Nabız takibine dayalı antrenman

Scudo

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
Nabız gerçekten bu kadar önemli miydi ya :) Forumda bir arkadaş "nabız ölçer olmadan bisiklet üzerinde kör gibi oluyorum" demişti. Hakikaten öyle sanırım :)

• Beğen
Tepkiler: mustafa ç

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
1.Bolge de yavaş ve nabzı yukseltmeden antrenman yapamıyorum, en azından daha iyi sürüş yapabilmek ve biraz olsun gelisebilmek için çok düşük tempoda koşu ile desteklemeye çalışıyorum . Yaptığım şey ne kadar doğru? Düz yerde nabzı sakin tutmak kolay(135-145) ama orman da kros yaparken nabzim 180 leri görebiliyor. Bisiklette ise max175 i gördüm az mı zorluyorum? Yoksa başka bir şey mi var?

• Beğen
Tepkiler: Cuneyt Candan

hayriünal

Daimi Üye
Tepki
447
İsim
hayri ünal
Bisiklet
Lapierre
@alper 76
@alper 76 , max.nabiz bolgenizi yasiniza gore hesaplayip antrenmanlari buna gore yapmalisiniz. En ust nabiz bolgenizde maksimum 2-10 dk.arasinda performans gostermelisiniz.Fazlasi kalbinize ve kaslariniza zarar verebilir.Kosu antrenmanlari nabiz duzenlemesi icin yardimci oluyor.
Yararli olabilecegi dusuncesiyle asagida link paylasiyorum.Benim cok isime yaramisti
(link)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@hayriünal Teşekkür ederim linki incelerim.
Nabzım ve max olması gereken nabzı vs hesaplamıştım. Ööyle bir hafta boyunca olmasa da max benim 184 çıkmıştı. zaten 182 yi gördüğüm geçen dağ koşusunda geberiyor gibi oldum. Biraz bir şeyler daha okuyup ilerlemek istiyorum amaç biraz daha akıllı spor yapmak. Ancak her gün 35dk lık işe giidp gelmekle olmuyor bu işler. Onu bile çok kadansla yapmaya çalışıyorum. 1. bölge çalışmam mümkün değil 10 dk lık 3km dik tırmanışım var.

SmtTrlk

Üye
Tepki
42
İsim
Samet
Bisiklet
Focus
bahadır bey'in konuları doğrultusunda kendime bir nabız saati aldım. nabız saati yokken koşu yaptığımda nabzımın çok yükseldiğini, bisiklet sürerken ise çok düşük olduğunu sanıyordum ama öyle değilmiş.
olayı özetlemek gerekirse; koşuda 180 nabızda kalbim duracak gibi oluyor, bisiklette 180 nabzı görünce saate inanamayıp kalbimi yokluyorum :D (hissetmediğim için) bunun sebebini bilen var mı?

• Beğen
Tepkiler: alper 76

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@SmtTrlk dusuncelerime tercüman olmuşsunuz ben daha bisiklette 180i göremedim.
Cevabı heyecanla bekliyorum

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
Bende yakın zamanda nabız ölçer aldım. Amacım işi kitabına göre yapıp verimli ve hızlı şekilde yağ yakmak. Daha 1 sefer deneme fırsatım oldu ama o günkü rotam uzun rampalarda geçti 160-170 civarlarında gezindi nabzın ve zorlanmadım diyebilirim. max 185 gördüm o da uzun rampa inişinde trafiğe ayak uydurmak için yüksek kadans yapmak zorunda kaldığımda oldu ve uzun süre o tempoda devam edemeyeceğim belliydi. Daha detaylı deneme yapmak lazim tabi ama 100 kilo 1.70 boyundaki biri olarak hakkaten zone 1 de falan sürüş yapmak çok zor olacak diye düşünüyorum öncelikle rampasız bi yol bulmak lazim :)

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.129
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
(link)

adminliğini yaptıgım fotoğraf sitesinden bir yazı.. bilmeyenler için yararlı bir yazı olabilir.

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
Merhaba,
Dün git gel toplam 45 kmlik yol yaptım. Ortalama nabzım 165 civarı. Dün biraz yorgun olmama rağmen böyle bir tur gerçekleştirdim. Sizce bu ritim normal mi ? Yaş 20

Strava linki: (link)

hayriünal

Daimi Üye
Tepki
447
İsim
hayri ünal
Bisiklet
Lapierre
Yas grubun icin gayet normal.200 ve uzeri nabiz seni zorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@turac000 Antreman yaptıkça düşer nabzın, benim de böyle oluyor ilk antremanımda, şuan 150 ortalama nabız.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Düşük tempoda düşük nabız değerleri ile antrenman yaptıktan sonra hangi aralıklarla arttırma yapmak, hangi sürelerle ara sıra yüksek nabız değerleri ni denemek gereklidir?
Yoksa olabildiğince düşük nabız ile gitmeye devam mi?

Enes E.

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Ghost
@alper 76
@SmtTrlk

Koşuda bisiklete oranla kalbinizin daha fazla kasa kan pompalaması gerekir ve yükü direk olarak vücudunuz taşır. Bu sebeplerden dolayı koşuda bisiklete oranla max. nabzınız da bir miktar fazla çıkar ve max. nabza daha çabuk ulaşabilirsiniz.

(link)

• Beğen
Tepkiler: SmtTrlk

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bisiklet tekerlekleri de bisikletin yükünü biz taşımıyor muyuz:)

Enes E.

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Ghost
Antrenmanla ilgili videolar çekiyoruz. Belki takip etmek isteyenleriniz olur.
Gelişim için birçok kişinin hatalı sürdüğünü görüyoruz. Bir nebze de olsa yardımcı olacaktır. Soru, görüş ve önerileriniz çok mutlu eder.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Hafta içinde 3-4 saat 1.2. bölge antrenman ı yapamam ama en azından bir çok kez 1,5 2 saatlik surusler yapabilirim. En azından bu sıcaklarda yapılabilir ve zorlamaz diye düşünüyorum.
Çünkü 50dk bindikten sonra boyun fıtığı nedeniyle boyun ağrısı başlıyor ve durup dinlenmedigim takdirde adım adım artıyor.
Bakalım faydası olacak mı
Ama 1,5 2 saat sürmek yerine 45-50 dk veya 1 saat koşmak aynı gibi olmaz mı acaba?
Bu saçma bir soru mu oldu?

turac000

Daimi Üye
Tepki
144
Sanırım zone 1 ve zone 2 antrenmanları için en uygun şey gidip bir trainer almak olacak. Ankara'da bu zonelarda kalabilmek imkansız. Her yer inişli çıkışlı. Ne yapsak ya :(

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Ara sıra dik duruş ve plank egzersizleri sayesinde artık 2saat üzeri sürüşler yapabiliyorum. 5gibi de gayet keyifli oluyor.
Bilenlere soruyorum!:
Tüm sürüş boyunca hangi aralıklarla (,dk-km??) Nabzı 5. Bölge için zorlayacağız?
2-3 defa sprint deniliyor... Onu da ogrenirsek sorun yok. Amaç sadece 1.2. bölgede 2saat sürüp kafaya göre sprint denemek olmamalı diye düşünüyorum