Ev Yapımı Cyclocross Dönüşümü Detaylı İçerik...

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat Cömez Selamlar ben uzun bacaklı V fren performans verir gibi bir cevap vermedim kesinlikle, tanımda gergi yaylı fren diye bahsettiğim Canti lever fren'dir. Ama adını yazdığımda bu ne demek diye soranlarda çıkacaktır. İşte insanları memnun etmek çok zor maalesef. Ağırlıktan kastım kadro aksamı değil malzemelerin mtb aksamı ile benzeşmesidir. Elbette hafif cyclo'lar var. Sizinle hemfikirim bu konuda, fakat hala söyleyebilirim ki cycloclross'lar yol yarış kadar seri değildir. Buna ne geometri ne de üzerindeki aksam izin vermez. Çoğunlukla cyclolarda mtb benzeri vites sistemi, büyük arka ruble 11-32 gibi veya aynakol ufak kullanılır. Hafif olsa da orantılar izin vermez. Biz yaparız eleştri yaparsınız, Merida yapar üstüne 105 set takar bu neden yol-yarış seti bunun üzerinde olmaması gerek diye sormazsınız, olay bundan ibaret.

Scudo

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Emeğinize sağlık. Maliyeti ne oldu size acaba

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Gökhan Kuş
Ben uzun bacak v frenleri bisikletinizin üzerinde gördüm ve o nedenle sordum. Ayrica merida yada baska marka hatali tasarim yapsa onlarada sorarim neden böyle yapiyorsunuz diye ama 105 set takiyorsa sormam cünkü 105 set ve diger yol bisikleti setleri türü dogru tasarimdir. Ruble haric.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kuş

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Teşekkürler çok sağolun.
Microshift aynakol,arka ruble,sti kollar, ön ve arka attırıcı 2.el aldım 180 TL
Düz maşa Kron 2.el 110 TL
Gidon gosen Hi-ten 20 TL
Gidon boğazı aluminyum 10 TL
Rulmanlı göbekler 3x30=90 TL
Zincir sram 2.el 20 TL
Neco furç takımı 30 TL
Tüm hepsinin toplanması, jantların baştan örümü, vites ayarları, bakım, uyumluluk problemleri çözümü için 140 TL işçilik.
Toplam 600 TL, bi kaç artı eklenebilir, detay yazmadım. Gidon ve gidon boğazı ilerleyen zamanlarda değişecek ve maşa siyah yapılacak.

@Murat Cömez Uzun bacaklı freni kadro üzerinden iptal edemedim, çünkü kesersem o bölgeler kadronun taşıyıcı bölümleri olduğu için bana sıkıntı çıkaracaktı. fakat o yuvalara cantilever takılabilir diye tahmin ediyorum. Onlardan da ucuz yollu bulursam değiştireceğim. Birde cyclo için dropbara koyulan ekstra fren kolları da eksik, onlarıda sipariş geçtim, ekleyeceğim. Eksikleri var daha ;) Bu arada eklediğim foto normalde kullandığım bisikletime ait. Onun üzerinden de bazı incelemeler yapıyorum, grubumuzda 4-5 kişiye ait güzel cyclolar da var.

Dosyalar

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Kuş
Kardeşim emeğine sağlık öncelikle.Sen kimsenin ne dediğine bakma.Sen mutluysan dünyanın en güzel bisikleti senindir.Ayrıca düşük maliyetle gönlündeki bisikleti yapmış olman ile 20 bin tl hazır para verip bisiklet alan ile aynı zevki alıyorsan hiç bir sorun yok.Kimse yarışlara girip 1. gelme hevesinde değil burada.
Tekrar eline sağlık.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gökhan ellerine sağlık dostum. Şehir içinde, hafif arazide kullanılacak, aynı zamanda yol bisikleti keyfi sunacak güzel bir çalışma yapmışsın. Cyclecross da olmuş, tur bisikleti de olmuş. Neticede bu hobi kimsenin tekelinde olmadığı için biz istediğimiz şekilde adlandırabiliriz. Bence sen her şekilde bisikletin hakkını veren birisin, bu şekilde de bisikletin ismi veya etiketi ne olursa olsun hakkını vereceksin.

Sıkıntı şurada. Gidip 10.000 TL lik bir ürün alıp, hiç bir emek göstermeden bol bol foto koysaydın, like lar, övgüler havalarda uçuşurdu. Hatta iki hafta geçtikten sonra bir 10.000 Tl lik ürün daha koysaydın forum un demirbaşı, ustası olurdun.

Tekrar ellerine sağlık.

@volkan Öz Volkan Bey aynı fikirdeyim sizlerle.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gökhan eline sağlık, güle gülle kullanman dileğiyle arkadaşım. En yakın zamanda görmek dileğiyle bisikletini, fırsat bulamadım bir türlü. Evet mühendisim ama bilgisayar mühendisi olduğum için bisiklet yapısından anlayacak mühendislik bilgim yok, o sebeple teknik konularda bir yorum yapamayacağım.

Bence emeğinin karşılığında çok havalı bir şey çıkmış ortaya. Sen alacağın keyfe bak ve senin ne kadar keyif aldığını da biliyorum bisiklet kullanarak. Umarım uzun uzun yollara çıkıp hakkını verirsin severek yaptığın bisikletin.

Bir de amatör bisikletçi, profesyonel bisikletçi gibi tanımlar kullanılmış? Bu tanımların açıklaması yapılabilir mi ben tam anlamadım? Çok para verdiğinde bir bisiklete, evde yedek parça depoladığında profesyonel mi oluyorsun tam olarak?

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Hiç anlamadığım bişey var forumda; istemediğin konuyu okumazsın olur biter.. Bu laf yetiştirme telaşı nedir.. Herkesin hayalindeki bisikleti alacak parası olmayabilir.. Hayalini kafasını ve emeğini kullanarak gerçekleştiriyorsa önce takdir sonra gerekiyorsa yardım etmek lazım.. Yoksa bunları yapmayacaksanız gerisi moral bozmaktan başka işe yaramaz..

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Yukarıda da yazmışlar ama ben de sormak istedim; mevcutta kullandığınız STİ kolların v fren uyumu&performansı nasıldır?
Zira drop bar ile V fren kullanıldığında tektro rl520 fren kolları tercih ediliyor, o yüzden sistemin fren performansını merak ettim?

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar herkese destekler için çok teşekkür ediyorum. İnanın istediğim tek şey emeğe saygı ve eleştiri olacaksa da ölçülü olmasıydı. Yorumlarda beni tanıyanlarda var, tanımayanlarda. Bu bisikleti imkansızlıktan değil tamamen çok sevdiğim bir bisiklet olduğundan dönüştürme kararı aldım. Yoksa elimde bir kaç bisiklet çeşidi mevcut. Yanlız sizinde gördüğünüz üzere forumda üst düzey mühendislik bilgilerine sahip arkadaşlar var ve benim yanlışlarımı görerek sert bir üslupla eleştiri yaptılar. Bir yerden tasarımı baltalayıp bir yandan da emeğine saygı duyuyorum demek bu işe gerçekten saygı duymak değildir bence. Yanlız yapılan yorumları görünce forumda herkesin ironman veya triatloncu olduğunu düşünmeye başladım. Böyle geniş bir ekibimiz varsa hala ısrar ediyorum geniş bilgilerinden nasiplenmek isterim. Öğrenmeye ve dinlemeye her daim açık yenilikçi bir ruha sahibim ;)

@Nomad

Selamlar tektro rl520 frenler vites aksamı ayrı, fren sistemi ayrı olan modellerde kullanılıyor. Fakat benim kullandığım tamamen Sti kollar vites+fren. Microshift double bir sistem biraz sram mantığına benziyor. Shimano gibi Fren sıktığın kol vites kolu olmadığı için fren performansı iyi. Ben çağlayan tarafında oturuyorum ve çoğunlukla o yokuşu iniyorum. Bilen bilir, orada sıkıntı yaşatmadı bana.Söylediğim yokuş bebek yokuşu ile eş değerde bir yokuş. Ama fren bacakları cantilever ile değişecek. Tarza çok hitap etmiyor çünkü ;)

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@OnurÖzdağ Siz bu iş üzerine tecrübelisiniz anlaşılan. V frenin sökülüp yerine cantilever fren geleceğini belirtmiştim. Geometriye gelince benzemediğini fakat birebir yakınlıkta olduğunu da belirttim. Bu tarzda yorum yazan arkadaşlara deneme imkanı da verebileceğimi belirttim. ;)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökhan Kuş sevgili dostum, oncelikle kendine ozgu bir tasarim elde etmis olman ve hayallerinin pesinde mucadele etmen cok guzel. Kim ne derse desin bu senin eserin ve dogrudur yanlistir, orasi oyledir, burasi boyledir demeden ortaya bir is cikarmis olman gayet guzel.
Elestiriler elbette gelecek, yilma, hayallerinin pesinde kostugun surece gun gelir ortaya oyle birsey cikarirsin ki, sen dahil kimse inanamaz.
Millet hurdaliktan alip revize ettigi bisikletlerle dunyayi turluyor, gorsen bisikleti hicbir seye benzetemezsin. Ama adam diyor ki, "bu bisikleti ben yaptim ve dunyayi gezdim"

Hayirli ugurlu olsun, hayallerin bitmesin hic, bi gun oturur bir yerde detaylica inceleriz. Bir gun seni grubumuza davet ederiz.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
forumda birisi vardı ng650 yi baya bir yükseltip bolca eleştiriye maruz kalmıştı insanlar sevdiği kadroların üstünde oynama yapıp daha uzun soluklu severek kullanalabilir. Bir kadroyu sevmek içinde çok pahalı olmasına gerek yoktur yaptığın bence yadırganıcak birşey değil. Emeğine sağlık.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@Gökhan Kuş
Bak hocam ben emeğine falan laf etmiyorum, etmedim, edemem. Ben dahil bir çok arkadaş bu bisikletin türünü belirlemenizde yanlış olduğunu söylediğimiz halde sen hala daha ego kasıp ''Kusurları yokmu illaki var, ama burada ciddi bir emek var arkadaşlar, bunu yabana atmayın lütfen. Yurtdışında adam garajında saçma salak tasarımlar yapıp1 milyon like alırken bizdeki bu karalama neden ? Neden önce destek yok, hep köstek olunuyor.:kötü:'' gibi saçma sapan cümleler sarf etmişsin. İnsanların ne demek istediğini anlamadan bir daha böyle cümleler kurmamanı rica edeceğim senden. Sen bir iş yapınca herkes sana helal olsun ya çok güzel olmuş demek zorunda değil bence biraz kendini kabullenebilmelisin.

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@OnurÖzdağ onur kardeşim ben kasıntı filan yapmıyorum, ayrıca benimle saygı çerçevesinde konuşmanı rica edeceğim. Bak hocam filan, olmuyor böyle şeyler ;) tabiki de begenmek zorunda değilsiniz fakat cyclocross ta ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu merak etmeye başladım. Bence saçma sapan cümleler sarf ederek gereksiz zaman kaybı yapmayın, beğenmediyseniz şu yüzden beğenmedim demeniz yeterlidir.Biri cylo ya benzememiş der geometri'den haberi yok, biri mtb gibi der, zannediyorum hayatta mtb görmemiş, ben ne ego yapıyorum ne de likr peşindeyim. Maksadım sadece emeğe saygı. Ha saygı duymuyormusunuz, o zaman saygı duyanlara engel olmayında insanlara yardımcı olmaya çalışalım. Kimin ne kadar bilgiye sahip olduğunu bilmeden çok detaya girmeyin bence, yanlışa düşerseniz. Bu konuyu takip etmek veya yorum yapmak zorunda da değilsiniz. Cyclocross anlatımı olmamış bu bizce ev tipi cyclocross deseydiniz daha iyi olurdu dediniz, konu başlığını değiştirdim. Tekrar yineliyorum, cyclocross'tan ciddi derecede anlıyorsanız buyrun, gelin bisikleti inceleyin, üzerine konuşalım. Muallakta cevaplarla konuyu doldurmayın. ;)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi akşamlar mevcut bisikletimi almadan önce nedir bu cyclocross diye uzun bir araştırma yaptım ilk önce ellerinize sağlık ancak bisikletiniz daha çok Endurance kadro yapısını andıran bir yol bisikletine daha çok benzemiş kendi bisikletimin bir resmini ekliyorum benzerlik sizinde dikkatinizi çekecektir mutlaka image.jpeg

Dosyalar