlanmaz, yok bilmemne derlerse o zaman yasal yollardan hak arama sırası el değiştirir!

18. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    cevabı söylüyorum:2010 yılı triahtlon federsyonu takvimiminde yer alan riva triathlonu diye başlıyacak,ek olarak yarış saatleri değişecek biz büyükler %110 nemde 35 derece sıcakta öğlen 13: te start alacağız,lisansı olmayanlar yarışamıyacak.Trafik en fazla tek yönlü kapatılabilir,çünkü bildiğim kadarı ile alternatif yok .

19. Ulaş Önol

Ulaş Önol Yeni Üye

Seviye:
    Zeynel abi, federasyondan, yarış düzenleyebilmek için yerine getirilmesi gerekli şartların neler olduğunu içeren yazılı bir liste için istekde bulunuyor... Umarım cevap gelir, umarım anlaşılır... Anlaşılmazsa da B planı mevcut.. :)

mcanb ve Fırat Dizman bunu beğendi.
  20. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    inşallah yanılırım.enkayı bilirsin sadi gülçelik ti sanırım adına oyunlar düzenleniyor,triahtlonda vardı,bir zaman yapıldı taki federasyon elini atana kadar.Bakalım ne zaman ,ne cevap gelecek.Bem de görüşeceğim zeynel abiyle.