Replika kadro

Ziya Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Bisiklet
Cannondale
Merhabalar,

İki tane kafama takılan soru var.

Hangi markaların replika kadroları üretiliyor? Bir kadronun replika olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır? İkinci el bisiklet alırken nasıl kontrol etmek gerekiyor?

Diğer konu da karbon kadroda çatlak olup olmadığını kontrol etmek. Bunu anlamanın bir yolu var mı ya da çatlak olup olmadığını anlamanın kolay ve kısa bir yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler. :)

Scudo

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Neredeyse bütün ünlülerin "taklit" kadroları var. Bunlara "replika" diyemeyiz; çünkü orjinalin sadece şekil olarak aynıları. Ancak alacağınız marka üzerine oldukça detaylı bilgi sahibi olmanız, ezbere ne malzeme, ne tip işçilik kullandığınızı bilmeniz gerekiyor.

Karbonda düzgün bir boya ve verniğin kapatamayacağı çatlak yoktur. Herhangi bir özel görüntüleme yöntemi olmadan anlamanız imkansızdır.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Unlu karbon kadro ureticilerinin hemen hepsinin kopyalari var. Ikinci el bir kadro alirken orjinal olup olmadigini anlamanin yolu ise su icmek kadar basit. Bunun icin profesor olmaya gerek Yok. Urunun faturasinin aslini veya fatura numarasini ve hangi saticidan alindigini bilmek. Onarilip onarilmadigini ise, eger boyasiz bir kadro ise liflerin yonunden, sikligindan veya dokusundan anlasilabilir. Ama boyali bir kadro ise bu pek mumkun degil.

• Beğen
Tepkiler: Ziya Yılmaz

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
Bi ara cin`den gelen replika pinarellolarda (chinarello :)) normalde kadro icinden gitmesi gereken kablolar (internal routing) disardan gidiyordu.
Artik onuda asmis olabilirler tabi bilemiyorum. Ama cogu replika modelde hala disardan sanirim (replika dogmalar falan oyleydi).

• Beğen

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@dodeve

Kastettiğim şeye; bilgi ve detay sahibi olmaya iyi bir örnek. Bİr örnek te benden; bu taklitler çoğu markada halâ BSA ortagöbekle üretiliyorlar. İlk kalıp yapılırken bunu düşünmeden yapmışlar; kalıp maliyeti çok çok fazla olduğu için de yenileyemiyorlar.

• Beğen

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Aybars, ilk örnekler öyleydi belki ama şu an örneğin bir Time RXRS kopyası nokta virgülüne kadar ikiz olarak üretiliyor. Aşağıdaki kopya Time kadroyu orjinallerinden ayırmak imkansız. Yani, 2. el bir kadro alırken size şu bahaneleri söyleyip, faturasını kaybettim ya da fatura numarasını bilmiyorum diyen bir satıcı, üçkağıtçı satıcıdır. Kadroyu çançinçon lardan almıştır ve sattığı kadro ciddi bir ihtimal sahtedir. Hatta sıfır alırken bile dikkat etmek gerekir. Ciddi ve büyük ünlü bir satıcı değil ise uzak durmakta fayda var. Zaten bir diğer anlaşılacak mevzu da fiyatıdır. Ayrıca kimse 7-8 bin lira maliyetli bir kadroyu 1000-2000 bin liraya satamaz. Yani bir Colnago EPS i ya da Pinarello Dogma' yı 2000 liraya satan adam onu ya sokaktan bulmuştur ya da sahtedir. Başka bir ihtimal yok. Kaçıncı el olursa olsun. :)

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v1/536147001/2012-Time-RXRS-Ulteam-carbon-frame-road-bicycle-racing-frameset-black-label-T1-frame-fork-seatpost.jpg

Engin YAĞIZ

Daimi Üye
Tepki
189
İsim
Engin YAĞIZ
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence replika kadrolardan uzak durun geneli kaliteli olsada bazen çok kötüleride çıkabiliyor örnek :

(link)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Merhaba arkadaşlar kafama takılan bir durumla karşılaştım az önce buradan sormak istedim sahibinden.com da gezinirken colnago yol bisikleti ilanı gördüm ilan sahibi bisiklet orjinal diyor ancak kadronun altını gösteren foto da made in Taiwan yazıyor bu bisiklet orjinal ama Taiwan da mı üretilmiştir yoksa çakma mıdır?

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Bisiklet benim clx2.0 im olmasin? Tamamen orjinsldir ve taiwanda yapilir eddy merckxler ve digerlerinin modelleri gibi

Resimdeki ve profilimdeki olabilir mi? Bir arkadas mesaj atip sormustu sizmiydiniz?

Dosyalar

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Teşekkürler arda olabilir bir arkadas da bana sormuştu ayni arkadas mi bilemedim hem de konuya yardimci olayim dedim benim clx de de taiwan yaziyor ama orjinal onay ve testler italya da yapiliyor sanirim c59 lar italyan

• Beğen
Tepkiler: Arda_7

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Hayır Cevdet hocam sizin bisikletiniz değil yanlış anlaşılmalar olabileceğinden kasıtlı olarak ilanı paylaşmadım.

• Beğen
Tepkiler: CevdetBilge

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Anladim Gökhan bey bir arkadas da sormustu anlatmaya calismistim ama kafasi karismisti kusura bakmayin karistirdim muhtemelen arda arkadasimizin paylastigi ilandan bahsettiniz ben de konuyu arastirmistim muhtemelen orjinal gibi duruyor alttaki seri numarasini da sordurabililirsiniz ama colnago pek cevap vermiyir diye duydum

Anladim Gokhan bey bir arkadas arayip sorunca anlatmaya calismistim kafasi karismisti ben de karistirdim kusura bakmayin ama ilandaki orjinal gibi seri nunarasini colnagodan sordurabilirsiniz ama pek cevap vermiyorlar diye duydum

Tepki
28
İsim
duran
Bisiklet
Carraro
REPLİKA&ÇAKMA diye birşey YOKTUR ! tüm karbon kadrolar çinde ve tayvanda üretildiğine göre,koskoca fabrika binlerce kadroyu yaparken tüm sistemi değiştirip ya bi dakka şu 100 kadruyuda çakmamı yapacam diyecek,akıl var mantık var göz var izan var replika&çakma demek böyle birşey söylemek insanın aklı ile alay etmektir. trilyon dolarlık fabrikalar yılda binlerce tüm dünyaya kadro satan ihracat yapan adamlar bu kadar büyük global şirketler&yatırımlar bu riske girermi,çakma&replika&orjinal diye birşey YOK ! adına ne dersen de bu kadro AYNI AYNI AYNISI ! adına ne dersen de replika de meplika de heplika de hoplika de çakma de makma de tokma de FARKETMEZ ! hepsi aynı makineden çıkar,hepsi aynı mal,aynı malzeme aynı üretim sadece fabrikanın fazla yaptığı kadroda kendi kafasına göre yaptığı için yani hangi markaya yapılıyorsa o markanın seri numarası yoktur kendi kafasına göre stığı bir seri numarası vardır harici olarak üretim yaptığı için,dolayısı ile bu kadrolar fabrikanın kendi kafasına göre fazladan yaptığı üründür.ha diyeceksinki fabrika nasıl kendi kafasına göre yapabilir ÇİN bu kardeşim yapar yapar ÇİN dedinmi oturup bi 10 dakika düşüneceksin adamlar neler yapmıyorki bi insanın aynısından yapmadıkları kaldı onuda yakında yaparlar.kadroları internetten satmasındada bir engel olmadığına göre,dünyanın en büyük ekonomisi de olduğuna göre istediğini üretir istediğini istediği yere satar,satıyorda yapıyorda engel olabiliyormusun?adam ÇİN seddini yapmış onumu yapıp satamayacak,yani diyelim X bir marka tayvan&çin deki fabrikaya bana 10.000 adet şu marka şu model kadro yap diyor,fabrika kendide satmak istediği için 11.000 adet yapıyor,fazla yaptığı 1000 adet kadroyu internet üzerinden satıyor,sen bakıyorsun haa bu çakma,replika,tü kaka,çamur atıyorsun,halbuki o kadrolarda aynı kadro
:) replika&çakma diye bildiğiniz kadrolar fabrikanın fazladan üretip extra kar amacı ile elden(internet)üzerinden sattığı kadrolardır.yani avrupadan orjinal sanıp 3000$ a aldığın kadro aslında 700$ dolayısı ile sen avrupadaki adamı zengin etmektesin.1 hafta önce eşime çinden kadro getirdim.X bir markanın aynısını kopyalamışlar,ha kopyalamışlar dediysem yanlış anlaşılmasın o büyük ve meşhur markanın tipşekil olarak aynısını yapmışlar sadece adını X değilde W koymuş.dünya çapında internet sitesi olan,fuarlara katılan markalı,lisanslı ürün,(çinde çok meşhur olan bir marka oranın salcanosu gibi)kadroya 12 üzerinden 12 tam puan verdim büyüteçle heryerini gezdim,en ufak bir hata pürüz özürü yoktu,eğer o kadroyu avrupacan X markadan alsaydıım 3500$ ödeyecektim sadece 500$ ödedim 3000$ cebimde kaldı.kadro faturası,2 yıl garanti belgesi,tüm testlerden geçmiş raporları ile birlikte geldi,4 adet de gözlük hediye geldi.şu an topladım eşim hergün biniyor kadro taş gibi.replika&çakma diye birşey yok ! Avrupadaki yarışlarda kullanılan markalara bakıyorum bazı markalar Çin markaları,TRİDENT,BXT,SERAPH,SAVA,PANDA,COSTELO,SOBATO..vs eğer öyle birşey olsaydı Avrupalı adamın canı tatlıdır onların insan hayatı senden benden daha değerlidir,öyle sakat bi iş olsaydı onlar bu markaları kullanmazlardı.bu korku yersiz ve gereksiz,rahat huzurlu bir şekilde alınabilir,binilebilinir,kullanılabilinir.

bayırniyazi

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
...
şu kanlda bolca çakma bisiklet var inceleyebilirsiniz.linkte de emonda slr var.ihraç fazlası tişört hesabı...

Tepki
28
İsim
duran
Bisiklet
Carraro
hala çakma diyorsun Allah sana akıl fikir versin,
senin psikolojik tedaviye ihtiyacın var :)
(link) (Peter Sagan nın bisikleti)
(link) (Peter Sagan nın bisikleti)
hiçbir fark yok !
(link)
Bu da Çinlilerin normal bir markası aynı bizim Salcano,Bianchi,Mosso,Umit gibi bu kadroları Avrupaya ve tüm dünyaya ihraç yapıyorlar ve tüm dünyadaki sporcular diğer markalarla hiçbir fark olmadan kaliteli bir şekilde kullanıyorlar ve yarışlara da giriyorlar,Biz sadece birkaç firmayı markayı biliyoruz,bu kadrolara çakma&replika diyemessin böyle bir hakkın yok,dersende o zmn sana hadi ordan derler,bu da aynı bildiğin bir marka,lisanslı,garantili,tüm testlerden geçmiş,sadece biz adını duymamışız.İnternettende satın alma imkanı sunuyorlar.bu markadamı çakma&replika şimdi geç bu saçmalık,zırvalıkları.ÇAKMA&REPLİKA&ORJİNAL diye birşey yok ! hepsi aynı tarlanın patatesi.

• Beğen
Tepkiler: darkdream