Euro: 3.01 - dolar: 2.18

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@mehmetlevent
Mehmet abi döner ve baklava ab tarafindan zaten bize tescillenmisti zamaninda.

Hatta wikiye falanda baktim bizim adimiza.

Bir yanlisin olmasin abi.

Scudo

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Döner baklava bizim olsa ne Yunanın olsa ne...

Bir Yunan ve Türk emekçisi asgari ücretlerle kaçar kilo baklava yiyebilir?

Emekçi baklava yiyemedikten sonra o baklava benim olmuş kaç yazar?

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
3.25 olmuş aslan parçası. 3.53 te avrupanın parası. işin güzel yanı tüm dünyada dolar düşerken bizim gibi ehonomilerde artıyor olması. Allah dolar-euro borcu olana yardım etsin.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dolar neden artar acaba tam bilen var mi? Ama klasik tanimlamalar istemiyorum basit ve gercek olsun

• Beğen
Tepkiler: ykaya

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Trump reis hoşgeldi..

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@mehmetlevent Aralık'ta Fed faiz artışı var. Sonra 3.25'leri çok ararız.
Hatta hükümet de artık doların yükselişine karşı müdahale etmiyor.
Belli fiyat üzeri araçlarda ÖTV artışıyla beraber okuduğumuzda ben vergi geliri amaçlı değil de harcama düşürerek cari açık dengesi yaratma çabası olarak anlıyorum.
Şayet öngörüm doğruysa hem merkez bankası freni olmaması hem Fed derken kısa bir zaman içerisinde 4 liralara yaklaşan bir dolar çok şaşırtıcı olmaz.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@clubber Euro brexit'ten çok etkilendi. Parite olarak bakınca doların Euro'ya göre daha fazla artış göstermesi bu yüzden.
2018 içerisinde ben Euro doların birebir fiyatlanacağını düşünüyorum. Hatta sonrasında dolar Euro'yu geçer.

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Herkes "dolar neden yükseliyor?" diye soruyor. Bence bu sorun yanlış. Çünkü yükselen bir şey yok. Her geçen gün daha da değer kaybeden bir Türk lirası var. Asıl sorulması gereken soru "Türk lirası neden düşüyor?" olmalı, ki bunun da cevabı çok basit aslında.

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmetgitar

Piyasalar Faiz artışını Haziran 2017'de bekliyor.

İmkanı olanlar Altın'dan şaşmasın. En güvenli liman. Bir yıl önce 89 TL iken şuan 130...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@Kerem Groims
Merhaba, yerli piyasa dediğiniz gibi söylüyor, ekonomide moral vermek adına spekülatif olabilir.
Ancak direkt olarak abd ekonomi bürokratlarına bakarsak Aralık ayı için bir yükselmeyi söylüyorlar ki geçen hafta bununla ilgili toplantı Fed tarafından yapıldı ve 2016 Aralık ve 2017 Aralık olmak üzere iki kez artış yapılacağı karara bağlandı.
Zaten Dolar TL paritesindeki hızlı artış da bu süreçten sonra başladı.
Hatta en baştan Eylül ayı için beklenen fed faiz artışı da eylül ayında seçimler sebebiyle Aralık ayına ötelenmişti.

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmetgitar Yerli piyasa maalesef Bloomberg izliyor :) Yani Amerikan basını ağzı. Aralık ayı içerisinde Faiz artırmasına ilişkin net bir veri yok. Trump'ın ekonomisinin ana hatlarının açığa çıkması gerek. Şuan ABD doları değerlendi. Değerli bir Amerikan dolarını daha da değerlendirmek istemez FED diyerek kişisel tahminimi beklenti Trendi ile uyumlaştırıyorum :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.299
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Luks tuketime artik bir son vermeli ama nerdee? Dunyada en fazla luks meraki bizim ulkemizde. Bu oldugu surece devlet de artik birsey yapamaz. Ipin ucu kacti. Milletin elinden telefonlari, altindan arabalari alirsan isyan cikar.
Tuketmeyi degil de uretmeyi bi ogrenebilsek ne guzel olacak..

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Bu TL'nin iyi günleri sanki. Seneye 4'ü 5'i görmeyeceğinin garantisi var mı? Paramızın değerlenmesi adına ülke olarak ne yapıyoruz? Bir çabamız var mı? Bi turizm vardı işte, o da yok artık. Katma değerli bir üretim? Bir dünya markası? Hepsini geçtim dünya kültürüne herhangi bir katkı? Mesela Holivud tarzı bir sanat/eğlence imparatorluğu? Bilgi/işlem alanında bir atılım? Hiç biri yok. Tarım desen, her şeyi dışarıdan alıyoruz diye biliyorum. Dünyaya verebilecek tek şeyimizi de zaten veriyoruz o da arazi, toprak ve inşaat. Onun albenisi de tabi ülkenin yaşanabilirliği ile doğru orantılı. Belki de doları bu yüzden koyverdiler. Türkiye yabancılar için ucuz bir ülke olsun da şu biten daireleri, binaları, arazileri satalım bir an önce diye, kim bilir?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.469
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Bazılarında para bitmez, bazılarında para sınırsız ve ganidir, bazılarında bu değirmenin suyu nereden geliyor sorusu gereksiz bir ayrıntıdır, bazıları için etiket önemsiz bir ayrıntıdır, bazıları fiyat sormaz, bazıları sadece alacağına bakar. Bisiklet camiasında Cervelo ya binmenin raconuda budur.

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Caponlar değerli yen, Çinliler değerli yuan istemez. değerini düşürmeye çalışırlar. ama ürettikleri için paraları ister istemez değerlenir çünkü hayata kattıkları artı değer herşey gibi paralarına da yansır. Eh biz saman ithal eder haldeyiz. O nedenle zil takıp oynayamıyoruz çünkü dünyaya katkımız yok. ilkokulda iken Konya ovası tahıl ambarı idi. dünyada gıda üretimi olarak kendi kendine yetebilen 10 ülkeden biriydik sonra bir akıllı sulutarım ürünü şeker pancarını Konya ovasına armağan etti. Ne bileyim dahili bedhah çok. en son şahit olduğum kendi maaşını ödeyen onu okutup adam eden milletine, o pilotların 400 metre ötemde milletin meclisine bomba atmaları.

• Beğen
Tepkiler: Groims

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.469
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Ey Mıstınoğlu!

Moderatörsün, bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül alma sana... Suçlamak bize; katlanmak sana... Acizlik yanılgı bize; hoş görmek sana... Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana... Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana..."

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada