Maalesef çaldırdık

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
@vela2016 O kadar da değil, hırsızlık mecburiyetten yapılır, keyiften değil. Keyif için çalanlar ayrı ve nadir. Biz hırsızlık yapmayı düşünüyor muyuz hayır, ama yapan adam o seviyeye düşmüş ki yapıyor. Evet iş bulsa vs daha iyi o edebiyatı geçelim de bunu bir adam öldürmeyle, tecavüzle, darpla vs bir tutamayız. Ciddi bir caydırıcı para veya hapis cezası olsa ne hırsızlık kalır ne birşey de o modern ülkelerde işte.

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.288
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bilmem doğru, bilmem yalan, çerkes bir arkadaşım anlatmıştı, eskiden komşu köylerinde çerkesler için "at hırsızı" derlermiş. at çalarlarmış.
sebebi ise, sahibinin ata bakamadığını ve atın hakkını veremediğini düşünüp at sevgisinden dolayı ata el koymakmış.
konu hırsızlıkla ilgili, aklıma gelmişken paylaşayım dedim :)

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
geçmiş olsun kardeşim. hiç böyle değerli bisiklet kömürlüğe bırakılırmı? ben 3.katta oturuyorum balkona çıkarıp koyuyorum. elin gavuristanında adam bisikletini evinin bahçesine bırakıyor gece bişey olmuyor.bizdede hırsız evde para edecek bisiklet olduğunu bilsin o eve girip alıyor.

Tepki
100
İsim
Yasin donmez
Bisiklet
Specialized
@buhari altıntaş eyv kardesim mecburi komurluge biraktim,yeni tasindim evim giris kat oldugu icinde balkonum yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Özgün
Hırsızlık mecburiyetten yapılır ne demek yahu?

Aç olur ekmek çalar, cebinde parası yoktur çocuğun canı çeker pasta çalar, baklava çalar hadi diyelim... Ama bisiklet çalmak nasıl bir mecburiyet oluyormuş?

Mecburiyetten çalan hırsıza da bakın...Yakalanıp iğneyle uyutmalı bu tipleri, başka çözüm yok.
(link)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Geçmiş olsun.
Bisikleti sigortalatman çok isabetli olmuş.Bisiklet için ayrı bir poliçemi yaptırdınız yoksa konut, garaj vs kapsamındanmı ödeme yapıldı?

hasanmustafa

Aktif Üye
Tepki
128
İsim
Hasan
Bisiklet
Ümit
geçmiş olsun hocam
bu aralar hırsızlık mesajları çoğaldı. Ben de kavga dövüş
banyoya gazete sererek bisikletimi saklıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yasin donmez

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
@vela2016 Hırsızlıktan bisiklet çalan niye çalar, başka neyi çalıyorsa onun için satış üçe beşe bakmadan para bulmak için. Artık onunla hap mı alır, içki mi alır, yiyecek mi alır ne alır bilemem. Ama hırsızlığı yapan para için yapar. Bisiklet şu bu farketmiyor. Ayrıca bu gereksiz agresifliğinizi de anlamadım? Ben mi bisiklet çalıyorum sanki!?

• Beğen
Tepkiler: Yasin donmez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Özgün Tamam işte ben de onu diyorum zaten. Para için yapar ve hakkı olmayanı alır. Biri kıçından ter damlayarak çalışıp üç kuruş para kazansın, diğeri de gelip bu parayı "mecburiyetten çalsın". Ne güzel iş :kptmya:

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
@vela2016 Zaten kimse hırsızlığın güzel birşey olduğunu söylemiyor. Adam sokağa düşmüş hapcı olmuş, tinerci olmuş belki onun için hırsızlık yapıyor. O kafa ve durumuyla zaten çalışabilecek durumda da değil, çalışmayı isteyecek de. Elbette cezası verilecek de, idam çok uçuk olmuş ben onu diyorum. Hırsızlığın da türleri var biri senin evinden bisikletini çalar, öbürü banka olur her ay ekstrenden bilmemne ücreti altında para keser, diğeri mağaza açar %100 müşteri memnuniyeti der sorun çıkınca sana kullanıcı hatası der, diğeri sana ev yapıp satar malzemeden çalar, göremezsin bilemezsin, ömrünü çalar belki, hırsızlığın milyon tane hali var. Tutup şimdi bir tarafta çıkarıp adam bıçaklayan insanla gidip küçük eşya çalan insanı aynı kefeye koyup idam edilmeli demek saçma sadece. Onlara gelene kadar daha ne saatler, ne ayakkabı kutuları, kasalar, sıfırlamalar var çünkü..

Hüesyin

Üye
Tepki
62
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun, Hırsızlık bir olur iki olur üçüncüde o işi yapanın belli şeyleri göze aldığını gösterir ölüm belki ağır ama şerii kurallar bazı suçlara uygulansa fena olmazdı.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Konu hırsızlığın iyi ya da kötü olduğu, ihtiyaçtan yapılıp yapılmadığı değil.
Kimse iyi yapmış demiyor.
İhtiyaçtan da olsa, keyfine de olsa hırsızlığın cezasının ölüm olmaması gerektiğini söylemeye çalıştım.

İhtiyaçtan çalınıyorsa neden insanın ihtiyaç için hırsızlık yaptığı, keyfi çalıyorsa da eğitim sistemi sorgulanmalı.

Ayrıca aç ise ekmek çalar, çocuk muhtaç kalmıştır baklava çalar gibi sınırlamak da bana doğru gelmiyor. İnsanlar sadece ekmek ya da baklavaya muhtaç değil. Gelir dağılımının bu kadar adaletsiz olduğu bir dünyada (yüzde 20'nin tüm gelirin yüzde 80'ini yediği bir dünya, halkın yüzde 38.2'si ısınma giderini karşılayamıyor, yüzde 47 kendisine yeni kıyafet alacak bir gelirden yoksun), ortalığın hayal ışıklarıyla, tüketim büyüsüyle zenginlerin sınırsız mutluluk neşesini deneyimlediği dünyada fakirlere sadece ekmek ve baklava hakkı mı tanıyacağız?
Mecbur kaldığı için hırsızlık yapanı öldürelim, iyi de birilerinin sınırsız zenginliğinin bedeli değil midir bu fakirlik?

Yanlış anlaşılmasın, şu hayatta açlıktan nefesim kokacak kadar fakir kaldım ama yine kursağımdan başkasının kuruşu geçmedi. Yeteneğimle, çalışma azmimle bir yerlere geldim. Bu benim şansımdır. Ama şanslı olmam, benim kadar şanssız olanın ihtiyacı için hırsızlık yapması durumunda onun öldürülmesini isteyeceğim anlamına gelmez.
Hırsızlıkları önlemek istiyorsanız hırsızlık yaratan sistemi eleştirin.
Bataklık kurutulmadan sinekten kurtuluş olmaz çünkü.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Düzenleme: Alıntıladığım cümle silindiği için ben de cevabımı sildim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yönetici arkadaşlara hassasiyetleri için teşekkürler @Atilla G.

@Ahmetgitar bey sizin de hassasiyetinizi bildiğim için rica ediyorum, alıntı dahi olsa o çirkin ve korkunç mesajın bu forumu kirletmesine izin vermeyiniz lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmetgitar
Müzik öğretmeniydiniz sanırım.
Bir müzik öğretmeni arkadaşımın okulundaki müzik sınıfından bağlama, gitar, keman, bendir ne varsa çalıp götürmüşler mesela. Şimdi gelin de bu hırsızları sistemin sonucu diyerek anlamaya çalışalım. Anlayamıyorum hocam ben, anlamak istemiyorum. Evet ölmeleri gerektiğini düşünüyorum, çünkü garibanın malını çalıyorlar. Sistem eleştirisi bambaşka bir konu. Elbette bütün bunlar sistemin ürünü. Bu insanlar sisteme karşı bir şey yapmıyorlar ki. Bu insanlar bahsettiğimiz sistemin baş aktörleri oluyorlar aslında. Kurban değiller yani.

Ve üstelik neden ille de yaşam hakkına sahip olmaları gerektiğini de anlamıyorum. Dünyaya sadece zarar veren kişiler neden yaşamayı hak etsin ki?

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@hasanmustafa yere gazete nedir hocam ya bisikletin tekerinin bastığı yer kum toprak biz ne kadar temiziz. heleki ben en temiz banyoya kendi evim dahil çıplak ayak ile basmam oradaki mikrop kadar bisikletin tekerinde mikrop varsa namussuz şerefsizim. yaş kısmına bakınca hele içim burkuldu. benim 2 bisikletim var evin ortasına koyuyorum sağolsun ne anam ne babam sorun yaratıyor. eski bisikletim bu kadar değerli değilken de balkona kendi isteğim ile koyuyordum. yenge hanım sorun ediyor ise sizin tek çareniz duvar askı aparatı duvarı delemem derseniz de. duvara montalanan macunlar var. hamur karıştırıp yapıştırıyorsunuz üstüne askıyı yapıştırıyorsunuz kuruyunca beton oluyor sökmek istediğinizde tornavida bile koyuyorsunuz sadece boya zarar görüyor. asın evin güzel bir köşesine bence çok modern ve dekoratif durur. işinize karıştık ama bu hayat böyle çekilirmi ya. bisikletimin sorun olduğu yerde anamın evi olsun karımın evi olsun durmam orda.