Sanirim araba satin almak daha kolay

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Farklı görüşleri almak yararıma oldu sanırım. 700C birimde benim boyuma uygun hangisi olur?

SALCANO CİTY SPORT 30 700CX20 satın alsam boyuma uygun olur mu?

Scudo

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
City Sport 30 uygun kadro boyuyla senin için gayet hoş bir bisiklet olur, donanım olarak da tatmin edici seviyede. Kilitli maşa, 3x9 vites, 32 telli jant seti... Bence gayet de alınası bir makine, tam olarak senin istediğin gibi ;)

• Beğen
Tepkiler: Can.berk

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Abi 700C birimini anlamadım açabilir misin biraz? 700Cx20 ibaresi altında Hepsiburada sitesinde inceliyorum da, x20den yukarısı yok küçük gelmez değil mi?

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

Hem yaşın, hem de bilgi düzeyin itibariyle haddini aşan sözler sarf ediyorsun güzel kardeşim.

@Tolga Günsezer

Bisikletler belli mühendislik aşamalarından geçerek imal edilen ve satışa çıkartılan taşıtlardır. Bir taşıt tasarlanırken önce hangi koşullar için üretileceği belirlenir, daha sonra da standart 70 kg ağırlığındaki bir sürücü için çeşitli dayanım hesapları yapılır. Tabii ki bir bisiklet asla sadece sürücüsünü taşımaz; çeşitli aksesuarlar ya da sürücünün şahsi eşyaları ve hatta kamp malzemelerine kadar varan ağırlıkların da yüklenebileceği göz önünde bulundurulur. Hesaba katılan bütün bu ağırlıkların üzerine bir de emniyet katsayıları dahil edilir; böylece aşırı yük altında da kendini hemen koyvermeyen bir yapı elde edilir.

Ne var ki aşırı yüklenmeye maruz kalan parçalar, görünürde dayanıyor gibi dursalar bile; metal yorulmaları ve mikro deformasyonlar sebebiyle parçaların ömürleri kısalmaya başlar. Bir süre sonra gözle görülmeyen mikro çatlaklar oluşup malzeme üzerinde ilerlemeye başlar ve bir gün çok küçük bir yük altında, hiç aklınıza gelmeyecek parçalar kırılıverir. Bunun sebebi, geçmişte maruz kalınmış aşırı yüklenmelerin birikmiş etkisidir.

Yol bisikletleri; dümdüz asfalt yolda yüksek hızlara dayanabilecek şekilde tasarlanırlar ve bu sırada ortaya çıkabilecek küçük titreşimlere de dayanabilirler. Ne var ki üzerlerindeki ağırlık arttıkça, yoldan gelecek her türlü titreşimin etkisi katlanarak artmakta ve sözünü ettiğim yorulmalara sebep olmaktadır. Ayrıca bir sürücünün ağırlığı fazla olmasa bile, o bisiklet için uygun olmayan bozuk yollarda yüksek hızda kullandığında yine bisikletin dayanım sınırlarını aşar ve yüksek ağırlıkta birinin kullanımıyla aynı hasarlara sebep olur. Yol bisikletlerinin narin olmasıyla ilgili iddiamın 1. kısmının açıklaması bu şekilde.

Narinlik konusunda 2. boyut ise; kullanan kişinin bakım ve sürüş konusunda göstermesi gereken hassasiyetle alakalı. Tecrübe ve bilgiye dayanan bu özen, parçaların ömrünü uzatmak konusunda büyük rol oynuyor. Tozlu parkurlardaki sürüş tarzı ve eve dönüldüğünde yapılması gerekenler, yağmur sonrası yapılması gereken bakımlar, aşırı sıcak ve soğuk hava koşullarına karşı alınan önlemler, ve bunun gibi konularda her sürücünün bilmediği püf noktalar var. Bunlara dikkat edilmezse, 50 kiloluk bir sürücü bile bisikletini oluşturan parçaların ömrünün çabuk dolmasına yol açıyor.

Uzun lafın kısası; yol bisikletleri tecrübesiz ve ağır sürücüler için fazla narin. Şimdi bana katılıyor musunuz?

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu MTB olayı fazla abartıldı sanırım. Mtb nin giripte city bike ın giremediği bir arazi gösterin bana. Yok amortisör olmazda ellerin haşat olurmuş, yok tekerlek ince olursa daha bir sürü mış mış...
Gören de mtb yi BMW otomobil zannedecek yani o derece bir konforlu. Ben mtb denilince downhill anlarım bir onun fonksiyonu farklıdır. Bir dağda bayırda gerçekten ona ihtiyaç vardır. Yoksa kalahari çölüne city bike la girerim o derece. Turda yaparım, patikada da sürerim, şehirde de sürerim, her yere gider.
Hülasa senin alacağın bisiklet city bike. Önerilerim ktm, scott.

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Can.berk

Valla 700C kısmını ben de anlamadım, x20 kısmı da kadro boyunu belirtiyorsa 20 inç senin için gayet iyi. Zaten daha büyük kadrolar pek üretilmiyor, üretilse bile hantal kalmaya başlıyorlar. Ben de 1.83 boyumla 19 inç kadro kullanıyorum mesela, gayet de memnunum ;)

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@mehmetsunu

City Bike'a kimsenin bir lafı yok, MTB'yi hamallık olarak gören ve yol bisikletini ısrarla araziye sokmaya çalışan zihniyetten dolayı ortalık bu kadar karıştı ;) City bike tabii ki en idealidir, dayanıklı bir jant seti ve iyi bir süspansiyonlu maşayla hafif arazi koşullarına da rahatlıkla dayanabilir. Zaten şu an bisiklet alacak olan kardeşimiz de city bike'ta karar kıldı, ki bence de en doğru seçimi yaptı. Birkaç arkadaş ise fikirleri ciddiye alınmayınca olayı kişiselleştirip, bildiklerini yanlış çıkartanlardan ders almaktansa onları aşağı çekmeye çalışıyorlar kendileri tatmin olmak için. Onlar da eninde sonunda fikir olarak gelmeleri gereken yere ulaşacaktır. Şu an büyütülecek bir durum yok yani, merak etmeyin...

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ahmet can yakışır bir yığın şey yazıpta incir çekirdeğini doldurmamayı nasıl başarıyorsun. tabi bu da bir çeşit başarıdır. Buna eskiler mugalata yapmak derlerdi. Niye gencin zihnini zehirliyorsun. sayın Torosu bile çileden çıkardın. Bravo.
Bisiklet antika çin vazosu değildir. Bir şey olmaz. İstersen karbon yol bisikleti ile patika sürüşü yap. Mühendisler boşuna okumuyorlar değilmi. Bizim yerimize düşünmüşlerdir. Birde mezara götürmeyeceğiz. Ticari ömür denilen şey 10 yıldır. Sen 10 yılı devirmişsen zaten takdiri hak etmişsindir demektir.

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@mehmetsunu

Mehmet Bey; sayın Toros kendi saplantılı zihniyetinin kurbanı oldu. Malum ülkemiz insanında çok yaygın bir hastalık vardır; biz bir fikri benimsediğimizde herkesten aynısını bekleriz, farklı görüşlere tahammül edemeyiz. Sayın Toros istiyor ki herkes onun gibi yol bisikletini benimsesin, dağda bayırda gezecek insanlar şehir bisikletine bile çekinerek yaklaşsın, MTB'ler ise komple kullanımdan kalksın. Öyle bir dünya yok maalesef.

Ayrıca yine bizim insanımızın bir hastalığı olarak; detaylı mevzular bizi çok sıkar ve en kestirme yoldan sonuca gitmek isteriz. Ne var ki şeytan ayrıntıda gizlidir ve biz ne kadar görmezden gelsek de, atladığımız detaylar eninde sonunda kötü sürprizler olarak karşımıza çıkar. Mühendisler de bunu bilir ve imkanlar dahilinde bu sürprizleri erteleyebildikleri kadar ertelerler, ama yine de kaçınılmaz sondan kimsenin kurtuluşu yoktur.

Konuyu açan kardeşimiz sadece bu tarz yanlış düşüncelere sahip kişiler tarafından yönlendirilseydi büyük ihtimalle yanlış bir bisiklet seçimi yapacaktı, ve sizin o üzerinde durmaktan nefret ettiğiniz ayrıntılardan dolayı arka arkaya yaşayacağı sorunlar yüzünden bir noktadan sonra komple bisikletten soğuyacaktı. Ben kendisini bu tarz zehirlenmelerden koruyorum. Bunu yapmak için, gerektiğinde kendi değerli vaktimden ayırıp uzun açıklamalar da yapıyorum. Harcadığım vakit, bir insanın hayatına bir çok güzellik katacak bir spora onu ısındırmaktan daha önemli değil. Saplantılı düşünceler ise her yerde; ve ben bu tarz insanlarla sadece burada değil, bir çok farklı ortamda savaşıyorum.

Hala ticari ömür falan diye ortalığı karıştırmaya devam edecekseniz sizin bileceğiniz iş, buyrun bütün bildiklerinizi paylaşın. Ben de bunca yıl boşuna okumamış, lisanslı bir mühendis olarak hem sizin yerinize, hem de konuyu açan kardeşimiz için düşünmeye devam ederim ;)

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Oluşan seviyeli münazara havasından dolayı memnun kaldım, farklı görüşler benim ve bisiklet seçiminde bulunmak isteyen büyüklerim ve arkadaşlarım için faydalı olacağına inanıyorum. Şehir Bisikletinde karar kıldım. Kısmetse yakın bir zamanda edineceğim :) herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım

Düzeltme: 700C birimi hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim, merak ettim.

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Amacınıza en uygun yol bisikleti öneririm. Mtb alırsanız sizi kesmeyeceğini düşünüyorum. Mtbnin arazideki keyfi iyi güzelde yolda hammallığı çekilmiyor cidden.

• Beğen

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Siz değerli üyeler ve özel olarak mesaj atıp ilgilenen sayın: Aşkın Şentürk beyefendiye teşekkürlerimi sunarım, bisikletimi almış bulunmaktayım :) Bisikletim: Carraro Sportive 224 modeli olup. Hybrid kategorisinde satışa sunulmaktaymış. Shimano altus 24 vites, 28 jant, 51 kadro boyu, 700c35C lastikleriyle tam şehir/tur bisikleti. Hemen fotoğraflarını çekip sizinle paylaşmak istedim belki bisiklet arayan arkadaşlara da fikir veririm. Bu arada acayip rahat ve yormuyor :) Denemelerimden de bahsetmek istiyorum; perşembe akşamı MTB kullandım. Harika diye düşündüm taki 35mm tekerlekleri olan sportive 224'ü deneyene kadar, şunuda belirtmek isterim öyle paldur küldür her çukura, setlere hızlı bir şekilde giremiyorum, girerim fakat bisikletin akordu için sağlıklı değilmiş, bu arada bisikleti yeni aldım yapmam gereken şeyler var mı? :)

http://oi41.tinypic.com/28b4m74.jpg
http://oi39.tinypic.com/blavm.jpg
http://oi41.tinypic.com/c1dah.jpg
http://oi41.tinypic.com/2zzm4uc.jpg
http://oi40.tinypic.com/mhbsx5.jpg

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Çok yakışıklı bir makineymiş kardeşim, maşallah diyelim :) Kazasız belasız, güle güle kullan ;)

• Beğen

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Kazasız belasız binmeniz dileğiyle hayırlı olsun, hareketli parçaların bir rodaj süresi oluyor ayarlar kaçacaktır, 1-2 ay içinde aldığınız yere gidip tekrar ayarlarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

• Beğen

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Kardeş yeni konu açtım.oraya düşüncelerini yazarsan çok memnun olurum.ya da öm atarsan çok iyi olur.
(link)

• Beğen

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Teşekkür ederim, ahmet can abi :) kısmetse kazasız belasız. Ayarlarını ihmal etmeyeceğim :)

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
ben de vakti zamanında mtb ye sahip olup yol bisikleti tavsiyesi isteyen bir forumdaşa elindekini muhafaza etmesini ,satmamasını bütçesi varsa mtb nin yanına bir yol bisikleti almasını zira 700*23 lastiğin daha sık patladığını sen misin söyleyen vay efendim sen nasıl yol lastiği daha kolay patlar dersin yok bilmem biri 39 derecede sürüyormuş da patlamıyormuş sanki sıcaklık ile patlama ihtimali arasında bir korelasyon varmış gibi yaşı 15-16 civarlarında olması muhtemel bir başkası da sanki her yıl binlerce km yapan biriymiş gibi sözlerimi zart zurt etmek olarak nitelemişti ki daha sonra bu veledin forumdan uzaklaştırıldığını e böyle bir üslup kullanan bu mekanda barınamaz ,barınmamalı..herneyse şunu söylemeye çalışıyorum birisi yol bisikleti lastiğim sık patlıyor dediğinde neden bazıları bunu yol bisikletinin yüce ruhuna yapılmış bir saldırı bir hakaret olarak addedip hemen defansa bilahare saldırıya geçiyor, ben burda yol bisikleti ile ilgili kendi kişisel tecrübelerimi paylaşıyorum ,herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı, yol bisikletine bir süper kahraman muamelesi yapmaktan vazgeçelim.
ha bu arda bu tutumun ardında yatan ruh hali bence şu, lastiğin patlamıyorsa üst seviye bisikletçisin yani bazıları bunu bu patlak olayını acemilik göstergesi olarak görüyor ,bu konudaki düşüncelerimi paylaştım , amacım polemiğe kapı açmak değildir.

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Bisikletinizi güle güle kullanın Canberk bey. madem hibrit aldınız ve madem araziye girme niyetinizde var , size dört tavsiyem olacak. ( Gerçi yeni bisiklet alan herkeze tavsiyemdir )

Loctite 243 alıp , bisikletinizdeki tüm vida ve civataları söküp bu sıvıyı vida dişlerine sürüp yeniden sıkın.Hava ile temasa girince şişen ve kuruyan bir kimyasal.Titreşim yüzünden vidaların civataların düşmesine , ayarların kaçmasına engel olur.
20 lira gibi bir fiyatı vardır.

(link)

İkincisi ise arka lastikteki rublenin arkasında şeffaf plasik akort teli koruması ( genelde zincir attığında, zincirin akort tellerine dalmaması için konulur) zamanla güneşten ve ısıdan dolayı şekil değiştiğinden veya tırnakları kırıldığından vites dişlilerine sürtmeye ve sinir bozucu bir ses çıkartmaya başlar.Ayrıca sürtünmeden dolayı rubleye baskı uygular. Eski bisikletçilerde bu malzemenin metali satılır . 10 lira gibi bir fiyatı olması lazım. Plastiğin yerine bu metal olanı takarsanız bu sorunu yaşamazsınız.

Üçüncüsü mutlaka hava basınç göstergeli bir pompa alın ve mutlaka lastiğinizin üzerinde yazan değerler arasında hava vurun. uzun süreli kullanmama durumunda lastik kendi kendine iner. haftanın bir günü lastik hava basıncını kontrol etmeyi huy haline getirin.

Ve son tavsiyem , yılan ısırığı ( jant akrot deliklerinin geçmesi için açılan delik çeperlerinde kalan çapakların iç lastiği kesmesi ) önüne geçmek için ekstra tedbir olarak jant içine , genelde elektrik bandı sarılması tavsiye edilir. Bunun yerine , jantınızın iç kanal genişliğinde kumaş pansuman bandajı sarın. Bunun sebebinide açıklayayım.

Plastik elektrik bantları izolasyon için düşünülüp tasarlanmıştır. Su veya rutubeti gördüğü an, bandın yapıldığı plastik hammadde sertleşmeye başlar.Sertleştikçe ve basıncı yedikçe tutkal işlevini yitirip bırakmaya ve parçalanmaya , lastik içinde oynamaya başlar. Bez pansuman bandını direkt su ile yıkasanız bile kendisini bırakmaz.dağılmaz tutucu özelliğini yitirmez.kolay kolay dağılmaz Ucuz ve uzun vadeli bir çözüm sağlar. her janta 2 tur sarabilirsiniz. Bunu yaparsanız ayrıca iç lastik sipobu , bez band sıkıca tuttuğu için kendi kendine , kolay kolay içeri kaçmaz. Bu bantların 1 lira gibi bir ücreti olması lazım.

(link)

700 X 20 nin ne olduğunu açıklayan olmamış . Bunuda açıklayalım.

700 C fransız ölçüsüdür ve 28" lastiğe tekabül eder. X işaretşinin sağındaki rakam ise bu jantla kullanılabilecek lastik kalınlığını belirtir. 700 C X 19-23 gibi bir ifade görürseniz,Bu jantla 19-23 aralığında lastikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerinde 01 veya 02 gibi rakamlarda yazar. tek rakamlı jantlarda iç lastik kullanılır. çift rakamlı jantlarda iç lastik kullanıldığı gibi tubeless lastik kullanımına uygundur.

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@emir yakup bulut

Yorumunuz için teşekkür ederim :) lastiklerim 700*35 yol bisikletlerine gerektiği kadar narin davranamam. Muhtemelen gün sonunda yama ile meşgul olurum. Eğer gerçek anlamda bisiklet tecrübesi kazanırsam belki ileride bir tane edinirim. Ama böyle bir kaç yıl sonra mutlaka güzel bir mtb satın almak istiyorum. Dağ yarışlarına da ilgim var. Şimdilik turlara Ailenin yeni üyesiyle katılmayı düşünüyorum :) Dün satın aldım. Aldığımdan beri yaklaşık 30 km yaptım. Gecede kullandım. Gerçekten hız ve rahatlık konusunda iyi. Belki bana göre böyledir. Profesyonel bir bisikletle sürüş deneyimi yapmadım :)

Can.berk

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@cömert özen

Açıkçası şimdilik araziye girmeyi düşünmüyorum. Özellikle set ve çukurlarda dikkat ederek geçiyorum. Yol ve asfaltın rahatlığı çok iyi. Zaten o rahatlığa kavuşunca paket taşlardan bile kaçmaya başladım :) Satın almadan önceki düşüncem farklıydı. İleride güzel bir Mtb sahibi olursam arazi şartlarına çıkmayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz teşekkür ederim. Flaster olayı iyiymiş uygularım hemen. Haftaya hallederim ancak il dışında okuyorum 5 gün yatıcak makine