Replika kadro

bayırniyazi

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
...
@MtbHastası01 hocam burda konu kadroların kalıtesı degıl kı.cınlı markaların kadroları kalıtesız demıyoruz ama yukarda paylasılan kadrolar duran bısıkletın ıddıa ettıgı gıbı uretım fazlası orjınal kadorlar degıl .bunu da bakarak gorerek anlayabılmek zaten mumkun.yoksa cınlı markaların yada replıkalar kalıtesını bılemıyorum.ıyıdır kotdur ayrı konu.adam orjınal dıye ıddıa edıyor sıkıntı orda.

• Beğen
Tepkiler: Serkan.Sezer
Scudo
Tepki
18
İsim
emrah girgin
Bisiklet
Specialized
aynen sıkıntı orada yoksa insan 15 dinede alabilir 4 binede 2binede zevke bütceye göte değişir ama ortada bir aldatmaca mevzu sanhteyi orjinalmiş gibi satıyor yüksek fiyatlara

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
@Erdal Yılmaz rallimi yapıyorsunuz yol bisikletiyle hayır ama çinden gelen çer çöp dediğin karbon kadrolu yol bisikleti var arkadaşımda sıkıntısız 4 senedir kullanıyor bilin istedim..

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
öncelikle okuduğum bazı yorumlar gerçekten çok eğlenceli, neyin kafası anlamadım, ciddi ciddi yazıyor birde. Sanki koskoca çin fırınmış da ekmek üretiyorlarmış mantığıyla bütün hepsi aynı, böyle bişey olabilir mi arkadaşlar yapmayın. çinden hertürlü şeyin sahtesi geliyor hayatımızın her alanında var, bunu bildiğimiz halde bisiklette olmaması mümkün mü hiç? ayrıca şöyle de bir durum var(tamamen konu başlığına istinaden yazıyorum) replikanın yaygın kullanım anlamı şu şekildedir; bir markanın bir ürününü başka bir firmanın orjinal üreticisinden aldığı lisans karşılığı üretmesi şeklindedir. örnek vermek gerekirse land rover markasının defender modelinin replikaları otokarda fabrikasında land rover lisansıyla üretildi. bu gibi durumlar otomobil dünyasında yaygındır. ancak bisiklet dünyasında değil, ben hiç duymadım bunca yıl büyük bir üreticinin kendi ürününün üretim hakların lisans karşılığında başka bir firmaya verdiğini. böyle bişey diyen olursa da inanmayın arkadaşlar yok böyle bir uygulama bisiklet dünyasında. aynı fabrikadan çıkmışmış, aslında o üretiyomuş sonrada aynısına ismini basıyomuş falan filan.... bunlar olmayan şeyler değil oluyor ama şöyle oluyor. kendi kadro teknolojisini kendi kadro tasarımını geliştirmeyen ve uzakdoğudaki büyük fabrikalardan kadro temin edip boyatan firmalar(kesinlikle kötü amaçlı değildir yanlış anlaşılmasın), bunlar daha çok yerel firmalar oluyor, ki bizde de bol bol mevcut, sonuçta adamlar maliyetlerini kontrol altında tutmak zorundalar yoksa kabul edilebilir fiyatlara bisiklet satamazlar doğal olarak. bu kadroların aynısını fabrikanın kendi markalarından biri şeklinde alınabilir ve oldukça da yaygındır. ama iş artık büyük bisiklet markalarının kadrolarına gelince kimse okadar geliştirdiği yatırım yaptığı kadronun kendi istediğinden fazla üretilmesine(üretim fazlası deniyor ya), haberi dışında üretilmesine, aynı malzemenin kullanılmasına, kendi geliştirdiği teknolojilerinin başka kadrolarda kullanılmasına vs. asla izin vermez(oldukça uzun süreler sonra ancak verebiliyorlar). dikkat ederseniz bisiklete dair aktarma, fren tekerlek parçaları(lastik hariç) amortisörlerle ilgili pek sahte replika!! olayı duymuyoruz, görmüyoruz. ancak kadro, gidon, gidon boğazı, sele, sele borusunda iş çığırından çıkmış durumda. düşününki hem gerçek ritchey kadar hafif sağlam süper gidon üretiyorlar hemde fiyatı onda biri. arkadaşların dediği gibi acaba kaç tane testten geçmiş olabilir o çinden gelen sahte gidon, boğaz, sele, sele borusu. birde bu sahte parçalar sonuçta kırılıcaksa, kopacaksa biz üzerindeyken kırılacaklarından riskleri bir kez daha düşünmek gerekiyor, acaba değer mi diye(not: dag bisikleti için konuşuyorum yolda değilde teknik bir parkurda yüksek hızda engebelerden geçerken gidonun yada gidon boğazının koptuğunu düşünün ?? veya yol bisikletçileri için uzun hızlı bir asfalt inişinde bunların olduğunu yada kadronun kırıldığını?? sonuçta en çok zorlandığı anlarda fire vericeklerdir??).
bunların hepsini geçtim bişeyin sahtesini alıp kullanmak doğru bir davranış değildir, emek hırsızlığıdır, günahtır, etik değildir adına ne derseniz deyin yanlıştır. hepimiz en güzel bisikletlere binmek istiyoruz, ülkemiz ateş pahası doğrudur, ancak malzemeye değilde sürüşümüze odaklansak ve geliştirsek o malzemenin sağladığından çok daha fazlasını kendimiz sağlayabiliriz. orijinalini almaya paramızın olmaması bizi bu durumda haklı yapmaz maalesef kendimizi kandırmayalım.
çok uzun oldu, bu konu hakkında daha çok şey söylenebilir,
şimdiden iyi bayramlar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@duranbisiklet
Cakma yok hepsi ayni ve üstelik bu yorumunuzuda yalanlayan arkadaslara "senin psikolojik tedaviye ihtiyacın var" diyerek hakaret ediyorsunuz. Bravo ya okadar bisiklet firmalari bilememis bu cakma olayini ve siz ortaya cikarmissiniz.

Peki size bir soru, benim bir arkadasim cinde caponmu neyse oralarda bir yerde üretilmis Pinarello kadrosu aldi, ve üstelik satan yer replika diye yaziyorsu yani taklitdir demek istemisler. Neyse uzatmaya gerek yok kadro 3 hafta icinde geldi ve beraber kuralim diye bana rica etti.
Olay su,
jant setleri yerine uymadi ve oturmasi icin yuvalardan bile yardimi ile materialdan almak zorunda kaldik. Neyse bu hal olmustu ama nekadar dayanikli olurdu bilemiyorduk. Biz bisikleti tam topladik ve birtek furj takimini takmamiz gerekiyordu ki takarken gördügümüze inanamadik. Malesef Furj takimi yuvasina büyük geldi ve olmadi. Simdi bu kadro orjinalda neden jant seti ve furj takimi yerine olmadi anlatirmisiniz.
DIP NOT: Sizin dediginiz gibi aynen 2 yil garanti karti, deneyim zertfikasi falan yanisira geldi.

Ya bize simdi bu orjinal dediginiz merdiven altinda üretilen kadroya parcalarin neden uymadigini anlatirsiniz yada bu sacma sapan bilginizi kendinize saklarsiniz ve cakmayi orjinal diye kullanmaya devam edersiniz.

Saygilarimla

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
@Genar Batur ülkemizde herşey ateş pahası olduğu için elin gavuru dışarda 1000 euroya atıyorum enduroya biniyorsa biz burda 10 milyara enduroya biniyoruz dolayısıyla buda bizi replika ürünlere yönlendiriyor valla çinden aldığım hiç birşey çatlamadı patlamadı o kadarda zorluyorum yok tık yok o yüzden para kaptırmam bu markalara ...

Ahmet ERENN

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Ben iyisini alırım aga verdiğim paranın karşılığı görmek isterim, 2 kuruş az vericem diye böyle şeylere gerek yok. Parada kazansın bunu satan sonuçta her yapılanda emek var.

• Beğen
Tepkiler: celikeren

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
Duran bisikleti feysten de takip ediyorum. Bakkal acmak yerine bir hata edip bisikletci acmis bir arkadas. Cok belli :)
Tayvandan getirttigi replika kadrolari pazarlayip koseyi donme pesinde. Bu yuzden replika (imitasyon, cakma) kadrolarin, specialized, cervelo, pinarello gibi buyuk firmalarin "ihrac fazlasi urunleri" oldugunu soyleyerek kendince para kazanmaya calisiyor :ckskc:
Her kelimesinde kemal sunalin bakkal sahneleri gozumun onune geliyor :D daha cok para kazanmak ugruna gozu donmus ve insanlari enayi yerine koymaya calisan, gelisimini henuz tamamlayamamis insan modeli

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.505
İsim
Yusuf
Gidonları çinden alın ya ne gerek var riçiye miçiye para vermeye ya ? Aynı fabrigada üretiliyor. Rental fetbar falan halt etmiş abi.
P_20160329_005257 (1).jpg
Hiç karbon lifi gördünüz mi bilmiyorum. Ama samimi olarak söylüyorum bu plastik. Ciddi ciddi plastik. Karbon elyafıyla uzaktan yakından alakası yok. ÇAKMA ! İçinde kalite kontrol bandrolü de var bu arada :komik::koptum::kptmya:

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
Karbona yatırım yapan, ona ARGE ayıran firma sayısı 10 taneyi geçmez. Uzak doğu meselesi ki kastım Tavyan, markaların üretim taşaronları filan yok, bizzat kendileri üretmekte. Neden mi tayvan? Bir yığın finansal kolaylıklar nedeni ile. Zaten Trump'ın şu anda savaş açtığı konu, içeriye çekeceğim dediği şey tam olarak bu.

Onun dışında kalanların neredeyse tamamı da karbon üretmekte. Ancak ürettikleri karbon deyim yerinde ise sal çayıra mevlam kayıra.

Bu nedenle bu tartışma son derece yersiz. Bir karbona 10 bin TL ödediğinizde bir karbon kadro satın almıyorsunuz, mühendislik ve inovasyon satın alıyorsunuz...

Ama onun muadili diye aldıklarınızın hemen hepsi karbon gibi görünsede davranış itibarıyla alüminyum gibi bile davranamıyorlar..

Bu konuda DT Swiss'in 2 sene önce yaşadığı son derece kötü bir deneyim var. Benzer mantığın peşinden koşarak yaptırdığı karbon jantlar o kadar yüksek bükülme momentine sahipti ki bir çoğu eğildi ve büküldü.

Budur.

selcukyn

Üye
Tepki
5
Bisiklet
b'Twin
Mevzu başka yerlere gitmiş. Çin'de üretilen kaliteli ürünlerde var, kalitesiz ürünlerde. Sen Çin'den kalitesiz bir ürün alırsın kırılır çatlar vs. Hoop Çin'de üretilen çin markaları çakma çöp leş. Bu Çinli arkadaşlarımızı küçümseyen tavırları acaip karşılıyorum, tabiki Çin'de de dolandırıcı var 3 liralık ürünü 100 liraya satmaya çalışanlar var. Ama emin olun Giant Scott vs gibi markaların kadroları kadar kaliteli kadrolar satan firmalarda var. Bu firmalar tabiki bu ürünleri de çok çok ucuza satmiyorlar.Ama kendi bisikletini toplamak isteyen, markasız bisiklet sürmek de kendine gam keder etmeyen arkadaşlar için bulunmaz nimet. Hatta forumda da bu fabrikalar hakkında bilgiler vardı diye hatırlıyorum. Başka bir sektörden örnek vereyim. Siz saat seversiniz x marka İsviçre saati 100 liradır Çin'den benzerini ( taklit ) 1 liraya alırsınız üstünde y yazar, 3 günde bilemedin 1 senede elinizde kalır. Ama büyük saat üreticisi Çin markası Seagull alırsın torununa bırakırsın. Sonuc olarak mevzu Çin malı olması olmamalı bence mevzu kullanılan malzemenin kalitesi, ölçülebilir ve denetlenebilir olması.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Serkan.Sezer

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.505
İsim
Yusuf
@Boran Selçuk
Konu çok açıklayıcı daha önce okumuştum, teşekkür ederim. Ayrıca karbon malzemelerle alakalı bilgim var. Gerçekten karbon lifi değil :D:D

• Beğen
Tepkiler: Boran Selçuk

Ahmet ERENN

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@Yusuf !!WOW!! izmir şartlarında ve normal kullanımda nedir hocam bunların ömürleri. Düzgün ve temiz kullandık diyelim... bir supersıx evo misal?

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
duran bisikletten bahsetmiştim yukarda, facede az önceki paylaşımı:

6.png

kask satabilmek için sınırları zorluyor yine :acpsnr:
bu adamı takip etmenizi şiddetle öneririm. Her yazdığının yanlış olduğunu varsaysanız bile bisiklet hakkında muazzam bilgi sahibi olursunuz. Yani ne diyorsa tam tersi doğrudur :)