İzmit'ten Roma'ya (9 Temmuz - 1 Ağustos 2015)

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
805
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
@vatan direk geçiş yok maalesef :) pasaport vize işlemlerini halletmen gerekiyo ;)... @gremlis teşekkür ederim... :) @N.ÖZKAN yeni üye olduğum için konu açamıyordum, hatırladığım kadarıyla yazmaya çalışıcam artık, yazdıklarımın birilerine ulaştığını görmek, en azından biraz da cesaretlendirebilirsem ne mutlu bana :) @Sebahattin Gerceker teşekkür ederim :) @gsaltan merakla bekliyorum şimdiden turunu, çok keyifli olacağından eminim :) @C. Tiryaki @mariokaldato teşekkürler :) @Nomad teşekkür ederim, afiyet olsun :) @clooneyist @yaboga 3.günü de bu akşam yazmaya çalışıcam :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Gayet keyifle okuyorum gerçekten, merakla bekliyoruz devamını, ilk mesajınızda sadece videoda kalacak diye üzülmüştüm ama devamı bomba oldu, ellerinize sağlık, paylaşım için teşekkürler :harika:

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
805
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
3.Gün ( Tekirdağ - İpsala )

Çadırda güne uyanması bambaşka.. Bunu hergün söylicem heralde :D Hele de ormanda uyanması daha başka :)

IMG_2318.JPG IMG_2319.JPG IMG_2320.JPG

Serdar abi akşam geldiğinde heybesinin yırtıldığını söylemişti. Daha yola çıkmadan heybe yırtıldı, burdan da öğrendiğimiz üzere tura çıkarken kaliteli malzeme önemli ;) Benim çantalarım Vaude ve Ortlieb'ti, hiçbir sıkıntı yaşamadım.. Neyse toparlanıp direk Tekirdağ merkeze uğramak için yola çıktık, Serdar abinin çantasını diktirebileceğimiz terzi bulmamız lazımdı. Terziyi bulup çantayı dikiş yerlerinden sağlamca diktirdikten sonra sahile inip klasik enerjisi bol menemenli kahvaltımızı yaptık :D

Resim 081.jpg Resim 082.jpg Resim 083.jpg Resim 086.jpg Resim 089.jpg Resim 091.jpg Resim 094.jpg IMG_2323.JPG IMG_2324.JPG IMG_2325.JPG IMG_2329.JPG

Karnımızı da doyurduktan sonra yola koyulma zamanı.. Burdan sonra rampaların bol olduğunu söylemişti Faruk, zor bigün bizi bekliyodu.. Ama sıkıntı yok, rampa bizim işimiz :D Kartepe'den biraz antrenmanlıydım :)
Bu Tekirdağ yolları bi harika, ayçiçek tarlaları manzaralı yollardan bisiklet sürmek inanılmaz keyifliydi, rampa falan unutturdu bize, durup durup fotoğraf çekmekten bisiklet süremicektik neredeyse :D

Resim 101.jpg Resim 103.jpg IMG_2330.JPG IMG_2334.JPG

Yolların ne kadar güzel olduğunu söylemiş miydim :D Malkara'ya kadar sürdükten sonra yemek molası verdik, Türkiye'den gider ayak son son güzel bi yemek yiyelim dedik :) Bingüller Et Restaurant'ta kebapları şişleri götürdük üzerinize afiyet :D O gazla zaten akşam 22:30 a kadar bisiklet sürdük, İpsala'ya vardık.. Yarın sınırı sabah erkenden geçmek istiyoduk çünkü.. Petrol istasyonunun arka bahçesinde çadırlarımızı kurduk.. Cep telefonlarımızı, powerbankları falan benzin istasyonunda şarj ettik.. Bu arada hayatımda bu kadar sivrisineği bi arada görmemiştim, bildiğin istila etmişler İpsala'yı.. Neyse ki çadırın içine misafir etmeden fermuarını kapatıp yatışa geçtik :)

Resim 112.jpg Resim 118.jpg Resim 120.jpg Resim 121.jpg Resim 128.jpg Resim 134.jpg Resim 140.jpg Resim 142.jpg Resim 146.jpg Resim 150.jpg Resim 151.jpg Resim 152.jpg Resim 154.jpg

clooneyist

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
Evet sınıra yavaş yavaş geliyorsunuz ve bizde heyacanla okumaya devam ediyoruz. Pasaport işlemleri vs . için artık yarını bekliyoruz..

• Beğen
Tepkiler: muratkidiri

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@muratkidiri merak ve keyifle takip ediyoruz. :) sonuna gelmeden, turun tamamının ne kadara mal olduğunu da yazar mısın hocam?

• Beğen

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
805
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
3. günden bu fotoğrafı eklemeyi unutmuşum, sevdiğim bi fotoğraf burda bulunsun istedim :)

IMG_0198.JPG

4. Gün ( İpsala - Gümülcine )

Eveeet, sonunda Türkiye'den ayrılacağımız gün geldi... Yine mükemmel bir güne uyanıyoruz, hava o kadar güzel ki, bu havada huzursuz olmak mümkün değil.. :) Serdar abiyle, Murat abi hala uykuda, ben çoktan uyandım toparlanmaya başladım..

IMG_2341.JPG IMG_2343.JPG IMG_2343.JPG IMG_2345.JPG IMG_2346.JPG IMG_2347.JPG IMG_2351.JPG

Sınırda fotoğraf çektirirken üzerimizde KOBİDOS formalarımız olsun dedik, giyindik bir örnek :D Düştük yollara, zaten çok fazla yoktu sınıra 3-5 km bişey.. Bu arada videonun başındaki ve sonundaki yol aynı yol ve bu yolda çekmiştim o kısmı, bu bilgiyi de böylece vermiş olduktan sonra :) sınıra yaklaştık, uzuna kuyruk oluşturmuş tırların yanından geçerek kapıya kadar geldik...

Resim 155.jpg Resim 156.jpg

Kapıdan geçmeden önceki son fotoğrafımız :)

IMG_0201.JPG

Bu görmüş olduğunuz kapıdan direk geçtikten sonra gişelere geldik, burada arabaların arkasından sıraya girdik.. Serdar abiyle, Murat hocada zaten yeşil pasaport var direk geçiyolar fakat yurtdışı çıkış harcı yatırmamışlar ( şu an ne kadar bilmiyorum ), hemen arkada vezne var, gidip yatırıp geldiler.. Ben bütün işlemlerimi zaten halletmiştim, verdim pasaportu sıkıntı yaşamadım.. Vize hakkında da bilgi vereyim biraz... Schengen vizesine Yunanistan'dan başvurdum, vize işlemlerini aracı firma ile hallediyosunuz ( Kosmos Vize Hizmetleri ), Taksim'den biraz ileride.. Bütün evraklarımı hazırladım, otel rezervasyonu yaptırmadım, seyahatimi bisikletle yapacağımı, İtalya'ya kadar gideceğimi ve konaklamayı da çadırla halledeceğimi dilekçede belirttim.. 2 ay süreli, 20 gün kalmalı (30 gün istemiştim) multi vize verdiler..

Türkiye'den çıkmıştık artık, sıra geldi Yunanistan tarafına geçmeye.. Geçmeden hemen önce sol tarafta komple Türk bayraklarıyla donatılmış çay bahçesi gibi bi mekanda çorba içtik, hem de biraz soluklandık... Devam edip Meriç köprüsünden geçtikten sonra Yunanistan kapısına geldik.. Köprünün demir korkuluklarının Türkiye tarafı kırmızı-beyaz, Yunanistan tarafı Mavi-beyaz :) Yunanistan gişelerinde daha fazla kuyruk vardı, beklemeyip en öne doğru geçtik, gişedeki görevli sağolsun hemen bizi yan tarafa boş gişeye aldı, evraklarımızı kontrol edip kapıdan geçmemiz 5 dakika bile sürmemişti..

Resim 159.jpg Resim 160.jpg Resim 161.jpg Resim 162.jpg

Artık Yunanistan tarafındaydık ve çok güzel asfaltlanmış bir yol bizi karşılamıştı... Gümülcine'ye kadar yol böyleydi.. İlk defa bu yollardan geçtiğimiz için, neresi otoban neresi değil, yasak mı değil mi bilemediğimiz için biraz tedirgin olduk açıkçası ve yan yollara geçtik... İlerledikçe ufak tefek köylerden geçtik.. Öğle vakitleri bi ağaç gölgesinde dinlendikten sonra yolumuza devam ettik.. Ettik etmesine ama işkence dolu dakikalar başladı resmen :) Anayoldan gitmeyelim diye öyle bi yollara girdik ki, rampanın biri bitiyo biri başlıyo, kuş uçmaz kervan geçmez ama asfalt hala on numara :D Bu sıcakta bu rampalarda suyumuz da bi yere kadar yetti ve sonunda bitti, biraz susuz kaldıktan sonra otoban yolunun karşı tarafında bir köy gördük ve bir cami minaresi.. Ne kadar sevindik tahmin edemezsiniz.. Yok yok hakkaten tahmin edemezsiniz :D Köyün ismi Hasanlar (Avra) ve bir Türk köyü... Köye girer girmez ilk evlerden birinde, şu an ismini hatırlayamadığım insanlarımız bizi sıcak bi şekilde karşıladılar.. Biraz sohbet muhabbetin ardından suyumuzu içtik, mataralarımızı doldurup yola devam ettik...

IMG_0202.JPG Resim 163.jpg Resim 167.jpg Resim 164.jpg Resim 168.jpg Resim 168.jpg Resim 169.jpg Resim 170.jpg Resim 173.jpg Resim 176.jpg Resim 178.jpg Resim 179.jpg Resim 182.jpg Resim 186.jpg Resim 188.jpg Resim 190.jpg Resim 191.jpg Resim 192.jpg Resim 193.jpg Resim 194.jpg

Bu sefer ne olursa olsun Gümülcine'ye kadar anayoldan devam etmeye karar verdik.. Çıktık yola, burdan sonra Gümülcine'ye kadar gayet güzeldi.. Şehir merkezine yaklaşırken eşi Gümülcine'li ve kendisi de Kavala'lı olan bi arkadaşımdan ( İlkay), burası hakkında biraz bilgi almıştım ve buraya geldiğimde kendisini aramamı söylemişti.. Merkeze girdiğimizde önce karşımıza kılıç anıtı olan bi meydan çıkacağını söylemişti, bulduk orayı..
Ordan Türk Gençler Birliği'ne gitmemizi söylemişti, meydanda dolaşan insanların konuşmalarını dinleyerek Türk bulmaya çalışıyodum ve en sonunda 2 bayana denk geldik, onlara sorup Türk Gençler Birliği'nin yerini bulduk.. Ali adında bi arkadaş bize yardımcı oldu akşam boyunca, ben Frappe içtim ( Yunanistan'a sürekli gidip gelen arkadaşım sayesinde alışmıştım :) ), Serdar abiyle Murat hoca kahve içtiler.. Yemek yiyecek yer olarak, 2 sokak arkada bi dönerci olduğunu söylemişti İlkay, orayı da bulduk, orada da Enes ilgilendi bizimle. :) Karnımızı doyurup Türk Gençler Birliği'nde biraz daha soluklanıp çayımızı içtikten sonra otelde kalmaya karar verdik, internetten Achillio Otel diye bi yer bulduk Gümülcine çıkışında.. Telefonla Ali'ye arattırdık, yer olup olmadığını ve birazdan geleceğimizi söyledik.. Ve atladık bisikletlere, sürdük otele, eşyalarımızı yerleştirip, duşumuz alıp, geçtik dinlenmeye.. Yurtdışı maceramızın ilk günü de böylelikle bitmiş oldu :) (15 Euro'ya kaldık yanlış hatırlamıyosam)

Resim 198.jpg Resim 202.jpg Resim 203.jpg Resim 205.jpg Resim 209.jpg

Türk Gençler Birliği...
Resim 210.jpg
Yemek yediğimiz dönerci...

IMG_0203.JPG IMG_0204.JPG
11825052_10207433197887735_177782373801958228_n.jpg

Gümülcine ve meydandaki kılıç anıtı ile ilgili kısa bilgi.. :
Burası şirin bir yer, 45.000 nüfuslu . Bulgaristan sınırına sadece 23 km. uzaklıkta yer alan bu şehrin ,çok önemli bir tarihi var. Şehirde Bizans ve Osmanlı dönemi'ne ait pek çok tarihî eserle birlikte , arkeoloji müzesi var bildiğimiz kadarıyla.Ama biz orayı gezmedik.Komotini(Gümülcine)’nin denizi yok. Yazlık çalışma saatleri: 08:00–14:00! Böyle çalışırlarsa bunların sonu hiç iyi olmaz. Gümülcine meydanı eski bir görünüme sahip.En önemli meydanı Irinis Meydanı.(Plateis Irinis).Buradan tarihi çarşılara da ulaşıyorsunuz. Meydanın tam ortasında kocaman yemyeşil bir park var. Hatta gezip yorulduktan sonra burada bir bankın üzerinde yaklaşık 45 dakika kadar dinlendik. Biz dinlenirken etafımızda , parkta yürüyen, koşan gülen neşeli çocuklar gördük. Hemen önünde büyük bir anıt yükseliyor. "Kılıç Anıtı" olarak adlandırılan bu anıt savaşlarda hayatını kaybeden Yunan askerleri adına 1967 yılında dikilmiş...

@hashus1099 tamamdır hocam ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Şahane bir tur paylaşımı oluyor yalnız; deneyimlerinizi bu kadar zengin içerikle (oldukça fazla fotoğraf, video), bu kadar detaylı paylaşmanız, anlatımınızın sadeliği ve netliği, kullandığınız dilin samimiyeti hepsi birden tek kelimeyle mükemmel. Merakla bekliyorum devamını, tekrar teşekkürler paylaşım için, ayaklarınıza sağlık. :harika:

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uzun turculuga gecen sene karar verdim ve dag bisikletiyle ilk adimi atmis oldum dag bayir gezdim ama icimdeki istek bitmedi ve hedef sonuc olurak yasayan birisi olarak ilk 120 km ile vize-igneada arasi yaptim kampli donus otobusle ve baktimki daha cok artti bu icimdeki ask simdi citayi biraz daha yuksettim canakkale-marmaris dusunuyorum 1 ay icinde..sonraki sene marmaris-hatay ve en buyuk hayal yada hedef olarak 7 sene icinde istanbul-japonya yahut yeni zelanda dusunuyorum sloganim ayni..yes we can...

Tepki
12
İsim
Orkan Sipahi
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok merak ettiğim bir konu var bisikletle ülke turuna çıkarken vize işlerini normalde olduğu gibi mi halletmemiz gerekiyor bilgisi olan bi arkadaş yardımcı olabilirse çok memnun olurum

• Beğen
Tepki
12
İsim
Orkan Sipahi
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@muratkidiri
Çok teşekkür ederim [emoji4]

• Beğen

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
805
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
@mersault teşekkür ederim :) @vatan Merida Speeder T3... @Faris tetik inşallah.. ;) herkesin böyle bi tur yapmasını isterim. :)

5.Gün ( Komotini - Nea Karvali )

Akşam otelde kalmıştık, ne kadar rahat olsa da ben yine de çadırda kalmayı tercih ederim... Sabah uyanıp duşlarımızı aldıktan sonra, aşağıya inip kahvaltımızı yaptık. Yine güzel, güneşli birgün.. Çıkıyoruz yola, köy yollarından devam ediyoruz..

IMG_2353.JPG IMG_2354.JPG IMG_2355.JPG IMG_2356.JPG

Geçtiğimiz her köyde, yol üzerindeki tarlalarda illa ki Türklerle karşılaşıyosunuz.. Ee tabi bisikletçilere de rastlıyorsunuz, ilerlerken bi ara uzaktan bi bisikletli gördük, pek bizim gibi donanımlı değildi.. Katlanır bisiklet gibi ufak bi bisikletin önüne arkaya birer tane ufak çanta atmış, fıtı fıtı gidiyodu, ayaküstü muhabbet ettik.. ( videoda da gördünüz zaten :) ) 50 den fazla yaşı var belki de amcanın.. Rusyalıymış, İstanbul'a doğru gidiyomuş.. Bisikletin kalitesi, donanımı tabi ki önemli ama o an bizim bu faktörleri fazla abarttığımızın farkına vardım, olay kafada bitiyodu aslında.. İlerleyen günlerde başımıza öyle şeyler geldi ki, eğer kafaya koyduysanız bi şekilde hallediyosunuz herşeyi. :)

Resim 211.jpg Resim 212.jpg Resim 213.jpg Resim 214.jpg Resim 215.jpg Resim 217.jpg Resim 219.jpg Resim 220.jpg Resim 223.jpg

Ne güzel köy yollarından, bağ bahçenin, tarlalarının arasından ilerliyoduk.. Taa ki yolumuza engel çıkana kadar :D Yol çalışmasına denk geldik, bisikletleri elimizle bile geçiremeyeceğimiz büyüklükte kazılmış yol.. Ne yapalım ne edelim derken, yolun solundan tarlanın içine girip yolu etrafından dolanmaya karar verdik.. Birbirimize yardım ederek yolun karşısına geçirdik bisikletleri, bu sıcakta canımıza okumuştu bu iş :D

Resim 224.jpg Resim 225.jpg Resim 226.jpg Resim 227.jpg Resim 228.jpg Resim 229.jpg Resim 230.jpg IMG_0206.JPG

Öğlen dinlenmemizi de bu adını hatırlayamadığım yerde yaptık, baya bildiğin 1 saat falan uyuduk heralde. :) Bi ara bi amca geldi yanımıza, seneler önce Bursa'dan gelmişler bu köye, çoğu kişi burda artık ama hala daha gidip gelmeye çalışıyoruz Türkiye'ye diyor. Yola devam ediyoruz, Nestos nehri çok hoşumuza gidiyo, durup fotoğraf çekiyoruz birbirimizi.. Hemen arkasına Yunanlı bisikletçiler geliyo arkamızdan, bi yandan sürüp bi yandan ufaktan muhabbet ediyoruz, ilerde sağa yol ayrımından içeride bi yerde buz gibi su olduğunu söylüyolar ama adamlar basıp gidince (zaten tam da anlamamıştık tarif ettikleri yeri :D ) düz devam ediyoruz :)

Resim 231.jpg Resim 232.jpg Resim 233.jpg Resim 235.jpg Resim 237.jpg Resim 238.jpg Resim 239.jpg Resim 240.jpg Resim 241.jpg Resim 242.jpg Resim 243.jpg IMG_0207.JPG IMG_0208.JPG IMG_0210.JPG Resim 244.jpg Resim 245.jpg Resim 246.jpg

İnişli çıkışlı tatlı rampaları olan yollardan devam ederken Nea Karvali'ye geliyoruz.. Yol kenarında meşhur Kavala kurabiyesi satan bi dükkan görüp, dalıyoruz içeri.. Bizi dükkan sahibi Ahmet Yusufoğlu bütün sevecenliğiyle bizi karşılıyor, hal hatır sohbet muhabbet derken önce bize kurabiyelerinden ikram ediyo, içeride çeşit çeşit kurabiyeler.. Ben ki hiç kurabiye sevmem, artık bütün günün yorgunluğundan mı dersiniz bilmiyorum götürdüm kurabiyeleri.. Ahmet amca uzun zamandır Türkiye'ye gelemiyomuş, artık pek kimse kalmamış Türkiye'de...

Artık hava da kararmıştı zaten, hoşumuza da gitmişti Nea Karvali, burda kalmaya karar veriyoruz, Ahmet amcaya soruyoruz nerde kalabileceğimizi... Hemen 1 km geride olan Camping Alexandros'a yönlendirdi bizi... Bi iki kutu kurabiyemizi de aldıktan sonra kamp alanına geçiyoruz.. Kişi başı 8,5 Euro ödeyerek girişimizi yapıyoruz.. Çadırlarımızı kurmadan önce Serdar abinin konumlanmasını bekliyoruz :D Çünkü gece Serdar abinin yakınlarında uyumak pek mümkün olmuyor :D Çok tatlı horluyo sağolsun :) Serdar abi konumunu aldıktan sonra ona olabildiğince uzak yere biz de konumlanıyoruz :D Çadırı kurup eşyaları yerleştirdikten sonra hava tam da kararmadan önce bi denize giriyoruz, sonra duşumuzu da aldıktan sonra tabi ki kurabiye eşliğinde çay keyfi... Hava kararıp uykumuz gelince de çadırlarımıza geçip, günü böylece sonlandırıyoruz.. :)

Resim 247.jpg Resim 248.jpg Resim 249.jpg Resim 251.jpg Resim 253.jpg Resim 255.jpg Resim 256.jpg Resim 257.jpg 1513706_10207289417253309_7649240695223052694_n.jpg 11791995_10207439293360118_2692895331298257921_o.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Selamlar, bölmek için araya girmek istemiyorum genelde siz paylaşım yaparken, anlatımın bütünlüğü bozulmasın diye, çünkü defalarca belirttiğim gibi çok keyifli bir tur yazısı. Fakat sizden ricam -belki en son, anlatım bittikten sonra olur bu- tur yazısını bitirdikten sonra, kullandığınız ekipman, aksesuar, çantalar, giysi, hazırlık vb. gibi noktalarda da detaylı bir performans anlatımı yaparsanız, yani yanınıza aldığınız şeylerin hangileri gerekli hangileri gereksiz, kullandığınız ekipmanların performansları nasıldı -mesela bir solar panel görüyoruz fotoğraflarda-, olması gerekenler ve olmaması gerekenler gibi deneyimleri de bizlerle paylaşabilirseniz müthiş olacaktır, şimdiden çok teşekkürler.