Gidon boğazı uzunluğu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar benim bisikletin gidonunda 100mm yazıyor yani 10cm e tekabul ediyor,peki gidon boğazının uzunluğu veya kısa olması ne gibi değişiklikler sağlar? teşekkürler:)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
uzun boğazda daha çok yatarsınız gidon üstüne.
daha sportiftir.
kısadada olay tam tersi.
dikleşme imkanı sağlar.
benim bianchidede boyun 100mm idi,belim ağrıyordu.
daha sonra 60mm olanla değiştirince sorun kalmadı.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Gidon boğazı uzadıkça, gidon ileri gidiyor.
Fakat bel ağrıyor diye boğazı kısaltmak doğru bir yaklaşım değil.
Mesela ben kısa boğaz kullanırken belim ağrıyordu. Nedeni ise, gerektiğinden daha sert bir açıyla öne eğiliyordum. Sırtımın alt bölgesine çok yük biniyordu.

Kısacası, kendinize uygun boğazı bulmanız gerek.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
Genelde kullanım tarzına göre de değişiklik gösteriyor. Kısa boğazda serbest sürüşte kullanılır, uzun boğazlar sportif kullanım amaçlanmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gökhan Toros

haklısınız.
geometriye göre değişiklik gösteriyor.
mtbde 60 mm boğazla rahat kullanırken merida speederda 100mm boğaz bile kısa geliyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@kivilcimb

Ben yol bisikletimde 80mm, 100mm ve 140mm boğaz kullandım. 140 çok daha rahattı.
En son 120mm, -17° bir boğaz aldım. Benim vücuduma göre ideal pozisyon bu oldu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
peki uygun boğazı neye göre belirlemeliyiz,şimdi kafadan 60 mm alsam belki rahat edemem bunu neye göre almalıyım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alper Ku

önce problemine yada isteğine karar ver.
aslında bu işin en temizi şu ürünü alıp dilediğin gibi ayar vermek ;
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kivilcimb

ayarlı almak istemiyorum ,uzun turlarda boynum ağırıyor,hep karşıya bakmaktan galiba kısa alsam olacak

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alper Ku

benim mtb'dede problemim buydu,bunun üstesinden gelmek için dediğin gibi kısa almalısın.
(link)
ben bunu kullanıyordum.(60mm)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@alper Ku
boyunuz, bacak boyunuz ve bisikletin kadro boyu nedir?
imzadaki bisiklet de galiba bisikletiniz

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@alper Ku
Uzun turlarda boynunuzun ağrımasının sebebi anlaşıldı. Dağ bisikleti yerine yaklaşık 49 cm cm kadrolu bir şehir-tur bisikleti almanız gerekiyor.
Gidon boynu uzunluğu kadro boylarına göre belirlenir. Örneğin 49 cm kadrolu şehir-turlarda genelde 10 cm gidon boynu kullanılır.
Gidon boynu değişimi alt üst beden boyları farklı olan kişiler içindir. Örneğin bacakları boyuna göre kısa olanlar. Sizinki boyunuza göre normal. Tabi sürüş zevklerine ve bisiklet türlerine göre de bu değişim yapılabilir. :in:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@MehmetAli07

ama dağda kullanıyorum şehir bisikletini dağda nasıl kullanıcağız.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@alper Ku
ben uzun turlarda kelimelerinizden dolayı bunu söyledim. günübirlik uzun turlar veya şehirler arası turlar açısından düşündüm. bu durumlarda daha dik ve rahat sürüşten dolayı bisiklet değişikliği tavsiye ettim. aslında gidon boyuyla ilgili soruyu sorarken açıklayıcı sorsaydınız daha iyi olurdu.
dağda veya arazide kullandığınız bisiklette durum daha farklı bir hal alıyor. 45 derece sürüş yerine 60 hatta 90 derece sürüşe imkan verecek değişiklikler boyun ağrısını giderir ve daha kontrollü sürüş imkanı sağlar. gidon boynu boyu buna göre seçmeli. kaç cm olmalı? bunu ancak deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz.
bundan başka
daha önce sele ayarını ileri geri yaparak rahatlayan arkadaş hatırlıyorum. sele ayarlarını forumdan aratın. muhtemelen bisikletinizde riser gidon vardır. bunu daha açılı olanla değiştirmekte işe yarar. son olarak dümdüz bir elcik yerine Ergon GP1 gibi ergonomik bir elcik sadece ellere değil kollara da faydalıdır ve boyna kadar bir uzanan rahatlama sağlar
isteğinize kavuşmanız dileğiyle

• Beğen
Tepkiler: MokaPoT

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba abilerim Benim bir sorum olucak sizlere Yol bisikleti kullanıcısıyım ve yeni bisiklet aldım antremanlara çıkıyorum fakat bu aralar biraz ağrılarım var.

Boyum 167 cm Bacak boyum 69 cm ve bisikletim 52 kadro ( Kadronun biraz büyük olduğunu biliyorum )
Benim problemim şu bisiklet hafiften büyük olduğu için gidon boğazını kısaltmak çözüm olur mu ? Gidon boğazı ve Gidonu nasıl ölçmeliyim Yardım edebilimirsiniz
Ağrılarım ayakta uyuşma sol elde uyuşma ve sağ omuzda ağrı oluyor +60 km sürüşlerden sonra.
Ne gibi bir değişiklik yapmalıyım ?

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon boğazı uzun olduğunu farkettim herhangi bir ağrı olmuyor fakat öne çok eğildiğim için kambur bir duruş olduğnu farkettim. Bunu engellemek için gidon boğazını mı kısaltmalıyım?

• Beğen
Tepkiler: DeaKeN

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.887
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba abilerim Benim bir sorum olucak sizlere Yol bisikleti kullanıcısıyım ve yeni bisiklet aldım antremanlara çıkıyorum fakat bu aralar biraz ağrılarım var.

Boyum 167 cm Bacak boyum 69 cm ve bisikletim 52 kadro ( Kadronun biraz büyük olduğunu biliyorum )
Benim problemim şu bisiklet hafiften büyük olduğu için gidon boğazını kısaltmak çözüm olur mu ? Gidon boğazı ve Gidonu nasıl ölçmeliyim Yardım edebilimirsiniz
Ağrılarım ayakta uyuşma sol elde uyuşma ve sağ omuzda ağrı oluyor +60 km sürüşlerden sonra.
Ne gibi bir değişiklik yapmalıyım ?
Orhan kardeşim, bence kadronun fazlasıyla büyük olmasından kaynaklanıyor. Gidon boğazını kısaltsan dahi yetmeyebilir. Artı sele yükseklik, sele ileri geri ayarlarını da yoklaman gerekebilir.
Öncelikle şu altta verdiğim iki siteye gidip basit bir ölçülendirme yap kendi kendine. Sonra da sele yüksekliğini en rahat edeceğin pozisyona göre yeniden ayarla. Bunun için şu görseldeki diz pozisyonunu ve alttaki sitelerde çıkan sele gidon uzaklığını baz al. Pedal en altta iken bacağın ve dizin bükülme oranına dikkat. Çok hafif kırık olmalı. Bu durumda kol boynuzlardan (dropbar hoodları) tutarken gövdeye yaklaşık 90 derece olmalı.
Eğer 90 dereceden daha büyükse, yani daha fazla ileri uzanıyorsan, seleyi biraz ileri it. Yine de olmuyorsa gidon boğazının kısasını satın al. Ne kadar kısa alman gerektiğini sanırım çözebilirsin.

1599120257267.png
Site 1 Kadro: (link)
Site 2 Detaylı ölçüler: (link)

Tepki
2
İsim
Aziz
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
165 boy. M beden mtb. 😭 Çözüm arayışı içindeki bir genç. Tamam tamam ruhu genç bir orta yaş.
Neyse ciddiyete dönecek olursak gidon boğazını küçültmek ve yükseltmek pozisyonumun daha iyi olması adına gerekli görünüyor. Fakat özellikle kısa gidon boğazı ile ilgili marka vs hangisini seçmeliyim bilemiyorum. Sundu bisikletteydim birkaç gün evvel. Ellerinde bir tane olduğunu onun da pahalı olduğunu söylediler. (700tl) internetten baktigim zaman 80-100 tl. Bunlardan birini alsam güvenemiyorum. 100 tl lik birşey işimi görür mü? Güvenebileceğim bi marka önerirmisiniz kısa gidon boğazı için? Bir de M beden bisikleti S bedene daha uygun hale getirmek için başka önerileriniz varsa dinlemek isterim. Sürüş yeri %30 yol %70 dağ gibi olacak. Şimdiden teşekkürler.

MrCheek

Üye
Tepki
16
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Diğer
165 boy. M beden mtb. 😭 Çözüm arayışı içindeki bir genç. Tamam tamam ruhu genç bir orta yaş.
Neyse ciddiyete dönecek olursak gidon boğazını küçültmek ve yükseltmek pozisyonumun daha iyi olması adına gerekli görünüyor. Fakat özellikle kısa gidon boğazı ile ilgili marka vs hangisini seçmeliyim bilemiyorum. Sundu bisikletteydim birkaç gün evvel. Ellerinde bir tane olduğunu onun da pahalı olduğunu söylediler. (700tl) internetten baktigim zaman 80-100 tl. Bunlardan birini alsam güvenemiyorum. 100 tl lik birşey işimi görür mü? Güvenebileceğim bi marka önerirmisiniz kısa gidon boğazı için? Bir de M beden bisikleti S bedene daha uygun hale getirmek için başka önerileriniz varsa dinlemek isterim. Sürüş yeri %30 yol %70 dağ gibi olacak. Şimdiden teşekkürler.
Offsetsiz bir sele borusu ve iş görecek kalitede -wake gibi yüz liralık çin menşileri kastetmiyorum- bir gidon boğazı almanız gerekiyor. Aynı durumda sayılırız. Avrupadan temin etmek avantajlı olabilir eğer başka bir ihtiyacınız da varsa km sayacı gibi...
Hatta bir arkadaşım bu konu hakkında sevgili @Murat Cömez i önerdi. Benim de gidon boğazının açısı ile ilgili problemim var, eğer kendisi bu mesajı dikkate alırsa özel mesajdan fotoğrafları atıp kendisine danışmak isterdim.