Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hırsızığı önlemek adına benim önerilerim herkes için çok önemli

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

1. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi hırsızlık olayları artmış durumda bizim bu durumda hırsızı yakalamak adına ufak ama pratik çözümler üretmemiz lazım.

1) Bisikleti park ettiğimizde veya bıraktığımız zaman mutlaka vites ayarını 1 e getirin çünki çalan kişi sürüp gideceğinden hızlı gidemez süreden kazanırsınız birde çalan kişi hızlanmak için vites sistemini arar hızlanmak ister ama beceremez yakalama şansımız %50 artmış olur.
    2) Herkes gösterişi sever bu nedenle aman benim bisikletim çok şık olsun istersiniz çok yanlış hırsızlığa davetiye çıkarıyorsunuz.
    3) Bisikletinizi eve balkona çıkartın üşenmeyin binanın kapısı 24 saat açık kimin girip çıktığı belli değil tedbir alın.
    4) Mahalledeki küçük çocuklarla ve çevredeki kem gözlerle fazla muhattap olmayın çünki benim bisikletim şöyle böyle şu kadar vitesli bu kadar paraya aldım diyorsunuz mahallede duymayan kalmıyor hırsızlara davetiye çıkarıyorsunuz.
    5) pahalı bir bisikletiniz var ise örnek 7 milyarlık sigorta yaptırın yıllık 600 tl sigortası var. çalındığı takdirde o parayı size sigorta veriyor.
    6) Büyük market önlerine, kahve önlerine kesinlikle park etmeyin insanların en çok ziyaret ettikleri yerler.
    7) Kilit şart şurdan şuraya gidiyorum kilite gerek yok demeyin üşenmeyin yanınızda taşıyın ve kitleyin
    8) Tanıdığınız veya arkadaşınızın bir dükkanına veya pideciye lokantacıya abi 2 dak. bakarmısın geliyorum deyipte asla güvenmeyin kesinlikle bırakmayın adamların işi gücü var birde senin bisikletinlemi uğraşacak kaşla göz arasında anında çalarlar çok dikkat edin.

EH ARTIK GERİSİNİ SİZ EKLEYİN

2. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Vitesi 1'e getirmek güzel fikir :)
    Sağlam bir kilit kesinlikle şart alarmlı modeller var ne kadar sağlam bilmiyorum ama işe yarayabilir.

3. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aslında o vitesi getirme olayına benzer bir şey yapardım eski bisikletimde.Sanırsam 13 yaşında alındı ilk bisikletim 2.el di ama :) Sarı renk mars marka sanırım alman malıydı zamanında almanyadan getirmiş sahibi.Arka göbekten 3 vitesliydi ve vites kolunda sanırım bozukluk vardı vitesi 3le 2 arasında bırakabiliyordum ve işin tuhaf tarafı vites o pozisyondayken pedalı çevirdiğinizde bisiklet gitmiyordu sanki debriyaj gibi :D bakkala fırına falan gittiğimde vitesi öyle ayarlayıp rahatça bırakabiliyordum dükkanın önüne :D

4. Ahmet Kur

Ahmet Kur Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    zincirin aynakolun oradaki kısmı attırılabilir. boşa çevirsin dursun :D
    bu önlemi ben market kafe vb. yerlerde yapıyorum. yanımda da ne olur ne olmaz kilitliyorum.

eray akyol bunu beğendi.
  5. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Zincir attırmak çok mantıklıcaymış benim hiç aklıma gelmemişti :) Ama sonuçta bu araba değil götürmek isteyen bisikleti yerden kaldırıp ufak ufak uzar. Genelde de kimse bişey demez bisiklet hırsızlarına. Hatta çevredekiler görür sen sorunca görmedik haberim yok der :) O yüzden kilitlemek daima daha güvenli olur bence.

O değilde bisikleti kilitliyoruz adamlar kafayı çalıştırıp mandallı tekerlekleri seleleri filan götürmeyi bi akıl etmeye başlarlarsa o zaman bittik biz :)

Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  6. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çalınmaya müsait ilk şey ön tekerlek neden diyeceksiniz vidalı değilde o yüzden kancasını yukarı kaldır al götür çok tehlikeli bir durum o yüzden ön teker ve göbek ile bir kitleyin

mustafa akman ve Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  7. no_education

no_education Kıdemli Üye

Seviye:
    içine takip edebilmek için içip felan mı yerleştirsek :D

8. Buğra Celayir

Seviye:
    Bence bisiklete elektrik sistemi bağlansa daha iyi olur. Alarmı açarız kapatmadığın sürece elektrik çarpar dokunanı :)

9. nizameddin paylan

nizameddin paylan Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1. vitese almak güzel fikir denicem :) teşekkürler:)

10. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    çalmak isteyen adam hertülü çalar :) en iyisi evinizde tutun bisikleti,balkona koyarsanız,yoldan gelen geçen görür.hırsızlara selam verir bisiklet :) soran olursa küçük çocuklar fiyatını söylememek çok iyi.isterse 2 milyarlık bisiklet olsun 350 tl aldım deyip geçin.artık yaygara çıkarmazlar,bakınnnn 2 milyarlık bisiklet tarzı.gider arkadaşına söyler,diğeri ona söyler,öyle öyle bakmışsınız bisiklet sabah yerinde yok.aslında hepimiz diken üzerinde duruyoruz.en iyisi odada tutmak.ben odamda tutuyorum :) ön lastiği söküp.

11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bisikletinizi soyup soğana çevirmem, benim için 2 ila 5 dakiklık iş. bakkal ve manava gidiyorsanız 100 liralık bir bisiklet alın onu kullanın. 7 milyarlık bisikletinizi ortalıkta görürsem affetmem. 3 tane alyen, 1 falçata ve bir ufak yan keski bana yeter ve kilitlesenizde size ancak kardosu belki bir de jantları kalır. vites ve fren kılları, zincir ve vites değiştiricileriniz çoktan gider.

12. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    eğer kilitsiz bisikletler görürseniz vitesini ya da duruş seklini degistirin..

Evet; kilitlenmemis bisiklet sahiplerini uyarmanın en güzel yoludur. Gecen senelerde bir fırının önündeki masalara oturmus birseyler atıstırıyordum. Sabah 7-8 arasıydı.. Bir kişi corratec ile geldi deore komponentli saglam duruşlu "albenili" bir bisiklet.. fırının önündeki ağaca dayadı.. Fırından ekmek alıp hemen gidecek yani.. Ama fırında ekmek alanda var işe gitmeden önce ugrayıp pogaca simit alanda.. girdi bir türlü cıkamadı haliyle.. O ara benim de kalkma vaktim gelmisti.. Viteslerini degistirdim ve ön tekerlegi yandaki calıların arasına soktum.. Fırından cıktıgında bisikletiyle oynandıgının farkettigini ve belki de götürmek isteseydi götürürdü de dedigini tahmin ediyorum... (ben coktan yaya olarak gitmistim).. Yol egimliydi; hani vites 1de olsa bile sal kendini aşağı götür bisikleti.. Bence ona bir uyarı olmustur... En azından öyle umuyorum da bir daha basıbos bırakmaz bisikletini...

Tabi böyle bir durumda "hırsız" sanılma ihtimaliniz de var onu da unutmamak gerek =)

13. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "5) pahalı bir bisikletiniz var ise örnek 7 milyarlık sigorta yaptırın yıllık 600 tl sigortası var. çalındığı takdirde o parayı size sigorta veriyor."
    Diye yazmışsınız.Benim bildiğim(1yıl kadar önce sigortacı arkadaşlarla konuşmuştum) bisiklete sigorta yapılmıyor.Forumda da daha önce konusu açılmıştı.

Not:Eğer bir süre bisikletiniz gözünüzden uzak kalacaksa:Önce sağlam bir şeklde kilitleyin ve arkadaşın dediği gibi en küçük viteste bırakın.
    Ayrıca;"Arka teker mandalını gevşetmek(tekrar binerken mandalı sıkmayı unutmamak lazım), eğer üşenmezseniz ve mandallı sele kelepçesi kullanıyorsanız,seleyi kolayca çıkarıp,bir naylon torbada yanınızda götürmek" gibi bazı ilave önlemler de alabilirsiniz...

14. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    burda yapan arkadaşımız var özel sigorta yaptırmış ona istinaden yazdım

15. Buğra Celayir

Seviye:
    Çok amatörce yazıyorum ama evinizdeki eşyaları ( mp3 çalarına kadar ) bile sigortalatabiliyorsunuz. Bisikleti hayli hayli sigortalıyorlardır. Cep telefonlarına kasko yapıyorlar bisiklet için de böyle bir uygulama yok mu acaba? ( Cidden soruyorum :) )

16. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesilemeyen D kilitler ile on tekerlegi de cikartip kilitlemek en dogrusu ama 5000tl lik bisikleti sokaga kitleyip te birakmam ben yine, memleket psikopat adam dolu calmak yerine tekme atip 1000 tl lik janti dagitabilir sirf zarar vermek icin.

alper öztürk bunu beğendi.
  17. Buğra Celayir

Seviye:
    Olayın birde bu yönü var. Bu bisiklet denilen meleti dışarda bırakmaya hiç gelmez bence sonuç itibariyle arkadaşlar. Bu açıdan düşününce insanlar motorsikletlerini garajlara, göz önlerine parkediyorlar, biz ki bisikleti kilitleyip gitmekten bahsediyoruz :)

18. Kemal Çetinkaya

Kemal Çetinkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    en çok korktuğum şey hırsızlık... bisikleti yeni aldığımda salıncak zincirine benzer kalın bir zincir ile beraber büyük bir asma kilit almıştım. bir kaç kere mecburiyetten kitlemiştim ama içim rahat etmemişti. çok uzun zamandır zincir ve asma kilidi yanımda taşımıyorum bisikleti hiç bir yere bırakmadığımdan. işten gelirken bakkala dahi uğrayacaksam bisikleti önce eve bırakıp yürüyerek gidiyorum bakkala falan. kısaca bisikletimi dışarda bırakmam gereken hiç bir yere bisikletle gitmiyorum.

ege üniversitesinde okuyan bir arkadaşım bisikletini kitledikten sonra yanlışlıkla asma kilidin şifresini değiştirmiş. bir buçuk saat boyunca kilitle uğraşarak şifreyi çözmüş. koskoca kampüste bir allah ın kulu dönüp sen ne yapıyorsun da dememiş. yani milletin hiç umrunda değil etrafta ne olup bittiği. bu yüzden mümkün olduğunca kilitle de olsa ben değerli bisikletlerimizi bir yerlere bırakma taraftarı değilim.

alper öztürk bunu beğendi.
  19. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    3.kat evim yukarı çıartıroyum partmana kilitliyorum şimdi önceden balkona koyuyordum
    annem almış bisikleti yer kaplıyor diye kaldırıp balkon demirine ön tekerini geçirmiş alt tarafını çizmiş bayada çizik olmuş :(
    bende apartmanın demirlerinie kilitliyorum3.kat oradan bişey olmaz inşallah

muratcodek bunu beğendi.
  20. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    aaa şunu anlatmadan edemiyeceğim.
    geçenlerde okulun birine girdim büyük bahçesi var gezinmek için iyi bir yer arkadaşımı bekliyordum kızın biri geldi aaa abla dedi ne güzelmiş bisikletin dedi bir tur verirmisin 13 yaşlarında bir kız
    tabi canım dedim al
    aldı 2 tur attı geldi
    çok güzelmiş gerçetenten dedi güle güle kullan
    dedim senin neyin var moralin bozuk gibi (küçük kızın yüzü solmuş belli)
    abla bisikletim çalındı dedi babam karne hediyesi almıştı 500 tl vermişti ona çok istemiştim dün çaldılar çok ağladım dedi
    yavrum çok üzülmüştüm

alper öztürk ve Furkan köleoğlu bunu beğendi.