Ev Yapımı Cyclocross Dönüşümü Detaylı İçerik...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.336
@Gökhan Kuş

Merhaba. Ben yapılan işlere, işlemlere karşı değilim. İsterseniz siz de ön tekeri 26" arka tekeri 32" - 36" yapabilirsiniz. Hatta bunu burada paylaşabilirsiniz. Buna kimsenin bir şey demeye hakkı yok elbette. Anca her cevabınızda sürekli emeğe saygı, emeğe saygı deyip duruyorsunuz. "Ben yaptım görün ve öğrenin, benim sayemde bu işlemin nasıl yapıldığını öğreniyorsunuz. Benim emeklerime saygılı olun lütfen der gibi yazıyorsunuz." Tekrar ediyorum eleştiri ayrı şey hakaret ayrı şey elbette. Ben yanlış anlaşılacağım diye daha fazla detaya girmek istemiyorum, düşüncelerimi yazarken. Ancak lütfen biraz daha ılımlı olun. En azından kendi açtığınız konu içerisinde tartışıp kendi konunuzu kendiniz kirletmeyin. Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

Scudo

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@AliMurat
Ali murat selamlar microshift 3 x 8 kullandım öneririm ;) 50 aynakol idealdir.

@SerkanH destek için teşekkürler ;)

• Beğen
Tepkiler: AliMurat

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Hocam emeğinize sağlık gerçekten takdir ettim.
Para biriktirip her biri en az 20bin₺ ye dh, cyclocross, mtb ve yol bisikletlerinden aldığımızda kendimizi profesyonel addedip para vererek değilde kendi çabalarıyla birşeyler yapmaya çalışanlara karşı yerici bir şekilde cevap yazma hakkımızın doğduğunu bilmiyordum.
Bu nefretiniz yüzünden forumdan soğutuyorsunuz gönülleri.
"Ağzınızdan hayırlı bir şey çıkmayacaksa kapayın o lanet çenenizi ! "

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@MBB Destekleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar. Eksikler olduğunu ve tamamlanacağını söylemiştim. Fotolardan bakıp tamamlananları görebilir eksikleri gören profesyonel arkadaşlar :) ... Sadece cyclocross ek fren kolları kaldı onlarda yolda. Bisikleti topladığımdan beri nonstop arazi yapıyorum, şimdiye kadar sıfır sıkıntı. İlerleyen zamanlarda da darbelerden daha az etkilenmek için karbon maşa takacağım inşallah. Destek için herkese sonsuz teşekkürler ;) IMG_20160418_224008.jpg IMG_20160418_224022.jpg 13010606_1593928340925771_5318941583161125017_n.jpg

Mehmet Cetinbudak

Aktif Üye
Tepki
242
İsim
Mehmet Cetinbudak
Bisiklet
Cannondale
IMG_4479[1].JPG

Öncelikle ellerinize sağlık. Bisiklet üzerinde emek harcanarak yapılan değişiklikler nedense benim ilgimi çekiyor.

Siz ve diğer tecrübeli olan arkadaşlar belki cevap verebilirler, ben pek bisiklet geometrisinden vs. anlamıyorum.

Resimdeki bisiklete, cyclecross gidonu takılıp, karbon düz maşa takılsa nasıl birşey olur? Kadro yüksek olduğundan ön tekerlek ile kadro arası çok boş gözüküp, abest mi olur acaba? Saçma olur, yada hiç olmaz derseniz nedenlerini de eklerseniz çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kuş

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Ben sadece deneme amaçlı olarak 1621 msmh modeline gidon değiştim
Bence oldu 2 Hafta kadar kullandım Çatal da değiştirilirse bence sıkıntısız kullanılabilir gibi Gidon diğer bisikletimden söküp aldığım için tekrar orjinaline çevirdim ama imkanım olursa maşa kollar felan cycloross bisikletine çevirmek aklımda hep var

(link)

(link)

• Beğen

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@cetinbudak Selamlar mütevazi yaklaşımınız için ayrıca teşekkür ederim. Güzel olabilir bence, yanlız boğaz bağlantı mesafesi biraz kısa gibi geldi bana. Düz maşayı taktığınızda o yükseklikten eser kalmayacak ama ona takılmayın. Benim üstte fotosunu gördüğünüz bisikletim de at gibiydi. Şimdi yükseklik düştü. Bu bisikletlerde deore set vardı yanlış hatırlamıyorsam. Seti satarsanız sti kollara filan maddi destek olur, çok yıpranmazssınız. Hazır disk frenlerin de var, şık olur bence.

@Ahmet.YILDIZ Bende düz maşa bulana kadar bu şekilde kullanmıştım, ama çok çirkin oluyor böyle de :D

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Evet düz maşa olmayınca gerçekten çirkin göründü o yüzden maşa bulana kadar gidon değiştirmeyi düşünmüyorum
maşa değişimi işin içine girincede maliyat artıyor nasıl olacak bilmiyorum ozaman daha hafif bir yol bisikletine yönelmek mantıklı gibi geliyor

• Beğen

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@Ahmet.YILDIZ Eğer maksadınız sadece yolda kullanmaksa tabiki yol yarış almak daha mantıklı, iyi bir maşa güzel para, bunun içine sti kollar aynakol, ruble zincir derken oldu sana bi bisiklet parası. Ama şunu unutmayın alacağınız yol yarışa 20-45 arası lastik takamazsınız kadro ve maşa açıları izin vermez. Bunu yaparsanız istediğiniz lastiği takarsınız. Maşa cyc olmak şartı ile ;)

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Şimdi benim şöyle bir sıkıntım var yeri gelmişken belki yardımcı olurlar ben sti kolları sevmiyorum nedense alışamadım bana kullanması daha zor gibi geliyor normal kol takmak istiyorum cyc gidondada benimkileri uyduramıyorum çünkü hidrolikler kelepçeleri dar geliyor yeni tip gidonların boğaz kısımları bayaa kalın varmıdır bunun bir ürünü çaresi???

Maşanın aslında bir güzelliği 700*35 lastiklerimi takıp hafif arziye girebiliyorum
yolda kullanacaksam 700*23 lastiklerimi takıp maşayı kitleyip kullanıyorum
ama çok çirkinnnn

• Beğen

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@Ahmet.YILDIZ Üzülerek söylemeliyim ki Sti olmadan dropbar biraz garip olabilir. Ama uydurulamaz mı inanın her türlü tasarıma açığım. Yani ben istersem yapardım :D Şimdi shimanoların çalışma sistemi sıktığın fren aynı zamanda vites geçişide sağlar mesela benim için bu durum zor değilde saçma gibi geldi. Tabi dünyaca ünlü tasarım mühendisleri yapıyor bunları illa mantıklı bir açıklaması vardır. Sana daha değişik bir sistem olan Sram veya Microshift Sti kolları öneririm. Onların çalışma sistemi tamamen farklı ve vites kolları frenlerden bağımsız. Sram'da vites kolu double sistem çalışır, microshiftte ise bir ufak,birde büyük olmak üzere 2 vites kolu var mtb ye çok yakın bir sistem. Araştırmanı öneririm.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar aslında sizin istediğiniz yorumları yapmış. Siz kesin ve net bir yazım diliyle yazınca haliyle herkes tepki vermiş. Yanlış anlamayın. Çalışma yapmışsınız emeğinize sağlık kimsenin emeğinizi görmezden gelmiyor ama şunu unutmayın bu bir cyclocross değil olmazda. Tur bisikleti asla cyclocross olmaz. Yol bisikleti tur bisikleti olmaz mtb olmaz. Tofaş doğan görünümlü şahin olur. Eşeğe altın semerde vursan ondan bir at olmaz. Eşekten at performansı olmaz ama at ta eşeğin yükünü taşımakta nazlanır. Bisikletler Birbiri arasında dönüşemez böyle bir durum sözkonusu değil sadece kişiler kendine göre rahatı için ayar çeker. Anlatılmak istenilen budur aslında. Neyse mevzu üzüm yemekse bağcı dövmeden güle güle kazasız belasız bol sürüşler dilerim. Teste gerek yok. Bana kızmayın ama Testi gerçek cyclocross kullanıcısı yaparsa bu bisiklet ona traktör gelebilecektir

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
@soneryen Teşekkür ederim. Çok güzel açıklamışsınız Bazıları bisikletde yapılan değişiklikleri Çevirme benzetme gibi algılasada sizinde düşündüğünüz gibi aslında bunlar kişilerin kendi rahatına ve isteklerine göre düzeltmeleridir ve bu insanlara abest gelmemelidir.

Ben nedense hiçbirşeyi orijinal haliyle kullanamıyorum illaaaki kendi yorumumu katmam denemem görmem lazımki zevk alim. Bi mtb yola dönemez yol yura dönemez dönsede aslı gibi olmaz Ama bu tarz şeyleri Şeriat kanunu gibi OLMAZZ Hayır Asla Olmaz Dememek lazım diyenlerede pek kulak asmıyorum.

örnek verecek olursak tur bisikletime yol gidonu taktım çirkin oldu ağır oldu amortisörlü maşa ile kaba oldu ama söktüm taktım ben zevk aldım.

Neye ne yapılıp yapılamicanı ne sonuç çıkacağını gördüm tarttım birdahaki sefer neyi göz önünde bulunduracağımı öğrenmiş oldum..

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@soneryen Yani yapmış olduğum operasyon aslında tamamen bir dönüşümdür, yani geometrinin bire bir aynısı olmadığını defalarca daha önce belirttim. Fakat bu tarz deneme yanılma yolları ile yeni tarzlar ve icatlar ortaya çıkmıştır. Sizinde dediğiniz gibi amacımız önce üzüm yemek olmalı diye düşündüm hep. Birde şu yönden bakın, bugün kaliteli bir cyclo fiyatına 2 adet orta halli yol-yarış alınıyor. Detaylı içeriği de kişiler istedi diye kare kare fotoğrafladım. Yani benim buradaki amacım tamamen yardımcı olmak adına idi, sonra iş yok like almalar falan filanlara döndü mecburen cevap hakkı doğdu. Şunu bilmenizi isterim ki benden daha tecrübelilerden bilgi edinmek, bilgi edinmek isteyene de yardım etmek isterim. Bunu kırmadan yapmak önemli tabi. Örneğin @Ahmet.YILDIZ sti takmadan dropbar kullanmaktan bahsetti, bana göre bu durum tamamen özgür iradesine kalmıştı. Hatta garip olur dedim. Ama garip olur demek sen bu işten anlamıyorsun demek değildir. İnsanlar yorum değil eğitim verirmiş gibi davranınca tepki vermek zorunda kaldım.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.YILDIZ

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Bazıları Garip sever :)

Eskiden bi kartal taksim vardı işim gereği uzun bir merdiven taşımam gerekiyordu ve bir fırsat yakalayıp Peugeot hatcback bir araç almaya karar verdim herkez bana karşı çıktı sen delimisin napacaksın o arabayı merdiveni napacaksın çok yakar altı alçak Bakım masrafı ağır felan dinlemedim kimseyi aldım
Sonuç; Kartala sığmayan merdiven Pejoya girdi !!!!

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.127
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
(link)

valla benim burada bisiklet var paylaştıgım.. cocukken bianchi kullanan nesillerdendim ama sonra biiskletten koptum. 3 sene önce triathlon yarışlarına hazırlık olsun diye bir bisiklet alayım dedim. lakin o kadar cahildim ki sahibinden.com üzerinden yarış bisikleti diye cylecross almışım. bisikleti 3-4 ay kullandıktan sonra ulen şunu nette bir aratayım hakkında ne diyorlar derken bisikletin cyclcross oldugunu ögrendim. yani bisikleti 3 ay yol bisikleti diye kullanıp sonraları bu şekilde kullandım.
bisiklet 9kg cıvarında ve üzerinde 23mm lastikler var. muhabbette bulundugum çok az bisikletin cycle oldugunu anladı.

çok pro bir sürücü olmasamda zaman zaman yaptıgım dereceler ile çogu iyi sporcu ile kafaya kafaya dereceler alabiliyorum. düz yolda hızlanarak 45-50 km hızlara çıktım. (daha çıkabilir miyim bilmiyorum yol ve rüzgar önemli)

burada arkadaşımız emek vermiş ve kendi başına orjinal birşeyler yaratmış. beğenip beğenmemek tabiki sizin elinizde ama verilen emek için saygı duyulmalı bence.

birde bilmediğim için soruyorum cx ile yol bisikleti arasında kadro farkını gösteren bir tablo yada foto var mıdır?

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Evet benimde MErak ettiğim bir konu Kadrolar arasında Tür farkını yaratan ölçüler ve özellikler nedir?
Tabiki bir mtb ve yol bisikleti arasındaki farkları çözüyoruz ama fitnes, cyc veya yol bisikleti gibi birbirine yakın bisikletlerin kompenentler haricinde yapı farklılıklarını neler belirler??

Mesela Ben mossomun Kadrosu Eğilmi düz değil Yol bisikleti ile çok farklı cyc ile alakası yok die düşünürken Giant 'ın Anyroan 1 Modelini Görünce demekki Alakası yokmuş dedim kendimce