Euro: 3.01 - dolar: 2.18

Scudo

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Daha geçen hafta dolar 3.2 'yken ben yine artacak dolar alın diyordum.
Bazı arkadaşlar ise aklı olan dolar almaz diyordu.
3.32 oldu. Halkın gerçekleri sorgulaması için hayırlıdır elbette. Belki biraz da tüketim manyaklığından kurtuluruz.
Ben yine dolar alın derim.
Kâr etmek falan amaçlı değil, birikimleriniz erimesin, zarar etmeyin diye.

Ama tabi ki de paranın erimesinin sebebi yahudiler, bunu es geçmemek lazım :p

Yoksa ehonomi çoğğ eyi!
Duble yolumuz var bi de :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Bankadan dolar hesabı açayım dedim 6 ayda bir 55-60 lira gibi bir meblağ keseceğiz dediler :D Yani benden birikse birikse zaten o kadar birikecek, onu da hesap ücretine mi vereyim hayrına :D Yastık altı banka güveneceğiz artık :D

makineci

Üye
Tepki
70
İsim
Kemal Serhat
Bisiklet
Merida
Dolar yükselse de alın, düşse de alın. Düzenli olarak azar azar dolar alın. Bir ayda zarar edersiniz ama bir yılda kar edersiniz. En azından uzun vadede paranız erimez.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
ISD TL getiri eğrisine geriye dönük olarak bi bakalım;

TÜFE (%)ÜFE (%)
20158,815,71
20148,176,36
20137,406,97
20126,162,45
201110,4513,33
20106,48,87
20096,535,93
200810,068,81
20078,395,94
20069,6511,58
20057,722,66
TÜFE (%)TEFE (%)
20049,3213,84
200318,3613,94
200229,7530,84
200168,5388,56

Tüfede'den gidersek son 15 yıl TL değer kaybı yada başka bir deyişle yeniden değerlemesi ( malumunuz bankalar her durumda enflasyonun üzerinde faiz teklif etmektedirler)
2001 - 2015 basit reel artış % 669,78 (compaunt etkisi göz ardı edilmiştir)
Yani yaklaşık 7 katı

Şubat 2001 de kriz sonrası USD/TL paritesi 1.650 TL (Binaltıyüzelli) idi ( Kriz öncesi 550 idi)
Kabaca 3,30 / 1,650 = 2 yani % 200 yada 3.300 / 550 = 6 yani % 600

Bu durumda TL hala daha iyi bir getiri eğrisi sunuyor....
Hele birde kur 1,600 -1,500 seviyesinde iken USD alıp kenara attıysanız TL de duranlara göre çok daha büyük kayıplar söz konusu...
Bu çok da anormal bir durum değil aslında... TL yi değerli tutmak durumunda TCMB...
Yoksa ülkeye kaynak sokamaz, elin batılı fon yöneticileri aptal değil bedavaya para getirmezler...

USD kurunun ateşi kısa sürede sönecektir kimsenin kuşkusu olmasın, şu an beklentilerden farklı çıkan sonuçlar ( Trump ) sermayedarların pozisyon değiştirmesine ( TL satıp USD alımı yapması ) neden oluyor...

Yüksek fiyatlardan USD LONG pozisyona girmemenizi tavsiye ederim ( elinizde patlama ihtimali var)

Kalın sağlıcakla

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@Kerim Hakan 2008 sonrası ABD'nin dünyaya ucuz döviz satması ve bu sayede gelişmekte olan ülkelerin tamamında doların düşük seyir izlemesi ama 2015 itibariyle bu denizin bittiği veride belli değil.
2001'deki tepe noktasında doları baz almak da yanlı ve yanlış
2000'den baz alınca denge bozuluyor. 2015 sonrası düşünülürse denge daha da bozuluyor.
Hele ki son aylar düşünülürse iyice sıkıntı büyüyor.
Ayrıca alım gücü ile dolar/tl paritesi her zaman orantılı olmaz.
7 ay önce asgari ücretli, günümüz maaşından 125 dolar daha fazla kazanıyordu. Tam YÜZ YİRMİ BEŞ DOLAR! Alım gücündeki düşüşü siz hesap edin.
Bu gerçeklik varken tl değer kazanır dolara yatırım yapan yaya kalır söylemi çok akılcı gelmiyor.
TL'nin değer kazanması ya da doların değer kaybetmesi için şu an hiçbir sebep yok.
Çünkü devalüasyon birkaç kalemde ortaya çıkıyor ve ülkemiz şu an için tüm kalemlerde umutsuz vaka.
Takke düştü,
Ya da kral çıplak.

Ha bir de ekleme yapayım, elbette ki doların değer kazanması biz dolar aldığımız için ya da trump sebebiyledir.
Dolar düşerse de bu pek tabi.ki dahi politikacılar sebebiyledir.
Çünkü hep dediğimiz gibi ehonomi çoğğ eyi :)
Trump, biz dolarcılar ve yahudiler yüzünden böyle oluyor. Bir de dün Okan Bayülgen sebebiyle.
Mutlu musunuz kelebek gazetesi okurları?
:D

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@Ahmetgitar TL getiri eğrisi için daha dar bir peryottan bakılırsa örneğin; 2002 - 2015 , fark TL lehine daha da açılacaktır...
TL getiri eğrisini daha geniş zaman dilimleri için ölçmeye kalksak ( ki bu çok zor değil google den bulabilirsiniz) hep sonuç TL lehine çıkacaktır...
Bu da çok normal çünkü ülkemiz kaynak ithal eden bir ülke konumunda...
Kaynak ithal edebilmek için yerli para birimine extra prim teklif etmek durumundayız...(Normal olanda budur)

Uyarım Spekülasyon yapanlara...
Türkçesi "elimde biraz para var gidip biraz dolar alayım yatırım yapayım" diyenler...

USD cinsinden borcu olanlar için yani USD SHORT olanlar tabiiki hemen ellerindeki varlıkları dolara dönsünler yani pozisyonlarını kapasınlar..

Ama genel olarak ABD dolarına yatırım yapmak dar yada geniş vadede TL ye göre her zaman daha düşük getirili ve her zaman çok daha riskli olmaktadır.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@Kerim Hakan neden 10-15 yıllık verilere bakalım ki?
Çok basit sade bir vatandaş olarak 2014 ocak ayında 2.15'ten dolar alırken, şu an 3.33'ten alıyoruz. Tl olarak bu para elimizde dursa ortalama daha yüksek banka faizine rağmen 45 kuruş getiri olacakken yastık altında duran dolar bile 1 lira 15 kuruş getiri yapmış.
Üstelik bir yılda dolar çok da yukarı bir seyir izlemedi dememize rağmen.
Bana dolara yatırım yapın yerine tam tersi tl yatırımı daha kârlıdır demek spekülatif geliyor.
Öngörülerime güvenen bir tanıdığım kendisine yatan işsizlik tazminatını dolara yatırdı.
Aylık 320 lira kazanmak yerine bir haftada 2600 lira kazandı.
Artık ucuz dolar dönemi geride kaldı.
Ne dolar aynı dolar, ne de Türkiye ekonomisi.

O sebeple yıllar öncesinin verileri şu an için işe yaramıyor maalesef.

Bu arada not düşelim, kazanç derken aslında reel bir kazanç değildir dolar almak. Sadece eldeki paranın erimesine engeldir. Yoksa dolarımız değer kazanırken alım gücümüz her geçen gün düşüyor.
Bir ikinci not, en güzel kazanç emek harcanarak üreterek elde edilen kazançtır. Türkiye bunu yapmadığı için bugün batmıştır.
Kimse ekonomi iyi falan demesin.

Battık, sadece yazarkasa fırlatacak kadar bürokrata yaklaşabilecek esnaf ve doğruları yazacak basın yayın yok.

Selamlar herkese...

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@Ahmetgitar geriye dönük olarak 3,00 dan dolara girseydim bugün 3,32 den satsaydım %11,5 net kazanırdım demek doğru bir yaklaşım değil...
Zira USD 3,00 seviyesinde iken 3,32 olacağını öngöremeyiz...
Yada bu gün 3,32 iken 10 gün sonra 3,50 olur nasılsa diyemeyiz...

Seçimden önceki cuma günü USD/TL kuru 3,25 i kırıp yukarı doğru gidiyordu, sonraki iki iş günü içinde 3,30 u görüp ardından 3,20 ye geldi...

Bu hareketliliği öngörmek imkansız...

Örneğin bugün 3,32 seviyesi USD almak için uygun bir seviye mi? Ya önümüzdeki bi kaç gün boyunca geçen haftaki gibi önce yukarı sonra aşağı doğru hareket ederse...ya da önceki dönemlerdeki gibi bu seviyelerde kalmaya devam ederse...

2001 krizinde 1.600 USD/TL pariteden dolara yatırım yapanlar 10'yıla yakın bir süre (2008 e kadar 1,35 seviyesinde idi krizle 1,75 seviyelerine fırladı) ellerindeki doları satmak için beklemek zorunda kaldılar...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@Kerim Hakan bakın halen 2001'den bahsediyorsunuz.
Ben ise 2008'deki fed'in düşük faiz politikası sonrası doların ucuzladığını ama 2015 itibariyle bundan vazgeçildiğini söylüyorum.
Ciddi bir değişiklik dengeleri altüst etmişken tahlili politika değişimi sonrasına göre şekillendirmek gerekir.
Sizin pariteyi 2001 itibariyle hesaplamanız hükümetin enflasyon oranında gıda payını yüzde 24'ten 20'ye indirip bakın enflasyon aslında düşük demesiyle aynı.
İşte spekülasyon budur.

Lütfen dolar tl paritesinde doğru öngörü için 2015 sonrasını baz alınız.
Ya da bildiğiniz gibi yapın elinizdeki doları tl ile değiştirin, benden sadece uyarı.
Ha 3.32'den dolar alınır mı?
Elbette!

Çünkü geçen ay 3.1 oldu dolar daha artmaz diyerek dolar satanlar bugün hüzünlü.

Ben bu satırları yazarken fed bir açıklama yaptı,
"Faiz artırımı olmazsa ekonomi ısınır, Aralık'ta bunu yapacağız" şeklinde.
Geçen bir arkadaş da dolar satın faiz artırımı
Haziran'da ancak olur diyordu.

Doların kısa vadede 3.6'ya kadar yolu var.
Ama herkesin kendi parası.
Ben son kez yazmış olayım.

Selamlar...

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
In God we trust. evelallah

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Dünyaca ünlü eknomist Yiğit Bulut'un öngörüleri tutmuş valla helal olsun. Arkadaşlar, dolara yatırım yaparsanız yaya kalırsınız. Jöleli abiyi dinleyin. En iyi o bilir bu işleri.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
@Trekkie
Saçları azcık seyrelmiş sanki .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Ahmetgitar Altın konusunda ne dersiniz? Altın almak da mantıklı olur mu? Ya bi de ben sahte altın satarlar bana diye çok korkuyorum hep:( kuyumcu satar mı ki sahte altın?

Neden altın diye sorarsanız da, parayı bankada tutmak istemiyorum.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
@vela2016
Sahte altın almanız mümkün. çünkü toplumun ar damarı çatladı maalesef. tanıdık bir kuyumcu mantıklı.
Bankalardaki mevduata bloke konması ihtimal dahilinde.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@Ahmetgitar 2008 finansal krizinin likidite krizine dönüşmesinin engellenmesi için bol likidite enjeksiyonu yapılmış ve dediğiniz gibi sanal zenginleşme olmuştur...
Bu durumda bir çok ülke merkez bankası ( TCMB dahil) buna uygun para politikaları uygulamıştır...
Bu gün rüzgarın terse dönmesi beklenmektedir...
TCMB dahil bir çok ülke merkez bankaları da buna uygun yeni para politikaları uygulayacaktır...

Bu durumda beklenti faizlerin yukarı doğru hareket edeceği yönündedir...

TCMB de eğer USD/TL paritesi yukarı doğru hareket etmeye devam ederse faiz silahını çekip TL yi daha değerli tutacaktır.
Bu durumda TL getirisi eğrisi yine USD getiri eğrisine göre avantajlı olacaktır.
Bu da yabancı yatırımcıların USD taleplerini kontrol edilebilir seviyelere çekebilecektir...
Aksi durumda yabancı yatırımcı ülkeden çıkmaya çalışacak ancak yeterli USD likiditesi olmadığı için parite krizi likidite krizine dönüşecektir...

Özetle kuru kontrol edemezseniz faizi kullanırsınız...

Tabii bu uç örnekler umarım gerçekleşmez...

Öte yandan her durumda dünyada likidite daralması ve buna bağlı sıkıntılı süreçlerin yaşanması kaçınılmaz görünmektedir...
Ülkemiz de bu durumdan etkilenecektir...
Bireysel yatırımcı olarak likit varlıklarımızı korumak istiyorsak reel getirileri dkkate almak durumundayız...

Kalın sağlıcakla...