Hırsızığı önlemek adına benim önerilerim herkes için çok önemli

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Bu mantıklı bir çözüm gibi duruyor ama şimdi tekrar düşünüyorum. Bisiklet gittiğinde onu bulsak bile sadece o parçanın takıldığı yerin elimize geçmesi muhtemel. Hadi suçluyuda yakaladık diyelim polis her zamanki pişkinliğini kullanıp hiç bişey yapmaz. Hadi oda yaptı diyelim mucize oldu :) Dava bitene dosya kapanana kadar bisiklet kesin imha olur her ihtimalde yeni bir bisiklet kaçınılmaz gibi

Scudo

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Benden de bir tavsiye: Kilidiniz biraz uzun ise kadro ile beraber ön tekeri de alıp öyle kilitleyin. Çünkü daha önce başıma geldi tekeri de söküp gidiyorlar..

cemal_007

Daimi Üye
Tepki
284
ben söyle yapıyorum ön ve arka frenleri bir lastik vasıtası ile gidon'a geriyorum ve frenler basılı kalıyor ve bisikletle gitmek isteyen olursa yere çakılıyor bu yöntem denenmiş ve olumlu sonuç alınmıtır. bu yöntem tren de çok işe yarıyor

• Beğen
Tepkiler: omertek

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@cemal_007

biraz açıklarmısın kardeşim ..bisiklet bagaj lastiği mi kullanıyorsun acaba?
ama kısa zamanlı bir yöntem bu değil mi? kesici bir aletle yaptığın devreyi sökmeleri mümkün olabilir..

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Ben bisikletlerimi ev sigortasının içine dahil ettirdim.
Ama benimkiler evin içinde duruyor.
Tabi başımıza kötü bir olay gelirse sigorta öder mi tam emin değilim.

Ön tekerlerleği çıkarmak bu kadar kolayken, ben ön tekerleğimi kendim yanıma alıp işlerimi öyle görüyordum. ( bursa da ve istanbulda yaşıyorken, buna yaşamak denirse tabi :) )
Bankaya falan girerken çok bakmıştır güvenlik görevlileri bana " ne oluyor yahu diye ".

En iyisi 20000 kişilik bir ilçeye ( iznik ) taşının benim gibi.
Benim bisikletleri biri çalsa 100 metre gitmeden birisi tepesine biner.
Kasklı tek adam olarak beni ve bisikletlerimi herkes tanır çünkü.

Herkesin bisikleti güvende olur umarım.

aso2

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Giant
Büyük alışveriş merkezlerine bisikletle gidemiyorum bu hırsızlık oluyı yüzünden!

Tepki
24
Birinci vites en mantıklısı. Ben havalimanında çalışıyorum bisiklet park yerinde iki adet mobese olduğu halde hem tekerlek hemde kadroyu beraber kilitliyorum. Ne olur ne olmaz tedbiri almak lazım erisi Allaha kalmış.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bisiklete binmessek de çalınmaz mesela :D

Tepki
28
Şehir içinde dolaşmak için ucuz bir bisiklet alın, uzun süreli olarak bir yere gidecekseniz park yerinde ön tekerleği de, kadroyu da kilitleyin. Ön tekerlek çalınmaya çok müsait oluyor, 20 saniyede tekerleği sökmüş oluyorsunuz. Benim gibi eski bir bisikletiniz varsa hırsızın yanında 14-15 anahtar yoksa ön tekeri öyle hızlıca sökemez. İyi kilit kullanın, mümkünse seleyi de yanınızda götürün. Zinciri de attırın ki hırsıza yakınsanız arkasından koşup bir tekmede yere serebilesiniz.

Tepki
5
intrenette bisiklet alarmları gördüm fakat kullanana şuan rastlamadım nasıl acaba işlevsel değilmi? mantıklı görünüyor

Mansur KHASSANOV

Daimi Üye
Tepki
111
V-fren kullanıyorsa bacaktaki teli boşaltın, hırsız frenleyemez, ilk dönüşte kaza yapar :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
bisikletimi kitlemek için güvendiğim iki yer var. üniversitenin içinde herhangi bir yer veya takıldığım bi cafenin önündeki demirler. onun dışında herhangi bir yere gideceksem binalara girerken kapıdaki bekcilere rica ediyorum arada kontrol edermisiniz diye ve kitliyorum. veya dışarda bi yere gitmem gerekirse (cafe-alışveriş merkezi vs.) kapalı otopark varsa güvenliğe en yakın yere kitliyorum. gene rica ediyorum. eğer kapalı otopark yoksa biiskleti koyacak kapalı bir yer soruyorum. kimisi kardeş şurya bırak nolcak felan deyincede allah yolunu açık etsin deyip uzuyorum :D geceleride ev sahibi eve çıkarmama izin vermiyor ama en alt kata (zeminin bi altı) indirip su borularına kitliyorum. zaten herkes tanıdığı için ve kapıda 24 saat bekci olduğundan sıkıntı çıkmıyor. ama tek korkum sele veya tekerlerden birinin gitmesi :D allah muhafaza bilen bi adam olsa 2 dakkada kadroyu bırakır gider :D o yüzden ben tek değil 2-3 hatta abartalım 4 kilit öneriyorum. uzun süreli bırakılacaksa tabi bisiklet. birini maşadan ve ön tekerden geçirip kadroya, birini arka tekerden geçirip kadroya, birini seleden kadroya, son kalanıda kadroyu bi yere sabitlemek için. ama bi yere girip çıkarken yaparsanız tabikide uzaylı görmüş bakışlarıyla karşılaşırsınız :D

Tepki
54
@Abdullah Hakkı

aynen ya bilen bi hırsız bi gün alyan takımıyla filan gelcek hepsini söküp kadroyu bırakıcak yani bence de en az 2 3 kilit gerekli

Tepki
48
@Göker Gülay

Ev sahibinin artistliğini boşvermek lazım bence de, böyle bir hakkı yok zati kira sözleşmesine göre, belki arkadaş öğrencidir sözleşme yapmamıştır ama yine de hakkı yok, evcil hayvan değil ki bisiklet izin verilmesin, geceler anıracak değil ya:)

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
@Can Erdoğan

Evet bana da saçma geldi. Öğrenciyken ev sahibim karşı dairede oturduğu için gelen gidenime bile karışırdı en sonunda bardağı taşırdı cevabını aldı. Parasını veriyorsanız ev sizindir. Ayrıca bisikleti güvenliğe almanın en iyi yolu eve koymaktır. Apartman içinden çalınan onlarca bisiklet biliyorum. Ne yapıp edip dört duvar arasına koymak lazım.

Gültekin ATALIK

Aktif Üye
Tepki
68
bisikletin çalınmasını önlemek için en iyi yol evde saklamak ve gittiğiniz yerlerde gözünüzün önüne kilitlemektir. ve kesinlikle en az 3 tane kilit takmak lazım. ikisi tekerlerden kadroya ordan sabit bir yere.diğeri de kadrodan sabit bir yere. ve bence bu kilitlerden biri darbe ve kesilmeye karşı alarmlı olmalı. kilit alırken de biraz paramıza kıymak lazım. bisiklete 1000 lira üstünde bir para vermişken kilide de biraz para harcayalım. sonra dimyata pirince giderken eldeki darıdan olmayalım ama dimi? :)