İzmit'ten Roma'ya (9 Temmuz - 1 Ağustos 2015)

m.ali mülayim

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Trek
Ayrı bir kabiliyet olsa gerek, okuyanı da turun içine dahil edip sizinle beraber pedallıyor hissini verebilmek gezi yazılarında. Ayaklar zaten pedallamış da, elinize yüreğinize sağlık keyifli anlatımınız için.

Scudo

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
Arkadaşlar, konuya motosikletle Balkan turu yaptığım için ara vermiştim.. Bugün yarın geri kalanını da yazmaya devam edicem.. :) Bisiklete ihanet etmiş olduk biraz ama zaman sıkıntısı yüzünden böyle oldu maalesef :)

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@muratkidiri Bir arkadas sizden ayrilip geri donmus. Ozel degilse sebebini ogrenebilirmiyiz. Benzer bir turda ona gore onceden konusup herseyi kararlastiralim bizde.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
@nonsteril Serdar abiyle anlaşamadıklarından dolayı döndü geri Murat hoca.. En iyisi tek başına çıkmak ama 2 kişiden fazla böyle bi tura çıkmayın bence.. Yola çıkacağınız biri yeni tanıştığınız biri olmasın mümkünse. Yıllarca tanışıp çok iyi anlaştığınızı düşündüğünüz birisiyle bile böyle bi turdan aranız bozulup geri dönebilirsiniz :) Herkesle anlaşabilen, karşınızdaki insanın hal tavırlarını çok dert etmeyen biriyseniz sıkıntı yok tabi.. ;)

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Daha once yazinizdan birazda etkilenerek ciktim yola geldim ama ben sizin kadar eglenemedim hem tektim hemde yagmurlara denk geldim ama gene de iyiydi fazla foto cekemesemde..14 gunde 1050 km yaptim..kesan-oludeniz arasi yazimi okursabiz sevinirim tesekkurler

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
@vizeli gezgin tebrik ederim... 14 günde 1050 km çok güzel.. aslında önemli olan kaç km yaptığın değil, önemli olan yolda olmak.. :) valla benim en keyif aldığım geziler tek başıma yaptıklarımdı... ama bikaç kişiyle de eğlenceli oluyo, olmuyo değil :) yağmur konusu biraz can sıkıyo evet ama zaten böyle bi tur için biraz erken bi vakitte çıkmışsın.. yazını da okuyacağım, tekrar tebrik ederim :)

Eveeet, uzun bi aradan sonra yazmaya başlıyorum tekrar.. :)

9.Gün ( Selanik - Pogradec )

Dediğim gibi 9. güne başlamadan önce grupta ayrılıklar yaşayacaktık, sabah kalktık, otelden çıkıp otogara doğru yola koyulduk.. Kaldığımız otele baya yakındı otogar. Önce Pogradec'e otobüs bileti sorduk ve tabi bisiklet alıp almadıklarını.. İyi haber, bisikletleri alıyolardı, e tabi ön tekerleği ve çantalarımı vs. sökmem gerekti. :) IMG_0255.JPG

Murat abi de kendine bilet baktı Türkiye'ye dönüş için, o da aldı biletini ve vedalaştık... Murat hoca böylelikle turunu sonlandırmış oldu ve biz yeni maceramıza devam etmek için otobüse bindik.. Otobüsle giderken farkettim ki güzergahımızda güzel rampalar varmış :D keyifli bi sürüş olabilirdi aslında.. ama işte ah bu zaman sıkıntısı.. zaman olacak her yere bisiklete gideceksin, böyle bi keyif yok ya da ben inanılmaz keyif alıyorum :) Neyse Arnavutluk sınırına geldik, otobüsteyiz tabi muavin herkesin pasaportunu topladı götürdü, sonra görevli bayan teker teker yolcularla yüz yüze gelerek pasaportları dağıttı.. Arnavutluk bize vize uygulamadığı için direk pasaportla geçebiliyosunuz.. Bu arada bizim pasaportlar kontroldeyken exchange abiler bindi otobüse elinde bi tomar parayla :D Para birimleri "Leke". biz de bi miktar paramızı çevirdik.. Sınırı geçtikten sonra Pogradec'e vardık. Otobüsten inip bisikletleri toplardık.

Planımız şu şekildeydi.. Geceyi burda geçirip ertesi gün Durres'e pedallamak ve ordan da feribotla Trieste (italya)'ye geçmekti.. Otobüsten indiğimiz yerin hemen önünde feribot bileti satan bi tükan vardı :) dört ayak üstüne düşmüştük :) girdik içeri, bilgisayar başında oturan bi kız, gram ingilizce bilmiyo :) bizde de çat pat zaten ingilizce ( derdimizi anlatacak kadar yani ) :D ama bu kıza derdimizi anlatana kadar canımız çıktı... El hareketleri, mimikler, google translate den çeviriler falan derken bi arkadaşı geldi.. Onda ingilizce baya iyiydi, bu sefer o bizi anlamaya çalışmaktan yorulmuştur heralde :D Uzun uğraşlar sonucunda Trieste'ye feribot biletimizi aldık , 2 gün sonra kalkacaktı feribot.. Bilet işini de ayarladıktan sonra sıra geldi kalacak yer ayarlamaya..

Otobüsten indiğimiz yer..
Adsız.jpg

Bilet aldığımız tükan :)
ballkan - Kopya.jpg

Pogradec Ohrid Gölünün kıyısında sakin bir semt.. Yazın biraz popüler sanırım, epey göle giren, güneşlenen vardı bildiğin sahil kesimi... Ohrid Gölünün bi tarafı Arnavutluk, karşı tarafı da Makedonya.. Gölün kıyısından gezinti yaparcasına ilerlerken ufak bi aile hoteline denk geldik, çok sıcakkanlı insanlardı.. Türk'leri çok seviyolar Arnavutluk'ta... acayip derecede Türk dizisi izliyolar, bilmediğim dizi isimlerini onlardan öğrendim diyebilirim (izlediğim tek dizi Kardeş Payı olunca tabi, diğerleri hakkında hiçbir fikrim yok :D ) Pogradec'i çok sevdim, çok güzel bi yer.. Gecesi de muhtemelen çok güzeldi ama ben yorgun olduğum için yattım aşağa :D Gece güzel bi dinlenmenin ardından otelin bahçesinde kahvaltımızı yaptıktan sonra yola koyulma vakti gelmişti... 10.gün oldu bu arada di mi :D Dokuzuncu günden fotoğraflar paylaşayım, ondan sonra 10.güne devam ederim.. Fotoğraflar gopro çekimlerinden ekran görüntüsü alarak paylaşıcam, burda çok fazla fotoğraf çekmedim çünkü...

Sınırda otobüste beklerken...
ballkan - Kopya - Kopya.jpg

Pogradec'e inerken...
inerken.jpg

Pogradec sahil...
pograsahil.jpg

Kaldığımız otelin balkonundan Ohrid..
otelbalkon.jpg

Kaldığımız otel...
otel.jpg

10.Gün ( Pogradec - Durres ) En uzun sürdüğümüz gün - 157 km.

Bu arada dün Pogradec'e indiğimizde rotamız hakkında Serdar abiyle değerlendirme yaptık.. Normalde planımız turun tamamını bisikletle tamamlamaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı.. :) Ama ne olursa olsun Roma'ya gidilecekti.. Ve ordan uçakla Türkiye'ye dönmeye karar verdik.. Hemen bi oturup dinlenecek cafe bulduk, hem içecek bişeyler söyledik, hem de wi-fi den bağlanıp uçak biletini halletme işine giriştik, pegasus'un uygulamasını ios'tan indirince yanlış hatırlamıyosam %30 luk bi indirimle, 13 gün sonrasına biletleri aldım. (ilaç gibi geldi :D ) O işi de aradan çıkarttıktan sonra biraz daha rahatlamış olduk.. :)

Bu güzel, şirin otelin bahçesinde kahvaltımızı yaptıktan sonra yola koyulma vaktimiz gelmişti artık... Yaklaşık 300 metre civarı yüksekliğe tırmanışımız vardı önümüzde ama sonrası iyiydi, salacaktık bayır aşağa bsikletleri :D Yavaştan tırmanmaya başlamıştık, tırmandıkça da manzara güzelleşiyordu :)

IMG_2437.jpg IMG_2438.jpg IMG_2442.jpg IMG_2448.jpg
IMG_2436.JPG IMG_2439.JPG

Tırmanma sürecinde yanımızdan Arnavut bisikletçiler de geçti, tam antrenmanlık yokuşlar zaten :) Dinlene dinlene zirveye kadar geldiğimizde bi benzinlik gördük, o yorgunlukla daldık tabi hemen, içecek bişeyler alıp oturduk serin serin :) Tam o sırada bi baktım diğer taraftan da kızın teki tırmanıyo bisikletle, selam verdik bizi görünce hemen döndü bizim yanımıza geldi, tanıştık.. Geride bi arkadaşının daha olduğunu, fotoğraf çeke çeke geldiğini söyledi. :) bi süre o da geldi masamıza oturdu... İsviçre'lilermiş sanırım, Victoria ve Daniel :) Biraz sonra onların tırmandığı yerden biz inecektik, ve inerken gördüm ki çok sağlam tırmanmışlar :D

10983161_10207320332586173_6662036822613022123_n.jpg

Durres'e 135 km...
otelbalkon.jpg

Victoria ve Daniel'la biraz daha sohbet ettikten sonra sıra geldi bisikletleri aşağa salmaya :) İniş her zaman keyifli tabi :) Manzara da bi o kadar güzeldi, Arnavutluk'un her yeri yemyeşil çok güzel..

Bayır aşağa çok da hızlı değiliz, frenle iniyoruz mecbur, yükümüz var baya.. Km de 796 olmuş bu arada :)
bayıraşa.jpg
manzara.jpg

Pogradec'ten Durres'e kadar olan yol, en keyifli yollardan biriydi, sürekli yeşil alanların içinden, dere kenarlarından geçip ilerledik çünkü..
tabela.jpg rest.jpg dere.jpg
IMG_0264.JPG IMG_0265.JPG

Elbasan'a geldiğimizde Serdar abinin pedalı arıza yaptı, yenisiyle değiştirmemiz gerekti.. Bi bisikletçi bulamadık ama oto tamiri yapan bi yere girdik, şansımıza pedal varmış adamın dükkanında :D Aldık değiştirdik pedalları, Salih miş abinin adı. :) Yola devam ettik, daha çok yolumuz vardı, ne kadar yol alırsak o kadar iyiydi, yarın hem Durres'i gezeriz, hem de feribota binmek için limana gidip erkenden işlerimizi hallederiz dedik.. :) biraz kastırdık açıkçası bugün :) Hava karanlığına kadar sürdük ama Durres'e 20 km kala pes ettik, bi otel bulup yerleştik :) 20 km yi de yarın süreriz, günler çuvala girmedi ya :)

50 metre arayla camii ve kilise.. (Elbasan)
cami.jpg kilise.jpg

Elbasan çıkışında bir köy..
elbasanköy.jpg

Bi petrol istasyonunda Türkiye ve Arnavutluk bayrakları yanyana.. girdik konuşmak için ama Türkçe bilen kimse yoktu, yolumuza devam ettik :)
bayrak.jpg

Konakladığımız otelin balkonundan manzara. :) Hergün çamaşırlarımızı yıkadığımız için balkon baştan sona bizim çamaşırlarla dolu, sabaha kadar da kuruyo hava o kadar sıcak ki :)
otelll.jpg

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Harika bir tur olmuş içim gitti izlerken...
Tebrikler darısı ya da benzeri bizlere inşallah

• Beğen
Tepkiler: muratkidiri

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
ŞA-HA-NE!

5 yıl öncesine ait bir hazine buldum :) işim gücüm vardı ama daldım günlüğe; elinize, ayağınıza sağlık. Fakat 10. günde tur bitti :(

Aldığınız notlar ışığında devam etmeniz mümkün mü acaba? Tadı damağımızda kaldı @muratkidiri
Evet, beğeni bildirimlerinin sonunda böyle bir mesajın geleceğini anlamıştım zaten :) ve geldi de :)
Tamamdır, fotoğraflarla birlikte, aklımda kaldığı kadarıyla detaylandırıp devam ettireyim :)
Bu arada teşekkür ederim, vakit ayırıp okuduğunuz için :)

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
11.gün Durres - Durres ( 30 km )

Evet, akşam Durres'e 30 km kala Advin Otel'e yerleşmiştik. ( 7,5 Euro'ya kalmışız bu arada :) O zamanlar Euro 3,5 civarıydı ). Sabah kalkıp kahvaltıya indik, dediler kahvaltı yok, dedik nasıl yani ? Çünkü akşam fiyat konuşurken özellikle kahvaltıyı sorduğumuzu hatırlıyorum. Çok fazla uzatmadık, nasılsa dedik az kaldı şehir merkezine, gider orada yaparız kahvaltımızı... Çıktık odaya toparlandık, atladık bisikletlere, koyulduk yola..

IMG_2990 - Kopya.JPG

Şehir merkezine girmeye başladığımızda trafik yoğunluğu arttı, zaten yoldayken karşılaştığımız insanlara Durres'e gittiğimizi söylediğimizde biraz kalabalık olacağından bahsetmişlerdi. Neyse karnımız aç tabi, ilk gördüğümüz börekçiye daldık :) Bi güzel peynirli böreklerimizi yedik. Sonra Pogradec'teyken aldığımız biletleri bastırmak için direk limana gittik. Erken geldiğimizi, saat 5'e doğru gelmemiz gerektiğini söylediler. O zaman dedik biraz şehirde gezinelim :) Pek kayda değer bişey yok ya da biz doğru gezemedik. Ana caddesinde 1-2 tur attıktan sonra hava iyice sıcak olmaya başladı. Denize girmeye karar verdik :) Sahil ana baba günü, bütün Arnavutluk burada, zor yer bulduk kendimize plajda :D

IMG_0275.JPG
sahil.JPG

Biraz dolaşıp, denize girip serinledikten sonra tekrar döndük limana. Biraz erken gittik, dedik garanti olsun, en kötü orada bekleriz, heyecan da var biraz tabi, ertesi gün İtalya'da olacağız :) Limana girdik, bilet için gişeye geldik, verdik bilgilerimizi görevliye, kadın dedi ki "Sizin gemi iptal oldu". Haydaaa :D Mevzu başladı hadi bakalım, kaldık mı Arnavut memleketinde :D Neyse ki başımıza gelen ilk aksilik değildi, herşeyin zaten yolunda gitmeyeceğini, şartlara göre hareket etmemiz gerektiğini 11 günde az çok öğrenmiştik. ( Tabi moralim bozulmadı değil :) ) Ee dedik nabıcaz gemi iptalse, nedir durum? Başka bi gemi var, ona bilet verelim size dedi. Normalde biz Trieste'ye almıştık bileti. Planımız Trieste'den Venedik'e geçip, oradan aşağıya, Roma'ya doğru pedallamaktı. Bize bilet vereceği gemi ise Bari'ye gidiyordu. Baktık haritadan Bari'nin nerede olduğuna, Venedik'e hayli uzak. Ama sonuçta İtalya'ya geçmemiz için tek seçenek bu. Serdar abiyle de konuştuktan sonra aldık biletleri. Rotamızı çok fazla değiştirmeyecektik. Bari'ye indikten sonra trenle direk Venedik'e çıkıp oradan aşağıya doğru sallanma kararını verdik. Feribot işini de hallettikten sonra rahatlamıştık artık, sıra geldi gemiyi beklemeye. Ve tabi ki keyif çayı içmeye :D Bu tur süresince Serdar abiyle vazgeçemediğimiz en önemli şey çay oldu sanırım. Ne zaman canımız çay istese hiç ertelemedik :) Zaman ve mekan hiç farketmez, o çay her türlü içilecekti :)

IMG_0268.JPG
IMG_0269.JPG
IMG_0278.JPG
feri.JPG
Serdar abinin keyfine diyecek yok :D

Feribot saati gece 23:00. Saat yaklaştığında kontrol noktasına doğru ilerledik. Kontrol noktasındaki kadın pasaportumu alıp Türk olduğumu öğrenince tebessüm etti, biraz sohbet ettik. İzlediği ve sevdiği Türk dizilerinin isimlerini söyledi ama ben izlemediğimden kendi ülkemin dizilerini bir Arnavut vatandaşından öğrenmiş oldum :D ( Bu arada çok fazla izleniyor bizim diziler Balkanlarda, 2016 yılında yaptığım motor turunda da aynı tepkileri almıştım :) ) Kontrol noktasından geçip gemiye doğru yöneldiğimizde biraz beklemenin ardından gemiye girdik, bisikletlerimizi park katında uygun bir yere bıraktık. Yanımıza eşyalarımızı alıp üst kata çıktık, kendimize yer aramaya başladık. Biz biletlerimizi odalı almamıştık, geminin herhangi bir yerinde sabahı edecektik. Ki bizim gibi epey insan vardı, Cafe-bar bölümüne doğru yöneldik, herkes kendine göre uygun gördüğü yere matını serip uyku tulumuna girip kıvrılıyordu direk. Koridor olsun, yol ortası olsun farketmiyor :D Racon böyle demek ki :) Biz de kendimize bir yer bulup kıvrıldıktan sonra sabahlamaya başladık. Feribot biraz fazla bekledi biz bindikten sonra ama nihayetinde hareket etti :) Artık güneşin doğmasıyla İtalya'da olacaktık. Bugünü de böylece bitirmiş olduk.

IMG_0280.JPG
IMG_0281.JPG
IMG_0288.JPG
feri - Kopya.JPG

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ŞA-HA-NE!

5 yıl öncesine ait bir hazine buldum :) işim gücüm vardı ama daldım günlüğe; elinize, ayağınıza sağlık. Fakat 10. günde tur bitti :(

Aldığınız notlar ışığında devam etmeniz mümkün mü acaba? Tadı damağımızda kaldı @muratkidiri
Sayın yönetici çok kıskandım çok. :) Güzel bir konu bulup , benden önce en çok sevdiğim kırmızı renk olan muhteşemleri patlatmışsın. Forumla ilgilenin lütfen beğenileri ben yaparım sizin yerinize.😍❤

@muratkidiri 2 saate yakın uyku borcun var. Varsın olsun.:harika: Geçmişteki paylaşımların ve bu harika turu paylaştığın için sağolasın . Çok güzel bir tur olmuş. Elinize,kolunuza ve ayaklarınıza sağlık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanikteki evini ve ecdadımızın diğer eserlerini de fotoğraflamışsınız. Balkanlardaki soydaşlarmızla da bir araya gelmişsiniz. Milli onurumuzu okşadınız. Eksik olmayın. Geç kalmış teşekkürümü kabul edin lütfen. 😍❤🇹🇷

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ŞA-HA-NE!

Bu mesaj ile gündeme gelmesiyle konuyu bende görmüş oldum. Gördüğüm kadarı ile fotoğrafların foruma yüklenmesi ile hala duruyor.

@muratkidiri Müsait bir zamanda detaylı olarak okuyacağım.

Gün içinde dün gibi yoğunluk olmayınca 2 parça olarak baştan sona okudum. Görseller ve anlatım mükemmel olmuş emeğinize sağlık. Turun devamını merak edenlerden birisi olarak bende varım. Fotoğrafları gördükçe o anı yaşadım. Tura çıkılan kişi konusu gerçekten önemli bir faktör ne çok kişi olacak ne de tek olacak bence. Ayrıca arada bahsetmiş olduğunuz motorlu Balkan turunun da videosu falan varsa görmek isterim.

Son düzenleme:

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
Sayın yönetici çok kıskandım çok. :) Güzel bir konu bulup , benden önce en çok sevdiğim kırmızı renk olan muhteşemleri patlatmışsın. Forumla ilgilenin lütfen beğenileri ben yaparım sizin yerinize.😍❤

@muratkidiri 2 saate yakın uyku borcun var. Varsın olsun.:harika: Geçmişteki paylaşımların ve bu harika turu paylaştığın için sağolasın . Çok güzel bir tur olmuş. Elinize,kolunuza ve ayaklarınıza sağlık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanikteki evini ve ecdadımızın diğer eserlerini de fotoğraflamışsınız. Balkanlardaki soydaşlarmızla da bir araya gelmişsiniz. Milli onurumuzu okşadınız. Eksik olmayın. Geç kalmış teşekkürümü kabul edin lütfen. 😍❤🇹🇷
Ne güzel yorumlar bunlar :) Gönül isterdi ki daha fazla vakit geçirebilelim oralarda ama kısıtlı zaman işte :( Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.. :)

Bu mesaj ile gündeme gelmesiyle konuyu bende görmüş oldum. Gördüğüm kadarı ile fotoğrafların foruma yüklenmesi ile hala duruyor.

@muratkidiri Müsait bir zamanda detaylı olarak okuyacağım.

Gün içinde dün gibi yoğunluk olmayınca 2 parça olarak baştan sona okudum. Görseller ve anlatım mükemmel olmuş emeğinize sağlık. Turun devamını merak edenlerden birisi olarak bende varım. Fotoğrafları gördükçe o anı yaşadım. Tura çıkılan kişi konusu gerçekten önemli bir faktör ne çok kişi olacak ne de tek olacak bence. Ayrıca arada bahsetmiş olduğunuz motorlu Balkan turunun da videosu falan varsa görmek isterim.
Teşekkürler :) devamı gelecek inşallah, kaldı 10 gün, ama en keyifli günlerdi, 11 gündür yolda olmaya alışınca artık daha çok keyif almaya başlamıştık sanırım :) Tura çıkılan kişi konusunda çok haklısınız, tek bence de :) Motor turunun videosuna hiç başlayamadım bile, o kadar çok video var ki, o biraz gözümü korkutuyor sanırım :D Ama yaparsam mutlaka size bilgi veririm :)

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
12.gün Durres - Bari ( Feribot ) --> Bari - Venedik ( Tren )

Eveet, feribot hareket etmişti artık. Biraz rahat olmasa da kendimize yatacak yer bulmuştuk. Sabahın ilk ışıklarıyla yukarı çıkıp manzarayı izleyelim dedik, hava açık güneşli, yine muhteşem bir gün.. Daha önce de belirttiğim gibi çay olmazsa olmazımız :) Tam güneşin doğuşunu karşımıza alıp demledik çayımızı, içtik bir güzel :) Feribotta da çay demlemedik demeyiz :) Artık Bari'ye de yaklaştık, kara göründü. Gemi limana yanaştıktan sonra biz de bisikletlerimizi alıp indik, kontrol noktasında pasaport kontrolünden sonra limanın dışına çıktığımızda ilk işimiz tren istasyonuna gitmekti. Limandan çıkar çıkmaz 2 bisikletliyle karşılaştık, karı koca dünyayı geziyorlarmış. Kullandıkları bisiklet oturarak sürülüyor. Recumbent bike imiş adı ben de yeni öğrendim ;) İstanbul'dan da geçmişler bu şekilde. Serdar abinin navigasyonu ile istasyona ulaşmak isterken bütün Bari'yi gezecektik neredeyse :D Halbuki limandan çıkar çıkmaz dümdüz gitsek istasyona varacakmışız. Aslında Bari'yi de gezmek isterdik ama amacımız bir an önce Venedik'e gitmekti. Hatta Bari'de limandan indiğimiz bölgenin hemen önü Murat diye geçiyor, gerçi o zamanlar bilmiyordum ama bilseydim bi tabela falan bulup fotoğraf çekilmek isterdim :D İstasyona sonunda ulaştık, biletlerimizi aldık. ( Notlarım arasına yazarken pahalı olduğunu yazmışım Venedik'e tren biletinin, fiyatını hatırlayamadım ama şöyle yazabilirim.. Venedik-Floransa arası ( 258 km ) bilet 19,60 Euro'ya almışız. Bari-Venedik arası 815 km olduğunu düşünürseniz 50-60 Euro rahat vermişizdir heralde :D ) Biletleri aldıktan sonra oradaki görevli bisikletli olduğumuzu görünce bu şekilde binemeyeceğimizi, bisikletin tekelerini sökmemiz gerektiğini söyledi. Sonradan çok sövdük bu adama çünkü İtalya'da bir kaç farklı tren var ve bazı trenlerde bisiklet vagonu var. Bisikletinizi direk koyabileceğiniz bölmeleri olan, askı yerleri olan bi vagon var ve bize bundan bahsetmedi. Bize ekstradan iş çıkarttığı için ne zaman hatırlasam kulağını çınlatıyorum abimizin :D Neyse bisikletin kadrosunu ve tekerleğini poşetleyelim dedik, hem çöp poşeti, bi koli bandı ve bir de Serdar abiye lazım olan bi anahtar için Nalbur aramaya başladık ve bulduk. Bisiketleri bıraktık dışarıda girdik içeri, hemen arkamızdan bi adam geldi, dedi "bisikletler sizin heralde?", dedik Evet. Biriniz dışarıda dursun, yoksa uçar gider oradan o bisikletler dedi, sağolsun :D Birimiz bekledi bisikletlerin başında, işimizi hallettik döndük istasyona, başladık bisikletleri sökmeye. Söktükten sonraki halini gördüğünüzde neden sövdüğümü anlayacaksınız :D Pedalları bile sökmüşüm. Koridora koyacaktık bisikletleri çünkü, hemen biletlerimizin olduğu odanın önüne. Dar zaten koridor. Tren saati geldi, bindik trenimize.. 800 km'lik yolculuğumuz başladı. Bu arada direk Venedik'e bilet vardı aslında ama Serdar abi Bologna'ya alalım istedi biletleri. Oradan tekrar aktarma yapacaktık Venedik'e. Ucuz olur diye mi düşündü tam hatırlamıyorum şimdi ama bu şekilde bi olay gerçekleşti :D Bulunduğumuz kompartıman 6 kişilik. Biz girdiğimizde kimse yoktu, sırayla binenler oldu tabi yanımıza ve 5 kişi olduk. Sırasıyla Sara, Chiara ve Francesco bindiler. İlk başlarda pek konuşmadık tabi, zaten o kadar fazla yabancı dilimiz yok, onların da aynı biz kadar İngilizcesi var :D Sara basketbol oynuyormuş, Chiara bir şirkette çalışıyor, Francesco da fotoğrafçı. Muhabbet ilerleyince bi anımız olsun, fotoğraf çekilelim dedik. Francesco'nun fotoğrad makinesi yanındaymış. O çekti tabi ki fotoğrafımızı :) Sonradan yolladı bize tabi, eklemiştik birbirimizi Facebook'tan. Onlar bizden önce indi trenden, Biz de sabaha karşı 4-5 civarları Bologna'da indik. Tekrar Venedik'e biletlerimizi aldık. Ama daha 2 saat gibi vardı tren saatine. Bekledik banklarda uyukladık :D Epey uzuuun bi yolculuk oldu ve biraz yordu açıkçası. Ama nihayetinde Venedik'e ulaştık. Devamı 13.günde ;)

IMG_0293.JPG
ferbot.JPG
serdar abi.JPG
bari.JPG
Arka taraf Bari.

IMG_0294.JPG
murat.JPG
Murat bölgesi. :)

cumbent bike.JPG
Recumbent Bike... Nasıl ama 10 numara değil mi ? :D

IMG_0295.JPG
Bana hak verdiğinizi düşünüyorum :D

11754693_866723863410754_1027538696293012211_o.jpg
Öndeki Chiara, arkadaki Sara. Francesco kamera arkası :D

bologna.JPG
Bologna'da aktarma Venedik trenini bekliyoruz.
bologna2.JPG

muratkidiri

Aktif Üye
Tepki
806
İsim
Murat
Bisiklet
Orbea
13.gün - Venedik

Evet, Venedik'e gelmiştik artık. İstasyonda bisikletlerle beraber trenden indiğimizde ilk işimiz tabi ki bisikletleri toplamak oldu. Güneşli güzel bir güne başlıyorduk tekrar. Ve heyecanlıydım, sürekli televizyondan ve internetten gördüğüm o Venedik'i birazdan canlı canlı gezecektim. :) Bisikletleri toplayıp istasyondan çıkar çıkmaz deniz otobüsü, tekneler ve gondolların manzarasıyla karşılaştık.

IMG_2465.JPG

Daha sonra devam edip ilk köprüye geldiğimizde bisikletle gezmenin biraz sıkıntı olacağını anlamıştık açıkçası :) İlk başlarda geçtiğimiz bir iki köprüde engelli rampası olduğu için bisikletleri kolaylıkla köprüden geçirebilmiştik. Ama bu böyle devam etmedi :D Sonrasındaki köprülerin hiçbirinde engelli rampası olmayınca bisikletleri tek tek merdiven basamaklarından çıkarıp indirmek zorunda kalmıştık. Ve dünyanın en güzel yerlerinden birinde çok zor anlar yaşamaya başladık :) Bisikletleri bırakacak bir yer de bulamayınca pek hoş olmadı. Yani Venedik'in çok küçük bir bölümünü gezebilmiştik ama yine de çok güzeldi Venedik sokaklarında dolaşmak, bizi bisikletle görüp tebrik eden de çok oldu :D Biraz gezindikten sonra bi yere oturup karnımızı doyuralım dedik, oturduk bi mekana spagetti söyledik. Ekmek ile beraber getirdiler spagettiyi, sadece spagettiyle doyulmacağını onlar da biliyor demek ki :D Otururken bir yandan da kalacak yer baktık, otel fiyatları pek bize göre olmayınca her zamanki gibi kampinge yöneldik. Çok yakın bir yerde bulduk. Venedik'in hemen çıkışında, 7 km uzaklıkta Camping Rialto diye bi yer. Planlamıza göre ertesi gün de son tren yolculuğumuzu Floransa'ya yapıp, oradan Pisa ve Roma'ya bisikletle devam edecektik. Gezimiz bittikten sonra tren istasyonuna gidip biletlerimizi aldık. Bu sefer Bari'deki hataya düşmedik :D 3,5 Euro da bisikletler için verip, bisiklet için özel bölümü olan trenden aldık biletimizi. Trenle ulaşım pek hoşuma gitmese de vaktinde Roma'da olmamız için kaçınılmazdı. Biletleri aldıktan sonra kampinge doğru sürmeye başladık. Kamp alanının hemen yakınlarında bir arabanın yolda kaldığını gördük, gidemiyordu. Durup yardım edelim dedik Serdar abiyle. Yaklaştık arabanın yanına, kadın sürekli marşa basıyor, araba çalışmıyordu, baya bir morali bozuk çaresiz ve telaşlı bir haldeydi :) Serdar abi geçti direksiyona, kadın ve ben arkadan ittirdik, Serdar abi de vurdurarak çalıştırdı arabayı.. Kadın arabanın çalıştığını görünce havalara uçtu, Serdar abi ve beni yanaklarımızdan öpüp epey bi teşekkür etti :D Tabi o zamanlar korona yok :) Sonra devam edip kamp alanına geldik, çadırlarımızı kurduk.. Karşı marketten alışverişimizi yaptıktan sonra akşam yemeğine menemenimizi yaptık, üzerine çayımızı da içtikten sonra dinlenmeye geçtik. Bugün de böylelikle bitmiş oldu :)

IMG_2451.JPG
IMG_2450.JPG
IMG_2463.JPG
IMG_2476.JPG
IMG_2475.JPG
IMG_2479.JPG
IMG_2486.JPG
IMG_2488.JPG
IMG_2495.JPGIMG_2496.JPGIMG_2497.JPG
IMG_2498.JPGIMG_2499.JPGIMG_2500.JPGIMG_2501.JPGIMG_2507.JPGIMG_2508.JPGIMG_2509.JPGIMG_2516.JPGIMG_2525.JPGIMG_2526.JPGIMG_2527.JPGIMG_2534.JPGIMG_2537.JPGIMG_2538.JPG