Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanirim araba satin almak daha kolay

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Can.berk tarafından paylaşıldı.

1. Can.berk

Can.berk Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle iyi geceler :) forumda kaliteli bir paylaşım söz konusu olduğu için çok rahat hissediyorum kendimi. Lafı fazla uzatmadan konuya gelecek olursak. 18 yaşındayım. Sporla yaşıyorum. 7 yıldır basketbol oynuyorum. Aynı zamanda iki yıldan beri vücut geliştiriyorum. Cardiyo çalışmalarımın çoğu kondüsyon bisikletinden oluşuyor. En son 5 yıl önce bisikletimi satmıştım. Geçen gün kız arkadaşımla bisiklet kiralayınca öyle bir heves edindim ki, gelin görün açıklayamam. Fakat öyle seçenekler çıktı ki karşıma inanın araba konusu daha basit geliyor.
    1.92 cm boyunda ve 86 kg'yim. Kondüsyon açısından hiç bir sıkıntım yok. Salondaki cardio amaçlı bisikletlerle 10 km üzerine çıkmadan bırakmıyorum. Tabi arazi şartları falan göz önüne alınırsa benim yaptığım deve de kulak kalır biliyorum.
    Çok dolandırdım lafı yine. Amacım gerek şehir içi aradada ormana falan girdiğimde beni rahat ettiricek bir bisiklet. Çoğunlukla şehir içinde kullanıcam ama ormanda sabah yapılan gezileri çok seviyorum. Dağ bisikletimi almalıyım illaki yoksa mtb iş görecek midir?
    Okuduğum yerdeki bisikletçi sağolsun tek işi bu olduğu için benide hevesli görünce yardımcı olmaya çalışıyor. Şimdi abilerim/arkadaşlarım Elimde sadece salcano katoloğu mevcut. Bir kaç model kestirdim bütçem 850 tl civarı. Salcano city sport 30 ve ng 650 29 hd, aslında benim fikrim city sport 30 falat sahip olduğum fiziki özelliklerimde dolayı küçük gelir diye endişelerim var, ne yapmalıyım?, teşekkür ederim :)

2. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle merhaba . Size bir tavsiyem olacak , Salcano almayın onun yerine bütçenizi biraz daha zorlayabilirseniz 1.000 tl'ye 2. el bir temiz bisiklet alabilirsiniz :)

Can.berk bunu beğendi.
  3. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sana kesinlikle bir mtb gerekiyor, öncelikle onu söyleyeyim ;)

neden dersen; mtb'ler darbeli koşullara ve yük taşımaya daha elverişli yapıdadır ve sen de az buz değil, 86 kilosun. vücut da geliştirdiğini düşünürsek; altındaki makineyi kesinlikle hırpalayarak kullanacaksın. arazi sürüşlerinde zeminden gelecek her bir darbe senin ağırlığından dolayı bisiklete daha çok etki edecek, haliyle mtb dayanıklılığı ve fren performansı senin için tek seçenek ;)

özellikle jant çemberleri ve ön maşası dayanıklı olan, hafiflikten ziyade sağlamlığın ön plana çıktığı bir model işini görecektir. bana sorarsan elindeki bütçeyle her bir parçayı kendin bir yerlerden bulup, yavaş yavaş bir araya getirerek sadece sana özel bir makine toplamak en sağlıklısı olur. bu konuda forumda sınırsız bilgisi bulunan tecrübeli abilere de istediğin kadar danışabilirsin...

Can.berk bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    24 Nisan'daki idmandan bir fotoğraf.
    Sizin mantığınıza göre bu arkadaşın o yokuşu çıkması bile mucize.

O nedenle bırakın bu işleri. MTB her koşul için uygun bir bisiklet değildir. MTB, arazide yarışmak için tasarlanmış bir bisiklettir. Asfaltta ya da orman yollarında gezilecekse MTB kullanmak hammallıktır.

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ahmet Can Bey, çok üstünkörü, ezber bir yorum olmuş. Yanlış yönlendiriyorsunuz.

Ben bu koşullar altında Sedona 321 önerebilirim. Pazarlıkla 2013 olanı alabilirsiniz diye düşünüyorum. Maşası düz ve amortisörün getireceği gereksiz ağırlık da yok. O yol koşullarında amortisör süs olarak kalacak büyük oranda. V frenleri sayesinde de bakımları zahmetsiz olacaktır. Disk fren yine o koşullar için gereksiz olur zaten. Acera donanımlı, alüminyum kadrolu, giriş seviyesi bir şehir bisikleti. Şuradan detaylara bakabilirsiniz;

http://www.sedonabisiklet.com/#!ehr-1grup/c121a

Sayfanın aşağısında kalıyor 321. Muhtemelen 21 inçlik kadro boyu size uyacaktır.

İlla amortisörlü maşaya yönelecekseniz de, mutlaka ama mutlaka kilitlemeli maşalı modellere bakın. Salcano son zamanlarda şikayetleriyle ön plana çıkıyor. O yüzden önermek istemiyorum pek.

Can.berk bunu beğendi.
  6. Can.berk

Can.berk Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle ilginiz için minnettarım. :) Tablet satın almıştım onu satmayı planlıyorum eğer durum öyle olusa 1000 lira gibi bir bütçe olabilir, ama zor ve küçük bir ihtimal o yüzden 850 lira ile sınır getirmek daha doğru olacaktır. Bilinçli bir şekilde satın almak istiyorum, bu doğrultuda salcanodan vazgeçmemi önerirseniz geçerim. Ayrıca 24 veya 27 vites seçeneği dahil olsun istiyorum. Benim baktıklarımda ya 26" 27 vites yada 29" 21 vites. O tam istediklerim var ama ne yazıkki 4000-5000 tl :( şimdi öneriniz üzerine salcanodan vazgeçiyorum ve önereceğiniz marka/model tavsiyesi üzerinden karar vermek istiyorum. Herkese günaydın bu arada umarım güzel bir gün geçirirsiniz :)

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Amortisörsüz şehir bisikleti al. Madem bütçen kısıtlı Single Speed sana daha çok uyar. Ayaklarını vites olarak kullanırsın. Şu an bende şehir bisikleti var, Single Speed sipariş etmek üzereyim.

Can.berk bunu beğendi.
  8. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Selam bende 2 dağ bir singlespeed bisiklet var dağ bisikletim treki satılığa çıkardım çünkü asfalt yolda beni çok zorluyor yol yarış alacağım son aldığım trek soho(fotoğraflar bölümünde var) ince teker ve düz maşası ile ben o kadar cezbetti ki vites olmamasına rağmen şehir içinde çok daha rahatım ama sahilde gitmenin ve bisiklet sürmenin keyfi yol yarışla çıkıyor bunu anladım sizin boyunuz ve kilonuz önemli o yüzden tecribeli arkadaşlarımızın dediği gibi sağlam bir bisiklet daha önemli amortisörlü maşanın çukurlu şehir içi ortamlarda avantajı var bu yüzden şehir bisikletleri içinde hibrit modellere bakabilirsiniz uzun yol yapmayacaksanız zaman zaman zorlu alanlara girecekseniz disk model olması daha iyi ama uzun yolda v fren daha avantajlı sedonanın güzel modelleri mevcut sonrasında boyunuza uygun keyfinize göre bir bisiklet toplarsınız zaten çok seviyorsanız tek bisikette kalmazsınız :)o kadar vitesli bisiklet yanında en sadesi olan trek soho enteresan bir biçimde en hoşuma gideni:) şimdiden hayırlı olsun

Can.berk bunu beğendi.
  9. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Dağ gezileri patika bile olmayan bozuk araziler ise yani ancak seleye oturmadan geçilebilecek kadar kötüyse MTB alabilirsiniz. Yoksa şehir veya kros modellere bakmanızı öneririm.

Can.berk bunu beğendi.
  10. Can.berk

Can.berk Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Önerileriniz için teşekkür ederim :), evet eğimli bozuk araziler sabah saat 6.30 gibi çıkılan yollar. Ayrıca bilen bilir Akçay'dan küçükkuyuya gelirken zeus altarı var, efsanelerle bilikte yol almak çok keyifli sadece ön amartisör olan bir bisiklet işimi görecektir diye düşünüyorum. Şimdi bana kesin olarak mtb veya dağ bisikleti olarak marka/ model seçeneklerini gösterebilir misiniz? Kadro boyu bana veya jant bana uygun seçenekleri gösterirseniz sevinirim, yol göstericek birileri yok mu ?

11. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Forumda her şeyi çok bilen arkadaşlar var, ama ben de sırf o arkadaşlar "Bakın ben biliyorum" deyip sevinsinler diye kendi bildiklerimi söylemekten geri duramayacağım maalesef...

Yol bisikletleri narindir; dikkatli kullanım ister. 5 yıldır bisiklete binmemiş, 2 yıldır da vücut geliştiren bir gençten, bir bisikleti ne kadar narin kullanmasını bekleyebilirsiniz?
    Yol bisikleti düzgün yollar ister. Adam arada bir ormana gireceğim diyor; toprak yolda incecik tekerlerden nasıl bir tutuş bekliyorsunuz? Hızını almış giderken karşısına aniden bir ağaç dalı ya da hayvan çıksa, yol bisikletinin frenlerine ne kadar güvenilebilir?
    Yol bisikletleri, bozuk yollarda aşırı konsantrasyon ve sabır ister. 18 yaşında, en deli çağlarındaki birinden o sabrı nasıl bekliyorsunuz?

Bahsettiğimiz kişi 40 yaşına yaklaşmış, onbinlerce kilometre yapmış, yılların tecrübesine sahip biri olsa tamam; yol bisikleti alsın tabi. Ama burada 86 kiloluk, iri kıyım bir delikanlıdan bahsediyoruz. MTB'leri öcü gibi gösterip, ille de yol makinesi al diye tutturmak çok mantıksız. Kendinize değil, genç bir kardeşimize tavsiye veriyorsunuz ve empati konusunda kendinizi biraz geliştirmeye ihtiyacınız var.

Bu bisiklet tercihi bir kere yapılacak ve en az 2-3 yıl boyunca o bisiklet, bu kardeşimize yol arkadaşı olacak. Hayatının geri kalanında bisiklet tutkusuna ve bilincine sahip olması, doğrudan o makineden alacağı keyifle alakalı. Şimdi kendisine uymayan bir makine alsa hem parası boşa gidecek, hem de bisiklet sürmekten soğuyacak. Bunun olmasını kaçımız ister? O yüzden sizleri biraz daha mantıklı olmaya davet ediyorum...

Kardeşim; MTB senin için güzel bir tercih olur. Orman yollarında çok performanslı kullanmayacaksan şehir bisikleti de bakabilirsin, ama senin ağırlığını ve gücünü düşünürsek fren performansı da kesinlikle önemli. İyi bir V-Fren de hidrolik disklere yakın performans sunabilir, yeter ki kalitesi iyi olsun. Salcano markasının bir kötülüğü yok; üretiminin bir kısmı Türkiye'de gerçekleştiği için daha ucuz sadece. Türk olduğu pek bilinmeyen başka ünlü markalar da var, ama fiyatları doğrudan yurtdışından ithal edilen markalarla bir tutuluyor. Sen ulaşabileceğin modelleri güzelce inceleyip, mümkünse birkaç tanesiyle de test sürüşüne çıkarak kendi adına karar verebilirsin. Başkasının ısrarlı tavsiyelerinden ziyade, kendin içine sinerek yapacağın tercihler seni çok daha mutlu edecektir.

Kadro boyu senin yapındaki biri için en az 18 inç olmalı, jantlarının ölçüsü de seçim yapacağın sınıfın standartları neyse o olur. Jantlarının dayanıklılığı senin için daha önemli bir ölçüt ;)

Şimdiden keyifli pedallamalar, kazasız yolculuklar dilerim...

Y.YILDIRIM ve Can.berk bunu beğendi.
  12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ahmet Can Bey, size ne desek boş. Şehir bisikleti, tur bisikleti, hibrit bisiklet, cyclocross denen bisiklet türlerinden haberiniz yok sanırım. Aşağıdaki konuda birkaç kare mevcut;

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=112974&p=1456971&highlight=#post1456971

Ararsanız, benzer sonuçlara ulaşırsınız. İnce lastikli her bisikleti narin diye nitelendirmeyin, çünkü öyle bir şey yok. MTB'den geriye kalan tek türün yol olduğunu düşünmekten de vazgeçin. MTB hamallığın önde gidenidir şu koşullar altında. Kabul edin ya da etmeyin, cevaba MTB diyecek olan birkaç kişiden birisiniz. Israrınızın sebebini de hala çözemedim.

Can.berk bunu beğendi.
  13. Can.berk

Can.berk Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sayın Ahmet Can Abim;
    Şu verdiğin bilgiler doğrultusunda çelişkilerimin tümünü aştım diyebilirim sen çok yaşa :alkis:
    Bu kadar ilgili olduğun için teşekkür ederim, bunların benim gibi arkadaşlarım ve büyüklerim içinde faydalı olabileceğine kesinlikle inanıyorum. Öyle 100 km üzerinde gün içinde katedeceğim yollar yok. Sadece arazi sürüşlerine bayılıyorum, okuduğum şehirde; yolları yaklaşık 30 derece eğimli, bayırlı, inişli yokuşlu, paket taş döşeli veya toprak yollar/araziler mevcut. Gerek doğalgaz, gerek su, elektirik çalışmaları yapılıp tekrar onarım sırasında yarım kalmış alt yapısı kötü olan yollar mevcut. Yazdığın yazıdan sonra aklımda deli sorular, ardından bunları düşünerek hepsine verdiğim cevaplar oluştu. Yol bisikletini eledim. Hatta antipatiye sebep oldu. Ama biliyorum ki; yol bisikleti kategorisi boşuna üretilmemiş. Yağ gibi asfalt yollarda kaymakta başka bir zevk meselesi :) Ön maşa süspansiyonlu, 27 vites( belki gerek yok ama rahatlık diye düşünüyorum) v fren sistemi olan( bunların kullanımı daha rahat masrafsız ve ergonomik olduğunu okudum, sıkıntı yaşamayacağımı söylediler) kadro boyu da 19" veya 20" MTB almayı planlıyorum. Bir aşama kaydettiğim için iyi hissediyorum. ELİNİZE SAĞLIK düzeltme: farklı görüş ve yorumlarıda öğrenmek istiyorum, bilginizi paylaşırsanız sevinirim :)

14. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Bahsettiğiniz türlerden ve daha fazlasından haberdarım, merak etmeyin. Araştırırsanız yakın zamanda ve geçmişte farklı kişilere farklı bisiklet türlerini de önermiş olduğumu görürsünüz. Ancak bu kardeşimizin genç olması, ağırlığı ve kaslı vücut yapısından dolayı ona dayanabilecek tek tür MTB, ben de o yüzden bu kadar ısrarcıyım...

Can.berk bunu beğendi.
  15. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben dağ hariç her yere giriyorum bisikletim imzamda

Can.berk bunu beğendi.
  16. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Ne demek kardeşim, Türkiye'de bisiklet bilinci olması gerekenin çok altında maalesef ve bu durumu düzeltmek için senin gibi hevesli arkadaşlarımızı hem ilgimizle, hem de doğru bilgilerle yol göstererek bu kültüre alıştırmak boynumuzun borcu ;) Okuduğun şehirde kendine pek yol arkadaşı bulamazsın, özellikle de kalabalık turlara katılmak senin için büyük bir hayal olarak kalacaktır okul bitene kadar. Ama mezun olduktan sonra büyük bir şehire yerleşirsen, işte orada bisiklet konusunda oldukça geniş imkanlara sahip olur ve bir çok güzel insan tanırsın.

Aramıza hoşgeldin :)

Can.berk bunu beğendi.
  17. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    bence de kesinlikle doğru. araba alırken bu kadar kafa patlatmamıştım :)

Can.berk bunu beğendi.
  18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hala saçmalıyorsun...

Can.berk ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  19. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:

Yol bisikletinin niçin narin olduğunu merak ettim. Lütfen bu konudaki iddanızı açar mısınız?

Can.berk bunu beğendi.
  20. Baran Altilar

Baran Altilar Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gökhan bey valla bundan güzel cevap olmazdı :) :) :) halen daha gülüyorum...

Can.berk bunu beğendi.