Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Replika kadro

Konu, 'Kadrolar' kısmında Ziya Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhabalar,

İki tane kafama takılan soru var.

Hangi markaların replika kadroları üretiliyor? Bir kadronun replika olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır? İkinci el bisiklet alırken nasıl kontrol etmek gerekiyor?

Diğer konu da karbon kadroda çatlak olup olmadığını kontrol etmek. Bunu anlamanın bir yolu var mı ya da çatlak olup olmadığını anlamanın kolay ve kısa bir yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler. :)

2. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Neredeyse bütün ünlülerin "taklit" kadroları var. Bunlara "replika" diyemeyiz; çünkü orjinalin sadece şekil olarak aynıları. Ancak alacağınız marka üzerine oldukça detaylı bilgi sahibi olmanız, ezbere ne malzeme, ne tip işçilik kullandığınızı bilmeniz gerekiyor.

Karbonda düzgün bir boya ve verniğin kapatamayacağı çatlak yoktur. Herhangi bir özel görüntüleme yöntemi olmadan anlamanız imkansızdır.

3. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Unlu karbon kadro ureticilerinin hemen hepsinin kopyalari var. Ikinci el bir kadro alirken orjinal olup olmadigini anlamanin yolu ise su icmek kadar basit. Bunun icin profesor olmaya gerek Yok. Urunun faturasinin aslini veya fatura numarasini ve hangi saticidan alindigini bilmek. Onarilip onarilmadigini ise, eger boyasiz bir kadro ise liflerin yonunden, sikligindan veya dokusundan anlasilabilir. Ama boyali bir kadro ise bu pek mumkun degil.

Ziya Yılmaz bunu beğendi.
  4. dodeve

dodeve Aktif Üye

Seviye:
    Bi ara cin`den gelen replika pinarellolarda (chinarello :)) normalde kadro icinden gitmesi gereken kablolar (internal routing) disardan gidiyordu.
    Artik onuda asmis olabilirler tabi bilemiyorum. Ama cogu replika modelde hala disardan sanirim (replika dogmalar falan oyleydi).

5. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Kastettiğim şeye; bilgi ve detay sahibi olmaya iyi bir örnek. Bİr örnek te benden; bu taklitler çoğu markada halâ BSA ortagöbekle üretiliyorlar. İlk kalıp yapılırken bunu düşünmeden yapmışlar; kalıp maliyeti çok çok fazla olduğu için de yenileyemiyorlar.

6. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Aybars, ilk örnekler öyleydi belki ama şu an örneğin bir Time RXRS kopyası nokta virgülüne kadar ikiz olarak üretiliyor. Aşağıdaki kopya Time kadroyu orjinallerinden ayırmak imkansız. Yani, 2. el bir kadro alırken size şu bahaneleri söyleyip, faturasını kaybettim ya da fatura numarasını bilmiyorum diyen bir satıcı, üçkağıtçı satıcıdır. Kadroyu çançinçon lardan almıştır ve sattığı kadro ciddi bir ihtimal sahtedir. Hatta sıfır alırken bile dikkat etmek gerekir. Ciddi ve büyük ünlü bir satıcı değil ise uzak durmakta fayda var. Zaten bir diğer anlaşılacak mevzu da fiyatıdır. Ayrıca kimse 7-8 bin lira maliyetli bir kadroyu 1000-2000 bin liraya satamaz. Yani bir Colnago EPS i ya da Pinarello Dogma' yı 2000 liraya satan adam onu ya sokaktan bulmuştur ya da sahtedir. Başka bir ihtimal yok. Kaçıncı el olursa olsun. :)

7. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bence replika kadrolardan uzak durun geneli kaliteli olsada bazen çok kötüleride çıkabiliyor örnek :

fishman bunu beğendi.
  8. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar kafama takılan bir durumla karşılaştım az önce buradan sormak istedim sahibinden.com da gezinirken colnago yol bisikleti ilanı gördüm ilan sahibi bisiklet orjinal diyor ancak kadronun altını gösteren foto da made in Taiwan yazıyor bu bisiklet orjinal ama Taiwan da mı üretilmiştir yoksa çakma mıdır?

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Orjinallerinin de çoğu Taiwan'da üretiliyor. "made in Taiwan" yazısına bakarak çakma veya orjinal demek mümkün değil.

10. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Aradığım cevap buydu Teşekkürler.

11. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bisiklet benim clx2.0 im olmasin? Tamamen orjinsldir ve taiwanda yapilir eddy merckxler ve digerlerinin modelleri gibi

Resimdeki ve profilimdeki olabilir mi? Bir arkadas mesaj atip sormustu sizmiydiniz?

Ekli Dosyalar:

12. Arda_7

Arda_7 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    CevdetBilge bunu beğendi.
  13. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Teşekkürler arda olabilir bir arkadas da bana sormuştu ayni arkadas mi bilemedim hem de konuya yardimci olayim dedim benim clx de de taiwan yaziyor ama orjinal onay ve testler italya da yapiliyor sanirim c59 lar italyan

Arda_7 bunu beğendi.
  14. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayır Cevdet hocam sizin bisikletiniz değil yanlış anlaşılmalar olabileceğinden kasıtlı olarak ilanı paylaşmadım.

CevdetBilge bunu beğendi.
  15. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Anladim Gökhan bey bir arkadas da sormustu anlatmaya calismistim ama kafasi karismisti kusura bakmayin karistirdim muhtemelen arda arkadasimizin paylastigi ilandan bahsettiniz ben de konuyu arastirmistim muhtemelen orjinal gibi duruyor alttaki seri numarasini da sordurabililirsiniz ama colnago pek cevap vermiyir diye duydum

Anladim Gokhan bey bir arkadas arayip sorunca anlatmaya calismistim kafasi karismisti ben de karistirdim kusura bakmayin ama ilandaki orjinal gibi seri nunarasini colnagodan sordurabilirsiniz ama pek cevap vermiyorlar diye duydum